django-oscar - en to ro_RO translation catalogue (1366 entries)

en: Mr
ro_RO: Dl

en: Miss
ro_RO: Dra

en: Mrs
ro_RO: Dna

en: Ms
ro_RO: Dna

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
ro_RO: Titlu

en: First name
ro_RO: Prenume

en: Last name
ro_RO: Nume

en: First line of address
ro_RO: Adresa linia 1

en: Second line of address
ro_RO: Adresa linia 2

en: Third line of address
ro_RO: Adresa linia 3

en: City
ro_RO: Oraş

en: State/County
ro_RO: Județ

en: Post/Zip-code
ro_RO: Cod postal

en: Country
ro_RO: Țară

en: Search text - used only for searching addresses
ro_RO: Text căutare - folosit doar pentru căutarea adreselor

en: Address
ro_RO: Adresa

en: Addresses
ro_RO: Adrese

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
ro_RO: Adresele din %(country)s necesita un cod postal valid

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
ro_RO: Codul postal '%(postcode)s' nu este valid pentru %(country)s

en: Country name
ro_RO: Numele tarii

en: Official name
ro_RO: Nume oficial

en: Display order
ro_RO: Ordinea afisarii

en: Higher the number, higher the country in the list.
ro_RO: Cu cat numarul este mai mare, cu atat mai sus se afla tara in lista

en: Countries
ro_RO: Tari

en: Phone number
ro_RO: Numar telefon

en: In case we need to call you about your order
ro_RO: In caz ca trebuie sa te contactam in legatura cu comanda

en: Instructions
ro_RO: Instructiuni

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
ro_RO: Mentioneaza detaliile necesare livrarii corecte a comenzii.

en: Shipping address
ro_RO: Adresa livrare

en: Shipping addresses
ro_RO: Adrese livrare

en: User
ro_RO: Utilizator

en: Default shipping address?
ro_RO: Adresa livrare implicita?

en: Default billing address?
ro_RO: Adresa facturare implicita?

en: Address Hash
ro_RO: Hash Adresa

en: Date Created
ro_RO: Data Crearii

en: User address
ro_RO: Adresa utilizator

en: User addresses
ro_RO: Adrese utilizator

en: This address is already in your address book
ro_RO: Aceasta adresa se afla deja in lista ta de adrese

en: Billing address
ro_RO: Adresa facturare

en: Billing addresses
ro_RO: Adrese facturare

en: Partner
ro_RO: Partener

en: Partner address
ro_RO: Adresa partenerului

en: Partner addresses
ro_RO: Adresele partenerului

en: Product
ro_RO: Produs

en: Views
ro_RO: Vizualizari

en: Basket Additions
ro_RO: Adaugari la Cos

en: Purchases
ro_RO: Cumparari

en: Score
ro_RO: Scor

en: Product record
ro_RO: Fisa produs

en: Product records
ro_RO: Fise produse

en: Record for '%s'
ro_RO: Fisa pentru '%s'

en: Product Views
ro_RO: Vizualizari Produs

en: Orders
ro_RO: Comenzi

en: Order Lines
ro_RO: Linii Comanda

en: Order Items
ro_RO: Bucati Comenda

en: Total Spent
ro_RO: Total Cheltuit

en: Last Order Date
ro_RO: Data Ultimei Comenzi

en: User record
ro_RO: Fisa utilizator

en: User records
ro_RO: Fise utilizatori

en: User product view
ro_RO: Vizualizare produs utilizator

en: User product views
ro_RO: Vizualizari produs utilizator

en: %(user)s viewed '%(product)s'
ro_RO: %(user)s a vizualizat '%(product)s'

en: Search term
ro_RO: Termen cautare

en: User search query
ro_RO: Termen cautare utilizator

en: User search queries
ro_RO: Termeni cautare utilizator

en: %(user)s searched for '%(query)s'
ro_RO: %(user)s a cautat dupa '%(query)s'

en: Basket additions
ro_RO: Adaugari la cos

en: Product analytics
ro_RO: Statistici produs

en: Name
ro_RO: Nume

en: Date registered
ro_RO: Data inregistrarii

en: Product views
ro_RO: Vizualizari produs

en: Order lines
ro_RO: Linii comanda

en: Order items
ro_RO: Bucati comanda

en: Total spent
ro_RO: Total cheltuit

en: Date of last order
ro_RO: Data ultimei comenzi

en: User analytics
ro_RO: Statisitici utilizatori

en: Owner
ro_RO: Detinator

en: Open - currently active
ro_RO: Deschis - activ

en: Merged - superceded by another basket
ro_RO: Combinat - inlocuit de alt cos

en: Saved - for items to be purchased later
ro_RO: Salvat - pentru ca produsele sa fie cumparate mai tarziu

en: Frozen - the basket cannot be modified
ro_RO: Blocat - cosul nu poate fi modificat

en: Submitted - has been ordered at the checkout
ro_RO: Plasat - a fost comandat

en: Status
ro_RO: Stare

en: Vouchers
ro_RO: Cupoane

en: Date created
ro_RO: Data crearii

en: Date merged
ro_RO: Data combinarii

en: Date submitted
ro_RO: Data plasarii

en: Basket
ro_RO: Cos

en: Baskets
ro_RO: Cosuri

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
ro_RO: %(status)s cos (owner: %(owner)s, linii: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
ro_RO: Datorita limitarilor tehnice nu putem livra mai mult de %(threshold)d bucati intr-o singura comanda.

en: Line Reference
ro_RO: Referinta Linie

en: Quantity
ro_RO: Cantitate

en: Currency
ro_RO: Valuta

en: Price excl. Tax
ro_RO: Pret excl. Taxe

en: Price incl. Tax
ro_RO: Pret incl. Taxe

en: Date Updated
ro_RO: Data Actualizare

en: Basket line
ro_RO: Linie cos

en: Basket lines
ro_RO: Linii cos

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
ro_RO: Cos #%(basket_id)d, Produs #%(product_id)d, cantitate %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
ro_RO: Nu poti modifica un %s basket

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ro_RO: Pretul '%(product)s' a crescut de la %(old_price)s la %(new_price)s de cand l-ai adaugat la cos

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ro_RO: Pretul '%(product)s' a scazut de la %(old_price)s la %(new_price)s de cand l-ai adaugat la cos

en: Line
ro_RO: Linie

en: Option
ro_RO: Optiune

en: Value
ro_RO: Valoare

en: Line attribute
ro_RO: Atribut linie

en: Line attributes
ro_RO: Atribute linie

en: Save for Later
ro_RO: Salveaza pentru altadata

en: Move to Basket
ro_RO: Muta in Cos

en: Code
ro_RO: Cod

en: Variant
ro_RO: Variantă

en: Please select a valid product
ro_RO: Te rugam selecteaza un produs valid

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
ro_RO: Datorita limitarilor tehnice, nu putem livra mai mult de %(threshold)d bucati intr-o singura comanda. Cosul tau are acum %(basket)d bucati.

en: User ID
ro_RO: ID Utilizator

en: Basket status
ro_RO: Stare cos

en: Num lines
ro_RO: Num linii

en: Num items
ro_RO: Num bucati

en: Date of creation
ro_RO: Data crearii

en: Time since creation
ro_RO: Timp de la creare

en: Open baskets
ro_RO: Cosuri deschise

en: Time between creation and submission
ro_RO: Timp intre creare si plasare

en: Submitted baskets
ro_RO: Cosuri plasate

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
ro_RO: Nu poti salva un produs pentru mai tarziu daca nu esti autentificat!

en: The '%(code)s' voucher has expired
ro_RO: Voucherul '%(code)s' a expirat

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
ro_RO: Cosul tau nu se califica pentru un discount prin voucher

en: Voucher '%(code)s' added to basket
ro_RO: Voucherul '%(code)s' a fost adaugat la cos

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
ro_RO: Voucherul '%(code)s' este deja adaugat la cos

en: No voucher found with code '%(code)s'
ro_RO: Nu a fost gasit nici un voucher cu codul '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
ro_RO: Te rugam sa introduci codul voucherului

en: Voucher '%s' removed from basket
ro_RO: Voucherul '%s' a fost eliminat din cos

en: Requires shipping?
ro_RO: Necesita transport?

en: Track stock levels?
ro_RO: Monitorizeaza nivelele de stoc?

en: Options
ro_RO: Optiuni

en: Product class
ro_RO: Clasa produsului

en: Product classes
ro_RO: Clase de produse

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Category
ro_RO: Categorie

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Product category
ro_RO: Categorie de produs

en: Product categories
ro_RO: Categorii de produse

en: Stand-alone product
ro_RO: Produs autonom

en: Parent product
ro_RO: Produs părinte

en: Child product
ro_RO: Produs copil

en: Product structure
ro_RO: Structura produsului

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
ro_RO: Universal Product Code (UPC) este un identificator unic de produs si nu este specfic unui anume furnizor. Eg ISBN pentru carti.

[ctx: Product title]
en: Title
ro_RO: Titlu

en: Product type
ro_RO: Tip produs

en: Choose what type of product this is
ro_RO: Alege tipul acestui produs

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Product options
ro_RO: Opțiunile produsului

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
ro_RO: Optiunile sunt valori care pot fi asociate cu un produs cand este adaugat la cosul unui client. Spre exemplu un mesaj personalizat ce poate fi tiparit pe un tricou.

en: Recommended products
ro_RO: Produse recomandate

en: Date updated
ro_RO: Data modificarii

en: Is discountable?
ro_RO: Poate avea discount?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
ro_RO: Acest flag indica daca acest produs poate fi folosit intr-o oferta sau nu

en: Products
ro_RO: Produse

en: Your product must have a title.
ro_RO: Produsul trebuie să aibă un titlu.

en: The specified parent product is a child product.
ro_RO: Produsul părinte specificat este un produs copil.

en: Primary product
ro_RO: Produs primar

en: Recommended product
ro_RO: Produs recomandat

en: Integer
ro_RO: Intreg

en: True / False
ro_RO: Adevarat / Fals

en: Date
ro_RO: Data

en: Entity
ro_RO: Entitate

en: File
ro_RO: Fisier

en: Type
ro_RO: Tip

en: Option Group
ro_RO: Grup Optiuni

en: Required
ro_RO: Obligatoriu

en: Product attribute
ro_RO: Atributul produsului

en: Must be a float
ro_RO: Trebuie sa fie float

en: Must be an integer
ro_RO: Trebuie sa fie intreg

en: Must be a date or datetime
ro_RO: Trebuie sa fie date sau datetime

en: Must be a boolean
ro_RO: Trebuie sa fie boolean

en: Must be an AttributeOption model object instance
ro_RO: Trebuie sa fie o instanta a modelului AttributeOption

en: AttributeOption has not been saved yet
ro_RO: AttributeOption nu a fost salvat inca

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
ro_RO: %(enum)s nu e o alegere valida pentru %(attr)s

en: Must be a file field
ro_RO: Trebuie sa fie un file field

en: Attribute
ro_RO: Atribut

en: Value option
ro_RO: Opțiunea de valoare

en: Group
ro_RO: Grup

en: Caption
ro_RO: Subtitlu

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
ro_RO: O imagine cu ordinea afisarii zero va fi imaginea principala a produsului

en: Catalogue
ro_RO: Catalog

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
ro_RO: %(obj)s nu are nici un atribut numit '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
ro_RO: atributul %(attr)s nu poate fi gol

en: %(attr)s attribute %(err)s
ro_RO: atributul %(attr)s %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
ro_RO: Titlu

