django-oscar - en to pt_BR translation catalogue (1695 entries)

en: Mr
pt_BR: Sr.

en: Miss
pt_BR: Srta.

en: Mrs
pt_BR: Sra.

en: Ms
pt_BR: Sra.

en: Dr
pt_BR: Dr.

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
pt_BR: Título

en: First name
pt_BR: Nome

en: Last name
pt_BR: Sobrenome

en: First line of address
pt_BR: Endereço

en: Second line of address
pt_BR: Complemento

en: Third line of address
pt_BR: Bairro

en: City
pt_BR: Cidade

en: State/County
pt_BR: Estado

en: Post/Zip-code
pt_BR: CEP

en: Country
pt_BR: País

en: Search text - used only for searching addresses
pt_BR: Texto para busca - usado apenas para procurar por endereços

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Addresses
pt_BR: Endereços

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
pt_BR: Endereços no %(country)s exigem um código postal válido

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
pt_BR: O código postal '%(postcode)s' não é válido para %(country)s

en: ISO 3166-1 numeric
pt_BR: ISO 3166-1 numérico

en: Country name
pt_BR: Nome do país

en: Official name
pt_BR: Nome oficial

en: Display order
pt_BR: Ordem de visualização

en: Higher the number, higher the country in the list.
pt_BR: Quanto maior o número, maior o país na lista.

en: Is shipping country
pt_BR: É um país para onde enviamos

en: Countries
pt_BR: Países

en: Phone number
pt_BR: Telefone

en: In case we need to call you about your order
pt_BR: No caso de precisarmos ligar sobre seu pedido

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
pt_BR: Conte-nos alguma coisa que devemos saber ao entregarmos seu pedido.

en: Shipping address
pt_BR: Endereço de entrega

en: Shipping addresses
pt_BR: Endereços de entrega

en: User
pt_BR: Usuário

en: Default shipping address?
pt_BR: Endereço de entrega padrão?

en: Default billing address?
pt_BR: Endereço de cobrança padrão?

en: Number of Orders as Shipping Address
pt_BR: Número de Pedidos por Endereço de Entrega

en: Number of Orders as Billing Address
pt_BR: Número de Pedidos por Endereço de Cobrança

en: Address Hash
pt_BR: Hash do endereço

en: Date Created
pt_BR: Data de criação

en: User address
pt_BR: Endereço do usuário

en: User addresses
pt_BR: Endereços do usuário

en: This address is already in your address book
pt_BR: Este endereço já está em sua lista de endereços

en: Billing address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: Billing addresses
pt_BR: Endereços de cobrança

en: Partner
pt_BR: Parceiro

en: Partner address
pt_BR: Endereço do parceiro

en: Partner addresses
pt_BR: Endereços do parceiro

en: Product
pt_BR: Produto

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Basket Additions
pt_BR: Adições na cesta

en: Purchases
pt_BR: Compras

en: Score
pt_BR: Nota

en: Product record
pt_BR: Registro de produto

en: Product records
pt_BR: Registros de produto

en: Record for '%s'
pt_BR: Registro de '%s'

en: Product Views
pt_BR: Visualizações de produto

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Order Lines
pt_BR: Linhas do pedido

en: Order Items
pt_BR: Itens de pedido

en: Total Spent
pt_BR: Total gasto

en: Last Order Date
pt_BR: Data da última compra

en: User record
pt_BR: Registro do usuário

en: User records
pt_BR: Registros de usuário

en: User product view
pt_BR: Visualizações do produto

en: User product views
pt_BR: Visualizações do produto

en: %(user)s viewed '%(product)s'
pt_BR: %(user)s visualizou '%(product)s'

en: Search term
pt_BR: Termo de busca

en: User search query
pt_BR: Pesquisa do usuário

en: User search queries
pt_BR: Pesquisas do usuário

en: %(user)s searched for '%(query)s'
pt_BR: %(user)s pesquisou por '%(query)s'

en: Basket additions
pt_BR: Adições na cesta

en: Product analytics
pt_BR: Dados analíticos do produto

en: Name
pt_BR: Nome

en: Date registered
pt_BR: Data de registro

en: Product views
pt_BR: Visualizações do produto

en: Order lines
pt_BR: Linhas do pedido

en: Order items
pt_BR: Itens de pedido

en: Total spent
pt_BR: Total gasto

en: Date of last order
pt_BR: Data do último pedido

en: User analytics
pt_BR: Dados analíticos de usuários

en: Owner
pt_BR: Dono

en: Open - currently active
pt_BR: Aberta - compra em andamento

en: Merged - superceded by another basket
pt_BR: Combinada - substituída por outra cesta

en: Saved - for items to be purchased later
pt_BR: Salva - para ítens que serão comprados mais tarde

en: Frozen - the basket cannot be modified
pt_BR: Congelada - a cesta não pode ser modificada

en: Submitted - has been ordered at the checkout
pt_BR: Enviada - compra finalizada

en: Vouchers
pt_BR: Cupons de desconto

en: Date created
pt_BR: Data de criação

en: Date merged
pt_BR: Data da junção

en: Date submitted
pt_BR: Data de envio

en: Basket
pt_BR: Cesta

en: Baskets
pt_BR: Cestas

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
pt_BR: %(status)s cesta (dono: %(owner)s, linhas: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
pt_BR: Devido a limitações técnicas não somos capazes de entregar mais que %(threshold)d itens em um pedido.

en: Line Reference
pt_BR: Referência da linha

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Price excl. Tax
pt_BR: Preço de venda

en: Price incl. Tax
pt_BR: Preço com impostos

en: Date Updated
pt_BR: Data de atualização

en: Basket line
pt_BR: Linha da cesta

en: Basket lines
pt_BR: Linhas da cesta

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
pt_BR: Cesta #%(basket_id)d, Produto #%(product_id)d, quantidade %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
pt_BR: Você não pode modificar a cesta %s

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
pt_BR: O preço do '%(product)s' aumentou de %(old_price)s para %(new_price)s desde que você adicionou ao seu carrinho de compras

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
pt_BR: O preço do '%(product)s' diminuiu de %(old_price)s para %(new_price)s desde que você adicionou ao seu carrinho de compras

en: Line
pt_BR: Linha

en: Option
pt_BR: Opção

en: Value
pt_BR: Valor

en: Line attribute
pt_BR: Atributo de linha

en: Line attributes
pt_BR: Atributos de linha

en: Save for Later
pt_BR: Salvar para depois

en: Move to Basket
pt_BR: Mover para cesta

en: Code
pt_BR: Código

en: Variant
pt_BR: Variante

en: Please select a valid product
pt_BR: Por favor, selecione um produto válido

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
pt_BR: Devido a limitações técnicas não somos capazes de engregar mais que %(threshold)d itens em um pedido. Sua cesta tem atualmente %(basket)d itens.

en: This product cannot be added to the basket because a price could not be determined for it.
pt_BR: Este produto não pode ser adicionado ao carrinho pois não foi determinado um preço a ele.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
pt_BR: Este produto não pode ser adicionado ao carrinho, já que sua moeda não é a mesma dos outros itens no carrinho

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
pt_BR: Reunimos uma cesta de uma sessão anterior. Seu conteúdo pode ter sido alterado .

en: User ID
pt_BR: ID do usuário

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Basket status
pt_BR: Status da cesta

en: Num lines
pt_BR: Número de linhas

en: Num items
pt_BR: Número de itens

en: Date of creation
pt_BR: Data de criação

en: Time since creation
pt_BR: Tempo desde a criação

en: Open baskets
pt_BR: Cesta abertas

en: Time between creation and submission
pt_BR: Tempo entre criação e envio

en: Submitted baskets
pt_BR: Cestas enviadas

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
pt_BR: Você não pode salvar um item para depois se você não estiver logado!

en: The '%(code)s' voucher has expired
pt_BR: O cupom '%(code)s' expirou

en: The '%(code)s' voucher is not active
pt_BR: O cupom '%(code)s' não está ativo

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
pt_BR: Sua cesta não mais está qualificada para um cupom de desconto

en: Voucher '%(code)s' added to basket
pt_BR: Cupom de desconto '%(code)s' adicionado a cesta

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
pt_BR: Você já adicionou o cupom '%(code)s' a sua cesta

en: No voucher found with code '%(code)s'
pt_BR: Nenhum cupom encontrado com o código '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
pt_BR: Por favor entre com um código de cupom de desconto

en: No voucher found with id '%s'
pt_BR: Nenhum comprovante encontrado com o ID '%s'

en: Voucher '%s' removed from basket
pt_BR: Cupom de desconto '%s' removido da sua cesta

en: Requires shipping?
pt_BR: Requer entrega?

en: Track stock levels?
pt_BR: Controlar níveis de estoque?

en: Options
pt_BR: Opções

en: Product class
pt_BR: Classe do produto

en: Product classes
pt_BR: Classes de produto

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Is public
pt_BR: É público

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Product category
pt_BR: Categoria do produto

en: Product categories
pt_BR: Categorias de produto

en: Stand-alone product
pt_BR: Produto Stand-alone

en: Parent product
pt_BR: Produto pai

en: Child product
pt_BR: Produto filho

en: Product structure
pt_BR: Estrutura de produto

en: Show this product in search results and catalogue listings.
pt_BR: Exibir este produto nos resultados de busca e listagens de catálogo.

en: UPC
pt_BR: CUP

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
pt_BR: Código Universal de Produto (CUP) é um identificador do produto que não é específico para um dado fornecedor. Por exemplo o ISBN para um livro.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
pt_BR: Escolhe um produto pai apenas se estiver criando um produto filho. Por exemplo se este é o tamanho 4 de uma camiseta em particular. Deixe em branco se é um produto stand-alone (ou seja, se houver apenas uma versão deste produto).

[ctx: Product title]
en: Title
pt_BR: Título

en: Product type
pt_BR: Tipo de produto

en: Choose what type of product this is
pt_BR: Escolha qual o tipo de produto

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
pt_BR: Um atributo de produto é algo que este produto pode ter, tal como um tamanho, conforme especificado em sua classe

en: Product options
pt_BR: Opções de produto

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
pt_BR: Opções são valores que podem ser associados com um item quando ele for adicionado a uma cesta de cliente. Isto pode ser por exemplo uma mensagem personalizada a ser impressa em uma camiseta.

en: Recommended products
pt_BR: Produtos recomendados

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
pt_BR: Estes produtos são recomendados para acompanhar o produto principal.

en: Rating
pt_BR: Nota

en: Date updated
pt_BR: Data de atualização

en: Is discountable?
pt_BR: Aceita descondo?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
pt_BR: Essa flag indica se esse produto pode ser utilizado ou não em uma oferta

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Your product must have a title.
pt_BR: Seu produto precisa ter um título.

en: Your product must have a product class.
pt_BR: Seu produto precisa ter uma classe de produto.

en: Only child products can have a parent.
pt_BR: Apenas produtos filhos podem ter um pai.

en: A child product needs a parent.
pt_BR: Um produto filho precisa de um produto pai.

en: You can only assign child products to parent products.
pt_BR: Você só pode relacionar produtos filhos com produtos pai.

en: A child product can't have a product class.
pt_BR: Um produto filho não pode ter uma classe de produto.

en: A child product can't have a category assigned.
pt_BR: Um produto filho não pode ter uma categoria atribuída.

en: A child product can't have options.
pt_BR: Um produto filho não pode ter opções.

en: A parent product can't have stockrecords.
pt_BR: Um produto pai não pode ter registros de estoque.

en: The specified parent product is a child product.
pt_BR: O produto pai especificado é um produto filho.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
pt_BR: Você não pode adicionar um produto filho a um produto com registros de estoque.

en: Primary product
pt_BR: Produto primário

en: Recommended product
pt_BR: Produto recomendado

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
pt_BR: Determina a ordem dos produtos. Um produto com um valor maior vai aparecer antes de um produto com um valor menor.

en: Product recommendation
pt_BR: Recomendação de produto

en: Product recomendations
pt_BR: Recomendações de produto

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
pt_BR: O código deve conter somente letras a-z, A-Z, dígitos e underscores, e não pode começar com um dígito

en: Text
pt_BR: Texto

en: Integer
pt_BR: Inteiro

en: True / False
pt_BR: Verdadeiro / Falso

en: Float
pt_BR: Ponto flutuante

en: Rich Text
pt_BR: Texto enriquecido

en: Date
pt_BR: Data

en: Datetime
pt_BR: Data e Hora

en: Multi Option
pt_BR: Múltipla Escolha

en: Entity
pt_BR: Entidade

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Option Group
pt_BR: Grupo de opções

en: Select an option group if using type "Option" or "Multi Option"
pt_BR: Selecione um grupo de escolhas se usar o tipo "Escolha" ou "Múltipla Escolha"

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Product attribute
pt_BR: Atributo de produto

en: Product attributes
pt_BR: Atributos de produto

en: Must be str
pt_BR: Precisa ser str

en: Must be a float
pt_BR: Precisa ser ponto flutuante

en: Must be an integer
pt_BR: Precisa ser um inteiro

en: Must be a date or datetime
pt_BR: Precisa ser uma data

en: Must be a datetime
pt_BR: Deve ser Data e Hora

en: Must be a boolean
pt_BR: Precisa ser boleano

en: Must be a model instance
pt_BR: Precisa ser uma instância do modelo

en: Must be a list or AttributeOption queryset
pt_BR: Deve ser uma lista ou "AtributeOption queryset"

en: Must be an AttributeOption model object instance
pt_BR: Precisa ser uma instância do modelo AtributeOption

en: AttributeOption has not been saved yet
pt_BR: AttributeOption não foi salvo ainda

