django-oscar - en to pl translation catalogue (1633 entries)

en: Mr
pl: Pan

en: Miss
pl: Panna

en: Mrs
pl: Pani

en: Ms
pl: Pani

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
pl: Tytuł

en: First name
pl: Imię

en: Last name
pl: Nazwisko

en: First line of address
pl: Adres

en: Second line of address
pl: Adres cd.

en: Third line of address
pl: Adres cd.

en: City
pl: Miasto

en: State/County
pl: Stan/Województwo

en: Post/Zip-code
pl: Kod pocztowy

en: Country
pl: Kraj

en: Search text - used only for searching addresses
pl: Szukana fraza - tylko do wyszukiwania adresów

en: Address
pl: Adres

en: Addresses
pl: Adresy

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
pl: Adresy w %(country)s wymagają wprowadzenia poprawnego kodu pocztowego

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
pl: Kod pocztowy '%(postcode)s' nie jest właściwy dla kraju %(country)s

en: ISO 3166-1 alpha-2
pl: ISO 3166-1 2 znaki

en: ISO 3166-1 alpha-3
pl: ISO 3166-1 3 znaki

en: ISO 3166-1 numeric
pl: ISO 3166-1 numeryczny

en: Country name
pl: Nazwa kraju

en: Official name
pl: Nazwa oficjalna

en: Display order
pl: Porządek wyświetlania

en: Higher the number, higher the country in the list.
pl: Im większa wartość, tym wyższa pozycja na liście.

en: Is shipping country
pl: Czy jest krajem dostawy

en: Countries
pl: Kraje

en: Phone number
pl: Telefon kontaktowy

en: In case we need to call you about your order
pl: W razie gdybyśmy potrzebowali skontaktować się w sprawie zamówienia

en: Instructions
pl: Instrukcje

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
pl: Wprowadź informacje istotne dla dostarczenia Twojego zamówienia.

en: Shipping address
pl: Adres dostawy

en: Shipping addresses
pl: Adresy dostaw

en: User
pl: Użytkownik

en: Default shipping address?
pl: Domyślny adres dostawy?

en: Default billing address?
pl: Domyślny adres do rachunku?

en: Number of Orders as Shipping Address
pl: Liczba zamówień powiązanych z adresem wysyłki

en: Number of Orders as Billing Address
pl: Liczba zamówień powiązanych z adresem rozliczeniowym

en: Address Hash
pl: Hash Adresu

en: Date Created
pl: Data utworzenia

en: User address
pl: Adres użytkownika

en: User addresses
pl: Adresy użytkowników

en: This address is already in your address book
pl: Ten adres znajduje się już na Twojej liście adresów

en: Billing address
pl: Adres rachunku

en: Billing addresses
pl: Adresy rachunku

en: Partner address
pl: Adres partnera

en: Partner addresses
pl: Adresy partnerów

en: Product
pl: Produkty

en: Views
pl: Prezentacje

en: Basket Additions
pl: Dodano do koszyka

en: Purchases
pl: Zakupy

en: Score
pl: Wynik

en: Product record
pl: Dane produktu

en: Product records
pl: Dane produktów

en: Record for '%s'
pl: Dane dla '%s'

en: Product Views
pl: Podgląd produktu

en: Orders
pl: Zamówienia

en: Order Lines
pl: Pozycja zamówienia

en: Order Items
pl: Pozycje zamowień

en: Total Spent
pl: Wartość zakupów

en: Last Order Date
pl: Data ostatniego zamowienia

en: User record
pl: Rekord użytkownika

en: User records
pl: Rekordy użytkowników

en: User product view
pl: Wyświetlenie produktu przez użytkownika

en: User product views
pl: Wyświetlenia produktów przez użytkownika

en: %(user)s viewed '%(product)s'
pl: %(user)s obejrzał '%(product)s'

en: Search term
pl: Szukana fraza

en: User search query
pl: Zapytanie użytkownika

en: User search queries
pl: Zapytania użytkowników

en: %(user)s searched for '%(query)s'
pl: %(user)s szukał '%(query)s'