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
ro_RO: Nume

en: Requires moderation
ro_RO: Necesita moderare

en: Approved
ro_RO: Aprobat

en: Rejected
ro_RO: Respins

en: Total Votes
ro_RO: Total Voturi

en: Delta Votes
ro_RO: Delta Voturi

en: Product review
ro_RO: Recenzie produs

en: Product reviews
ro_RO: Recenzii produs

en: Anonymous reviews must include a name and an email
ro_RO: Recenziile anonime trebuie sa includa un nume si o adresa de email

en: anonymous
ro_RO: anonim

en: Up
ro_RO: Sus

en: Down
ro_RO: Jos

en: Vote
ro_RO: Vot

en: Votes
ro_RO: Voturi

en: You cannot vote on your own reviews
ro_RO: Nu poti vota propriile tale recenzii

en: Only signed-in users can vote on reviews
ro_RO: Doar utilizatorii autentificati pot vota recenzii

en: You can only vote once on a review
ro_RO: Poti vota o recenzie o singura data

en: Recency
ro_RO: Recentete

en: Sort by
ro_RO: Filtrează după

en: You have already reviewed this product!
ro_RO: Ai scris deja o recenzie pentru acest produs!

en: You can't leave a review for this product.
ro_RO: Nu poti lasa o recenzie pentru acest produs.

en: Thank you for reviewing this product
ro_RO: Multumim pentru recenzia acestui produs

en: Thanks for voting!
ro_RO: Multumim pentru vot!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
ro_RO: %(filename)s nu este o imagine valida (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
ro_RO: %s nu este o arhiva de imagini valida

en: All products
ro_RO: Toate produsele

en: Checkout
ro_RO: Plateste

en: My email address is
ro_RO: Adresa mea de email este

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
ro_RO: Sunt client nou si vreau sa fac comanda fara sa creez un cont

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
ro_RO: Sunt client nou si vreau sa creez un cont inainte de a face comanda

en: I am a returning customer, and my password is
ro_RO: Sunt deja client si parola mea este

en: A user with that email address already exists
ro_RO: Un utilizator cu aceasta adresa de email exista deja

en: You need to add some items to your basket to checkout
ro_RO: Trebuie sa adaugi produse la cos pentru a putea plati

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
ro_RO: '%(title)s' nu mai este disponibil pentru a fi cumparat (%(reason)s). Te rugam sa iti modifici cosul pentru a putea continua

en: Please either sign in or enter your email address
ro_RO: Te rugam sa intri in cont sau sa iti introduci adresa de email

en: Please choose a shipping address
ro_RO: Te rugam sa alegi o adresa de livrare

en: Please choose a shipping method
ro_RO: Te rugam sa alegi o metoda de livrare

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
ro_RO: Creaza-ti contul si vei fi redirectionat inapoi la procesul de comanda

en: Address saved
ro_RO: Adresa salvata

en: Address deleted
ro_RO: Adresa stearsa

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
ro_RO: Momentan nu puteam livra la adresa aleasa de tine - te rugam sa alegi alta

en: Your submitted shipping method is not permitted
ro_RO: Metoda de livrare aleasa nu este permisa

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
ro_RO: A aparut o problema la procesarea platii pentru aceasta comanda - plata nu a fost efectuata .  Te rugam sa contactezi departamentul clienti daca aceasta problema persista

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Body Text
ro_RO: Continut Text

en: Body HTML
ro_RO: Continut HTML

en: Date Sent
ro_RO: Data Trimiterii

en: Emails
ro_RO: Email-uri

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
ro_RO: Email catre %(user)s cu subiectul '%(subject)s'

en: Code used for looking up this event programmatically
ro_RO: Cod utilizat pentru a cauta acest eveniment programatic

en: Order related
ro_RO: Despre comanda

en: User related
ro_RO: Despre utilizator

en: Email Subject Template
ro_RO: Sablon Subiect Email

en: Email Body Template
ro_RO: Sablon Continut Email

en: Email Body HTML Template
ro_RO: Sablon Continut HTML Email

en: HTML template
ro_RO: Sablon HTML

en: SMS Template
ro_RO: Sablon SMS

en: SMS template
ro_RO: Sablon SMS

en: Communication event type
ro_RO: Tip eveniment comunicare

en: Communication event types
ro_RO: Tipuri eveniment comunicare

en: Archive
ro_RO: Arhiva

en: Notification
ro_RO: Notificare

en: Notifications
ro_RO: Notificari

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
ro_RO[0]: %(count)d notificare arhivata
ro_RO[1]: %(count)d notificari arhivate
ro_RO[2]: %(count)d notificari arhivate

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
ro_RO[0]: %(count)d notificare stearsa
ro_RO[1]: %(count)d notificari sterse
ro_RO[2]: %(count)d notificari sterse

en: email address
ro_RO: adresa de email

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ro_RO: Specifica daca utilizatorul se poate autentifica in aceasta sectiune de administrare

en: Active
ro_RO: Activ

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ro_RO: Specifica daca acest utilizator trebuie tratat ca active. Deselecteaza aceasta optiune ca alternativa la stergerea unui cont.

en: date joined
ro_RO: data inregistrarii

en: Users
ro_RO: Utilizatori

en: Key
ro_RO: Cheie

en: Not yet confirmed
ro_RO: Neconfirmat inca

en: Cancelled
ro_RO: Anulat

en: Closed
ro_RO: Inchis

en: Date confirmed
ro_RO: Data confirmarii

en: Date cancelled
ro_RO: Data anularii

en: Date closed
ro_RO: Data inchiderii

en: Product alerts
ro_RO: Alerte produs

en: Product Alerts
ro_RO: Alerte produse

en: An alert has been created
ro_RO: A fost creata o alerta

en: A confirmation email has been sent to %s
ro_RO: A fost trimis un email de confimare catre %s

en: Your stock alert is now active
ro_RO: Alerta ta de stoc este acum activa

en: Your stock alert cannot be confirmed
ro_RO: Alerta ta de stoc nu poate fi confirmata

en: Your stock alert has been cancelled
ro_RO: Alerta ta de stoc a fost anulata

en: Your stock alert cannot be cancelled
ro_RO: Alerta ta de stoc nu poate fi anulata

en: Customer
ro_RO: Client

en: Email address
ro_RO: Adresa de email

en: Password
ro_RO: Parola

en: The entered password is not valid!
ro_RO: Parola introdusa nu este valida!

en: Confirm password
ro_RO: Confirma parola

en: The two password fields didn't match.
ro_RO: Cele doua campuri de parola nu sunt identice

[ctx: start date]
en: From
ro_RO: De la

[ctx: end date]
en: To
ro_RO: Pana la

en: Order number
ro_RO: Numar comanda

en: At least one field is required.
ro_RO: Este necesar cel putin un camp.

en: All orders
ro_RO: Toate comenzile

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ro_RO: Comenzile plasate intre %(date_from)s si %(date_to)s si numarul comenzii continand %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
ro_RO: Comenzile plasate intre %(date_from)s si %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
ro_RO: Comenzile plasate incepand cu %(date_from)s si numarul comenzii continand %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
ro_RO: Comenzile plasate incepand cu %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ro_RO: Comenzile plasate pana la %(date_to)s si numarul comenzii continand %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
ro_RO: Comenzile plasate pana la %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
ro_RO: Comenzile cu numarul comenzii continand %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
ro_RO: Un utilizator cu aceasta adresa de email exista deja

en: Send notification to
ro_RO: Trimite notificare catre

en: Enter your email
ro_RO: Specifica email propriu

en: There is already an active stock alert for %s
ro_RO: Exista deja o alerta de stoc activa pentru %s

en: You already have an active alert for this product
ro_RO: Ai deja o alerta activa pentru acest produs

en: Welcome back
ro_RO: Bine ai venit inapoi

en: Thanks for registering!
ro_RO: Multumim pentru inregistrare!

en: Profile
ro_RO: Profil

en: Edit Profile
ro_RO: Modifica Profil

en: Profile updated
ro_RO: Profil modificat

en: Delete profile
ro_RO: Sterge profil

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
ro_RO: Profilul tau a fost sters. Iti multumim pentru ca ai folosit acest site.

en: Change Password
ro_RO: Schimba Parola

en: Password updated
ro_RO: Parola modificata

en: Email History
ro_RO: Istoric Email

en: Order History
ro_RO: Istoric Comenzi

en: Order
ro_RO: Comanda

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
ro_RO: Toate liniile disponibile ale comenzii %(number)s au fost adaugate in cos

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
ro_RO: Nu este posibil sa retrimiti comanda %(number)s deoarece nici una dintre liniile ei nu este disponibila pentru cumparare

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
ro_RO: %(qty)d copii ale '%(product)s' au fost adaugate in cos

en: '%s' has been added to your basket
ro_RO: '%s' a fost adaugat in cos

en: Address Book
ro_RO: Lista adrese

en: Add a new address
ro_RO: Adauga o noua adresa

en: Address '%s' created
ro_RO: Adresa '%s' a fost creata

en: Edit address
ro_RO: Modifica adresa

en: Address '%s' updated
ro_RO: Adresa '%s' a fost modificata

en: Delete address?
ro_RO: Sterge adresa

en: Address '%s' deleted
ro_RO: Adresa '%s' a fost stearsa

en: We do not ship to this country
ro_RO: Nu livram in aceasta tara

en: Wish Lists
ro_RO: Liste de Cumparaturi

en: Quantities updated.
ro_RO: Cantitati modificate.

en: Create a new wish list
ro_RO: Creaza o noua lista de cumparaturi

en: The requested product no longer exists
ro_RO: Produsul solicitat nu mai exista

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
ro_RO: Lista ta de cumparaturi a fost creata si '%(name)s' a fost adaugat

en: Your wishlist has been created
ro_RO: Lista ta de cumparaturi a fost creata

en: %(title)s has been added to your wishlist
ro_RO: %(title)s a fost adaugat la lista ta de cumparaturi

en: Your '%s' wishlist has been updated
ro_RO: Lista de cumparaturi '%s' a fost actualizata

en: Delete %s
ro_RO: Sterge %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
ro_RO: Lista de cumparaturi '%s' a fost stearsa

en: '%s' was added to your wish list.
ro_RO: '%s' a fost adaugat la lista ta de cumparaturi

en: Remove %s
ro_RO: Elimina %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
ro_RO: '%(title)s' a fost scos din lista de cumparaturi '%(name)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
ro_RO: '%(title)s' a fost mutat in lista de cumparaturi '%(name)s'

en: Dashboard
ro_RO: Panou de control

en: Create a new product of type
ro_RO: Creaza un nou produs de tipul

en: -- Choose type --
ro_RO: -- Alege tipul --

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Variants
ro_RO: Variante

en: Stock records
ro_RO: Inregistrari stoc

en: Actions
ro_RO: Actiuni

en: Number of child categories
ro_RO: Numar subcategorii

en: Please choose a product type
ro_RO: Te rugam sa alegi un tip de produs

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
ro_RO: Datele introduse nu au fost valide - te rugam sa corectezi erorile de mai jos

en: Delete product?
ro_RO: Sterge produs?