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
pt_BR: %(enum)s não é uma escolha válida para %(attr)s

en: Must be a file field
pt_BR: Deve ser um campo do arquivo

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Boolean
pt_BR: Boleano

en: Richtext
pt_BR: Texto Enriquecido

en: DateTime
pt_BR: Data e Hora

en: Value multi option
pt_BR: Valor múltipla escolha

en: Value option
pt_BR: Opção de valor

en: Product attribute value
pt_BR: Valor de atributo de produto

en: Product attribute values
pt_BR: Valores de atributos de produto

en: Attribute option group
pt_BR: Grupo de opções de atributo

en: Attribute option groups
pt_BR: Grupos de opções de atributos

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Attribute option
pt_BR: Opção do atributo

en: Attribute options
pt_BR: Opções de atributo

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
pt_BR: Uma imagem com uma ordem de exibição de zero será a imagem principal de um produto

en: Product image
pt_BR: Imagem de produto

en: Product images
pt_BR: Imagens do produto

en: Catalogue
pt_BR: Catálogo

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
pt_BR: %(obj)s não tem o atributo '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
pt_BR: O atributo %(attr)s não pode estar em branco

en: %(attr)s attribute %(err)s
pt_BR: %(attr)s atributo %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
pt_BR: Título

en: Body
pt_BR: Corpo

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
pt_BR: Nome

en: Requires moderation
pt_BR: Requer moderação

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Rejected
pt_BR: Rejeitado

en: Total Votes
pt_BR: Votos totais

en: Delta Votes
pt_BR: Diferença de votos

en: Product review
pt_BR: Avaliação de produto

en: Product reviews
pt_BR: Avaliações de produtos

en: Anonymous reviews must include a name and an email
pt_BR: Avaliações anônimas precisam conter um nome e um email

en: anonymous
pt_BR: anônimo

en: Only signed in users can vote
pt_BR: Somente usuários registrados podem votar

en: Up
pt_BR: Acima

en: Down
pt_BR: Abaixo

en: Delta
pt_BR: Diferença

en: Vote
pt_BR: Voto

en: Votes
pt_BR: Votos

en: You cannot vote on your own reviews
pt_BR: Você não pode votar nas suas próprias avaliações

en: Only signed-in users can vote on reviews
pt_BR: Somente usuários registrados podem votar em uma avaliação

en: You can only vote once on a review
pt_BR: Você só pode votar uma vez em uma avaliação

en: Catalogue reviews
pt_BR: Avaliações do catálogo

en: Recency
pt_BR: Recência

en: Sort by
pt_BR: Filtrar por

en: You have already reviewed this product!
pt_BR: Você já avaliou este produto!

en: You can't leave a review for this product.
pt_BR: Você pode deixar sua avaliação para este produto.

en: Thank you for reviewing this product
pt_BR: Obrigado por avaliar este produto

en: Thanks for voting!
pt_BR: Obrigado por votar!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
pt_BR: %(filename)s não é uma imagem válida (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
pt_BR: %s não é um arquivo de imagem válido

en: The given page number was invalid.
pt_BR: O número da página fornecido é inválido.

en: All products
pt_BR: Todos os produtos

en: Checkout
pt_BR: Fechamento do pedido

en: My email address is
pt_BR: Meu endereço de e-mail é

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
pt_BR: Sou um novo cliente e que finalizar a compra como usuário não registrado

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
pt_BR: Sou um novo cliente e quero criar uma conta antes de finalizar a compra

en: I am a returning customer, and my password is
pt_BR: Eu já tenho uma conta e minha senha é

en: A user with that email address already exists
pt_BR: Já existe um usuário com esse e-mail

en: You need to add some items to your basket to checkout
pt_BR: Você precisa adicionar alguns itens a sua cesta para fechar a compra

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
pt_BR: '%(title)s' não está mais disponível para compra (%(reason)s). Por favor, altere seu carrinho para continuar

en: Please either sign in or enter your email address
pt_BR: Por favor, entre com suas credenciais ou especifique seu email

en: Please choose a shipping address
pt_BR: Por favor, escolha um endereço de entrega

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
pt_BR: Seu endereço de entrega não é mais válido. Por favor, escolha outro

en: Please choose a shipping method
pt_BR: Por favor, escolha um método de entrega

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
pt_BR: A forma de entrega que você escolheu não é mais válido. Por favor escolha outro

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
pt_BR: Crie sua conta e depois você será redirecionado de volta para o processo de finalização

en: Address saved
pt_BR: Endereço salvo

en: Address deleted
pt_BR: Endereço removido

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
pt_BR: Entregas não estão disponíveis para o endereço escolhido. Por favor, escolha outro

en: Your submitted shipping method is not permitted
pt_BR: O método de entrega escolhido não é permitido

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
pt_BR: Um problema ocorreu ao processar o pagamento do seu pedido, mas nenhum pagamento foi feito. Por favor, contate o suporte ao cliente se este problema continuar.

en: Email Address
pt_BR: Endereço de E-mail

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Body Text
pt_BR: Mensagem (texto)

en: Body HTML
pt_BR: Corpo (HTML)

en: Date Sent
pt_BR: Data de envio

en: Emails
pt_BR: E-mails

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
pt_BR: E-mail para %(user)s com o assunto '%(subject)s'

en: Code used for looking up this event programmatically
pt_BR: Código usado para esperar por este evento programaticamente

en: Order related
pt_BR: Relacionado a pedido

en: User related
pt_BR: Relacionado a usuário

en: Email Subject Template
pt_BR: Template de assunto de e-mail

en: Email Body Template
pt_BR: Template de mensagem de e-mail

en: Email Body HTML Template
pt_BR: Template de mensagem de e-mail (html)

en: HTML template
pt_BR: Template HTML

en: SMS Template
pt_BR: Template SMS

en: SMS template
pt_BR: Template SMS

en: Communication event type
pt_BR: Tipo de evento de comunicação

en: Communication event types
pt_BR: Tipos de evento de comunicação

en: Inbox
pt_BR: Caixa de entrada

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: Notifications
pt_BR: Avisos

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
pt_BR[0]: %(count)d notificação arquivada
pt_BR[1]: %(count)d notificações arquivadas

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
pt_BR[0]: %(count)d notificação removida
pt_BR[1]: %(count)d notificações removidas

en: email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Staff status
pt_BR: Status de equipe

en: Designates whether the user can log into this admin site.
pt_BR: Determina se o usuário pode entrar neste site de administração.

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
pt_BR: Designa se este usuário deve ser tratado como ativo. Desmarque isto em vez de excluir contas.

en: date joined
pt_BR: Data do cadastro:

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Key
pt_BR: Chave

en: Not yet confirmed
pt_BR: Ainda não confirmada

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Date confirmed
pt_BR: Data da confirmação

en: Date cancelled
pt_BR: Data do cancelamento

en: Date closed
pt_BR: Data do encerramento

en: Product alert
pt_BR: Alerta de Produto

en: Product alerts
pt_BR: Alertas de produtos

en: Product Alerts
pt_BR: Alertas de produtos

en: An alert has been created
pt_BR: Um alerta foi criado

en: A confirmation email has been sent to %s
pt_BR: Um e-mail de confirmação foi enviado para %s

en: Your stock alert is now active
pt_BR: Seu alerta de estoque está ativo agora

en: Your stock alert cannot be confirmed
pt_BR: Seu alerta de estoque não pode ser confirmado

en: Your stock alert has been cancelled
pt_BR: Seu alerta de estoque foi cancelado

en: Your stock alert cannot be cancelled
pt_BR: Seu alerta de estoque não pode ser cancelado

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Password
pt_BR: Senha

en: The entered password is not valid!
pt_BR: A senha informada não é válida!

en: Confirm password
pt_BR: Confirme a senha

en: The two password fields didn't match.
pt_BR: Os dois campos de senha não coincidem.

[ctx: start date]
en: From
pt_BR: De

[ctx: end date]
en: To
pt_BR: Para

en: Order number
pt_BR: Número do pedido

en: At least one field is required.
pt_BR: É necessário preencher pelo menos um campo.

en: All orders
pt_BR: Todos os pedidos

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
pt_BR: Pedidos feitos entre %(date_from)s e %(date_to)s e número de pedido contendo %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
pt_BR: Pedidos feitos entre %(date_from)s e %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
pt_BR: Pedidos feitos desde %(date_from)s e número de pedido contendo %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
pt_BR: Pedidos feitos desde %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
pt_BR: Pedidos feitos até %(date_to)s e número de pedido contendo %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
pt_BR: Pedidos feitos até %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
pt_BR: Pedidos com número contendo %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
pt_BR: Um usuário com este endereço de e-mail já existe

en: Send notification to
pt_BR: Enviar notificações para

en: Enter your email
pt_BR: Entre com seu e-mail

en: There is already an active stock alert for %s
pt_BR: Já há um alerta de estoque ativo para %s

en: %s has been sent a confirmation email for another product alert on this site. Please confirm or cancel that request before signing up for more alerts.
pt_BR: %s foi enviado um e-mail de confirmação para outro alerta de produto neste site. Confirme ou cancele essa solicitação antes de se inscrever para receber mais alertas.

en: You already have an active alert for this product
pt_BR: Você já tem um alerta de estoque para este produto

en: Welcome back
pt_BR: Bem-vindo/a de volta

en: Thanks for registering!
pt_BR: Obrigado por se registrar!

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Edit Profile
pt_BR: Editar perfil

en: Profile updated
pt_BR: Perfil atualizado

en: Delete profile
pt_BR: Remover perfil

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
pt_BR: Seu perfil foi removido. Obrigado por usar o site.

en: Change Password
pt_BR: Alterar senha

en: Password updated
pt_BR: Senha atualizada

en: Email History
pt_BR: Histórico de e-mail

en: Order History
pt_BR: Histórico de pedidos

en: Order
pt_BR: Pedido

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
pt_BR: Todas as linhas disponíveis do pedido %(number)s foram adicionadas a sua cesta

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
pt_BR: Não é possível refazer o pedido %(number)s pois nenhuma das suas linhas está disponível para compra

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
pt_BR: %(qty)d cópias do produto '%(product)s' foram adicionadas a sua cesta

en: '%s' has been added to your basket
pt_BR: '%s' foi adicionado a sua cesta

en: Address Book
pt_BR: Livro de endereços

en: Add a new address
pt_BR: Adicionar novo endereço

en: Address '%s' created
pt_BR: Endereço '%s' criado

en: Edit address
pt_BR: Editar endereço

en: Address '%s' updated
pt_BR: Endereço '%s' atualizado

en: Delete address?
pt_BR: Apagar endereço?

en: Address '%s' deleted
pt_BR: Endereço '%s' excluído

en: We do not ship to this country
pt_BR: Nós não enviamos para esse país

en: Wish Lists
pt_BR: Lista de desejos

en: Quantities updated.
pt_BR: Quantidades atualizadas.

en: Create a new wish list
pt_BR: Criar uma nova lista de desejos

en: The requested product no longer exists
pt_BR: O produto solicitado não existe

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
pt_BR: Sua lista de desejos foi criada e '%(name)s' foi adicionado

en: Your wishlist has been created
pt_BR: Sua lista de desejos foi criada

en: %(title)s has been added to your wishlist
pt_BR: %(title)s foi adicionado à sua lista de desejos

en: Your '%s' wishlist has been updated
pt_BR: Sua lista de desejos '%s' foi atualizada

en: Delete %s
pt_BR: Aapgar %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
pt_BR: Sua lista de desejos '%s' foi excluída

en: '%s' was added to your wish list.
pt_BR: '%s' foi adicionado à sua lista de desejos.

en: Remove %s
pt_BR: Remover %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
pt_BR: '%(title)s' foi removido da sua lista de desejos '%(name)s'

en: Wish list '%(name)s' already containing '%(title)s'
pt_BR: Na lista de desejos '%(name)s' já contém '%(title)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
pt_BR: '%(title)s' foi enviado para a lista de desejos '%(name)s'

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Create a new product of type
pt_BR: Criar um novo tipo de produto

en: -- Choose type --
pt_BR: -- Escolha o tipo --

en: Product title
pt_BR: Título do produto

en: Select an option group
pt_BR: Selecione um grupo de opção

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
pt_BR: Pelo menos um registro de estoque deve ser definido para um parceiro que você está associado.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
pt_BR: Um produto de primeiro nível precisa ter ao menos uma categoria

en: A child product should not have categories
pt_BR: Uma variante de produto não deve ter categorias

en: Title
pt_BR: Título

en: Variants
pt_BR: Variações

en: Stock records
pt_BR: Registros de estoque

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Number of child categories
pt_BR: Número de categorias filhas

en: %s Category | %s Categories
pt_BR[0]: %s Categoria
pt_BR[1]: %s Categorias

en: Option summary
pt_BR: Resumo da escolha

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
pt_BR[0]: %s Grupo de Atributos a Ecolher
pt_BR[1]: %s Grupo de Atributos a Escolher

en: %s Option | %s Options
pt_BR[0]: %sOpção
pt_BR[1]: %sOpções

en: Product search results
pt_BR: Resultados da busca por produtos

en: Please choose a product type
pt_BR: Por favor, escolha um tipo de produto

en: Create new %(product_class)s product
pt_BR: Criar novo produto do tipo %(product_class)s

en: Create new variant of %(parent_product)s
pt_BR: Criar nova variação de %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
pt_BR: Editando variação de %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
pt_BR: Os dados enviados não são válidos, por favor corrija os erros abaixo

en: Delete product variant?
pt_BR: Apagar variação de produto?

en: Delete product?
pt_BR: Apagar produto?

en: Deleted product variant '%s'
pt_BR: Variação de produto '%s' apagado

en: Deleted product '%s'
pt_BR: Produto '%s' removido

en: Alerts with status "%s"
pt_BR: Alertas com o status "%s"

en: All alerts
pt_BR: Todos os alertas

en: Add a new category
pt_BR: Adicionar uma nova categoria

en: Category created successfully
pt_BR: Categoria criada com sucesso

en: Update category '%s'
pt_BR: Atualizar categoria "%s"

en: Category updated successfully
pt_BR: Categoria atualizada com sucesso

en: Category deleted successfully
pt_BR: Categoria apagada com sucesso

en: Add a new product type
pt_BR: Adicionar um novo tipo de produto

en: Product type created successfully
pt_BR: Tipo de produto criado com sucesso

en: Update product type '%s'
pt_BR: Atualizar tipo de produto '%s'

en: Product type updated successfully
pt_BR: Tipo de produto atualizado com sucesso

en: Product Types
pt_BR: Tipos de produtos

en: Delete product type '%s'
pt_BR: Apagar tipo de produto '%s'

en: Unable to delete '%s'
pt_BR: Impossível apagar '%s'

en: %i products are still assigned to this type
pt_BR: %i produtos ainda estão atribuídos para esse tipo

en: Product type deleted successfully
pt_BR: Tipo de produto deletado com sucesso

en: Add a new Attribute Option Group
pt_BR: Adicionar um novo atributo ao Grupo de Escolhas

en: Attribute Option Group created successfully
pt_BR: Grupo de Atributos a Escolher criado com sucesso

en: Update Attribute Option Group '%s'
pt_BR: Atualizado o Atributo do Grupo de Escolhas '%s'

en: Attribute Option Group updated successfully
pt_BR: Atributo do Grupo de Escolhas atualizado com sucesso

en: Delete Attribute Option Group '%s'
pt_BR: Apagar o Atributo do Grupo de Escolhas '%s'