en: Analytics
pl: Statystyki

en: Basket additions
pl: Dodania do koszyka

en: Product analytics
pl: Analiza produktów

en: Name
pl: Nazwa

en: Date registered
pl: Data rejestracji

en: Product views
pl: Produkty obejrzano

en: Order lines
pl: Zamówione pozycje

en: Order items
pl: Pozycje zamówień

en: Total spent
pl: Całkowite wydatki

en: Date of last order
pl: Data ostatniego zamówienia

en: User analytics
pl: Analiza użytkownika

en: Owner
pl: Właściciel

en: Open - currently active
pl: Otwarty - aktywne

en: Merged - superceded by another basket
pl: Połączony - połączone innym koszykiem

en: Saved - for items to be purchased later
pl: Zapisany - dla przedmiotów w schowku

en: Frozen - the basket cannot be modified
pl: Zamrożony - koszyk nie może być modyfikowany

en: Submitted - has been ordered at the checkout
pl: Wysłany - został zamówiony

en: Vouchers
pl: Vouchery

en: Date created
pl: Data utworzenia

en: Date merged
pl: Data połączenia

en: Date submitted
pl: Data wysłania

en: Basket
pl: Koszyk

en: Baskets
pl: Koszyki

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
pl: koszyk %(status)s (właściciel: %(owner)s, pozycji: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
pl: Z przyczyn technicznych nie jest możliwe zrealizowanie zamówienia z liczbą produktów większą niż %(threshold)d.

en: Line Reference
pl: Referencja pozycji

en: Quantity
pl: Ilość

en: Currency
pl: Waluta

en: Price excl. Tax
pl: Cena netto

en: Price incl. Tax
pl: Cena z VAT

en: Date Updated
pl: Data aktualizacji

en: Basket line
pl: Pozycja koszyka

en: Basket lines
pl: Pozycje Koszyków

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
pl: Koszyk: #%(basket_id)d, produkt: #%(product_id)d, ilość: %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
pl: Nie możesz modyfikować koszyka %s

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
pl: Cena produktu '%(product)s' wzrosła z %(old_price)s do %(new_price)s od momentu dodania go do koszyka

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
pl: Cena produktu '%(product)s' została obniżona z %(old_price)s do %(new_price)s od momentu dodania go do koszyka

en: Line
pl: Pozycje

en: Option
pl: Opcja

en: Value
pl: Wartość

en: Line attribute
pl: Atrybut Linii

en: Line attributes
pl: Atrybuty Linii

en: Save for Later
pl: Przenieś do schowka

en: Move to Basket
pl: Przenieś do koszyka

en: Code
pl: Kod

en: Variant
pl: Wariant

en: Please select a valid product
pl: Wprowadź poprawną wartość

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
pl: Ograniczenie techniczne nie pozwana na wysłanie więcej niż %(threshold)d produktów w jednym zamówieniu. Twoje zamówienia ma już %(basket)d produkty(ów).

en: This product cannot be added to the basket because a price could not be determined for it.
pl: Ten produkt nie może zostać dodany do koszyka, gdyż jego cena nie może zostać ustalona.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
pl: Ten produkt nie może zostać dodany do koszyka, gdyż jego waluta jest inna od produktów w koszyku.

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
pl: Połączliśmy koszyk z poprzedniej sesji. Zawartość mogła się zmienić.

en: User ID
pl: ID Użytkownika

en: Email
pl: E-mail

en: Basket status
pl: Status koszyka

en: Num lines
pl: Ilość pozycji

en: Num items
pl: Ilości pozycji

en: Date of creation
pl: Data utworzenia

en: Time since creation
pl: Czas od utworzenia

en: Open baskets
pl: Otwarte koszyki

en: Time between creation and submission
pl: Czas od utworzenia do zamówienia

en: Submitted baskets
pl: Zamówione koszyki

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
pl: Zaloguj się aby móc dodać produkt schowka!

en: Your basket has got some issues. Please correct any validation errors below.
pl: Wystąpiły błędy w twoim koszyku. Popraw wszystkie poniższe błędy.

en: The '%(code)s' voucher has expired
pl: Voucher '%(code)s' już wygasł

en: The '%(code)s' voucher is not active
pl: Voucher '%(code)s' jest nieaktywny.