en: Deleted product '%s'
ro_RO: Produsul '%s' a fost sters

en: Alerts with status "%s"
ro_RO: Alertele cu starea "%s"

en: All alerts
ro_RO: Toate alertele

en: Add a new category
ro_RO: Adauga o categorie noua

en: Category created successfully
ro_RO: Categorie creata cu succes

en: Update category '%s'
ro_RO: Modifica categoria '%s'

en: Category updated successfully
ro_RO: Categorie modificata cu succes

en: Category deleted successfully
ro_RO: Categorie stearsa cu succes

en: Add a new product type
ro_RO: Adauga un nou tip de produs

en: Product type created successfully
ro_RO: Tipul de produs a fost creat cu succes

en: Update product type '%s'
ro_RO: Modifica tipul de produs '%s'

en: Product Types
ro_RO: Tipuri produs

en: Delete product type '%s'
ro_RO: Sterge tipul de produs '%s'

en: Unable to delete '%s'
ro_RO: Nu se poate sterge '%s'

en: %i products are still assigned to this type
ro_RO: %i produse sunt inca asociate cu acest tip

en: Product type deleted successfully
ro_RO: Tipul de produs a fost sters cu succes

en: Email subject template
ro_RO: Sablon subiect email

en: Email body text template
ro_RO: Sablon continut text email

en: Email body HTML template
ro_RO: Sablon continut HTML email

en: Preview email
ro_RO: Previzualizeaza email

en: No order found with this number
ro_RO: Nu a fost gasita nici o comanda cu acest numar

en: Please enter an email address
ro_RO: Te rugam sa specifici o adresa de email

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
ro_RO: Formularul trimis nu a fost valid, te rugam sa corectezi erorile si sa il retrimiti

en: Email saved
ro_RO: Email salvat

en: A preview email has been sent to %s
ro_RO: O previzualizare a email-ului a fost trimisa catre %s

en: Start date
ro_RO: Data inceput

en: End date
ro_RO: Data sfarsit

en: The end date must be after the start date
ro_RO: Data de sfarsit trebuie sa fie dupa data de inceput

en: Custom condition
ro_RO: Conditie personalizata

en: A range is required
ro_RO: Este necesar sa specifici un set

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
ro_RO: Te rugam sa alegi un set, tip sau valoare SAU sa selectezi o conditie personalizata

en: Custom incentive
ro_RO: Stimulent personalizat

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
ro_RO: Te rugam sa alegi un set, tip sau valoare SAU sa selectezi un stimulent personalizat

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
ro_RO: Nu poti fi utilizate alte optiuni daca folosesti un stimulent personalizat

en: Offer name
ro_RO: Nume oferta

en: Is active?
ro_RO: Este activa?

en: Order date
ro_RO: Data comanda

en: Order total
ro_RO: Total comanda

en: All offers
ro_RO: Toate ofertele

en: Offers matching '%s'
ro_RO: Oferte ce se potrivesc cu '%s'

en: %s step not complete
ro_RO: Pasul %s nu este complet

en: Offer '%s' updated
ro_RO: Oferta '%s' a fost modificata

en: Offer '%s' created!
ro_RO: Oferta '%s' a fost creata!

en: Name and description
ro_RO: Nume si descriere

en: Incentive
ro_RO: Stimulent

en: Restrictions
ro_RO: Restrictii

en: Offer deleted!
ro_RO: Oferta a fost stearsa!

en: Offer is already suspended
ro_RO: Oferta este deja suspendata

en: Offer suspended
ro_RO: Oferta suspendata

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
ro_RO: Oferta nu poate fi reactivata pentru ca nu este suspendata

en: Offer reinstated
ro_RO: Oferta reactivata

en: Orders placed since %s
ro_RO: Comenzi plasate de la %s

en: Orders placed until %s
ro_RO: Comenzi plasate pana la %s

en: Customer name
ro_RO: Nume client

en: Product name
ro_RO: Nume produs

en: Partner SKU
ro_RO: SKU Partener

en: Date from
ro_RO: De la data

en: Date to
ro_RO: Pana la data

en: Voucher code
ro_RO: Cod voucher

en: Payment method
ro_RO: Metoda de plata

en: Get results as
ro_RO: Obtine rezultatele ca

en: Order value
ro_RO: Valoare comanda

en: Date of purchase
ro_RO: Data cumpararii

en: Number of items
ro_RO: Numar produse

en: Order status
ro_RO: Stare comanda

en: Customer email address
ro_RO: Adresa de email client

en: Deliver to name
ro_RO: Livrare pe numele

en: Bill to name
ro_RO: Facturare pe numele

en: The new status '%s' is not valid
ro_RO: Noul status '%s' este invalid

en: Unable to change order status due to payment error: %s
ro_RO: Starea comenzii nu se poate schimba datorita erorii de plata: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ro_RO: Starea comenzii a fost schimbata din '%(old_status)s' in '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
ro_RO: Nu a fost trimisa o actiune valida

en: Invalid action
ro_RO: Actiune invalida

en: You must select some lines to act on
ro_RO: Trebuie sa selectezi cateva linii

en: Invalid lines requested
ro_RO: Linii solicitate invalide

en: The entered quantity for line #%s is not valid
ro_RO: Cantitatea introdusa pentru linia #%s este invalida

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
ro_RO: Cantitatea introdusa pentru linia #%(line_id)s nu poate depasi %(quantity)s

en: Note saved
ro_RO: Nota salvata

en: Note cannot be deleted
ro_RO: Nota nu poate fi stearsa

en: Note deleted
ro_RO: Nota stearsa

en: Invalid form submission
ro_RO: Fomular transmis invalid

en: Please choose a valid amount
ro_RO: Te rugam sa specifici o suma valida

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
ro_RO: '%(status)s' nu este o stare noua valida pentru linia %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ro_RO: Starea liniei #%(line_id)d a fost schimbata din '%(old_status)s' in '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
ro_RO: Tipul de eveniment '%s' este invalid

en: Unable to create shipping event: %s
ro_RO: Nu pot crea evenimentul de livrare: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
ro_RO: Nu pot crea evenimentul de livrare datorita erorii de plata: %s

en: Shipping event created
ro_RO: Evenimentul de livrare a fost creat

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
ro_RO: Nu s-a putut crea un eveniment de plata datorita erorii de plata: %s

en: Unable to create payment event: %s
ro_RO: Nu s-a putut crea un eveniment de plata: %s

en: Payment event created
ro_RO: Evenimentul de plata a fost creat

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
ro_RO: %(field)s a fost schimbat din '%(old_value)s' in '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
ro_RO: Adresa de livrare a fost modificata:
    %s

en: Delivery address updated
ro_RO: Adresa de livrare a fost modificata

en: Example: '/about/contact/'.
ro_RO: Exemplu: '/about/contact/'.

en: All pages
ro_RO: Toate paginile

en:  with title containing '%s'
ro_RO:  cu titlul continand '%s'

en: Create New Page
ro_RO: Creaza Pagina Noua

en: Deleted page '%s'
ro_RO: Pagina '%s' a fost stearsa

en: Full dashboard access
ro_RO: Acces panou de control complet

en: Limited dashboard access
ro_RO: Acces panou de control limitat

en: User role
ro_RO: Rol utilizator

en: Confirm Password
ro_RO: Confirma Parola

en: All partners
ro_RO: Toti partenerii

en: Partners matching '%s'
ro_RO: Partenerii ce contin '%s'

en: Create new partner
ro_RO: Creaza partener nou

en: Partner '%s' was created successfully.
ro_RO: Partenerul '%s' a fost creat cu succes.

en: Partner '%s' was updated successfully.
ro_RO: Partenerul '%s' a fost modificat cu succes.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
ro_RO: Partenerul '%s' a fost sters cu succes.

en: Create user
ro_RO: Creaza utilizator

en: User '%s' was created successfully.
ro_RO: Utilizatorul '%s' a fost creat cu succes.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
ro_RO: Utilizatorul '%(name)s' a fost asociat cu '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
ro_RO: Utilizatorul '%(name)s' este deja asociat cu '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
ro_RO: Utilizatorul '%(name)s' nu este asociat cu '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
ro_RO: Modifica utilizatorul '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
ro_RO: Utilizatorul '%s' a fost modificat cu succes.

en: Product SKUs or UPCs
ro_RO: SKU-urile sau UPC-urile produselor

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
ro_RO: Poti adauga aici o selectie de SKU-uri sau UPC-uri

en: File of SKUs or UPCs
ro_RO: Fisierul ce contine SKU-ri sau UPC-uri

en: Either comma-separated, or one identifier per line
ro_RO: Fie separate prin virgula, sau un identificator pe linie

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
ro_RO: Trebuie sa specifici fie o lista de SKU-uri/UPC-uri, fie un fisier

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
ro_RO: Produsele cu SKU-urile sau UPC-urile indeplinind conditia %s se gasesc deja in acest interval

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
ro_RO: Nu exista produse cu un SKU sau UPC indeplinind conditia %s

en: Create range
ro_RO: Creaza set

en: Range deleted
ro_RO: Setul a fost sters

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
ro_RO[0]: Produsul %d a fost eliminat din set
ro_RO[1]: Produsele %d au fost eliminate din set
ro_RO[2]: Produsele %d au fost eliminate din set

en: %d product added to range | %d products added to range
ro_RO[0]: Produsul %d a fost adaugat la set
ro_RO[1]: Produsele %d au fost adaugate la set
ro_RO[2]: Produsele %d au fost adaugate la set

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
ro_RO: Nu au fost gasite produse cu SKU sau UPC indeplinind conditia %s

en: Report Type
ro_RO: Tip Raport

en: Only the offer and order reports use the selected date range
ro_RO: Doar rapoartele de oferte si comenzi folosesc intervalul de zile selectat

en: The report is inclusive of this date
ro_RO: Raportul include aceasta data

en: Download
ro_RO: Descarca

en: Your start date must be before your end date
ro_RO: Data de inceput trebuie sa preceada data de sfarsit

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
ro_RO: %(report_filter)s intre %(start_date)s si %(end_date)s

en: You do not have access to this report
ro_RO: Nu ai acces la acest raport

en: Keyword
ro_RO: Cuvant cheie

en: to
ro_RO: catre

en:  created after %s
ro_RO:  creat dupa %s

en:  created before %s
ro_RO:  creat inainte de %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
ro_RO:  creat intre %(start_date)s si %(end_date)s

en: All reviews
ro_RO: Toate recenziile

en:  with status matching '%s'
ro_RO:  cu starea indeplinind conditia '%s'

en:  with keyword matching '%s'
ro_RO:  cu cuvant cheie indeplinind conditia '%s'

en:  with customer name matching '%s'
ro_RO:  cu numele clientului indeplinind conditia '%s'

en: Number of Orders
ro_RO: Numar Comenzi

en: All users
ro_RO: Toti utilizatorii

en:  with email matching '%s'
ro_RO: cu email indeplinind conditia '%s'

en:  with name matching '%s'
ro_RO: cu nume indeplinind conditia '%s'

en: Users' status successfully changed
ro_RO: Starea utilizatorilor a fost schimbata cu succes

en: A password reset email has been sent
ro_RO: Un email cu instructiuni pentru resetarea parolei a fost trimis

en: All Alerts
ro_RO: Toate alertele

en:  with customer email matching '%s'
ro_RO: cu email-ul clientului indeplinind conditia '%s'

en: Product alert saved
ro_RO: Alerta produs a fost salvata

en: Product alert deleted
ro_RO: Alerta produs a fost stearsa

en: Start datetime
ro_RO: Datetime inceput

en: End datetime
ro_RO: Datetime sfarsit

en: Usage
ro_RO: Utilizare

en: Which products get a discount?
ro_RO: Ce produse primesc discount?

en: Discount type
ro_RO: Tip discount

en: Discount value
ro_RO: Valoare discount

en: The name '%s' is already in use
ro_RO: Numele '%s' este folosit deja

en: The code '%s' is already in use
ro_RO: Codul '%s' este folosit deja

en: The start date must be before the end date
ro_RO: Data de inceput trebuie sa preceada data de sfarsit

en: Is Active?
ro_RO: Este Activ?

en: All vouchers
ro_RO: Toate voucherele

en: with name matching '%s'
ro_RO: cu numele indeplinind conditia '%s'

en: with code '%s'
ro_RO:  cu codul '%s'

en: Active vouchers
ro_RO: Vouchere active

en: Create voucher
ro_RO: Creaza voucher

en: Voucher created
ro_RO: Voucher creat

en: Voucher updated
ro_RO: Voucher modificat

en: Voucher deleted
ro_RO: Voucher sters

en: This is displayed within the customer's basket
ro_RO: Aceasta este afisata in cosul clientului

en: This is displayed on the offer browsing page
ro_RO: Aceasta este afisata pe pagina de explorare oferte

en: Site offer - available to all users
ro_RO: Oferta de site - disponibila tuturor utilizatorilor