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
pt_BR: %i atributos de produtos ainda estão vinculados a este grupo de atributos de escolhas

en: Attribute Option Group deleted successfully
pt_BR: Atributo do Grupo de Escolhas apagado com sucesso

en: Add a new Option
pt_BR: Adicionar uma nova Opção

en: Option created successfully
pt_BR: Opção criada com sucesso

en: Update Option '%s'
pt_BR: Atualizar Opção '%s'

en: Option updated successfully
pt_BR: Opção atualizada com sucesso

en: Delete Option '%s'
pt_BR: Apagar Opção '%s'

en: %i products are still assigned to this option
pt_BR: %i produtos ainda estão atribuídos para esta opção

en: %i product classes are still assigned to this option
pt_BR: %i classes de produtos ainda estão atribuídas a esta opção

en: Option deleted successfully
pt_BR: Opção apagada com sucesso

en: Communications dashboard
pt_BR: Eventos de comunicação

en: Email subject template
pt_BR: Template de assunto de e-mail

en: Email body text template
pt_BR: Template de corpo de e-mail (texto)

en: Email body HTML template
pt_BR: Template de corpo de e-mail (HTML)

en: Preview email
pt_BR: Pré-visualizar e-mail

en: No order found with this number
pt_BR: Nenhum pedido encontrado com este número

en: Please enter an email address
pt_BR: Por favor, especifique um endereço de e-mail

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
pt_BR: Os dados enviados são inválidos, por favor, corrija os erros e tente novamente

en: Email saved
pt_BR: E-mail salvo

en: A preview email has been sent to %s
pt_BR: Uma pré-visualização do e-mail foi enviada para %s

en: Offers dashboard
pt_BR: Painel de ofertas

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: End date
pt_BR: Data de encerramento

en: The end date must be after the start date
pt_BR: A data de término deve ser depois da data de início

en: Custom condition
pt_BR: Condição personalizada

en: A range is required
pt_BR: É necessário escolher uma lista

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
pt_BR: Por favor, escolha uma lista, um tipo e um valor OU selecione uma condição customizada

en: Custom incentive
pt_BR: Incentivo personalizado

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
pt_BR: Por favor escolha uma lista, tipo e valor OU um incentivo personalizado

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
pt_BR: Nenhuma outra opção pode ser selecionada enquanto você usar um incentivo personalizado

en: Offer name
pt_BR: Nome da oferta

en: Is active?
pt_BR: Está ativo?

en: Order date
pt_BR: Data do pedido

en: Order total
pt_BR: Total do pedido

en: Cost
pt_BR: Custo

en: All offers
pt_BR: Todas as ofertas

en: Offers matching '%s'
pt_BR: Ofertas similares a '%s'

en: %s step not complete
pt_BR: Passo %s incompleto

en: Offer '%s' updated
pt_BR: Oferta '%s' atualizada

en: Offer '%s' created!
pt_BR: Oferta '%s' criada!

en: Name and description
pt_BR: Nome e descrição

en: Incentive
pt_BR: Incentivo

en: Restrictions
pt_BR: Restrições

en: Offer deleted!
pt_BR: Oferta removida!

en: Offer is already suspended
pt_BR: Oferta já está suspensa

en: Offer suspended
pt_BR: Oferta suspensa

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
pt_BR: Oferta não pode ser restabelecida pois não está suspensa

en: Offer reinstated
pt_BR: Oferta restabelecida

en: Orders dashboard
pt_BR: Painel de pedidos

en: Orders placed since %s
pt_BR: Pedidos feitos desde %s

en: Orders placed until %s
pt_BR: Pedidos feitos a partir de %s

en: Customer name
pt_BR: Nome do cliente

en: Product name
pt_BR: Nome do produto

en: Partner SKU
pt_BR: SKU do Parceiro

en: Date from
pt_BR: Data de início

en: Date to
pt_BR: Data de fim

en: Voucher code
pt_BR: Código do cupom

en: Payment method
pt_BR: Método de pagamento

en: Get results as
pt_BR: Obter resultados como

en: New order status
pt_BR: Novo estado de pedido

en: Order number starts with "{order_number}"
pt_BR: Pedidos com número começando com "%{order_number}s"

en: Customer name matches "{customer_name}"
pt_BR: Cliente que combina com "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
pt_BR: Produto que combina com "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
pt_BR: Incluindo um item com CUP '{upc}'

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
pt_BR: Incluido um item com parceiro de SKU "{partner_sku}"

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
pt_BR: Criado entre {start_date} e {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
pt_BR: Criado depois de {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
pt_BR: Criado antes de {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
pt_BR: Usado cupom de código "{voucher_code}"

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
pt_BR: Pago usando {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
pt_BR: Status do pedido é {order_status}

en: Order value
pt_BR: Valor do pedido

en: Date of purchase
pt_BR: Data da compra

en: Number of items
pt_BR: Número de itens

en: Order status
pt_BR: Status do pedido

en: Customer email address
pt_BR: Endereço de e-mail do cliente

en: Deliver to name
pt_BR: Nome de quem recebe

en: Bill to name
pt_BR: Nome de quem paga

en: The new status '%s' is not valid
pt_BR: O novo status '%s' não é válido

en: The new status '%s' is not valid for this order
pt_BR: O novo status '%s' não é válido para este pedido

en: Unable to change order status due to payment error: %s
pt_BR: Não é possível alterar o status do pedido devido a erro no pagamento: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
pt_BR: Status do pedido mudou de '%(old_status)s' para '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
pt_BR: Nenhuma ação válida enviada

en: Invalid action
pt_BR: Ação inválida

en: You must select some lines to act on
pt_BR: Você precisa selecionado algumas linhas sobre as quais agir

en: Invalid lines requested
pt_BR: Itens requisitados inválidos

en: The entered quantity for line #%s is not valid
pt_BR: A quantidade informada para o item #%s é inválida

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
pt_BR: A quantidade informada para o item #%(line_id)s não deve ser maior do que %(quantity)s

en: Note saved
pt_BR: Observação salva

en: Note cannot be deleted
pt_BR: Observação não pode ser removida

en: Note deleted
pt_BR: Observação removida

en: Invalid form submission
pt_BR: Form inválido

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
pt_BR: Impossível alterar o estado do pedido, já que o novo estado é inválido

en: Please choose a valid amount
pt_BR: Por favor, escolha uma quantidade válida

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
pt_BR: '%(status)s' não é um novo status válido para a linha %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
pt_BR: O status da linha #%(line_id)d mudou de '%(old_status)s' para '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
pt_BR: O tipo de evento '%s' não é válido

en: Unable to create shipping event: %s
pt_BR: Não foi possível criar evento de entrega: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
pt_BR: Não foi possível criar evento de entrega devido a erro de pagamento: %s

en: Shipping event created
pt_BR: Evento de entrega criado

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
pt_BR: Impossível efetuar um pagamento devido ao seguinte erro: %s

en: Unable to create payment event: %s
pt_BR: Impossível efetuar um pagamento: %s

en: Payment event created
pt_BR: Evento de pagamento criado

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
pt_BR: %(field)s mudou de '%(old_value)s' para '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
pt_BR: Endereço de entrega atualizado:
    %s

en: Delivery address updated
pt_BR: Endereço de entrega atualizado

en: Pages dashboard
pt_BR: Páginas

[ctx: Page title]
en: Title
pt_BR: Título

en: Example: '/about/contact/'.
pt_BR: Exemplo:  '/about/contact/'.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
pt_BR: Este valor deverá conter apenas letras, números. pontos, "underscores", traços, barras ou tils.

en: All pages
pt_BR: Todas as páginas

en:  with title containing '%s'
pt_BR:  com título contento '%s'

en: Create New Page
pt_BR: Criar nova página

en: Deleted page '%s'
pt_BR: Página '%s' removida

en: Partners dashboard
pt_BR: Parceiros

[ctx: Partner's name]
en: Name
pt_BR: Nome

en: Full dashboard access
pt_BR: Acesso total ao painel

en: Limited dashboard access
pt_BR: Acesso limitado ao painel

en: User role
pt_BR: Função de usuário

en: Confirm Password
pt_BR: Confirme a senha

en: All partners
pt_BR: Todos os parceiros

en: Partners matching '%s'
pt_BR: Parceiros similares a '%s'

en: Create new partner
pt_BR: Criar um novo parceiro

en: Partner '%s' was created successfully.
pt_BR: O parceiro '%s' foi criado com sucesso.

en: Partner '%s' was updated successfully.
pt_BR: O parceiro '%s' foi atualizado com sucesso.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
pt_BR: O parceiro '%s' foi removido com sucesso.

en: Create user
pt_BR: Criar usuário

en: User '%s' was created successfully.
pt_BR: O usuário '%s' foi criado com sucesso.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
pt_BR: Usuário '%(name)s' foi ligado a '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
pt_BR: Usuário '%(name)s' já está ligado a '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
pt_BR: Usuário '%(name)s' não está ligado a '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
pt_BR: Editar usuário '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
pt_BR: O usuário '%s' foi atualizado com sucesso.

en: Ranges dashboard
pt_BR: Liastas

en: Product SKUs or UPCs
pt_BR: SKUs ou CUPs de produtos

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
pt_BR: Você pode colar uma seleção de SKUs e CUPs

en: File of SKUs or UPCs
pt_BR: Arquivo de SKUs ou CUPs

en: Either comma-separated, or one identifier per line
pt_BR: Separados por vírgula ou um identificador em cada linha

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
pt_BR: Você precisa enviar ou uma lista de SKU/CUPs ou um arquivo

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
pt_BR: Os produtos com SKUs ou CUPs similares a %s já existem nesta lista

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
pt_BR: Não foram encontrados produtos com um SKU ou CUP similar a %s

en: Create range
pt_BR: Criar lista

en: Range deleted
pt_BR: Lista removida

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
pt_BR[0]: Removido %d produto da lista
pt_BR[1]: Removidos %d produtos da lista

en: %d product added to range | %d products added to range
pt_BR[0]: Adicionado %d produto à lista
pt_BR[1]: Adicionados %d produtos à lista

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
pt_BR: Nenhum produto foi encontrado com o SKU ou CUP similar a %s

en: There are more than one product with SKU %s
pt_BR: Existe mais de um produto com o  SKU %s

en: Reports dashboard
pt_BR: Relatórios

en: Report Type
pt_BR: Tipo de relatório

en: Only the offer and order reports use the selected date range
pt_BR: Apenas os relatórios de ofertas e pedidos usam um intervalo de datas

en: The report is inclusive of this date
pt_BR: O relatório é inclusive desta data

en: Your start date must be before your end date
pt_BR: A data de início precisa ser antes da data de fim

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
pt_BR: %(report_filter)s entre %(start_date)s e %(end_date)s

en: You do not have access to this report
pt_BR: Você não tem acesso a este relatório

en: Reviews dashboard
pt_BR: Avaliações

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: to
pt_BR: para

en:  created after %s
pt_BR:  criado depois de %s

en:  created before %s
pt_BR:  criado antes de %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
pt_BR:  criado entre %(start_date)s e %(end_date)s

en: All reviews
pt_BR: Todas as avaliações

en:  with status matching '%s'
pt_BR:  com status similar a '%s'

en:  with keyword matching '%s'
pt_BR:  com palavra-chave similar a '%s'

en:  with customer name matching '%s'
pt_BR:  com nome de cliente similar a '%s'

en: Shipping dashboard
pt_BR: Painel de entregas

en: %d Row | %d Rows
pt_BR[0]: %d Linha
pt_BR[1]: %d Linhas

en: Users dashboard
pt_BR: Usuários

[ctx: User's name]
en: Name
pt_BR: Nome

en: Number of Orders
pt_BR: Quantidade de pedidos

en: All users
pt_BR: Todos os usuários

en:  with email matching '%s'
pt_BR:  com e-mail similar a '%s'

en:  with name matching '%s'
pt_BR:  com nome similar a '%s'

en: Users' status successfully changed
pt_BR: Estado dos usuários alterados com sucesso

en: A password reset email has been sent
pt_BR: Um e-mail de redefinição de senha foi enviado

en: All Alerts
pt_BR: Todos os alertas

en:  with customer email matching '%s'
pt_BR:  com e-mail de cliente similar a '%s'

en: Product alert saved
pt_BR: Alerta de produto salvo

en: Product alert deleted
pt_BR: Alerta de produto removido

en: Vouchers dashboard
pt_BR: Cupons de desconto

en: Start datetime
pt_BR: Data e hora de início

en: End datetime
pt_BR: Data e hora de fim

en: Usage
pt_BR: Modo de uso

en: Which products get a discount?
pt_BR: Quais produtos ganham desconto?

en: Discount type
pt_BR: Tipo de desconto

en: Discount value
pt_BR: Valor do desconto

en: Exclusive offers cannot be combined on the same items
pt_BR: Ofertas exclusivas não podem ser combinadas nos mesmos ítens

en: The name '%s' is already in use
pt_BR: O nome '%s' já está em uso

en: The code '%s' is already in use
pt_BR: O código '%s' já está em uso

en: The start date must be before the end date
pt_BR: A data de início precisa ser anterior a data de fim

en: Is Active?
pt_BR: Está ativo?

en: In Voucherset?
pt_BR: No conjunto de Cupons?