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
pl: Zawartoć Twojego koszyka nie kwalifikuje się dla upustu tego vouchera

en: Voucher '%(code)s' added to basket
pl: Voucher '%(code)s' został dodany do koszyka

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
pl: Voucher '%(code)s' jest już w Twoim koszyku

en: No voucher found with code '%(code)s'
pl: Nie znaleziono vouchera '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
pl: Wprowadź kod wouchera

en: No voucher found with id '%s'
pl: Nie znaleziono kuponu rabatowego o identyfikatorze '%s'

en: Voucher '%s' removed from basket
pl: Voucher '%s' został usunięty z koszyka

en: Slug
pl: Skrót

en: Requires shipping?
pl: Produkt wymaga fizyczej dostawy?

en: Track stock levels?
pl: Śledzić stan magazynowy?

en: Options
pl: Opcje

en: Product class
pl: Klasa produktu

en: Product classes
pl: Klasy produktu

en: Description
pl: Opis

en: Meta title
pl: Meta tytuł

en: Meta description
pl: Meta opis

en: Image
pl: Zdjęcie

en: Is public
pl: Publiczny

en: Show this category in search results and catalogue listings.
pl: Pokaż tą kategorię w wynikach wyszukiwania i na listach katalogów.

en: Ancestor categories are public
pl: Kategorie przodków są publiczne

en: The ancestors of this category are public
pl: Przodkowie tej kategorii są publiczni

en: Category
pl: Kategoria

en: Categories
pl: Kategorie

en: Product category
pl: Kategoria produktu

en: Product categories
pl: Kategorie produktu

en: Stand-alone product
pl: Produkt podstawowy

en: Parent product
pl: Produkt nadrzędny

en: Child product
pl: Produkt zależny

en: Product structure
pl: Struktura produktów

en: Show this product in search results and catalogue listings.
pl: Pokaż ten produkt w wynikach wyszukiwania i na listach katalogowów.

en: UPC
pl: Kod UPC

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
pl: Kod UPC identyfikuje dany proukt bez względu na dostawcę. Np. kod ISBN dla książki.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
pl: Wybierz produkty nadrzędny tylko kiedy tworzysz produkt zależny. Np. jeżeli jest to rozmiar 4 koszulki. Pozostaw to pole puste jeżeli jest to produkt niezależny (czyli istnieje tylko jedna jego wersja).

[ctx: Product title]
en: Title
pl: Tytuł

en: Product type
pl: Typ produktu

en: Choose what type of product this is
pl: Wybierz jaki to jest typ produktu

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
pl: Atrybut produktu to cecha ktorą może on posiadać, taka jak np. rozmiar - okeślona jest przez jego klasę

en: Product options
pl: Opcje produktu

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
pl: Opcje, to wartości, które mogą być przypisane produktom w trakcie dodawania ich do koszyka. Np. może to być tekst, który będzie nadrukowany na podkoszulce.

en: Recommended products
pl: Polecane produkty

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
pl: Produkty, które są polecane razem z głównym produktem.

en: Rating
pl: Ocena

en: Date updated
pl: Data aktualizacji

en: Is discountable?
pl: Podlega upustom?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
pl: Ta flaga wskazuje czy produkt może być użyty w ofercie lub nie

en: Products
pl: Produkty

en: Your product must have a title.
pl: Produkt musi posiadać tytuł.

en: Your product must have a product class.
pl: Produkt musi mieć wskazaną klasę produktu.

en: Only child products can have a parent.
pl: Tylko produkty zależne mogą mieć wskazany produkt nadrzędny.

en: A child product needs a parent.
pl: Produkt zależny wymaga podania produktu nadrzędnego

en: You can only assign child products to parent products.
pl: Łączyć można jedynie produkty zależne do nadrzędnego.

en: A child product can't have a product class.
pl: Produkt zależny nie może mieć wskazanych kategorii

en: A child product can't have a category assigned.
pl: Produkt zależny nie powinien mieć przypisanych kategorii

en: A child product can't have options.
pl: Produkt zależny nie może mieć ustawionych opcji.

en: A parent product can't have stockrecords.
pl: Produkt nadrzędny nie może mieć stanów magazynowych.

en: The specified parent product is a child product.
pl: Produkt wskazany jako nadrzędny jest produktem zależnym.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
pl: Nie można dodać produktu zależnego do produktu z istniejącymi stanami magazynowymi.