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
ro_RO: Oferta de voucher - disponibila doar dupa introducerea codului de voucher

en: User offer - available to certain types of user
ro_RO: Oferta utilizator - disponibila anumitor tipuri de utilizatori

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
ro_RO: Oferta de sesiune - oferta temporara, disponibila unui utilizator pe durata sesiunii acestuia

en: Condition
ro_RO: Conditie

en: Benefit
ro_RO: Beneficiu

en: Priority
ro_RO: Prioritate

en: The highest priority offers are applied first
ro_RO: Ofertele cu cea mai mare prioritate sunt aplicate primele

en: Max global applications
ro_RO: Max aplicari globale

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
ro_RO: De cate ori aceasta oferta poate fi folosita pana cand devine indisponibila

en: Max user applications
ro_RO: Max aplicari utilizator

en: The number of times a single user can use this offer
ro_RO: De cate ori poate un singur utilizatori folosi aceasta oferta

en: Max basket applications
ro_RO: Max aplicari cos

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
ro_RO: De cate ori aceasta oferta poate fi aplicata la un cos (si o comanda)

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
ro_RO: Cand o oferta a oferit mai mult discount comenzilor decat aceasta limita, atunci oferta devine indisponibila

en: Total Discount
ro_RO: Discount Total

en: Number of applications
ro_RO: Numar aplicari

en: URL redirect (optional)
ro_RO: Redirectionare URL (optional)

en: Conditional offer
ro_RO: Oferta conditionala

en: Conditional offers
ro_RO: Oferte conditionale

en: End date should be later than start date
ro_RO: Data de sfarsit trebuie sa fie mai tarziu decat data de inceput

en: Offer is suspended
ro_RO: Oferta este suspendata

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
ro_RO: Limitata la %(total)d utilizari (%(remainder)d ramase)

en: Limited to 1 use per user
ro_RO: Limitata la 1 utilizare per utilizator

en: Limited to %(total)d uses per user
ro_RO: Limitata la %(total)d utilizari per utilizator

en: Limited to 1 use per basket
ro_RO: Limitata la 1 utilizare pe cos

en: Limited to %(total)d uses per basket
ro_RO: Limitata la %(total)d utilizari per cos

en: Available between %(start)s and %(end)s
ro_RO: Disponibila intre %(start)s si %(end)s

en: Available from %(start)s
ro_RO: Disponibila din %(start)s

en: Available until %(end)s
ro_RO: Disponibila pana la %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
ro_RO: Limitata la un cost de %(max)s

en: Range
ro_RO: Interval

en: Discount is a percentage off of the product's value
ro_RO: Discount-ul este un procent din valoarea produsului

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
ro_RO: Discount-ul este o valoare fixa din valoarea produsului

en: Discount is to give the cheapest product for free
ro_RO: Discount-ul reprezinta oferirea celui mai ieftin produs gratuit

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
ro_RO: Obtine produsele care indeplinesc conditia de pret fix

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
ro_RO: Discount-ul este o valoare fixa din costul de transport

en: Get shipping for a fixed price
ro_RO: Obtine transportul la pret fix

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
ro_RO: Discount-ul este un procent din costul de transport

en: Max Affected Items
ro_RO: Max Produse Afectate

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
ro_RO: Bifeaza pentru a restrictiona discount-ul astfel incat sa nu consume toate produsele ce satisfac conditia si sunt in cos

en: Custom class
ro_RO: Clasa personalizata

en: Benefits
ro_RO: Beneficii

en: Multibuy benefits require a product range
ro_RO: Beneficiile de cumparare multipla necesita un interval de produse

en: Multibuy benefits don't require a value
ro_RO: Beneficiile de cumparare multipla nu necesita o valoare

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
ro_RO: Beneficiile de cumparare multipla nu necesita atributul 'max produse afectate'

en: Percentage benefits require a product range
ro_RO: Beneficiile procentuale necesita un interval de produse

en: Percentage discount cannot be greater than 100
ro_RO: Discount-ul procentual nu poate fi mai mare de 100

en: A discount value is required
ro_RO: O valoare pentru discount este necesara

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
ro_RO: Nu e nevoie sa selectezi un interval deoarece acest beneficiu nu se aplica la produse

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
ro_RO: Discount-urile la transport nu necesita atributul 'max produse afectate'

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
ro_RO: Nu e nevoie sa selectezi un interval deoarece conditia de selectie va fi folosita in schimb.

en: Fixed discount benefits require a product range
ro_RO: Beneficiile de discount fix necesita un interval de produse

en: Fixed discount benefits require a value
ro_RO: Beneficiile de discount fix necesita o valoare

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
ro_RO: Depinde de numarul de produse din cos care satisfac conditia

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
ro_RO: Depinde de valoare produselor din cos care satisfac conditia

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
ro_RO: Trebuie sa contina un numar specificat de produse DISTINCTE ce satisfac conditia

en: Conditions
ro_RO: Conditii

en: Is public?
ro_RO: Este public?

en: Public ranges have a customer-facing page
ro_RO: Intervalele publice au o pagina vizibila de clienti

en: Includes all products?
ro_RO: Include toate produsele?

en: Included Products
ro_RO: Produse Incluse

en: Excluded Products
ro_RO: Produse Excluse

en: Included Categories
ro_RO: Categorii Incluse

en: Ranges
ro_RO: Intervale

en: File Path
ro_RO: Cale Fisier

en: Size
ro_RO: Dimensiune

en: Uploaded By
ro_RO: Incarcat De

en: Date Uploaded
ro_RO: Data Incarcarii

en: Error Message
ro_RO: Mesaj Eroare

en: Date Processed
ro_RO: Data Procesarii

en: Number of New SKUs
ro_RO: Numar SKU-uri Noi

en: Number of Unknown SKUs
ro_RO: Numar SKU-uri Necunoscute

en: Number of Duplicate SKUs
ro_RO: Numar SKU-rui Duplicate

en: Range Product Uploaded File
ro_RO: Fisier Seturi Produse Incarcat

en: Range Product Uploaded Files
ro_RO: Fisiere Seturi Produse Incarcate

en: Offer
ro_RO: Oferta

en: %(value)s%% discount on %(range)s
ro_RO: %(value)s%% discount la %(range)s

en: Percentage discount benefit
ro_RO: Beneficiu discount procentual

en: Percentage discount benefits
ro_RO: Beneficii discount procentual

en: %(value)s discount on %(range)s
ro_RO: %(value)s discount la %(range)s

en: Absolute discount benefit
ro_RO: Beneficiu discount absolut

en: Absolute discount benefits
ro_RO: Beneficii discount absolut

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
ro_RO: Produsele care indeplinesc conditia sunt vandute la %(amount)s

en: Fixed price benefit
ro_RO: Beneficiu pret fix

en: Fixed price benefits
ro_RO: Beneficii pret fix

en: Cheapest product from %(range)s is free
ro_RO: Cel mai ieftin produs din %(range)s este gratuit

en: Multibuy discount benefit
ro_RO: Beneficiu discount cumparare multipla

en: Multibuy discount benefits
ro_RO: Beneficii discount cumparare multipla

en: %(amount)s off shipping cost
ro_RO: %(amount)s redus din costul de transport

en: Shipping absolute discount benefit
ro_RO: Beneficiu discount transport absolut

en: Shipping absolute discount benefits
ro_RO: Beneficii discount transport absolut

en: Get shipping for %(amount)s
ro_RO: Obtine transport pentru %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
ro_RO: Beneficiu transport pret fix

en: Fixed price shipping benefits
ro_RO: Beneficii transport pret fix

en: %(value)s%% off of shipping cost
ro_RO: %(value)s%% redus din costul de transport

en: Shipping percentage discount benefit
ro_RO: Beneficiu discount transport procentual

en: Shipping percentage discount benefits
ro_RO: Beneficii discount transport procentual

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
ro_RO: Cosul include %(count)d produs(e) din %(range)s

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
ro_RO[0]: Cumpara inca %(delta)d produs din %(range)s
ro_RO[1]: Cumpara inca %(delta)d produse din %(range)s
ro_RO[2]: Cumpara inca %(delta)d produse din %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
ro_RO: Cosul include %(count)d produs(e) distinct(e) din %(range)s

en: Coverage Condition
ro_RO: Conditie Acoperire

en: Coverage Conditions
ro_RO: Conditii Acoperire

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
ro_RO: Cosul include %(amount)s din %(range)s

en: Spend %(value)s more from %(range)s
ro_RO: Cheltuie inca %(value)s din %(range)s

en: Total discount
ro_RO: Discount total

en: Offer performance
ro_RO: Performanta ofertei

en: Billing Address
ro_RO: Adresa Facturare

en: Order total (inc. tax)
ro_RO: Total comanda (incl. taxe)

en: Order total (excl. tax)
ro_RO: Total comanda (excl. taxe)

en: Shipping charge (inc. tax)
ro_RO: Taxa transport (incl. taxe)

en: Shipping charge (excl. tax)
ro_RO: Taxa transport (excl. taxe)

en: Shipping Address
ro_RO: Adresa de Livrare

en: Shipping method
ro_RO: Metoda de livrare

en: Guest email address
ro_RO: Adresa de email

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
ro_RO: '%(new_status)s' nu este o stare valida pentru comanda %(number)s (stare curenta: '%(status)s')

en: In progress
ro_RO: In progres

en: Note Type
ro_RO: Tip Nota

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Order Note
ro_RO: Nota Comanda

en: Order Notes
ro_RO: Note Comanda

en: Event Type
ro_RO: Tip Eveniment

en: Communication Event
ro_RO: Eveniment Comunicare

en: Communication Events
ro_RO: Evenimente Comunicare

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
ro_RO: '%(type)s' eveniment pentru comanda #%(number)s

en: Partner name
ro_RO: Nume partener

en: Partner reference
ro_RO: Referinta partener

en: This is the item number that the partner uses within their system
ro_RO: Acesta este numarul de produs utilizat de partener in sistemul propriu

en: Partner Notes
ro_RO: Note partener

en: Stock record
ro_RO: Inregistrare stoc

en: Price (inc. tax)
ro_RO: Pret (incl. taxe)

en: Price (excl. tax)
ro_RO: Pret (excl. taxe)

en: Price before discounts (inc. tax)
ro_RO: Pret inainte de discount-uri (incl. taxe)

en: Price before discounts (excl. tax)
ro_RO: Pret inainte de discount-uri (exlc. taxe)

en: Unit Price (inc. tax)
ro_RO: Pret Bucata (incl. taxe)

en: Unit Price (excl. tax)
ro_RO: Pret Bucata (excl. taxe)

en: Order Line
ro_RO: Linie Comanda

en: <missing product>
ro_RO: <produs lipsa>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
ro_RO: Produs '%(name)s', cantitate '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
ro_RO: '%(new_status)s' nu este o stare valida (stare curenta: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
ro_RO: '%(title)s' nu mai este disponibil

en: Line Attribute
ro_RO: Atribut Linie

en: Line Attributes
ro_RO: Atribute Linie

en: Shiping (inc. tax)
ro_RO: Transport (incl. taxe)

en: Shipping (excl. tax)
ro_RO: Transport (excl. taxe)

en: Line Price
ro_RO: Pret Linie

en: Line Prices
ro_RO: Preturi Linie

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
ro_RO: Linia '%(number)s' (cantitate %(qty)d) pret %(price)s

en: Payment Event Type
ro_RO: Tip Eveniment Plata

en: Payment Event Types
ro_RO: Tipuri Eveniment Plata

en: Amount
ro_RO: Suma

en: Reference
ro_RO: Referinta

en: Lines
ro_RO: Linii

en: Payment Event
ro_RO: Eveniment Plata

en: Payment Events
ro_RO: Evenimente Plata

en: Payment event for order %s
ro_RO: Eveniment plata pentru comanda %s

en: Event
ro_RO: Eveniment

en: Payment Event Quantity
ro_RO: Cantitate Eveniment Plata

en: Payment Event Quantities
ro_RO: Cantitati Eveniment Plata

en: Event notes
ro_RO: Note eveniment

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
ro_RO: Aceasta poate fi referinta de expediere sau un numar de urmarire

en: Shipping Event
ro_RO: Eveniment Livrare

en: Shipping Events
ro_RO: Evenimente Livrare

en: Order #%(number)s, type %(type)s
ro_RO: Comanda #%(number)s, tip %(type)s

en: Shipping Event Quantity
ro_RO: Cantitate Eveniment Livrare

en: Shipping Event Quantities
ro_RO: Cantitati Eveniment Livrare

en: %(product)s - quantity %(qty)d
ro_RO: %(product)s - cantitate %(qty)d

en: Shipping Event Type
ro_RO: Tip Eveniment Livrare

en: Shipping Event Types
ro_RO: Tipuri Eveniment Livrare

en: Discount category
ro_RO: Categorie discount

en: Offer ID
ro_RO: ID Oferta

en: Voucher ID
ro_RO: ID Voucher

en: Frequency
ro_RO: Frecventa

en: Order Discount
ro_RO: Discount Comanda

en: Order Discounts
ro_RO: Discount-uri Comanda

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
ro_RO: Discount de %(amount)r din comanda %(order)s