en: All vouchers
pt_BR: Todos os cupons

en: with name matching '%s'
pt_BR: com nome similar a '%s'

en: with code '%s'
pt_BR: com código '%s'

en: Active vouchers
pt_BR: Cupons ativos

en: Create voucher
pt_BR: Criar cupom

en: Voucher created
pt_BR: Cupom criado

en: Voucher updated
pt_BR: Cupom atualizado

en: Voucher deleted
pt_BR: Cupom removido

en: Create voucher set
pt_BR: Criar conjunto de Cupons

en: Voucher set created
pt_BR: Conjunto de Cupons criado

en: Voucher sets
pt_BR: Conjunto de Cupons

en: This is displayed within the customer's basket
pt_BR: Isto é exibido dentro da cesta do cliente

en: This is displayed on the offer browsing page
pt_BR: Isto é exibido na lista de ofertas

en: Site offer - available to all users
pt_BR: Oferta do site - disponível a todos os usuários

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
pt_BR: Cupom de desconto - somente disponível depois de entrar com o código de cupom apropriado

en: User offer - available to certain types of user
pt_BR: Oferta de usuário - disponível para certos tipos de usuário

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
pt_BR: Oferta de sessão - oferta temporária, disponível para um usuário durante sua sessão

en: Exclusive offer
pt_BR: Oferta exclusiva

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Benefit
pt_BR: Benefício

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: The highest priority offers are applied first
pt_BR: As ofertas com prioridades mais altas são aplicadas primeiro

en: Offers are active from the start date. Leave this empty if the offer has no start date.
pt_BR: As ofertas estarão ativas a partir da data de início. Deixe vazio se a oferta não tiver data de início.

en: Offers are active until the end date. Leave this empty if the offer has no expiry date.
pt_BR: As ofertas estarão ativas até a data final. Deixe vazio se a oferta não tiver data de expiração.

en: Max global applications
pt_BR: Número máximo de aplicações globais

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
pt_BR: Número de vezes que esta ofertas pode ser usada antes de tornar-se indisponível

en: Max user applications
pt_BR: Número máximo de aplicações por usuário

en: The number of times a single user can use this offer
pt_BR: O número de vezes um único usuário pode usar esta oferta

en: Max basket applications
pt_BR: Número máximo de aplicações de cesta

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
pt_BR: O número de vezes que esta oferta pode ser aplicada para uma cesta (e pedido)

en: Max discount
pt_BR: Desconto máximo

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
pt_BR: Quando uma oferta concedeu mais desconto a pedidos do que este limite, então a oferta se tornará indisponível

en: Total Discount
pt_BR: Desconto total

en: Number of applications
pt_BR: Número de aplicações

en: URL redirect (optional)
pt_BR: Redirecionamento de URL (opcional)

en: Conditional offer
pt_BR: Oferta condicional

en: Conditional offers
pt_BR: Ofertas condicionais

en: End date should be later than start date
pt_BR: Data de fim precisa ser posterior a data de início

en: Offer is suspended
pt_BR: A oferta está suspensa

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
pt_BR: Limitado a %(total)d usos (%(remainder)d disponíveis)

en: Limited to 1 use per user
pt_BR: Limitado a 1 uso por usuário

en: Limited to %(total)d uses per user
pt_BR: Limitado a %(total)d usos por usuário

en: Limited to 1 use per basket
pt_BR: Limitado a 1 uso por cesta

en: Limited to %(total)d uses per basket
pt_BR: Limitado a %(total)d usos por cesta

en: Available between %(start)s and %(end)s
pt_BR: Disponível entre %(start)s e %(end)s

en: Available from %(start)s
pt_BR: Disponível a partir de %(start)s

en: Available until %(end)s
pt_BR: Disponível até %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
pt_BR: Limitado a um custo de %(max)s

en: Range
pt_BR: Lista

en: Discount is a percentage off of the product's value
pt_BR: O desconto é um percentual do valor do produto

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
pt_BR: O desconto é um valor fixo a partir do valor do produto

en: Discount is to give the cheapest product for free
pt_BR: Desconto ofertará o produto mais barato de graça

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
pt_BR: Obtenha os produtos que atendam a condição por um preço fixo

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
pt_BR: O desconto é um valor fixo a partir do valor do frete

en: Get shipping for a fixed price
pt_BR: Obtenha o frete por um preço fixo

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
pt_BR: O desconto é um percentual do frete

en: Max Affected Items
pt_BR: Número máximo de itens afetados

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
pt_BR: Defina para evitar com que o desconto seja aplicado para todos os itens de uma lista que estejam na cesta.

en: Custom class
pt_BR: Classe customizada

en: Benefits
pt_BR: Benefícios

en: Multibuy benefits require a product range
pt_BR: Benefícios multi-compra requerem uma lista de produtos

en: Multibuy benefits don't require a value
pt_BR: Benefícios multi-compra não requerem um valor

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
pt_BR: Benefícios multi-compra não requerem um atributo 'itens máximos afetados'

en: Percentage benefits require a product range
pt_BR: Benefícios percentuais requerem uma lista de produtos

en: Percentage discount benefits require a value
pt_BR: Os benefícios de desconto percentual exigem um valor

en: Percentage discount cannot be greater than 100
pt_BR: Descontos percentuais não podem ser maiores que 100

en: A discount value is required
pt_BR: Um valor de desconto é requirido

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
pt_BR: Não escolha uma lista pois este benefício não se aplica a produtos

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
pt_BR: Descontos em frete não requerem um atributo 'itens máximos afetados'

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
pt_BR: Não escolha uma lista pois a lista condicional será usada.

en: Fixed discount benefits require a product range
pt_BR: Benefícios fixos de desconto requerem uma lista de produtos

en: Fixed discount benefits require a value
pt_BR: Benefícios fixos de desconto requerem um valor

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
pt_BR: Depende do número de itens na cesta que estão na lista condicional

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
pt_BR: Depende do valor dos itens na cesta que estão na lista condicional

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
pt_BR: Precisa conter um número específico de itens DISTINTOS da lista condicional

en: Conditions
pt_BR: Condições

en: Is public?
pt_BR: É publico?

en: Public ranges have a customer-facing page
pt_BR: Faixas públicas têm uma página que o cliente interage

en: Includes all products?
pt_BR: Inclui todos os produtos?

en: Included Products
pt_BR: Produtos incluídos

en: Excluded Products
pt_BR: Produtos excluídos

en: Included Categories
pt_BR: Categorias incluídas

en: Ranges
pt_BR: Listas

en: File Path
pt_BR: Caminho do arquivo

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Uploaded By
pt_BR: Enviado por

en: Date Uploaded
pt_BR: Data de envio

en: Error Message
pt_BR: Mensagem de erro

en: Date Processed
pt_BR: Data de processamento

en: Number of New SKUs
pt_BR: Número de novos SKUs

en: Number of Unknown SKUs
pt_BR: Número de SKUs desconhecidos

en: Number of Duplicate SKUs
pt_BR: Número de SKUs duplicados

en: Range Product Uploaded File
pt_BR: Arquivo de lista de produtos

en: Range Product Uploaded Files
pt_BR: Arquivos de listas de produtos

en: Offer
pt_BR: Oferta

en: %(value)s%% discount on %(range)s
pt_BR: %(value)s%% de desconto em %(range)s

en: Percentage discount benefit
pt_BR: Benefício de desconto percentual

en: Percentage discount benefits
pt_BR: Benefício de descontos percentuais

en: %(value)s discount on %(range)s
pt_BR: %(value)s de desconto em %(range)s

en: Absolute discount benefit
pt_BR: Benefício de desconto absoluto

en: Absolute discount benefits
pt_BR: Benefício de descontos absolutos

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
pt_BR: Os produtos que atendem a condição são vendidos por %(amount)s

en: Fixed price benefit
pt_BR: Benefício de preço fixo

en: Fixed price benefits
pt_BR: Benefício de preços fixos

en: Cheapest product from %(range)s is free
pt_BR: O produto mais barato da lista %(range)s é grátis

en: Multibuy discount benefit
pt_BR: Benefício de desconto multi-compra

en: Multibuy discount benefits
pt_BR: Benefícios de desconto multi-compra

en: %(amount)s off shipping cost
pt_BR: %(amount)s de desconto sobre custo de frete

en: Shipping absolute discount benefit
pt_BR: Benefício de desconto absoluto em frete

en: Shipping absolute discount benefits
pt_BR: Benefícios de desconto absoluto em frete

en: Get shipping for %(amount)s
pt_BR: Obtenha o frete por %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
pt_BR: Benefício de frete a preço fixo

en: Fixed price shipping benefits
pt_BR: Benefícios de frete a preço fixo

en: %(value)s%% off of shipping cost
pt_BR: %(value)s%% de desconto no frete

en: Shipping percentage discount benefit
pt_BR: Benefício de desconto percentual sobre frete

en: Shipping percentage discount benefits
pt_BR: Benefícios de desconto percentual sobre frete

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
pt_BR: Cesta inclui %(count)d item(s) de %(range)s

en: Count condition
pt_BR: Condição de número de produtos

en: Count conditions
pt_BR: Condições de número de produtos

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
pt_BR[0]: Compre mais %(delta)d produto da lista %(range)s
pt_BR[1]: Compra mais %(delta)d produtos da lista %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
pt_BR: Cesta inclue %(count)d produto(s) distinto(s) da lista %(range)s

en: Coverage Condition
pt_BR: Condição de cobertuda

en: Coverage Conditions
pt_BR: Condições de cobertura

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
pt_BR: Cesta inclui %(amount)s da lista %(range)s

en: Value condition
pt_BR: Condição de valor

en: Value conditions
pt_BR: Condições de valor

en: Spend %(value)s more from %(range)s
pt_BR: Gaste mais %(value)s da lista %(range)s

en: Total discount
pt_BR: Desconto total

en: Offer performance
pt_BR: Performance da oferta

en: Billing Address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: Order total (inc. tax)
pt_BR: Total do pedido (com impostos)

en: Order total (excl. tax)
pt_BR: Total do pedido (sem impostos)

en: Shipping charge (inc. tax)
pt_BR: Taxa de envio (com impostos)

en: Shipping charge (excl. tax)
pt_BR: Taxa de frete (sem impostos)

en: Shipping Address
pt_BR: Endereço de entrega

en: Shipping method
pt_BR: Método de entrega

en: Guest email address
pt_BR: Endereço de e-mail do convidado

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
pt_BR: '%(new_status)s' não é um status válido para o pedido %(number)s (status atual: '%(status)s')

en: In progress
pt_BR: Em andamento

en: Note Type
pt_BR: Tipo de observação

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Order Note
pt_BR: Observação de pedido

en: Order Notes
pt_BR: Observações de pedido

en: Order Status Changes
pt_BR: Mudanças no Status do Pedido

en: Old Status
pt_BR: Status Antigo

en: New Status
pt_BR: Novo Status

en: Order Status Change
pt_BR: Mudança no Status do Pedido

en: Event Type
pt_BR: Tipo de evento

en: Communication Event
pt_BR: Evento de comunicação

en: Communication Events
pt_BR: Eventos de comunicação

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
pt_BR: '%(type)s' evento para o pedido #%(number)s

en: Partner name
pt_BR: Nome do parceiro

en: Partner reference
pt_BR: Referência de parceiro

en: This is the item number that the partner uses within their system
pt_BR: Este é um número que seu parceiro usa no sistema dele

en: Partner Notes
pt_BR: Observações de parceiro

en: Stock record
pt_BR: Registro de estoque

en: Price (inc. tax)
pt_BR: Preço (com impostos)

en: Price (excl. tax)
pt_BR: Preço (sem impostos)

en: Price before discounts (inc. tax)
pt_BR: Preço antes de descontos (com impostos)

en: Price before discounts (excl. tax)
pt_BR: Preço sem descontos

en: Unit Price (inc. tax)
pt_BR: Preço unitário (com impostos)

en: Unit Price (excl. tax)
pt_BR: Preço unitário

en: Order Line
pt_BR: Linha do pedido

en: <missing product>
pt_BR: <produto não encontrado>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
pt_BR: Produto '%(name)s', quantidade '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
pt_BR: '%(new_status)s' não é um status válido (status atual: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
pt_BR: '%(title)s' não está mais disponível

en: Line Attribute
pt_BR: Atributo da linha

en: Line Attributes
pt_BR: Atributos da linha

en: Shiping (inc. tax)
pt_BR: Frete (com impostos)

en: Shipping (excl. tax)
pt_BR: Frete (sem impostos)

en: Line Price
pt_BR: Preço da linha

en: Line Prices
pt_BR: Preços da linha

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
pt_BR: Linha '%(number)s' (quantidade %(qty)d) preço %(price)s

en: Payment Event Type
pt_BR: Tipo de evento de pagamento

en: Payment Event Types
pt_BR: Tipos de evento de pagamento

en: Amount
pt_BR: Quantia

en: Reference
pt_BR: Referência

en: Lines
pt_BR: Linhas

en: Payment Event
pt_BR: Evento de pagamento

en: Payment Events
pt_BR: Eventos de pagamento

en: Payment event for order %s
pt_BR: Evento de pagamento para pedido %s

en: Event
pt_BR: Evento

en: Payment Event Quantity
pt_BR: Quantidade de evento de pagamento

en: Payment Event Quantities
pt_BR: Quantidades de evento de pagamento

en: Event notes
pt_BR: Observações de evento

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
pt_BR: Esta pode ser a referência de entrega, ou o número de rastreamento

en: Shipping Event
pt_BR: Evento de frete

en: Shipping Events
pt_BR: Eventos de envio

en: Order #%(number)s, type %(type)s
pt_BR: Pedido #%(number)s, tipo %(type)s

en: Shipping Event Quantity
pt_BR: Quantidade de evento de frete

en: Shipping Event Quantities
pt_BR: Quantidades de evento de frete

en: %(product)s - quantity %(qty)d
pt_BR: %(product)s - quantidade %(qty)d

en: Shipping Event Type
pt_BR: Tipo de evento de frete

en: Shipping Event Types
pt_BR: Tipos de evento de frete

en: Discount category
pt_BR: Categoria de desconto

en: Offer ID
pt_BR: ID da oferta

en: Voucher ID
pt_BR: ID do cupom

en: Frequency
pt_BR: Frequencia

en: Order Discount
pt_BR: Desconto de pedido

en: Order Discounts
pt_BR: Descontos de pedido

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
pt_BR: Desconto de %(amount)r do pedido %(order)s