[ctx: Product meta title]
en: Meta title
pl: Meta tytuł

[ctx: Product meta description]
en: Meta description
pl: Meta opis

en: Primary product
pl: Produkt podstawowy

en: Recommended product
pl: Polecany produkt

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
pl: Określa kolejność produktów. Produkt z wyższą wartością będzie znajdował się powyżej produktu z niższą.

en: Product recommendation
pl: Rekomendacja produktu

en: Product recomendations
pl: Rekomendacje produktów

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
pl: Kod może zawierać tylko litery a-z, A-Z, cyfry i podkreślenie oraz nie może zaczynać się cyfrą

en: Text
pl: Tekst

en: Integer
pl: Liczba całkowita

en: True / False
pl: Prawda / Fałsz

en: Float
pl: Liczba rzeczywista

en: Rich Text
pl: Tekst (z formatowaniem)

en: Date
pl: Data

en: Datetime
pl: Data z czasem

en: Entity
pl: Jednostka

en: File
pl: Plik

en: Type
pl: Typ

en: Option Group
pl: Grupa opcji

en: Required
pl: Wymagane

en: Product attribute
pl: Atrybut produktu

en: Product attributes
pl: Atrybuty produktu

en: Must be str
pl: Musi być stringiem

en: Must be a float
pl: Musi być liczbą rzeczywistą

en: Must be an integer
pl: Musi być liczbą całkowitą

en: Must be a date or datetime
pl: Musi być datą lub datą z czasem

en: Must be a datetime
pl: Musi być datą z czasem

en: Must be a boolean
pl: Musi być wartością logiczną

en: Must be a model instance
pl: Musi być instancją modelu

en: Must be a list or AttributeOption queryset
pl: Musi być listą lub AttributeOption queryset

en: Must be an AttributeOption model object instance
pl: Musi być instancją modelu AttributeOption

en: AttributeOption has not been saved yet
pl: AttributeOption nie zostało jeszcze zapisane

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
pl: %(enum)s nie jest poprawnym wyborem dla %(attr)s

en: Must be a file field
pl: Pole musi być typu "Plik"

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Boolean
pl: wartość logiczna

en: Richtext
pl: teskt (z formatowaniem)

en: Value option
pl: Opcja dla wartości

en: Product attribute value
pl: Wartość atrybutu produktu

en: Product attribute values
pl: Wartości atrybutu produktu

en: Attribute option group
pl: Grupa Opcji Atrybutu

en: Attribute option groups
pl: Grupy Opcji Atrybutu

en: Group
pl: Grupa

en: Attribute option
pl: Opcja atrybutu

en: Attribute options
pl: Opcja atrybutu

en: Original
pl: Oryginał

en: Caption
pl: Podpis

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
pl: Zdjęcie z porządkiem wyświetlania o wartości zerowej będzie głównym zdjęciem produktu

en: Product image
pl: Zdjęcie produktu

en: Product images
pl: Zdjęcia produktu

en: Catalogue
pl: Katalog

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
pl: %(obj)s nie posiada atrybutu o nazwie '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
pl: Atrybut %(attr)s nie może być pusty

en: %(attr)s attribute %(err)s
pl: atrybut %(attr)s %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
pl: Nazwa

en: Requires moderation
pl: Wymaga moderacji

en: Approved
pl: Zaakceptowane

en: Rejected
pl: Odrzucone

en: Total Votes
pl: Ilość głosów

en: Delta Votes
pl: Różnica głosów

en: Product review
pl: Recenzja poduktu

en: Product reviews
pl: Recenzje produktów

en: Anonymous reviews must include a name and an email
pl: Imię i adres e-mail są wymagane przy recenzjach anonimowych

en: anonymous
pl: anonimowy

en: Only signed in users can vote
pl: Tylko zalogowani użytkownicy mogą głosować

en: Up
pl: Plus

en: Down
pl: Minus

en: Delta
pl: Różnica

en: Vote
pl: Oddany Głos

en: Votes
pl: Oddane Głosy

en: You cannot vote on your own reviews
pl: Nie możesz głosować na swoje recenzje

en: Only signed-in users can vote on reviews
pl: Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą głosować nad recenzjami

en: You can only vote once on a review
pl: Możesz oddać tylko jeden głos na recenzję

en: Catalogue reviews
pl: Recenzje katalogu

en: Recency
pl: Data dodania

en: Sort by
pl: Sortuj

en: You have already reviewed this product!
pl: Twoja recenzja dla tego produktu już istnieje!