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
ro_RO: Cantitatea selectata pentru linia #%(line_id)s este prea mare

en: Total incl. tax
ro_RO: Total incl. taxe

en: Date placed
ro_RO: Data plasarii

en: Orders placed
ro_RO: Comenzi plasate

en: Empty baskets cannot be submitted
ro_RO: Cosurile goale nu pot fi trimise

en: There is already an order with number %s
ro_RO: Exista deja o comanda cu numarul %s

en: Fulfillment partner
ro_RO: Partener executie

en: Fulfillment partners
ro_RO: Parteneri executie

en: Price
ro_RO: Pret

en: Number in stock
ro_RO: Numar in stoc

en: Number allocated
ro_RO: Numar alocate

en: Low Stock Threshold
ro_RO: Limita Stoc Redus

en: Invalid stock consumption request
ro_RO: Cerere de consumare stoc invalida

en: Stock Record
ro_RO: Inregistrare Stoc

en: Threshold
ro_RO: Limita

en: Open
ro_RO: Deschis

en: Date Closed
ro_RO: Data Inchiderii

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
ro_RO: <stockalert pentru "%(stock)s" stare %(status)s>

en: Stock alerts
ro_RO: Alerte stoc

en: unavailable
ro_RO: indisponibil

en: Unavailable
ro_RO: Indisponibil

en: Available
ro_RO: Disponibil

en: no stock available
ro_RO: nu exista stoc disponibil

en: a maximum of %(max)d can be bought
ro_RO: pot fi cumparate maximum %(max)d

en: In stock
ro_RO: In stoc

en: In stock (%d available)
ro_RO: In stoc (%d disponibile)

en: No file path supplied
ro_RO: Nu ai specificat o cale catre fisier

en: %s does not exist
ro_RO: %s nu exista

en: %s is not a file
ro_RO: %s nu este un fisier

en: %s is not readable
ro_RO: %s nu poate fi citit

en: Source
ro_RO: Sursa

en: %(type)s of %(amount).2f
ro_RO: %(type)s la %(amount).2f

en: Transaction
ro_RO: Tranzactie

en: Transactions
ro_RO: Tranzactii

en: Source Type
ro_RO: Tip Sursa

en: Amount Allocated
ro_RO: Suma Alocata

en: Amount Debited
ro_RO: Suma Debitata

en: Amount Refunded
ro_RO: Suma Returnata

en: Label
ro_RO: Eticheta

en: Sources
ro_RO: Surse

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
ro_RO: Alocare %(amount)s din tipul %(type)s

en:  (reference: %s)
ro_RO:  (referinta: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
ro_RO: Folosit in formulare pentru a identifica tipul sursei

en: Source Types
ro_RO: Tipuri Sursa

en: Card Type
ro_RO: Tip Card

en: Number
ro_RO: Numar

en: Expiry Date
ro_RO: Data Expirarii

en: Partner Reference
ro_RO: Referinta Partener

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
ro_RO: %(card_type)s %(number)s (Expira: %(expiry)s)

en: Bankcard
ro_RO: Card bacar

en: Bankcards
ro_RO: Carduri bancare

en: Payment
ro_RO: Plata

en: Card number
ro_RO: Numar card

en: Please enter a valid credit card number.
ro_RO: Te rugam sa intoduci un numar de card de credit valid.

en: %s cards are not accepted.
ro_RO: Cardurile %s nu sunt acceptate

en: Enter a valid month.
ro_RO: Introduce o luna valida.

en: Enter a valid year.
ro_RO: Introduce un an valid.

en: Valid to
ro_RO: Valid pana la

en: The expiration date you entered is in the past.
ro_RO: Data de expirare introdusa este in trecut.

en: Valid from
ro_RO: Valid de la

en: The starting date you entered is in the future.
ro_RO: Data de inceput introdusa este in viitor.

en: CCV number
ro_RO: Numar CCV

en: Please enter a 3 or 4 digit number
ro_RO: Te rugam sa introduci un numar de 3 sau 4 digiti

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
ro_RO: Acesta este numarul de securitate de 3 sau 4 digiti de pe spatele cardului tau bancar

en: American Express cards use a 4 digit security code
ro_RO: Cardurile American Express folosesc un cod de securitate de 4 digiti

en: Search
ro_RO: Cautare

en: Relevancy
ro_RO: Relevanta

en: Newest
ro_RO: Cele mai noi

en: Title A to Z
ro_RO: Titlu de la A la Z

en: Title Z to A
ro_RO: Titlu de la Z la A

en: Shipping Method
ro_RO: Metoda Livrare

en: Shipping Methods
ro_RO: Metode Livrare

en: Price per order
ro_RO: Pret per comanda

en: Price per item
ro_RO: Pret per bucata

en: Free Shipping
ro_RO: Livrare Gratuita

en: Order and Item Charge
ro_RO: Cost Comanda si Produs

en: Order and Item Charges
ro_RO: Costuri Comanda si Produs

en: Default Weight
ro_RO: Greutate Implicita

en: Weight-based Shipping Method
ro_RO: Metoda Livrare pe baza de Greutate

en: Weight-based Shipping Methods
ro_RO: Metode Livrare pe baza de Greutate

en: Method
ro_RO: Metoda

en: Upper Limit
ro_RO: Limita Superioara

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
ro_RO: Introdu limita superioara pentru acest interval de greutati in kg. Limita inferioara va fi determinata in functie de celelalte intervale de greutati.

en: Charge
ro_RO: Cost

en: Weight Band
ro_RO: Clasa Greutate

en: Weight Bands
ro_RO: Clase Greutate

en: Charge for weights up to %s kg
ro_RO: Taxa pentru greutate pana la %s kg

en: Shipping
ro_RO: Transport

en: Free shipping
ro_RO: Livrare gratuita

en: No shipping required
ro_RO: Nu necesita transport

en: Fixed price shipping
ro_RO: Transport pret fix

en: You need to define some shipping methods
ro_RO: Trebuie sa definesti metode de transport

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
ro_RO: Va fi afisat in cos si la casa odata ce este introdus voucherul

en: Case insensitive / No spaces allowed
ro_RO: Case insensitive / Spatiile sunt nepermise

en: Offers
ro_RO: Oferte

en: Can be used once by one customer
ro_RO: Poate fi folosit o singura data de un singur client

en: Can be used multiple times by multiple customers
ro_RO: Poate fi folosit de mai multe ori de mai multi clienti

en: Can only be used once per customer
ro_RO: Poate fi folosit o singura data de fiecare client

en: Times added to basket
ro_RO: Adaugari la cos

en: Times on orders
ro_RO: Utilizari la comenzi

en: This voucher has already been used
ro_RO: Acest voucher a fost deja folosit

en: This voucher is only available to signed in users
ro_RO: Acest voucher este disponibil doar utilizatorilor autentificati

en: You have already used this voucher in a previous order
ro_RO: Ai folosit deja acest voucher intr-o comanda anterioara

en: Voucher Application
ro_RO: Aplicare Voucher

en: Voucher Applications
ro_RO: Aplicari Voucher

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
ro_RO: '%(voucher)s' folosit de '%(user)s'

en: Added to a basket
ro_RO: Adaugat la un cos

en: Used in an order
ro_RO: Folosit intr-o comanda

en: Voucher performance
ro_RO: Performanta voucher

en: Offer for voucher '%s'
ro_RO: Oferta pentru voucherul '%s'

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Private - Only the owner can see the wish list
ro_RO: Privat - Doar detinatorul poate vedea lista de cumparaturi

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
ro_RO: Shared - Doar detinatorul si persoanele cu acces la link pot sa vada lista de cumparaturi

en: Public - Everybody can see the wish list
ro_RO: Public - Oricine poate vedea lista de cumparaturi

en: Visibility
ro_RO: Vizibilitate

en: Wish List
ro_RO: Lista de Cumparaturi

en: Wish list line
ro_RO: Linie lista de cumparaturi

en: The URL "%s" does not exist
ro_RO: URL-ul "%s" nu exista

en: Specified page already exists!
ro_RO: Pagina specificata exista deja!

en: This field is required
ro_RO: Acest camp este obligatoriu

en: Low stock alerts
ro_RO: Alerte stoc redus

en: Fulfilment
ro_RO: Livrare

en: Statistics
ro_RO: Statistici

en: Partners
ro_RO: Parteneri

en: Customers
ro_RO: Clienti

en: Stock alert requests
ro_RO: Cereri alerta stoc

en: Content
ro_RO: Continut

en: Pages
ro_RO: Pagina

en: Email templates
ro_RO: Sabloane email

en: Reviews
ro_RO: Recenzii

en: Reports
ro_RO: Rapoarte

en: Price range
ro_RO: Interval pret

en: 0 to 20
ro_RO: de la 0 la 20

en: 20 to 40
ro_RO: intre 20 si 40

en: 40 to 60
ro_RO: intre 40 si 60

en: This is not a valid international phone format.
ro_RO: Acesta nu este un format international de numar de telefon valid.

en: This is not a valid local phone format for %s.
ro_RO: Acesta nu este un format local valid de numar de telefon pentru %s.

en: This is not a valid local or international phone format.
ro_RO: Acesta nu e un format local sau international valid de numar de telefon.

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
ro_RO: Urmareste produsele care revin in stoc si trimite alerte

en: Home
ro_RO: Acasa

en: Permission denied!
ro_RO: Permisiune refuzata!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
ro_RO: Ne pare rau dar nu ai permisiunea de a accesa aceasta pagina.

en: Page not found
ro_RO: Pagina nu a fost gasita

en: Page not found!
ro_RO: Pagina nu a fost gasita!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
ro_RO: Ne pare rau dar pagina pe care o cauti nu poate fi gasita.