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
pt_BR: A quantidade selecionada para a linha #%(line_id)s é muito grande

en: Total incl. tax
pt_BR: Total (com impostos)

en: Date placed
pt_BR: Data de alocação

en: Orders placed
pt_BR: Pedidos alocados

en: Empty baskets cannot be submitted
pt_BR: Cestas vazias não podem ser submetidas

en: There is already an order with number %s
pt_BR: Já há um pedido com o número %s

en: Fulfillment partner
pt_BR: Parceiro de logística

en: Fulfillment partners
pt_BR: Parceiros de logística

en: Price
pt_BR: Preço

en: Number in stock
pt_BR: Total no estoque

en: Number allocated
pt_BR: Quantidade disponível

en: Low Stock Threshold
pt_BR: Limite de estoque baixo

en: Invalid stock consumption request
pt_BR: Requisição de consumo de estoque inválida

en: Stock Record
pt_BR: Registro de estoque

en: Threshold
pt_BR: Limite

en: Open
pt_BR: Aberto

en: Date Closed
pt_BR: Data de fechamento

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
pt_BR: <stockalert para "%(stock)s" status %(status)s>

en: Stock alert
pt_BR: Alertas de estoque

en: Stock alerts
pt_BR: Alertas de estoque

en: unavailable
pt_BR: indisponível

en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

en: Available
pt_BR: Disponível

en: no stock available
pt_BR: indisponível no estoque

en: a maximum of %(max)d can be bought
pt_BR: podem ser comprados um máximo de %(max)d

en: In stock
pt_BR: Em estoque

en: In stock (%d available)
pt_BR: Em estoque (%d disponível)

en: No file path supplied
pt_BR: Nenhum caminho de arquivo especificado

en: %s does not exist
pt_BR: %s não existe

en: %s is not a file
pt_BR: %s não é um arquivo

en: %s is not readable
pt_BR: %s não é legível

en: Source
pt_BR: Origem

en: %(type)s of %(amount).2f
pt_BR: %(type)s de %(amount).2f

en: Transaction
pt_BR: Transação

en: Transactions
pt_BR: Transações

en: Source Type
pt_BR: Tipo de origem

en: Amount Allocated
pt_BR: Quantia disponível

en: Amount Debited
pt_BR: Quantia debitada

en: Amount Refunded
pt_BR: Quantia estornada

en: Label
pt_BR: Etiqueta

en: Sources
pt_BR: Origens

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
pt_BR: Disponibilização de %(amount)s do tipo %(type)s

en:  (reference: %s)
pt_BR:  (referência: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
pt_BR: Isto é usado em formulários para se referir a este tipo de origem

en: Source Types
pt_BR: Tipos de origem

en: Card Type
pt_BR: Tipo de cartão

en: Number
pt_BR: Número

en: Expiry Date
pt_BR: Data de expiração

en: Partner Reference
pt_BR: Referência de parceiro

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
pt_BR: %(card_type)s %(number)s (Expira em: %(expiry)s)

en: Bankcard
pt_BR: Cartão bancário

en: Bankcards
pt_BR: Cartões bancários

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Card number
pt_BR: Número do cartão

en: Please enter a valid credit card number.
pt_BR: Por favor, entre com um número de cartão de crédito válido.

en: %s cards are not accepted.
pt_BR: %s não aceitamos cartões

en: Enter a valid month.
pt_BR: Entre com um mês válido.

en: Enter a valid year.
pt_BR: Entre com um ano válido.

en: Valid to
pt_BR: Válido até

en: The expiration date you entered is in the past.
pt_BR: A data de expiração que entrou está no passado.

en: Valid from
pt_BR: Válido de

en: The starting date you entered is in the future.
pt_BR: A data de início que especificou está no futuro.

en: CCV number
pt_BR: Número CVV

en: Please enter a 3 or 4 digit number
pt_BR: Favor entrar com o número de 3 ou 4 digítos

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
pt_BR: Este é um número de segurança de 3 ou 4 dígitos na parte de trás de seu cartão

en: American Express cards use a 4 digit security code
pt_BR: Cartões American Express usam um código de segurança de 4 dígitos.

en: Search
pt_BR: Busca

en: Relevancy
pt_BR: Relevância

en: Customer rating
pt_BR: Avaliação de cliente

en: Newest
pt_BR: Mais novo

en: Price high to low
pt_BR: Preço maior para menor

en: Price low to high
pt_BR: Preço menor para maior

en: Title A to Z
pt_BR: Título A para Z

en: Title Z to A
pt_BR: Titulo Z para A

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
pt_BR: A página não é 'última', ou pode ser convertido para um inteiro.

en: Shipping Method
pt_BR: Método de envio

en: Shipping Methods
pt_BR: Métodos de entrega

en: Price per order
pt_BR: Preço por pedido

en: Price per item
pt_BR: Preço por item

en: Free Shipping
pt_BR: Frete Grátis

en: Order and Item Charge
pt_BR: Custo por pedido e item

en: Order and Item Charges
pt_BR: Custos por Pedidos e Itens

en: Default Weight
pt_BR: Peso padrão

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
pt_BR: Peso padrão de produto em kg quando nenhum atributo de peso for definido

en: Weight-based Shipping Method
pt_BR: Frete baseado em peso

en: Weight-based Shipping Methods
pt_BR: Fretes baseados em peso

en: Method
pt_BR: Método

en: Upper Limit
pt_BR: Limite superior

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
pt_BR: Digite o limite superior desta faixa de peso em kg. O limite inferior será determinado com base nas outras faixas de peso.

en: Charge
pt_BR: Custo

en: Weight Band
pt_BR: Faixa de peso

en: Weight Bands
pt_BR: Faixas de peso

en: Charge for weights up to %s kg
pt_BR: Cobra por pesos de até %s kg

en: Shipping
pt_BR: Frete

en: Free shipping
pt_BR: Frete grátis

en: No shipping required
pt_BR: Frete não necessário

en: Fixed price shipping
pt_BR: Frete com preço fixo

en: You need to define some shipping methods
pt_BR: Você precisa definir algum método de entrega

en: Number of vouchers
pt_BR: Número de cupons

en: Length of Code
pt_BR: Comprimento do Código

en: VoucherSet
pt_BR: Série do Cupom

en: VoucherSets
pt_BR: Séries de Cupons

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
pt_BR: Isto será exibido no fechamento do pedido e na cesta assim que o cupom for digitado

en: Case insensitive / No spaces allowed
pt_BR: Diferencia maiúsculas de minúsculas / Não permite espaços

en: Offers
pt_BR: Ofertas

en: Can be used once by one customer
pt_BR: Pode ser usado apenas uma vez por um cliente

en: Can be used multiple times by multiple customers
pt_BR: Pode ser usado múltiplas vezes por múltiplos clientes

en: Can only be used once per customer
pt_BR: Pode ser usado apenas uma vez por cliente

en: Times added to basket
pt_BR: Número de vezes que foi adicionado à uma cesta

en: Times on orders
pt_BR: Número de vezes em pedidos

en: Voucher
pt_BR: Cupom

en: This voucher has already been used
pt_BR: Este cupom já foi usado

en: This voucher is only available to signed in users
pt_BR: Este cupom está disponível apenas para usuários logados

en: You have already used this voucher in a previous order
pt_BR: Você já usou este cupom num pedido ante

en: This voucher is not available for this basket
pt_BR: Este cupom não está disponível para este carrinho

en: Voucher Application
pt_BR: Aplicação de Cupom

en: Voucher Applications
pt_BR: Aplicações de Cupons

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
pt_BR: '%(voucher)s' usado por '%(user)s'

en: Added to a basket
pt_BR: Adicionado à cesta

en: Used in an order
pt_BR: Usado em um pedido

en: Voucher performance
pt_BR: Estatísticas dos cupons

en: Offer for voucher '%s'
pt_BR: Oferta para cupom '%s'

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Private - Only the owner can see the wish list
pt_BR: Particular - Somente o proprietário pode ver a lista de desejos

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
pt_BR: Compartilhada - Somente o proprietário e as pessoas com acesso ao link ofuscado pode ver a lista de desejos

en: Public - Everybody can see the wish list
pt_BR: Pública - Todos podem ver a lista de desejos

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Wish List
pt_BR: Lista de desejos

en: Wish list line
pt_BR: Linha da lista de desejos

en: Wishlists
pt_BR: Lista de desejos

en: The URL "%s" does not exist
pt_BR: A URL "%s" não existe

en: Specified page already exists!
pt_BR: A página especificada já existe

en: This field is required
pt_BR: Este campo é requerido

en: This field is invalid as its value is forbidden
pt_BR: Este campo é inválido como é proibido o seu valor.

en: Low stock alerts
pt_BR: Alertas de estoque baixo

en: Fulfilment
pt_BR: Logística

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Partners
pt_BR: Parceiros

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Stock alert requests
pt_BR: Requisições de alerta de estoque

en: Voucher Sets
pt_BR: Séries de Cupons

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Email templates
pt_BR: Template de e-mail

en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Price range
pt_BR: Faixa de preço

en: 0 to 20
pt_BR: 0 a 20

en: 20 to 40
pt_BR: 20 a 40

en: 40 to 60
pt_BR: 40 a 60

en: This is not a valid international phone format.
pt_BR: Este não é um formato de telefone internacional válido.

en: This is not a valid local phone format for %s.
pt_BR: Este não é um formato de telefone local válido para %s.

en: This is not a valid local or international phone format.
pt_BR: Este não é um formato de telefone local ou internacional válido.

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
pt_BR: Verifique se os produtos estão de volta ao estoque e envie alertas

en: Edit this page
pt_BR: Editar esta página

en: Home
pt_BR: Página principal

en: Permission denied!
pt_BR: Permissão negada!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
pt_BR: Desculpe, mas você não está autorizado a acessar esta página.

en: Page not found
pt_BR: Página não encontrada

en: Page not found!
pt_BR: Página não encontrada!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
pt_BR: Desculpe, mas a página solicitada não existe.

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
pt_BR: 
        O produto <strong>%(title)s</strong> foi adicionado à sua cesta.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
pt_BR: 
        <strong>%(quantity)s</strong> unidades do produto <strong>%(title)s</strong>
        foram adicionados à sua cesta.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
pt_BR: 
    O produto <strong>%(title)s</strong> foi readicionado à sua cesta.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
pt_BR: 
    O produto <strong>%(title)s</strong> foi deixado para uma próxima compra.

en: Your basket is now empty
pt_BR: Sua cesta está vazia

en: View basket
pt_BR: Visualizar cesta

en: Checkout now
pt_BR: Finalizar o pedido já

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
pt_BR: 
    Você pode aproveitar a promoção
    <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
pt_BR: 
    Você não pode mais aproveitar a promoção
    <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
pt_BR: Mensagens importantes sobre os itens na sua cesta

en: You could be missing out on offers!
pt_BR: Você pode estar perdendo algumas ofertas!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
pt_BR: 
    <div class="warning">%(message)s para aproveitar a oferta especial <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a></div>

en: Items to buy now
pt_BR: Itens para comprar agora

en: Updating...
pt_BR: Atualizando...

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Save for later
pt_BR: Salvar para ver depois

en: Voucher/promo code
pt_BR: Cupom/código de promoção

en: I have a voucher code...
pt_BR: Eu tenho um cupom...

en: Adding...
pt_BR: Adicionando...

en: Add voucher
pt_BR: Adicionar cupom

en: or
pt_BR: ou

en: cancel
pt_BR: cancelar

en: Totals
pt_BR: Total

en: Proceed to checkout
pt_BR: Prosseguir com pedido

en: Your basket is empty.
pt_BR: Sua cesta está vazia.

en: Continue shopping
pt_BR: Continuar comprando

en: Items to buy later
pt_BR: Itens para comprar mais tarde

en: Items
pt_BR: Itens

en: Move to basket
pt_BR: Adicionar à cesta

en: Qty
pt_BR: Qtde

en: Basket total (before discounts)
pt_BR: Total da cesta (sem descontos)

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Basket total (after discounts)
pt_BR: Total da cesta (com descontos)

en: Basket total
pt_BR: Total da cesta

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
pt_BR: Métodos alternativos de frete podem ser escolhidos durante o fechamento do pedido

en: Shipping total (before discounts)
pt_BR: Total do frete (sem descontos)

en: Shipping total (after discounts)
pt_BR: Total do frete (com descontos)

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Post order actions
pt_BR: Ações pós-pedido

en: These will be applied once your order is placed.
pt_BR: Estas serão aplicadas assim que seu pedido for concluído.

en: Taxes will be added during checkout.
pt_BR: Os impostos serão adicionados durante o checkout.

en: Show results for
pt_BR: Exibir resultados para

en: Refine by
pt_BR: Refinar

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
pt_BR[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultado - exibindo <strong>%(start)s</strong> até <strong>%(end)s</strong>.
pt_BR[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultados - exibindo <strong>%(start)s</strong> até <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
pt_BR[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultado.
pt_BR[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultados.

en: <strong>0</strong> results.
pt_BR: <strong>0</strong> resultados.

en: No products found.
pt_BR: Nenhum produto encontrado.

en: Edit this category
pt_BR: Editar esta categoria

en: Edit this product
pt_BR: Editar este produto

en: Variants:
pt_BR: Variantes:

en: Product Description
pt_BR: Descrição do produto

en: Product Information
pt_BR: Informação do produto

en: Product Type
pt_BR: Tipo de produto

en: Price (incl. tax)
pt_BR: Preço (com impostos)

en: Availability
pt_BR: Disponibilidade

en: Number of reviews
pt_BR: Número de avaliações

en: See all reviews
pt_BR: Visualizar todas as avaliações

en: Customer Reviews
pt_BR: Avaliações de clientes

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
pt_BR: Este produto ainda não tem nenhum comentário -
    <a href="%(add_review_url)s#addreview">faça o primeiro</a>.

en: This product does not have any reviews yet
pt_BR: Este produto ainda não foi avaliado

en: Recommended items
pt_BR: Itens recomendados

en: Add to basket
pt_BR: Adicionar à cesta

en: You have an active stock alert for this product.
pt_BR: Você tem um alerta de estoque ativo para este produto.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
pt_BR: Você pode receber um alerta por e-mail assim que tivermos este produto em estoque.

en: Submitting...
pt_BR: Enviando...

en: Notify me
pt_BR: Avise-me

en: Add to wish list
pt_BR: Adicionar à lista de desejos

en: Create a new wishlist
pt_BR: Criar uma nova lista de desejos

en: Removing...
pt_BR: Apagando...

en: Please login to add products to a wish list.
pt_BR: Faça login para adicionar produtos à lista de desejos.