en: You can't leave a review for this product.
pl: Nie możesz zrecenzować tego produktu.

en: Thank you for reviewing this product
pl: Dzękujemy za zrecenzjonowanie tego produktu

en: Thanks for voting!
pl: Dziękujemy za oddanie głosu!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
pl: plik %(filename)s nie jst poprawnym zdjęciem (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
pl: %s nie jest poprawnym archiwum zdjęć

en: The given page number was invalid.
pl: Żądany numer strony jest niepoprawny.

en: All products
pl: Wszystkie produkty

en: Checkout
pl: Zamawiam

en: My email address is
pl: Mój adres e-mail

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
pl: Jestem nowym klientem i chciałbym zrealizować zamówienie bez zakładania konta

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
pl: Jestem nowym klientem i chciałbym zarejestrować konto przed realizacją zamówienia

en: I am a returning customer, and my password is
pl: Mam już konto i moje hasło to

en: A user with that email address already exists
pl: W systemie istnieje już użytkownik z takim adresem e-mail.

en: You need to add some items to your basket to checkout
pl: Musisz dodać jakieś produkty zanim będzie możliwe złożenie zamówienia

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
pl: Produkt '%(title)s' nie jest aktualnie dostępny (%(reason)s). Proszę usunąć go z koszyka aby kontynuować

en: Please either sign in or enter your email address
pl: Zaloguj się lub wprowadź swój adres e-mail

en: Please choose a shipping address
pl: Wybierz adres dostawy

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
pl: Poprzednio wybrany adres dostawy jest już nieaktualny. Wybierz inny adres

en: Please choose a shipping method
pl: Wybierz sposób dostawy

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
pl: Poprzednio wybrany sposób dostawy jest już nieaktualny. Wybierz inną opcję

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
pl: Zarejestruj konto, a następnie zostaniesz przekierowany do realizacji zamówienia

en: Address saved
pl: Adres został zapisany

en: Address deleted
pl: Adres został usunięty

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
pl: Niestety, ale dostawa na wybrany adres jest w tym momencie niemożliwa - prosimy podać inny adres

en: Your submitted shipping method is not permitted
pl: Wybrany sposób dostawy, nie jest w tym przypadku dozwolony

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
pl: Wystąpił nieoczekiwany błąd w trakcie przetwarzania płatności za zamówienie. Płatność nie została poprawna. W razie powtarzania się tego problemu, prosimy o kontakt z obsługą klienta.

en: Email Address
pl: Adres e-mail

en: Subject
pl: Temat

en: Body Text
pl: Tekst

en: Body HTML
pl: Tekst HTML

en: Date Sent
pl: Data wysłania

en: Emails
pl: E-maile

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
pl: E-mail do %(user)s o temacie '%(subject)s'

en: Code used for looking up this event programmatically
pl: Kod użyty do programistycznego wyszukania tego zdarzenia

en: Order related
pl: Dotyczy zamówienia

en: User related
pl: Dotyczy użytkownika

en: Email Subject Template
pl: Szablon tematu wiadomości e-mail

en: Email Body Template
pl: Szablon treści e-maila

en: Email Body HTML Template
pl: Szablon treści e-maila (HTML)

en: HTML template
pl: Template HTML

en: SMS Template
pl: Template SMS

en: SMS template
pl: template SMS

en: Communication event type
pl: Typ zdarzenia kontaktu

en: Communication event types
pl: Typy zdarzeń kontaktu

en: Inbox
pl: Przychodzące

en: Archive
pl: Archiwuj

en: Notification
pl: Powiadomienia

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
pl[0]: %(count)d powiadomienie zostało zarchiwizizowane
pl[1]: %(count)d powiadomienia zostały zarchiwizowane
pl[2]: %(count)d powiadomień zostało zarchiwizowanych
pl[3]: %(count)d powiadomień zostało zarchiwizowanych