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
ro_RO: 
        <strong>%(title)s</strong> a fost adaugat in cos.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
ro_RO: 
    <strong>%(quantity)s</strong> copii ale <strong>%(title)s</strong>
    au fost adaugate la cosul tau.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
ro_RO: 
    <strong>%(title)s</strong> a fost mutat inapoi in cos.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
ro_RO: 
    <strong>%(title)s</strong> a fost salvat pentru mai tarziu

en: Your basket is now empty
ro_RO: Cosul tau este gol acum

en: View basket
ro_RO: Inspecteaza cos

en: Checkout now
ro_RO: Plateste acum

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ro_RO: 
    Cosul tau se califica acum pentru oferta 
    <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ro_RO: 
    Cosul tau nu se mai califica pentru oferta <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
ro_RO: Mesaje importate cu privire la produsele din cosul tau

en: You could be missing out on offers!
ro_RO: Ai putea beneficia de una din ofertele noastre!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
ro_RO: 
                    <div class="warning">%(message)s pentru a beneficia de oferta speciala <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a></div>

en: Items to buy now
ro_RO: Produse adaugate la comanda

en: Update
ro_RO: Modifica

en: Remove
ro_RO: Elimina

en: Save for later
ro_RO: Salveaza pentru altadata

en: Voucher/promo code
ro_RO: Voucher/Cod promo

en: I have a voucher code...
ro_RO: Am un voucher...

en: Add voucher
ro_RO: Adauga voucher

en: or
ro_RO: sau

en: cancel
ro_RO: renunta

en: Totals
ro_RO: Sumar comanda

en: Proceed to checkout
ro_RO: Plateste

en: Your basket is empty.
ro_RO: Cosul tau este gol.

en: Continue shopping
ro_RO: Continua cumparaturile

en: Items
ro_RO: Produse

en: Move to basket
ro_RO: Muta in cos

en: Qty
ro_RO: Cant

en: Basket total (before discounts)
ro_RO: Total cos (fara discount-uri)

en: Basket total (after discounts)
ro_RO: Total cos (cu discount-uri)

en: Basket total
ro_RO: Total in cos

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
ro_RO: Metode alternative de transport pot fi alese la finalizarea comenzii

en: Shipping total (before discounts)
ro_RO: Total transport (fara discount)

en: Shipping total (after discounts)
ro_RO: Total transport (cu discount)

en: Tax
ro_RO: Taxe

en: Post order actions
ro_RO: Actiuni post comanda

en: These will be applied once your order is placed.
ro_RO: Acestea vor fi aplicate odata ce comanda ta este plasata.

en: Taxes will be added during checkout.
ro_RO: Taxele vor fi adaugate in timpul procesului de plata.

en: No products found.
ro_RO: Nu a fost gasit nici un produs.

en: Edit this product
ro_RO: Modifica acest produs

en: Product Description
ro_RO: Descrierea Produsului

en: Product Information
ro_RO: Detaliile Produsului

en: Product Type
ro_RO: Tip Produs

en: Price (incl. tax)
ro_RO: Pret (incl. taxe)

en: Availability
ro_RO: Disponibilitate

en: Number of reviews
ro_RO: Numar de recenzii

en: See all reviews
ro_RO: Citeste toate recenziile

en: Customer Reviews
ro_RO: Parerile Clientilor

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
ro_RO: Acest produs nu are nici o recenzie pana acum -
    <a href="%(add_review_url)s#addreview">fii primul care scrie una</a>.

en: This product does not have any reviews yet
ro_RO: Nimeni nu si-a exprimat inca parerea despre acest produs

en: Recommended items
ro_RO: Produse recomandate

en: Add to basket
ro_RO: Adauga in cos

en: You have an active stock alert for this product.
ro_RO: Ai o alerta de stoc activa pentru acest produs.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
ro_RO: Poti primi o alerta pe email cand acest produs revine in stoc.

en: Submitting...
ro_RO: In curs de transmitere...

en: Notify me
ro_RO: Notifica-ma

en: Add to wish list
ro_RO: Adauga la lista de cumparaturi

en: Create a new wishlist
ro_RO: Creaza o noua lista de cumparaturi

en: Please login to add products to a wish list.
ro_RO: Te rugam sa te autentifici pentru a putea adauga produse la o lista de cumparaturi

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
ro_RO: 
    Recenzie adaugata de tine la %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
ro_RO: 
    Recenzie adaugata de <strong>%(name)s</strong> la %(review_date)s

en: Is this review helpful?
ro_RO: Ti se pare utila aceasta recenzie?

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: This review has no votes.
ro_RO: Aceasta recenzie nu are voturi.

en: Write a review
ro_RO: Spune-ti parerea

en: Customer reviews
ro_RO: Recenzii clienti

en: Leave a product review
ro_RO: Lasa o recenzie de produs

en: Go
ro_RO: Aplica

en: This product does not have any reviews yet.
ro_RO: Acest produs nu are inca recenzii.

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Payment details to go here
ro_RO: Alte detalii referitoare la plata

en: Edit order contents
ro_RO: Modifica comanda

en: Order contents
ro_RO: Continutul comenzii

en: Checkout gateway
ro_RO: Gateway plata

en: Who are you?
ro_RO: Spune-ne cine esti?

en: Get a password reminder
ro_RO: Reaminteste-mi parola

en: Continue
ro_RO: Continua

en: 1. Shipping address
ro_RO: 1. Adresa de livrare

en: 2. Shipping method
ro_RO: 2. Metoda de livrare

en: 3. Payment
ro_RO: 3. Plata

en: Payment details
ro_RO: Detalii plata

en: Enter payment details
ro_RO: Specifica modalitatea de plata

en: Order preview
ro_RO: Previzualizare comanda

en: Preview order
ro_RO: Verifica comanda

en: Place order
ro_RO: Plaseaza comanda

en: Where should we ship to?
ro_RO: Unde sa livram comanda?

en: Ship to your default shipping address
ro_RO: Livreaza la adresa de livrare implicita

en: Ship to this address
ro_RO: Livreaza la aceasta adresa

en: Delete
ro_RO: Sterge

en: Or a new address?
ro_RO: Sau o adresa noua?

en: return to basket
ro_RO: intoarce-te la cosul de cumparaturi

en: Select option
ro_RO: Selecteaza optiunea

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
ro_RO: Te rugam sa notezi numarul comenzii sau sa tiparesti aceasta pagina si sa il mentionezi atunci cand vrei sa comunici cu noi referitor la aceasta comanda.

en: No shipping address required.
ro_RO: Adresa de livrare nu e necesara.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
ro_RO: 
    Alocare a %(amount)s din tipul %(type)s (referinta: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
ro_RO: 
    Alocare a %(amount)s din tipul %(type)s

en: No payment was required for this order.
ro_RO: Pentru aceasta comanda nu a fost ceruta nici o plata.

en: Items purchased
ro_RO: Produse achizitionate

en: Tracking your order
ro_RO: Cum sa urmaresti comanda

en: You can track the status of your order
ro_RO: Poti urmari starea comenzii tale

en: Print this page
ro_RO: Tipareste aceasta pagina

en: Are you sure you want to delete this address?
ro_RO: Esti sigur ca vrei sa stergi aceasta adresa?

en: Yes!
ro_RO: Da!

en: Save
ro_RO: Salveaza

en: Email history
ro_RO: Istoric email

en: Date sent
ro_RO: Data trimiterii

en: No emails found
ro_RO: Nu am gasit nici un email

en: Thanks for using our site!
ro_RO: Multumim ca ai utilizat site-ul nostru!

en: The %(name)s team
ro_RO: Echipa %(name)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
ro_RO: Daca nu ti-ai schimbat parola, te rugam sa iti resetezi parola imediat si sa iti corectezi adresa de email:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
ro_RO: Daca ai modificat adresa de email, te rugam sa ignori acest email.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
ro_RO: Primesti acest email deoarece adresa ta de email a fost schimbata in %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
ro_RO: Adresa ta de email a fost schimbata pe %(site_name)s

en: Hello,
ro_RO: Buna ziua,

en: Your order contains:
ro_RO: Comanda ta contine:

en: Basket total:
ro_RO: Total in cos:

en: Shipping:
ro_RO: Transport:

en: Order Total:
ro_RO: Total comanda:

en: Shipping address:
ro_RO: Adresa de livrare:

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
ro_RO: Poti vedea starea acestei comenzi <a href="%(status_url)s" title="order status">aici</a>

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
ro_RO: Buna ziua,
    
    Comanda cu numarul %(order_number)s a fost primita si 
    va fi procesata in curand.

en: quantity:
ro_RO: cantitate:

en: price:
ro_RO: pret:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
ro_RO: Poti vedea starea acestei comenzi la linkul:
    %(status_url)s

en: The team
ro_RO: Echipa

en: Confirmation of order %(number)s
ro_RO: Confirmarea comenzii %(number)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
ro_RO: Daca nu ai cerut aceasta modificare, te rugam sa iti resetezi parola imediat:

en: Otherwise, you can ignore this email.
ro_RO: Altfel, poti ignora acest email.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
ro_RO: 
    Primesti acest email deoarce parola ta a fost schimbata pe %(name)s.

en: Your password changed at %(site_name)s.
ro_RO: Parola ta a fost schimbata pe %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
ro_RO: Primesti acest email deoarece ai solicitat resetarea parolei pentru contul tau pe %(name)s

en: Please go to the following page and choose a new password:
ro_RO: Te rugam sa mergi la urmatoarea pagina si sa alegi o noua parola:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
ro_RO: Parola ta la %(site_name)s se reseteaza.

en: Dear %(name)s,
ro_RO: Draga %(name)s,

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
ro_RO: 
    Te rugam sa iei in calcul ca numarul de bucati aflate in stoc este limitat. Grabeste-te sau pot fi comandate de altcineva.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
ro_RO: 
    In urma acestui email alerta ta a fost dezactivata automat si nu vei mai primi
    notificari cu privire la acest produs.
    
    Multumim pentru interes,
    Echipa %(site_name)s

en: Confirmation required for stock alert
ro_RO: E necesara confirmarea pentru alerta de stoc

en: Thank you for registering.
ro_RO: Iti multumim pentru inregistrare.

en: Notifications inbox
ro_RO: Inbox notificari

en: Sender
ro_RO: Expeditor

en: Return to notifications inbox
ro_RO: Inapoi la inbox notificari

[ctx: noun]
en: Archive
ro_RO: Arhiva

en: View
ro_RO: Vizualizeaza

[ctx: verb]
en: Archive
ro_RO: Arhiveaza

en: With selected items:
ro_RO: Cu produsele selectate:

en: There are no notifications to display.
ro_RO: Nu exista notificari.

en: Address book
ro_RO: Lista adrese

en: Default shipping address
ro_RO: Adresa de livrare implicita

en: Default billing address
ro_RO: Adresa de facturare implicita

en: Edit
ro_RO: Modifica

en: Set as default shipping address
ro_RO: Selecteaza ca adresa de livrare implicita

en: Set as default billing address
ro_RO: Selecteaza ca adresa de facturare implicita

en: There are no addresses in your address book.
ro_RO: Nu exista adrese in lista.