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
pt_BR: 
    Avaliado por você em %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
pt_BR: 
    Avaliado por <strong>%(name)s</strong> em %(review_date)s

en: Permalink
pt_BR: Link permanente

en: Is this review helpful?
pt_BR: Esta avaliação foi útil?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
pt_BR[0]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> de %(num_votes)s cliente achou esta avaliação útil
pt_BR[1]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> de %(num_votes)s clientes acharam esta avaliação útil

en: This review has no votes.
pt_BR: Esta avaliação não tem votos.

en: Free
pt_BR: Grátis

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
pt_BR[0]: 
    %(num_reviews)s comentário
pt_BR[1]: 
    %(num_reviews)s comentários

en: Write a review
pt_BR: Avalie este produto

en: Customer reviews
pt_BR: Avaliações de clientes

en: Leave a product review
pt_BR: Avalie este produto

en: Saving...
pt_BR: Salvando...

en: Save review
pt_BR: Salvar avaliação

en: Go
pt_BR: Ir!

en: This product does not have any reviews yet.
pt_BR: Ainda não há avaliações para este produto.

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Payment details to go here
pt_BR: Entre com detalhes do pagamento aqui

en: Edit order contents
pt_BR: Editar conteúdo do pedido

en: Order contents
pt_BR: Conteúdo do pedido

en: Checkout gateway
pt_BR: Gateway de pagamento

en: Who are you?
pt_BR: Quem é você?

en: Get a password reminder
pt_BR: Lembrar minha senha

en: Continuing...
pt_BR: Continuando...

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: 1. Shipping address
pt_BR: 1. Endereço de entrega

en: 2. Shipping method
pt_BR: 2. Forma de entrega

en: 3. Payment
pt_BR: 3. Pagamento

en: 4. Preview
pt_BR: 4. Visualizar uma prévia

en: 5. Confirmation
pt_BR: 5. Confirmação

en: Payment details
pt_BR: Detalhes do pagamento

en: Enter payment details
pt_BR: Detalhes do pagamento

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
pt_BR: Esta página precisa ser implementada pelo seu projeto.  Você pode querer usar um dos gateways de pagamento do Oscar:

en: Order preview
pt_BR: Prévia do pedido

en: Preview order
pt_BR: Pré-visualizar pedido

en: Place order
pt_BR: Realizar pedido

en: Where should we ship to?
pt_BR: Para onde devemos enviar?

en: An address from your address book?
pt_BR: Um endereço do seu livro de endereços?

en: Ship to your default shipping address
pt_BR: Enviar para o seu endereço de entrega padrão

en: Ship to this address
pt_BR: Envie para este endereço

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Or a new address?
pt_BR: Ou um endereço novo?

en: return to basket
pt_BR: retornar para a cesta

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
pt_BR: 
    Isto inclui um desconto de <strong>%(amount)s</strong> na
    sua cesta já que você aproveitou a oferta <strong>%(name)s</strong>.

en: Select option
pt_BR: Escolher opção

en: 
            Order %(number)s: confirmation
pt_BR: 
    Pedido %(number)s: confirmação

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
pt_BR: 
    Seu pedido foi registrado e um e-mail de confirmação foi enviado - o número do seu pedido é <strong>%(number)s</strong>.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
pt_BR: Por favor, anote esta referência ou imprima esta página e informe este número em qualquer comunicação referente ao seu pedido.

en: No shipping address required.
pt_BR: Endereço de entrega não obrigatório.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
pt_BR: 
    Alocação de %(amount)s do tipo %(type)s (referência: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
pt_BR: 
    Alocação de %(amount)s do tipo %(type)s

en: No payment was required for this order.
pt_BR: Não é necessário pagamento para este pedido

en: Items purchased
pt_BR: Itens comprados

en: Tracking your order
pt_BR: Acompanhamento do pedido

en: You can track the status of your order
pt_BR: Você pode rastrear o estado do seu pedido

en: View order status
pt_BR: Ver situação do pedido

en: Print this page
pt_BR: Imprimir esta página

en: Are you sure you want to delete this address?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar este endereço?

en: Yes!
pt_BR: Sim!

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Email history
pt_BR: Histórico de e-mail

en: Date sent
pt_BR: Data de envio

en: No emails found
pt_BR: Nenhum e-mail encontrado

en: Thanks for using our site!
pt_BR: Obrigado por usar nosso site!

en: The %(name)s team
pt_BR: A Equipe %(name)s

en: You're receiving this email because your email address has been changed to <strong>%(email)s</strong>.
pt_BR: Você está recebendo este e-mail porque seu endereço de e-mail foi alterado para<strong>%(email)s</strong>.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
pt_BR: Se não foi você quem fez esta mudança, por favor altere sua senha imediatamente e corrija seu endereço de e-mail:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
pt_BR: Se foi você quem alterou seu e-mail, você pode ignorar esta mensagem.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
pt_BR: Você está recebendo este email porque seu endereço de email foi alterado para %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
pt_BR: Seu endereço de e-mail foi alterado em %(site_name)s.

en: Hello,
pt_BR: Olá,

en: We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
            will be processed shortly.
pt_BR: Nós estamos felizes em confirmar que seu pedido %(order_number)s foi recebido
    e será processado o mais rápido possível.

en: Your order contains:
pt_BR: Seu pedido contém:

en: Basket total:
pt_BR: Total da cesta:

en: Shipping:
pt_BR: Frete:

en: Order Total:
pt_BR: Total do pedido:

en: Shipping address:
pt_BR: Endereço de entrega:

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
pt_BR: Você pode ver o status do seu pedido clicando <a href="%(status_url)s" title="status do pedido">aqui</a>

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
pt_BR: Olá,
    
    Nós estamos felizes em confirmar que seu pedido %(order_number)s foi recebido
    e será processado o mais rápido possível.

en: quantity:
pt_BR: quantidade:

en: price:
pt_BR: preço:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
pt_BR: Você pode ver o status do seu pedido no seguinte endereço:
    %(status_url)s

en: The team
pt_BR: A equipe

en: Confirmation of order %(number)s
pt_BR: Confirmação do pedido %(number)s

en: You're receiving this e-mail because your password has been changed at %(name)s.
pt_BR: Você está recebendo este e-mail porque sua senha foi alterada em %(name)s.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
pt_BR: Se não foi você quem fez esta alteração, por favor altere sua senha imediatamente:

en: Otherwise, you can ignore this email.
pt_BR: Caso contrário, você pode ignorar este e-mail.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
pt_BR: 
    Você está recebendo este e-mail porque sua senha foi alterada em %(name)s.

en: Your password changed at %(site_name)s.
pt_BR: Sua senha em %(site_name)s foi alterada.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
pt_BR: Você está recebendo este e-mail porque você solicitou uma mudança de senha para a sua conta em %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
pt_BR: Por favor, vá ao endereço a seguir e escolha uma nova senha:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
pt_BR: Alterando sua senha em %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
pt_BR: Caro %(name)s,

en: 
                    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
pt_BR: 
                    Fique atento, pois o número de itens em estoque é limitado. Seja rápido ou alguém poderá pegar este produto primeiro.

en: 
                With this email we have disabled your alert automatically and you will not
                receive any further email regarding this product.
pt_BR: 
    Com este e-mail, nós desativamos automaticamente seu alerta automático
    e você não receberá mais nenhum aviso sobre este produto.

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
pt_BR: 
    Atente que o número de itens em estoque é limitado. Seja rápido ou alguém pode chegar antes.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
pt_BR: 
    Com este e-mail, nós automaticamente desativamos seu alerta automático
    e você não vai receber mais nenhum aviso sobre este produto.
    
    Obrigado por seu interesse,
    A Equipe %(site_name)s

en: Confirmation required for stock alert
pt_BR: Uma confirmação é requerida para ativar o alerta de estoque

en: %(title)s is back in stock
pt_BR: %(title)s está de volta ao estoque

en: Thank you for registering.
pt_BR: Obrigado por se registrar.

en: Notifications inbox
pt_BR: Caixa de entrada de notificações

en: Sender
pt_BR: Remetente

en: Return to notifications inbox
pt_BR: Voltar para a caixa de notificações

[ctx: noun]
en: Archive
pt_BR: Arquivar

en: View
pt_BR: Visualizar

[ctx: verb]
en: Archive
pt_BR: Arquivar

en: With selected items:
pt_BR: Com os itens selecionados:

en: Archiving...
pt_BR: Arquivando...

en: Deleting...
pt_BR: Apagando...

en: There are no notifications to display.
pt_BR: Não há nenhum aviso para exibir.

en: Address book
pt_BR: Livro de endereços

en: Default shipping address
pt_BR: Endereço padrão de entrega

en: Default billing address
pt_BR: Endereço padrão de cobrança

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Set as default shipping address
pt_BR: Usar como endereço de entrega padrão

en: Set as default billing address
pt_BR: Usar como endereço de cobrança padrão

en: There are no addresses in your address book.
pt_BR: Não há endereços no seu livro de endereços.

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
pt_BR: Você não tem nenhum alerta ativo para produtos fora do estoque.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
pt_BR: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> está novamente em estoque

en: 
    %(title)s is back in stock
pt_BR: 
     %(title)sestá de volta ao estoque

en: Order #%(number)s
pt_BR: Pedido #%(number)s

en: Contact number
pt_BR: Telefone de contato

en: Notes
pt_BR: Observações

en: Line price excl. tax
pt_BR: Preço da linha (sem impostos)

en: Line price incl. tax
pt_BR: Preço da linha (com impostos)

en: Basket total (inc. tax)
pt_BR: Total da cesta (com impostos)

en: Account
pt_BR: Conta

en: Products you recently viewed
pt_BR: Produtos que você viu recentemente

en: Login or register
pt_BR: Entrar ou criar uma conta

en: Log In
pt_BR: Entrar

en: I've forgotten my password
pt_BR: Esqueci minha senha

en: Logging in...
pt_BR: Entrando...

en: Register
pt_BR: Cadastrar

en: Registering...
pt_BR: Cadastrando...

en: Order history
pt_BR: Histórico de pedidos

[ctx: Buy again]
en: Re-ordering...
pt_BR: Refazendo o pedido...

[ctx: Buy again]
en: Re-order
pt_BR: Refazer o pedido

en: Not available anymore
pt_BR: Não está mais disponível

en: Basket total (excl. discounts)
pt_BR: Total da cesta (sem descontos)

en: Basket total (inc. discounts)
pt_BR: Total da cesta (com descontos)

en: Shipping total (excl. discounts)
pt_BR: Frete (sem descontos)

en: Shipping total (inc. discounts)
pt_BR: Frete (com descontos)

en: Shipping total
pt_BR: Frete

[ctx: Buy again]
en: Re-order all items
pt_BR: Comprar novamente todos os itens

en: Contact Number
pt_BR: Telefone de contato

en: Shipping Notes
pt_BR: Observações de entrega

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filtering...
pt_BR: Filtrando...

en: Filter results
pt_BR: Filtrar resultados

en: Reset
pt_BR: Limpar

en: Total inc tax
pt_BR: Total com impostos

en: No orders match your search.
pt_BR: Nenhum pedido encontrado para a pesquisa.

en: You haven't placed any orders.
pt_BR: Você ainda não tem pedidos.

en: Change password
pt_BR: Alterar senha

en: Edit profile
pt_BR: Editar perfil

en: Please confirm your password to delete your profile.
pt_BR: Por favor confirme sua senha para remover seu perfil.

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
pt_BR: 
    Isto irá excluir todas as informações sobre você no site. A remoção do seu perfil não
    poderá ser desfeita.

en: Delete?
pt_BR: Apagar?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
pt_BR: 
    Você tem certeza que quer excluir %(name)s?

en: Remove product
pt_BR: Remover produto

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
pt_BR: 
    Você tem certeza que quer excluir %(product_name)s da lista de desejos %(wishlist_name)s?

en: Action
pt_BR: Ação

en: View product
pt_BR: Visualizar produto

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
pt_BR: 
    Enviar para lista de desejos '%(name)s'

en: Update quantities
pt_BR: Atualizar quantidades

en: Your wish list is empty.
pt_BR: Sua lista de desejos está vazia.

en: Create
pt_BR: Criar

en: What should your new wish list be called?
pt_BR: Como sua nova lista de desejos deve ser chamada?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
pt_BR: 
    Após sua lista de desejos ser criada, <strong>%(title)s</strong> será adicionado.

en: Number of products
pt_BR: Número de produtos

en: Wish list settings
pt_BR: Configuração lista de desejos

en: You don't have any wish lists yet.
pt_BR: Você ainda não tem listas de desejos.

en: Create Attribute Option Group
pt_BR: Criar Atributo para o Grupo de Escolhas

en: Attribute Option Group
pt_BR: Grupo de Atributos a Escolher

en: Delete Attribute Option Group?
pt_BR: Apagar o Atributo do Grupo de Escolhas?