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
ro_RO: Nu ai nici o alerta activa pentru produsele care nu sunt pe stoc.

en: Cancel
ro_RO: Renunta

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
ro_RO: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> a revenit pe stoc

en: Order #%(number)s
ro_RO: Comanda #%(number)s

en: Contact number
ro_RO: Numar contact

en: Notes
ro_RO: Note

en: Line price excl. tax
ro_RO: Pret linie excl. taxe

en: Line price incl. tax
ro_RO: Pret linie incl. taxe

en: Basket total (inc. tax)
ro_RO: Total cos (incl. taxe)

en: Account
ro_RO: Contul meu

en: Products you recently viewed
ro_RO: Produse vizualizate recent

en: Login or register
ro_RO: Intra in cont sau inregistreaza-te

en: Log In
ro_RO: Intra in cont

en: I've forgotten my password
ro_RO: Mi-am uitat parola

en: Logging in...
ro_RO: In curs de autentificare...

en: Register
ro_RO: Inregistreaza-te

en: Registering...
ro_RO: In curs de inregistrare...

en: Order history
ro_RO: Istoric comenzi

en: Not available anymore
ro_RO: Nu mai este disponibil

en: Basket total (excl. discounts)
ro_RO: Total cos (excl. discount-uri)

en: Basket total (inc. discounts)
ro_RO: Total cos (incl. discount-uri)

en: Shipping total (excl. discounts)
ro_RO: Total transport (excl. discount-uri)

en: Shipping total (inc. discounts)
ro_RO: Total transport (incl. discount-uri)

en: Shipping total
ro_RO: Total transport

en: Filter
ro_RO: Filtru

en: Filter results
ro_RO: Filtreaza rezultatele

en: Reset
ro_RO: Reseteaza

en: Total inc tax
ro_RO: Total incl taxe

en: You haven't placed any orders.
ro_RO: Nu ai plasat nici o comanda

en: Change password
ro_RO: Schimba parola

en: Edit profile
ro_RO: Modifica profilul

en: Please confirm your password to delete your profile.
ro_RO: Te rugam sa iti confirmi parola pentru a iti putea sterge profilul.

en: Warning
ro_RO: Atentie

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
ro_RO: 
    Toata informatia referitoare la tine va fi stearsa de pe site. Odata sters, profilul tau nu va mai putea fi recuperat.

en: Delete?
ro_RO: Sterge?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
ro_RO: 
                    Esti sigur ca vrei sa stergi %(name)s?

en: Remove product
ro_RO: Elimina produs

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
ro_RO: 
                    Esti sigur ca vrei sa stergi %(product_name)s din lista de cumparaturi %(wishlist_name)s?

en: Action
ro_RO: Actiune

en: View product
ro_RO: Vizualizeaza produs

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
ro_RO: 
                                                                Muta in lista de cumparaturi '%(name)s'

en: Update quantities
ro_RO: Modifica cantitatile

en: Your wish list is empty.
ro_RO: Lista de cumparaturi este goala.

en: Create
ro_RO: Creaza

en: What should your new wish list be called?
ro_RO: Cum vrei sa se numeasca aceasta lista noua de cumparaturi?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
ro_RO: 
                        Dupa ce lista de cumparaturi este creata, <strong>%(title)s</strong> va fi adaugat.

en: Number of products
ro_RO: Numar Produse

en: Wish list settings
ro_RO: Configurare lista de cumparaturi

en: You don't have any wish lists yet.
ro_RO: Nu ai nici o lista de cumparaturi.

en: Sections
ro_RO: Sectiuni

en: Delete category?
ro_RO: Sterge categoria?

en: Delete category
ro_RO: Sterge categorie

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
ro_RO: 
                <p>Sterge categoria <strong>%(name)s</strong> - esti sigur?</p>

en: Save and continue editing
ro_RO: Salveaza si continua sa modifici

en: View on site
ro_RO: Vizualizeaza pe site

en: Create new category
ro_RO: Creaza categorie noua

en: You are editing:
ro_RO: In curs de modificare:

en: There are no categories.
ro_RO: Nu exista categorii.

en: Edit category
ro_RO: Modifica categorie

en: Add child category
ro_RO: Adauga subcategorie

en: Edit children
ro_RO: Modifica subcategorii

en: Edit again
ro_RO: Modifica din nou

en: View it on the site
ro_RO: Vizualizeaza pe site

en: Delete product type?
ro_RO: Sterge tipul de produs?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
ro_RO: Te rugam sa te asiguri ca toate produsele sunt asociate altui tip inainte de stergere.

en: Delete product type
ro_RO: Sterge tipul de produs

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
ro_RO: Sterge tipul de produs <strong>%(name)s</strong> - esti sigur?

en: Create product type
ro_RO: Creaza tip de produs

en: Create new product type
ro_RO: Creaza tip de produs nou

en: Product types
ro_RO: Tipuri de produs

en: Requires shipping
ro_RO: Necesita transport

en: Track stock?
ro_RO: Monitorizeaza stoc?

en: Edit product type
ro_RO: Modifica tipul de produs

en: There are no product types.
ro_RO: Nu exista tipuri de produs.

en: Create new product
ro_RO: Creaza produs nou

en: New Product
ro_RO: Produs Nou

en: Search Products
ro_RO: Cauta Produse

en: Product details
ro_RO: Detalii produs

en: Product Type:
ro_RO: Tip produs:

en: Upload, change or remove images
ro_RO: Incarca, schimba sau elimina imagini

en: Num in stock
ro_RO: Num in stoc

en: Num allocated
ro_RO: Num alocate

en: Low stock threshold
ro_RO: Limita stoc redus

en: All
ro_RO: Toate

en: Current available stock
ro_RO: Stoc disponibil

en: Date alert raised
ro_RO: Data pornirii alertei

en: No stock alerts found.
ro_RO: Nu au fost gasite alerte de stoc.

en: Preview
ro_RO: Previzualizre

en: Edit email
ro_RO: Modifica email

en: Email content
ro_RO: Continut email

en: These fields are rendered using Django's template system.
ro_RO: Aceste campuri sunt afisate folosind sistemul de template-uri al Django

en: You can use the following variables:
ro_RO: Poti folosi urmatoarele variabile:

en: The full name of the user (if they have one)
ro_RO: Numele complet al utilizatorului (daca au unul)

en: The user's email address
ro_RO: Adresa de email a utilizatorului

en: The name of the site (eg example.com)
ro_RO: Numele site-ului (ex example.com)

en: View a preview of this email using order:
ro_RO: Previzualizeaza acest email utilizand comanda:

en: View preview
ro_RO: Previzualizeaza

en: or send a preview to:
ro_RO: sau trimite previzualizarea la:

en: Send preview email
ro_RO: Trimite email previzualizare

en: Body text
ro_RO: Continut text

en: There are no defined emails to edit.
ro_RO: Nu exista emailuri definite pentru modificare.

en: Your Store Statistics
ro_RO: Statisticile Magazinului Tau

en: Total Orders
ro_RO: Total Comenzi

en: New Customers
ro_RO: Clienti Noi

en: Total Customers
ro_RO: Total Clienti

en: Total Products
ro_RO: Total Produse

en: Latest Orders (last 24 hours)
ro_RO: Comenzi Recente (ultimele 24 ore)

en: Orders - Last 24 Hours
ro_RO: Comenzi - Ultimele 24 Ore

en: Total orders
ro_RO: Total comenzi

en: Total lines
ro_RO: Total linii

en: Total revenue
ro_RO: Total venituri

en: Average order costs
ro_RO: Medie cost comanda

en: Manage
ro_RO: Administreaza

en: Orders - All Time
ro_RO: Comenzi - Dintotdeauna

en: Total <em>open</em> baskets
ro_RO: Total cosuri <em>deschise</em>

en: Total customers
ro_RO: Total clienti

en: New customers
ro_RO: Clienti noi

en: View Stock Alerts
ro_RO: Vezi Alerte Stoc

en: Catalogue and stock
ro_RO: Catalog si stoc

en: Total products
ro_RO: Total produse

en: <em>Open</em> stock alerts
ro_RO: Alerte stoc <em>deschise</em>

en: <em>Closed</em> stock alerts
ro_RO: Alerte stoc <em>Inchise</em>

en: Active <em>Site</em> Offers
ro_RO: Oferte <em>Site</em> Active

en: Active <em>Vouchers</em>
ro_RO: <em>Vouchere</em> Active

en: Welcome
ro_RO: Bine ai venit

en: Return to site
ro_RO: Inapoi la site

en: Log out
ro_RO: Iesire

en: Build a new incentive
ro_RO: Construieste un nou stimulent

en: ...or choose a pre-defined one
ro_RO: ...sau alege unul predefinit

en: Continue to step 3
ro_RO: Continua la pasul 3

en: Build a new condition
ro_RO: Construieste o noua conditie

en: Continue to step 4
ro_RO: Continua la pasul 4

en: Continue to step 2
ro_RO: Continua la pasul 2

en: Delete offer
ro_RO: Sterge oferta

en: Are you sure you want to delete this offer?
ro_RO: Esti sigur ca vrei sa stergi aceasta oferta?

en: 
            %(name)s | Offers
ro_RO: 
    %(name)s | Oferte

en: Reinstate offer
ro_RO: Reactiveaza oferta

en: Suspend offer
ro_RO: Suspenda oferta

en: Offer currently available
ro_RO: Oferta momentan indisponibila

en: Offer not available due to restrictions!
ro_RO: Oferta indisponibila datorita unor restrictii!

en: Total cost:
ro_RO: Cost total:

en: Number of orders:
ro_RO: Numar comenzi:

en: Number of uses:
ro_RO: Numar utilizari:

en: Date created:
ro_RO: Data crearii:

en: Offer details
ro_RO: Detalii oferta

en: Export to CSV
ro_RO: Export in format CSV

en: Orders that used this offer
ro_RO: Comenzi care au folosit aceasta oferta

en: Create new offer
ro_RO: Creaza oferta noua

en: Is available?
ro_RO: Este disponibila?

en: Uses
ro_RO: Utilizari

en: Browse
ro_RO: Exploreaza

en: Stats
ro_RO: Statistici

en: No offers found.
ro_RO: Nu au fost gasite oferte.

en: Steps
ro_RO: Pasi

en: 1. Name and description
ro_RO: 1. Nume si descriere

en: 2. Incentive
ro_RO: 2. Stimulent

en: 3. Condition
ro_RO: 3. Conditie

en: 4. Restrictions
ro_RO: 4. Restrictii

en: Save this offer
ro_RO: Salveaza aceasta oferta

en: Save changes
ro_RO: Salveaza modificarile

en: Offer summary
ro_RO: Sumarul ofertei

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
ro_RO: 
            Comanda %(number)s - Linia #%(id)s

en: Line #%(id)s
ro_RO: Linia #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
ro_RO: Comanda #%(number)s - Linia #%(id)s

en: Product Options
ro_RO: Optiuni Produs

en: Partner details
ro_RO: Detalii partener

en: Shipping details
ro_RO: Detalii livrare

en: Partner reference number
ro_RO: Numar referinta partener

en: Partner notes
ro_RO: Note partener

en: Shipping status
ro_RO: Stare livrare

en: State
ro_RO: Stat/Judet

en: No shipping events have occurred.
ro_RO: Nu au aparut evenimente de livrare.

en: Shipping events
ro_RO: Evenimente livrare

en: Payment events
ro_RO: Evenimente plata

en: No payment events have occurred.
ro_RO: Nu au aparut evenimente de plata.

en: Order %(number)s
ro_RO: Comanda %(number)s

en: Customer Information
ro_RO: Informatii Client

en: Customer checked out as a guest.
ro_RO: Clientul a efectuat comanda ca anonim.

en: Customer has deleted their account.
ro_RO: Clientul si-a sters contul.

en: Order information
ro_RO: Informatii comanda

en: Order Total
ro_RO: Total Comanda

en: Time of purchase
ro_RO: Ora cumpararii

en: Order Details
ro_RO: Detalii Comanda

en: Items ordered
ro_RO: Produse comandate

en: Line ID
ro_RO: ID Linie

en: Supplier
ro_RO: Furnizor

en: Supplier SKU
ro_RO: SKU Furnizor

en: Price excl tax (before discounts)
ro_RO: Pret excl. taxe (inainte de discount-uri)

en: Price inc tax (before discounts)
ro_RO: Pret incl. taxe (inainte de discount-uri)

en: With selected lines
ro_RO: Cu liniile selectate

en: choose new status
ro_RO: alege stare noua

en: Create shipping event
ro_RO: Creaza eveniment livrare

en: choose event type
ro_RO: alege tip eveniment

en: with reference
ro_RO: cu referinta

en: Create payment event
ro_RO: Creaza eveniment plata

en: with amount
ro_RO: cu suma

en: Go!
ro_RO: Trimite!