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
pt_BR: Por favor, certifique-se de que todos os atributos de produtos estejam associados a outro grupo de atributos antes de apagar

en: Delete Attribute Option Group
pt_BR: Apagar o Atributo do Grupo de Escolhas

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pt_BR: Apagar Grupo de Escolhas <strong>%(name)s</strong> - tem certeza?

en: Sections
pt_BR: Seções

en: Attribute Option Group details
pt_BR: Detalhes dos Atributos do Grupos de Escolha

en: Attribute Options
pt_BR: Opção do atributo

en: Attribute Option Groups
pt_BR: Grupos de opções de atributos

en: Create new Attribute Option Group
pt_BR: Criar Atributo para o Grupo de Escolhas

en: No Attribute Option Groups found.
pt_BR: Sem Grupo de Atributos para Escolher

en: Edit Attribute Option Group
pt_BR: Editar Grupo de Atributos a Escolher

en: Delete category?
pt_BR: Apagar categoria?

en: Delete category
pt_BR: Apagar categoria

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
pt_BR: 
    <p>Excluir categoria <strong>%(name)s</strong> - você tem certeza?</p>

en: Save and continue editing
pt_BR: Salvar e continuar editando

en: View on site
pt_BR: Ver no site

en: Create new category
pt_BR: Criar uma nova categoria

en: You are editing:
pt_BR: Você está editando:

en: There are no categories.
pt_BR: Não existem categorias.

en: Edit category
pt_BR: Editar categoria

en: Add child category
pt_BR: Adicione uma categoria filho

en: Edit children
pt_BR: Editar filha

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
pt_BR: 
    Criado uma variação de '%(name)s'.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
pt_BR: 
    Criado uma variação de '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
pt_BR: 
    Atualizado uma variação de '%(name)s'.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
pt_BR: 
    Atualizado uma variação de '%(parent_name)s'.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
pt_BR: 
    Produto '%(name)s' criado.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
pt_BR: 
    Produto '%(name)s' atualizado.

en: Edit again
pt_BR: Editar novamente

en: View it on the site
pt_BR: Ver no site

en: Create Option
pt_BR: Criar Opção

en: Delete Option?
pt_BR: Apagar Opção?

en: Please make sure option is not assigned to Products or Product Classes before deletion.
pt_BR: Por favor certifique-se de que a opção não foi atribuída a Produtos ou Classes de Produtos antes do apagamento.

en: Delete Option
pt_BR: Apagar Opção

en: Delete Option <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pt_BR: Apagar Opção <strong>%(name)s</strong> - tem certeza?

en: Option details
pt_BR: Detalhes da Opção

en: Create new Option
pt_BR: Criar nova Opção

en: No Option found.
pt_BR: Nenhuma Opção encontrada

en: Edit Option
pt_BR: Editar Opção

en: Delete product type?
pt_BR: Deletar tipo de produto?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
pt_BR: Por favor, certifique-se de que todos os atributos de produtos estejam associados a outro grupo de atributos antes de apagar

en: Delete product type
pt_BR: Deletar tipo de produto

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pt_BR: Apagar tipo de produto <strong>%(name)s</strong> - tem certeza?

en: Create product type
pt_BR: Criar tipo de produto

en: Product Class details
pt_BR: Detalhes da classe de produto

en: Create new product type
pt_BR: Criar novo tipo de produto

en: Product types
pt_BR: Tipos de produtos

en: Requires shipping
pt_BR: Necessita de envio

en: Track stock?
pt_BR: Acompanhar estoque?

en: Edit product type
pt_BR: Editar tipo de produto

en: There are no product types.
pt_BR: Não ha tipos de produtos.

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pt_BR: 
    Excluir a variação de produto <strong>%(title)s</strong> - você tem certeza?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pt_BR: 
    Excluir produto <strong>%(title)s</strong> - você tem certeza?

en: This will also delete the following child products:
pt_BR: Isto também vai apagar os seguintes produtos variantes:

en: Create new product
pt_BR: Criar um novo produto

en: New Product
pt_BR: Novo produto

en: Search Products
pt_BR: Procurar produtos

en: Searching...
pt_BR: Procurando...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
pt_BR: 
    Atualmente você está editando uma variação de produto de
    <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: Product details
pt_BR: Detalhes do produto

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Stock and pricing
pt_BR: Informações de estoque e preço

en: Product Type:
pt_BR: Tipo de produto:

en: Upload, change or remove images
pt_BR: Enviar, alterar ou remover imagens

en: Drag images to re-order them. Space for additional images will appear when images are added.
pt_BR: Arraste imagens para reordená-las.  Aparecerá espaço para imagens adicionais quando imagens forem adicionadas.

en: Num in stock
pt_BR: Qtde em estoque

en: Num allocated
pt_BR: Qtde reservada

en: Low stock threshold
pt_BR: Alerta de estoque baixo

en: Add variant
pt_BR: Adicionar variante

en: This product does not have any variants.
pt_BR: Ainda não há avaliações para este produto.

en: One can't add variants to this product at this point.
pt_BR: Você não pode adicionar uma variação de produto neste momento.

en: Please save the product before trying to add variants.
pt_BR: Por favor salve o produto antes de tentar adicionar variantes.

en: This is likely because this product still has stock records.
pt_BR: Isto acontece por que o produto possui registros de estoque.

en: Save and add another variant
pt_BR: Salvar e adicionar outra variação

en: All
pt_BR: Todos

en: Current available stock
pt_BR: Disponível no estoque

en: Date alert raised
pt_BR: Data que o alerta foi enviado

en: No stock alerts found.
pt_BR: Não há alertas de estoque.

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Edit email
pt_BR: Editar e-mail

en: Email content
pt_BR: Conteúdo do e-mail

en: These fields are rendered using Django's template system.
pt_BR: Estes campos são renderizados usando o sistema de templates do Django.

en: You can use the following variables:
pt_BR: Você pode usar as seguintes variáveis:

en: The full name of the user (if they have one)
pt_BR: O nome completo do usuário (se ele tiver)

en: The user's email address
pt_BR: O e-mail do usuário

en: The name of the site (eg example.com)
pt_BR: O nome do site (ex. example.com)

en: View a preview of this email using order:
pt_BR: Visualizar uma prévia deste e-mail usando o pedido:

en: View preview
pt_BR: Visualizar uma prévia

en: or send a preview to:
pt_BR: ou enviar uma prévia para:

en: Sending...
pt_BR: Enviando...

en: Send preview email
pt_BR: Enviar uma prévia de e-mail

en: Body text
pt_BR: Corpo (TEXTO)

en: There are no defined emails to edit.
pt_BR: Não há e-mails para editar.

en: Your Store Statistics
pt_BR: Estatísticas da sua loja

en: Total Orders
pt_BR: Total de pedidos

en: New Customers
pt_BR: Novos clientes

en: Total Customers
pt_BR: Total de clientes

en: Total Products
pt_BR: Total de produtos

en: Latest Orders (last 24 hours)
pt_BR: Últimos pedidos (últimas 24 horas)

en: Orders - Last 24 Hours
pt_BR: Pedidos - Últimas 24 horas

en: Total orders
pt_BR: Total de pedidos

en: Total lines
pt_BR: Total de linhas

en: Total revenue
pt_BR: Receita total

en: Average order costs
pt_BR: Custos médios dos pedidos

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Orders - All Time
pt_BR: Pedidos - Desde sempre

en: Total <em>open</em> baskets
pt_BR: Total de cestas <em>abertas</ em>

en: Total customers
pt_BR: Total de clientes

en: New customers
pt_BR: Novos clientes

en: View Stock Alerts
pt_BR: Ver alertas de estoque

en: Catalogue and stock
pt_BR: Catálogo e estoque

en: Total products
pt_BR: Total de produtos

en: <em>Open</em> stock alerts
pt_BR: Alertas de estoque <em>aberto</em>

en: <em>Closed</em> stock alerts
pt_BR: Alertas de estoque <em>fechado</em>

en: Offers, vouchers
pt_BR: Ofertas, cupons

en: Active <em>Site</em> Offers
pt_BR: Ofertas ativas no <em>site</em>

en: Active <em>Vouchers</em>
pt_BR: <em>Cupons</em> ativos

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo/a

en: Return to site
pt_BR: Voltar para o site

en: Log out
pt_BR: Sair

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields may be case-sensitive.
pt_BR: Por favor, digite um nome de usuário e senha corretos. Observe que os dois campos podem diferenciar maiúsculas e minúsculas.

en: Build a new incentive
pt_BR: Configurar um novo incentivo

en: 
            Ranges can be created and edited from within the <a href="%(range_list_url)s" target="_blank">range dashboard</a>.
pt_BR: 
            Listas podem ser criadas e alteradas através do <a href="%(range_list_url)s" target="_blank">painel de controle</a>

en: ...or choose a pre-defined one
pt_BR: ...ou escolha uma já existente

en: Continue to step 3
pt_BR: Continuar para o passo 3

en: Build a new condition
pt_BR: Criar uma nova condição

en: Continue to step 4
pt_BR: Continuar para o passo 4

en: Continue to step 2
pt_BR: Continuar para o passo 2

en: Delete offer
pt_BR: Apagar oferta

en: Are you sure you want to delete this offer?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar esta oferta?

en: 
            %(name)s | Offers
pt_BR: 
    %(name)s | Promoções

en: Reinstating...
pt_BR: Restabelecendo...

en: Reinstate offer
pt_BR: Reativar oferta

en: Suspending...
pt_BR: Suspendendo...

en: Suspend offer
pt_BR: Suspender oferta

en: Offer currently available
pt_BR: Oferta indisponível no momento

en: Offer not available due to restrictions!
pt_BR: Oferta não disponível devido a restrições!

en: Total cost:
pt_BR: Custo total:

en: Number of orders:
pt_BR: Número de pedidos:

en: Number of uses:
pt_BR: Número de usos:

en: Date created:
pt_BR: Data criada:

en: Offer details
pt_BR: Detalhes da oferta

en: Export to CSV
pt_BR: Exportar para CSV

en: Orders that used this offer
pt_BR: Pedidos que se valeram desta oferta

en: Create new offer
pt_BR: Criar uma nova oferta

en: Is available?
pt_BR: Está disponível?

en: Uses
pt_BR: Usos

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Stats
pt_BR: Estatísticas

en: No offers found.
pt_BR: Nenhuma oferta encontrada.

en: Steps
pt_BR: Passos

en: 1. Name and description
pt_BR: 1. Nome e descrição

en: 2. Incentive
pt_BR: 2. Incentivo

en: 3. Condition
pt_BR: 3. Condição

en: 4. Restrictions
pt_BR: 4. Restrições

en: Save this offer
pt_BR: Salvar esta oferta

en: Save changes
pt_BR: Salvar modificações

en: Offer summary
pt_BR: Resumo da oferta

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
pt_BR: 
    Pedido %(number)s - Linha #%(id)s

en: Line #%(id)s
pt_BR: Linha #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
pt_BR: Pedido %(number)s - Linha #%(id)s

en: Product Options
pt_BR: Opções de produto

en: Partner details
pt_BR: Detalhes do parceiro

en: Shipping details
pt_BR: Detalhes do envio

en: Partner reference number
pt_BR: Número de referência do parceiro

en: Partner notes
pt_BR: Observações do parceiro

en: Shipping status
pt_BR: Status da entrega

en: State
pt_BR: Estado

en: No shipping events have occurred.
pt_BR: Ainda não ocorreram eventos de entrega.

en: Shipping events
pt_BR: Eventos de frete

en: Payment events
pt_BR: Eventos de pagamento

en: No payment events have occurred.
pt_BR: Ainda não ocorreram eventos de pagamento.

en: Order %(number)s
pt_BR: Pedido %(number)s

en: Customer Information
pt_BR: Informações do cliente

en: Customer checked out as a guest.
pt_BR: Cliente finalizou a compra como convidado.

en: Customer has deleted their account.
pt_BR: Cliente excluiu sua conta.

en: Order information
pt_BR: Informações do pedido

en: Order Total
pt_BR: Total do pedido

en: Time of purchase
pt_BR: Hora da compra

en: Order Details
pt_BR: Detalhes do Pedido

en: Discounts
pt_BR: Descontos

en: Items ordered
pt_BR: Itens comprados

en: Line ID
pt_BR: ID do item

en: Supplier
pt_BR: Fornecedor

en: Supplier SKU
pt_BR: SKU do fornecedor

en: Price excl tax (before discounts)
pt_BR: Preço sem impostos (sem descontos)

en: Price inc tax (before discounts)
pt_BR: Preço com impostos (sem descontos)

en: With selected lines
pt_BR: Com as linhas selecionadas

en: Change line status to
pt_BR: Alterar estado do item para

en: choose new status
pt_BR: escolha um novo status

en: Create shipping event
pt_BR: Criar um evento de envio

en: choose event type
pt_BR: escolha o tipo do evento

en: with reference
pt_BR: com referência

en: Create payment event
pt_BR: Criar um evento de pagamento

en: with amount
pt_BR: com a quantia

en: Go!
pt_BR: Ir!

en: Change order status
pt_BR: Alterar estado do pedido

en: Change status
pt_BR: Alterar estado

en: This order can't have its status changed.
pt_BR: Este pedido não pode ter seu estado alterado.

en: Status Changes
pt_BR: Mudanças de Status

en: From
pt_BR: De

en: To
pt_BR: Para

en: No status changes.
pt_BR: Sem mudanças de status.

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
pt_BR: 
    %(title)s (quantidade %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
pt_BR: Nenhum evento de envio.

en: Product:
pt_BR: Produto:

en: quantity
pt_BR: quantidade

en: No payment events.
pt_BR: Nenhum evento de pagamento.

en: Method name
pt_BR: Nome do método

en: Method code
pt_BR: Código do método

en: Charge (incl tax)
pt_BR: Custo (com impostos)

en: Charge (excl tax)
pt_BR: Custo (sem impostos)

en: Payment sources
pt_BR: Formas de pagamento

en: Allocation
pt_BR: Disponibilização

en: Amount debited
pt_BR: Quantia debitada

en: Amount refunded
pt_BR: Quantia estornada

en: No payment sources found for this order.
pt_BR: Não foram encontrados pagamentos para este pedido.

en: No discounts were applied to this order.
pt_BR: Nenhum desconto foi aplicado a este pedido.

en: Admin
pt_BR: Administração

en: No notes available.
pt_BR: Nenhuma informação disponível.

en: Save note
pt_BR: Salvar observação

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
pt_BR: Observações são editáveis apenas por 5 minutes depois de salvas.

en: Advanced Search
pt_BR: Busca Avançada

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Order Search Results
pt_BR: Resultados da busca por pedidos

en: All Orders
pt_BR: Todos os pedidos

en: Download selected orders as a CSV
pt_BR: Baixar os pedidos selecionados como CSV

en: Deleted
pt_BR: Removido

en: Changing...
pt_BR: Alterando...

en: No orders found.
pt_BR: Nenhum pedido encontrado.

en: Edit shipping address
pt_BR: Editar endereço de envio

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
pt_BR: Editar endereço de envio para o pedido %(order.number)s

en: Update address
pt_BR: Atualizar endereço

en: Order statistics
pt_BR: Estatísticas do pedido

en: Filter result
pt_BR: Filtrar resultados

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Order status breakdown
pt_BR: Quebra no status do pedido

en: Delete page '%(title)s'?
pt_BR: Apagar a página '%(title)s'?

en: Delete page
pt_BR: Apagar página

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar a página <strong>%(title)s</strong>?

en: Create new page
pt_BR: Criar nova página

en: No pages found.
pt_BR: Nenhuma página encontrada.

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
pt_BR: 
    Página <strong>%(title)s</strong> salva!

en: Oops! We found some errors
pt_BR: Oops! Alguns erros foram encontrados

en: please check the error messages below and try again
pt_BR: Por favor, veja os erros abaixo e tente novamente

en: previous
pt_BR: anterior

en: next
pt_BR: próxima

[ctx: Change the sequence order]
en: Re-order
pt_BR: Comprar novamente

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
pt_BR: 
    Usuário %(user_name)s foi desligado de %(partner_name)s.

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Delete partner
pt_BR: Apagar parceiro

en: Are you sure you want to delete this partner?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar este parceiro?

en: Edit the user's details
pt_BR: Editar detalhes do usuário

en: No users associated.
pt_BR: Sem usuários associados.

en: No address associated.
pt_BR: Não há endereços relacionados.

en: Manage partner and users
pt_BR: Gerenciar parceiro e usuários

en: Link an existing user
pt_BR: Ligar um usuário existente

en: Link a new user
pt_BR: Ligar um novo usuário

en: No partners found.
pt_BR: Nenhum parceiro encontrado.

en: Unlinking...
pt_BR: Separando...

en: Unlink user
pt_BR: Desligar usuário

en: No users linked.
pt_BR: Sem usuários ligados.

en: Link a user
pt_BR: Ligar um usuário

en: Manage users
pt_BR: Gerenciar usuários

en: Update details
pt_BR: Atualizar detalhes

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
pt_BR: Um endereço de e-mail parcial pode ser inserido (por exemplo, '@example.com') para combinar vários endereços.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
pt_BR: 
    Usuário já está ligada à %(name)s.

en: Linking...
pt_BR: Unindo...

en: Link user
pt_BR: Ligar usuário

en: No users found.
pt_BR: Nenhum usuário encontrado.

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
pt_BR: 
    <p>Arquivo <strong>%(filename)s</strong> processado.</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
pt_BR[0]: 
    <strong>%(n)s</strong> produto adicionado
pt_BR[1]: 
    <strong>%(n)s</strong> produtos adicionados

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
pt_BR[0]: 
    Existe <strong>%(n)s</strong> produto duplicado no arquivo
pt_BR[1]: 
    Existem <strong>%(n)s</strong> produtos duplicados no arquivo

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
pt_BR[0]: 
    Existe <strong>%(n)s</strong> produto no arquivo que não foi encontrado no catálogo
pt_BR[1]: 
    Existem <strong>%(n)s</strong> produtos no arquivo que não foram encontrados no catálogo

en: Edit range metadata
pt_BR: Editar detalhes da lista

en: Return to ranges homepage
pt_BR: Voltar à página principal de listas

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
pt_BR: 
    <p>Lista <strong>%(name)s</strong> salva.</p>

en: Edit included products
pt_BR: Editar produtos incluídos

en: Delete range '%(name)s'?
pt_BR: Apagar a lista '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar esta lista?

en: Create new range
pt_BR: Criar uma nova lista

en: Save and edit products
pt_BR: Salvar e editar produtos

en: Num products
pt_BR: Número de produtos

en: Edit products
pt_BR: Editar produtos

en: No ranges found.
pt_BR: Nenhuma lista encontrada.

en: Products in range '%(name)s'
pt_BR: Produtos na lista '%(name)s'

en: products
pt_BR: produtos

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
pt_BR: Esta faixa inclui todos os produtos. Para adicionar produtos manualmente, desmarque a opção na página de edição de faixa 'Incluir todos os produtos'.

en: Add products
pt_BR: Adicionar produtos

en: Running...
pt_BR: Executando...

en: Upload history
pt_BR: Histórico de envio

en: Filename
pt_BR: Arquivo

en: New products
pt_BR: Novos produtos

en: Duplicate products
pt_BR: Produtos duplicados

en: Unknown products
pt_BR: Produtos desconhecidos

en: Date uploaded
pt_BR: Data de envio

en: Products in range
pt_BR: Produtos nesta faixa

en: Remove selected products
pt_BR: Remover produtos selecionados

en: Is product discountable?
pt_BR: Produto sujeito a desconto?

en: Products in Range
pt_BR: Produtos na Lista

en: Edit range
pt_BR: Editar lista

en: return to range list
pt_BR: voltar para o gerenciamento de listas

en: Reporting Dashboard
pt_BR: Painel de relatórios

en: Reporting dashboard
pt_BR: Painel de relatórios

en: Generate report
pt_BR: Gerar relatório

en: No results found.
pt_BR: Nenhum resultado.

en: No vouchers were used in this period
pt_BR: Nenhum cupom foi usado neste período

en: Delete review '%(title)s'?
pt_BR: Apagar a avaliação '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
pt_BR: Apagar a avaliação "%(title)s"?

en: Review
pt_BR: Avaliação

en: Review Search
pt_BR: Buscar avaliações

en: Update status of selected reviews
pt_BR: Atualizar o status das avaliações selecionadas

[ctx: Review title]
en: Title
pt_BR: Título

en: [Product deleted]
pt_BR: [Produto deletado]

en: No reviews found.
pt_BR: Não há avaliações.

en: Update review
pt_BR: Atualizar avaliação

en: Review #%(review.id)s
pt_BR: Avaliação #%(review.id)s

en: Review #%(review_id)s
pt_BR: Revisão #%(review_id)s

en: Review information
pt_BR: Informações da avaliação

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
pt_BR: 
    <p>Uma faixa de peso foi adicionada ao método de frete <strong>%(name)s</strong>.</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
pt_BR: 
    <p>Faixa de peso apagada do método de frete <strong>%(name)s</strong>

en: Weight band updated
pt_BR: Faixa de peso atualizada

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
pt_BR: 
    <p>Forma de envio <strong>%(name)s</strong> foi criada.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
pt_BR: 
    <p>Forma de envio <strong>%(name)s</strong> apagada.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
pt_BR: 
    <p>A forma de envio <strong>%(name)s</strong> foi atualizada.</p>

en: Delete weight band?
pt_BR: Apagar faixa de peso?

en: Shipping methods
pt_BR: Métodos de frete

en: Weight range (kg)
pt_BR: Faixa de peso (kg)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar esta faixa de peso?

en: Edit weight band
pt_BR: Editar faixa de peso

en: Delete shipping method '%(name)s'?
pt_BR: Apagar o método de frete '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar este método de frete?

en: Applies to countries
pt_BR: Aplicável para os países

en: Default product weight (kg)
pt_BR: Faixa de peso padrão (kg)

en: Edit shipping method
pt_BR: Editar método de envio

en: Delete shipping method
pt_BR: Apagar método de envio

en: Weight bands
pt_BR: Faixas de peso

en: No weight bands have been added yet.
pt_BR: Nenhuma faixa de peso foi adicionada ainda.

en: Add a new weight band
pt_BR: Adicionar uma nova faixa de peso

en: Add weight band
pt_BR: Adicionar uma faixa de peso

en: Create a new shipping method
pt_BR: Criar um novo método de frete

en: Create new shipping charge
pt_BR: Criar nova taxa de envio

en: Number of weight bands
pt_BR: Número de faixas de peso

en: Default weight (kg)
pt_BR: Peso padrão (kg)

en: No shipping methods found.
pt_BR: Nenhum método de frete encontrado.

en: Alert #%(id)s
pt_BR: Alerta #%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
pt_BR: Apagar o alerta #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
pt_BR: Alerta de produto #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
pt_BR: Tem certeza que deseja apagar este alerta?

en: Search product alerts
pt_BR: Procurar alertas de produtos

en: reset
pt_BR: limpar

en: Date alert sent
pt_BR: Data de envio do alerta

en: (Anonymous)
pt_BR: (Anônimo)

en: No alerts found.
pt_BR: Nenhum alerta encontrado.

en: Update alert #%(id)s
pt_BR: Atualizar alerta #%(id)s

en: General
pt_BR: Geral

en: Yes,No
pt_BR: Sim, Não

en: Superuser
pt_BR: Superusuário

en: True,False
pt_BR: Verdadeiro,Falso

en: Staff
pt_BR: Equipe

en: Last login
pt_BR: Último login

en: Date joined
pt_BR: Data do cadastro

en: Products viewed
pt_BR: Produtos visualizados

en: Number of orders
pt_BR: Número de pedidos

en: Number of ordered items
pt_BR: Número de itens pedidos

en: Reviews written
pt_BR: Avaliações realizadas

en: Send password reset email
pt_BR: Enviar e-mail de redefinição de senha

en: Order Number
pt_BR: Número do Pedido

en: Total value
pt_BR: Valor total

en: This customer has not placed any orders yet.
pt_BR: Este cliente ainda não fez nenhum pedido.

en: This customer has not saved any addresses.
pt_BR: Este cliente ainda não cadastrou nenhum endereço.

en: Product ID
pt_BR: ID do produto

en: This customer has not written any reviews yet.
pt_BR: Este cliente ainda não fez avaliações.

en: No customers found.
pt_BR: Nenhum cliente encontrado.

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em massa

en: With selected customers:
pt_BR: Com os clientes selecionados:

en: Make active
pt_BR: Ativar

en: Make inactive
pt_BR: Desativar

en: Delete voucher '%(name)s'?
pt_BR: Apagar o cupom '%(name)s'?

en: Voucher details
pt_BR: Detalhes do cupom

en: Number of basket additions
pt_BR: Quantidade de adições à cestas

en: Recent orders
pt_BR: Pedidos recentes

en: No orders have been placed that use this voucher.
pt_BR: Não foi feito nenhum pedido usando este cupom.

en: Edit voucher
pt_BR: Editar cupom

en: Create new voucher
pt_BR: Criar novo cupom

en: Num baskets
pt_BR: Número de cestas

en: Num orders
pt_BR: Número de pedidos

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: No vouchers found.
pt_BR: Nenhum cupom encontrado.

en: Update voucher set
pt_BR: Atualizar conjunto de Cupons

en: Voucher set
pt_BR: Conjunto de Cupons

en: Start
pt_BR: Início

en: End
pt_BR: Fim

en: Created
pt_BR: Criado

en: Create new voucher set
pt_BR: Criar novo grupo de cupons

en: Num
pt_BR: Núm

en: Popup closing...
pt_BR: Fechando popup

en: Change selected %(model)s
pt_BR: Alterar %(model)sselecionado

en: Delete selected %(model)s
pt_BR: Apagar %(model)sselecionado

en: Add another %(model)s
pt_BR: Adicionar outro %(model)s

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Sorry!
pt_BR: Desculpe!

en: Return to previous page
pt_BR: Retorne para a página anterior

en: Go to homepage
pt_BR: Ir para a página principal

en: thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Unrecognized image type!
pt_BR: Tipo de imagem não reconhecido!

en: Upload Image
pt_BR: Enviar imagem

en: This page is only available to users who aren't logged in.
pt_BR: Esta página está disponível somente para usuários logados.

en:  This offer is no longer available.
pt_BR:  Esta oferta não está mais disponível.

en: What you need to do
pt_BR: O que você precisa fazer

en: There are no site offers at the moment.
pt_BR: Não existe nenhuma promoção no momento.

en: Browse products in offer
pt_BR: Navegar nos produtos da promoção

en: Shipping charge (before discounts)
pt_BR: Taxa de envio (sem descontos)

en: Shipping charge (after discounts)
pt_BR: Taxa de envio (com descontos)

en: Shipping charge
pt_BR: Taxa de envio

en: Order tax
pt_BR: Imposto do pedido

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Browse store
pt_BR: Navegar na loja

en: Password reset complete
pt_BR: Redefinição de senha concluída

en: Password reset
pt_BR: Redefinição de senha

en: Complete
pt_BR: Completo

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
pt_BR: Sua senha foi definida. Agora você pode continuar e entrar.

en: Log in
pt_BR: Entrar

en: Enter a new password
pt_BR: Digite uma nova senha

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pt_BR: Por favor, informe sua nova senha duas vezes para que possamos verificar se você digitou corretamente.

en: Change my password
pt_BR: Alterar minha senha

en: Password reset unsuccessful
pt_BR: Falha ao redefinir a senha

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
pt_BR: O link para redefinição da senha é inválido, provavelmente porque ele já foi usado.  Por favor, solicite novamente a redefinição da senha.

en: Password reset email sent
pt_BR: E-mail de alteração de senha enviado

en: Email sent
pt_BR: E-mail enviado

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
pt_BR: 
    Nós lhe enviamos instruções para alterar sua senha. Você deve recebê-lo em breve.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
pt_BR: 
    Se você não receber um e-mail, por favor certifique-se de que você está digitando o e-mail que usou para se cadastrar, e verifique sua pasta anti-spam.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
pt_BR: Esqueceu sua senha? Digite seu endereço de e-mail abaixo e nós enviaremos instruções para você definir uma senha nova.

en: Send reset email
pt_BR: Enviar e-mail de redefinição de senha

en: Refine your search
pt_BR: Refine sua pesquisa

en: 
            Products matching "%(q)s"
pt_BR: 
    Produtos encontrados "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
pt_BR: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultados - exibindo <strong>%(start)s</strong> até <strong>%(end)s</strong>.

en: Found <strong>0</strong> results.
pt_BR: <strong>0</strong> resultados.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
pt_BR: 
    Você quis dizer <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">%(suggestion)s"</a>?

en: Back to search results
pt_BR: Retornar aos resultados de pesquisa

en: You need to select some %ss
pt_BR: Você precisa selecionar algum %ss