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
ro_RO: 
                                                                    %(title)s (cantitate %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
ro_RO: Nu exista evenimente livrare.

en: Product:
ro_RO: Produs:

en: quantity
ro_RO: cantitate

en: No payment events.
ro_RO: Nu exista evenimente plata.

en: Method name
ro_RO: Nume metoda

en: Method code
ro_RO: Cod metoda

en: Charge (incl tax)
ro_RO: Taxa (incl. taxe)

en: Charge (excl tax)
ro_RO: Taxa (excl. taxe)

en: Payment sources
ro_RO: Surse plata

en: Allocation
ro_RO: Alocare

en: Amount debited
ro_RO: Suma debitata

en: Amount refunded
ro_RO: Suma returnata

en: No payment sources found for this order.
ro_RO: Nu au fost gasite surse de plata pentru aceasta comanda.

en: No notes available.
ro_RO: Nu exista note.

en: Save note
ro_RO: Salveaza nota

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
ro_RO: Notele sunt editabile pentru 5 minute dupa ce au fost salvate.

en: Advanced Search
ro_RO: Cautare Avansata

en: Close
ro_RO: Inchide

en: Download selected orders as a CSV
ro_RO: Descarca comenzile selectate in format CSV

en: Deleted
ro_RO: Sters

en: No orders found.
ro_RO: Nu au fost gasite comenzi.

en: Edit shipping address
ro_RO: Modifica adresa de livrare

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
ro_RO: Modifica adresa de livrare pentru comanda %(order.number)s

en: Update address
ro_RO: Modifica adresa

en: Order statistics
ro_RO: Statistici comenzi

en: Filter result
ro_RO: Filtreaza rezultatele

en: Summary
ro_RO: Sumar

en: Order status breakdown
ro_RO: Desfasurator stare comanda

en: Delete page '%(title)s'?
ro_RO: Sterge pagina '%(title)s'?

en: Delete page
ro_RO: Sterge pagina

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ro_RO: Sterge pagina <strong>%(title)s</strong> - esti sigur?

en: Create new page
ro_RO: Creaza pagina noua

en: No pages found.
ro_RO: Nici o pagina nu a fost gasita.

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
ro_RO: 
    Pagina <strong>%(title)s</strong> a fost salvata!

en: Oops! We found some errors
ro_RO: Oops! Am gasit cateva erori

en: please check the error messages below and try again
ro_RO: te rugam sa verifici mesajele de eroare de mai jos si sa incerci din nou

en: previous
ro_RO: inapoi

en: next
ro_RO: inainte

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
ro_RO: 
    Utilizatorul %(user_name)s a fost dezasociat de %(partner_name)s.

en: Delete partner
ro_RO: Sterge partener

en: Are you sure you want to delete this partner?
ro_RO: Esti sigur ca vrei sa stergi acest partener?

en: Edit the user's details
ro_RO: Modifica detaliile utilizatorului

en: No users associated.
ro_RO: Nici un user asociat.

en: No address associated.
ro_RO: Nici o adresa asociata.

en: Manage partner and users
ro_RO: Administreaza partener si utilizatori

en: Link an existing user
ro_RO: Asociaza un user existent

en: Link a new user
ro_RO: Asociaza un user nou

en: No partners found.
ro_RO: Nu a fost gasit nici un partener.

en: Unlink user
ro_RO: Dezasociaza utilizator

en: No users linked.
ro_RO: Nici un utilizator asociat.

en: Link a user
ro_RO: Asociaza un utilizator

en: Manage users
ro_RO: Administreaza utilizatori

en: Update details
ro_RO: Modifica detalii

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
ro_RO: Poate fi introdusa o adresa de email partiala (ex. '@example.com') pentru a obtine mai multe adrese.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
ro_RO: 
    Utilizatorul este deja asociat la %(name)s.

en: Link user
ro_RO: Asociaza utilizator

en: No users found.
ro_RO: Nu a fost gasit nici un utilizator

en: Edit range metadata
ro_RO: Modifica metadata pentru setul de produse

en: Return to ranges homepage
ro_RO: Inapoi la pagina de baza a seturilor de produse

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
ro_RO: 
    <p>Set <strong>%(name)s</strong> salvat.</p>

en: Edit included products
ro_RO: Modifica produsele incluse

en: Delete range '%(name)s'?
ro_RO: Sterge setul '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
ro_RO: Esti sigur ca vrei sa stergi acest set?

en: Create new range
ro_RO: Creaza set nou

en: Save and edit products
ro_RO: Salveaza si modifica produse

en: Num products
ro_RO: Num produse

en: Edit products
ro_RO: Modifica produse

en: No ranges found.
ro_RO: Nici un set nu a fost gasit.

en: Products in range '%(name)s'
ro_RO: Produse in setul '%(name)s'

en: products
ro_RO: produse

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
ro_RO: Acest set contine toate produsele. Pentru a adauga produse manual, deselecteaza optiunea 'Include Toate Produsele' din pagina de modificare a setului.

en: Add products
ro_RO: Adauga produse

en: Upload history
ro_RO: Istoric incarcari

en: Filename
ro_RO: Nume fisier

en: New products
ro_RO: Produse noi

en: Duplicate products
ro_RO: Produse duplicate

en: Unknown products
ro_RO: Produse necunoscute

en: Date uploaded
ro_RO: Data incarcarii

en: Products in range
ro_RO: Produse in set

en: Remove selected products
ro_RO: Elimina produsele selectate

en: Is product discountable?
ro_RO: Produsul poate avea discount?

en: Products in Range
ro_RO: Produse in Set

en: Edit range
ro_RO: Modifica setul

en: return to range list
ro_RO: inapoi la lista seturilor

en: Reporting Dashboard
ro_RO: Panou de Control Raportare

en: Reporting dashboard
ro_RO: Panou de control raportare

en: Generate report
ro_RO: Genereaza raport

en: No results found.
ro_RO: Nu au fost gasite rezultate.

en: No vouchers were used in this period
ro_RO: Nu au fost foloste vouchere in aceasta perioada

en: Delete review '%(title)s'?
ro_RO: Sterge recenzia '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
ro_RO: Sterge recenzia "%(title)s"?

en: Review
ro_RO: Recenzie

en: Review Search
ro_RO: Cautare Recenzii

en: Update status of selected reviews
ro_RO: Modifica starea recenziilor selectate

en: [Product deleted]
ro_RO: [Produs sters]

en: No reviews found.
ro_RO: Nu a fost gasita nici o recenzie.

en: Update review
ro_RO: Modifica recenzie

en: Review #%(review.id)s
ro_RO: Recenzie #%(review.id)s

en: Review information
ro_RO: Informatie recenzie

en: Alert #%(id)s
ro_RO: Alerta #%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
ro_RO: Sterge alerta #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
ro_RO: Alerta produs #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
ro_RO: Esti sigur ca vrei sa stergi aceasta alerta?

en: Search product alerts
ro_RO: Cauta alerte produs

en: reset
ro_RO: reseteaza

en: Date alert sent
ro_RO: Data trimitere alerta

en: (Anonymous)
ro_RO: (Anonim)

en: No alerts found.
ro_RO: Nu au fost gasite alerte.

en: Update alert #%(id)s
ro_RO: Modifica alerta #%(id)s

en: Yes,No
ro_RO: Da,Nu

en: True,False
ro_RO: Adevarat,Fals

en: Last login
ro_RO: Ultima logare

en: Date joined
ro_RO: Data inregistrarii

en: Products viewed
ro_RO: Produse vizualizate

en: Number of orders
ro_RO: Numar comenzi

en: Number of ordered items
ro_RO: Numar bucati comandate

en: Reviews written
ro_RO: Recenzii scrise

en: Send password reset email
ro_RO: Trimite email de resetare parola

en: Order Number
ro_RO: Numar comanda

en: Total value
ro_RO: Valoare totala

en: This customer has not placed any orders yet.
ro_RO: Acest client nu a plasat nici o comanda inca.

en: This customer has not saved any addresses.
ro_RO: Acest client nu a salvat nici o adresa.

en: Product ID
ro_RO: ID Produs

en: This customer has not written any reviews yet.
ro_RO: Acest client nu a scris nici o recenzie inca.

en: No customers found.
ro_RO: Nu a fost gasit nici un client.

en: Bulk Actions
ro_RO: Actiuni bulk

en: With selected customers:
ro_RO: Cu clientii selectati:

en: Make active
ro_RO: Activeaza

en: Make inactive
ro_RO: Inactiveaza

en: Delete voucher '%(name)s'?
ro_RO: Sterge voucherul '%(name)s'?

en: Voucher details
ro_RO: Detalii voucher

en: Number of basket additions
ro_RO: Numar de adaugari la cos

en: Recent orders
ro_RO: Comenzi recente

en: No orders have been placed that use this voucher.
ro_RO: Nu au fost plasate comenzi cu acest voucher.

en: Edit voucher
ro_RO: Modifica voucher

en: Create new voucher
ro_RO: Creaza voucher nou

en: Num baskets
ro_RO: Num cosuri

en: Num orders
ro_RO: Num comenzi

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: No vouchers found.
ro_RO: Nu au fost gasite vouchere.

en: Sorry!
ro_RO: Ne pare rau!

en: Return to previous page
ro_RO: Inapoi la pagina anterioara

en: Go to homepage
ro_RO: Catre pagina de baza

en: Unrecognized image type!
ro_RO: Tipul imaginii e nesuportat!

en: Upload Image
ro_RO: Incarca Imagine

en: This page is only available to users who aren't logged in.
ro_RO: Aceasta pagina este disponibila doar utilizatorilor neautentificati.

en:  This offer is no longer available.
ro_RO:  Aceasta oferta nu mai este disponibila.

en: What you need to do
ro_RO: Ce trebuie sa faci

en: There are no site offers at the moment.
ro_RO: Nu exista oferte momentan.

en: Browse products in offer
ro_RO: Exploreaza produsele la oferta

en: Shipping charge (before discounts)
ro_RO: Taxa de transport (fara discount)

en: Shipping charge (after discounts)
ro_RO: Taxa de transport (cu discount)

en: Shipping charge
ro_RO: Taxa de transport

en: Order tax
ro_RO: Taxe aferente comenzii

en: Logout
ro_RO: Iesire

en: Browse store
ro_RO: Exploreaza magazin

en: Password reset complete
ro_RO: Parola a fost resetata cu succes

en: Password reset
ro_RO: Resetare parola

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ro_RO: Parola a fost inregistrata. Poti intra in cont acum.

en: Log in
ro_RO: Intra in cont

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ro_RO: Te rugam sa introduci noua parola de doua ori ca sa putem verifica daca ai scris-o corect.

en: Change my password
ro_RO: Schimba parola

en: Password reset unsuccessful
ro_RO: Parola nu a putut fi resetata

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ro_RO: Link-ul de resetare a parolei a fost invalid, probabil pentru ca a fost deja folosit. Te rugam sa soliciti o noua resetare a parolei.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ro_RO: Ti-ai uitat parola? Specifica adresa de e-mail mai jos si iti vom trimite un email cu instructiuni pentru a seta o parola noua.

en: Send reset email
ro_RO: Trimite email de resetare

en: Refine your search
ro_RO: Rafineaza cautarea

en: 
            Products matching "%(q)s"
ro_RO: 
            Produse care se potrivesc cu "%(q)s"

en: Found <strong>0</strong> results.
ro_RO: Am gasit <strong>0</strong> rezultate.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
ro_RO: 
    Ai vrut sa spui <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: Back to search results
ro_RO: Inapoi la rezultatele cautarii

en: You need to select some %ss
ro_RO: Trebuie sa selectezi cateva %ss