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
pl[0]: usunięto %(count)d powiadomienie
pl[1]: usunięto %(count)d powiadomienia
pl[2]: usunięto %(count)d powiadomień
pl[3]: usunięto %(count)d powiadomień

en: email address
pl: adres e-mail

en: Staff status
pl: Status personelu

en: Designates whether the user can log into this admin site.
pl: Określa czy użytkownik może korzystać z panelu administracyjnego.

en: Active
pl: Aktywne

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
pl: Określa czy użytkownik jest aktywny. Używaj tego atrybutu zamiast kasowania kont.

en: date joined
pl: data rejestracji

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Key
pl: Słowo kluczowe

en: Not yet confirmed
pl: Jeszcze nie potwierdzone

en: Cancelled
pl: Anulowane

en: Closed
pl: Zamknięte

en: Date confirmed
pl: Data potwierdzenia

en: Date cancelled
pl: Data anulowania

en: Date closed
pl: Data zamknięcia

en: Product alert
pl: Alert produktu

en: Product alerts
pl: Alerty produktów

en: Product Alerts
pl: Alerty produktów

en: An alert has been created
pl: Alert został utworzony

en: A confirmation email has been sent to %s
pl: E-mail z potwierdzeniem został wysłany do %s

en: Your stock alert is now active
pl: Alert stan magazynowego jest teraz aktywny

en: Your stock alert cannot be confirmed
pl: Alert stanu magazynowego nie może być potwierdzony

en: Your stock alert has been cancelled
pl: Alert stanu magazynoweo został anulowany

en: Your stock alert cannot be cancelled
pl: Nie można usunąć alertu stanu magazynowego

en: Customer
pl: Klient

en: Email address
pl: Adres e-mail

en: Password
pl: Hasło

en: The entered password is not valid!
pl: Wprowadzone hasło jest nieprawidłowe!

en: Confirm password
pl: Potwierdź hasło

en: The two password fields didn't match.
pl: Hasła nie pasują do siebie.

[ctx: start date]
en: From
pl: Od

[ctx: end date]
en: To
pl: Do

en: Order number
pl: Numer zamówienia

en: At least one field is required.
pl: Przynajmniej jedno z pól jest wymagane.

en: All orders
pl: Wszystkie zamówienia

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
pl: Zamówienia złożone między %(date_from)s i %(date_to)s oraz z numerem zamówienia zawierającym %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
pl: Zamówienia złożone między %(date_from)s i %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
pl: Zamówienia złożone od %(date_from)s z numerem zamówienia zawierającym %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
pl: Zamówienia złożone od %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
pl: Zamówienia złożone do %(date_to)s z numerem zamówienia zawierającym %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
pl: Zamówienia złożone do %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
pl: Zamówienia z numerem zamówienia zawierającym %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
pl: W systemie istnieje już użytkownik z takim adresem e-mail.

en: Send notification to
pl: Wyslij powiadomienie do

en: Enter your email
pl: Podaj swój adres e-mail

en: There is already an active stock alert for %s
pl: Aktywny alert dla %s już istnieje

en: You already have an active alert for this product
pl: Masz już aktywny alert dla tego produktu

en: Welcome back
pl: Witaj z powrotem

en: Thanks for registering!
pl: Dziękujemy za rejestrację!

en: Profile
pl: Dane osobowe

en: Edit Profile
pl: Edytuj dane osobowe

en: Profile updated
pl: Profil zaktualizowany

en: Delete profile
pl: Usuń profil

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
pl: Twój profil został usunięty. Dziękujemy za korzystanie z serwisu.

en: Change Password
pl: Zmień hasło

en: Password updated
pl: Hasło zostało zmienione

en: Email History
pl: Historia komunikacji

en: Order History
pl: Historia zamówień

en: Order
pl: Zamówienie

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
pl: Wszystkie dostępne produkty z zamówienia numer %(number)s zostały dodane do koszyka

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
pl: Ponowna realizacja zamówienia %(number)s jest niemożliwa, bowiem żaden z produktów nie jest aktualnie dostępny

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
pl: %(qty)d kopii produktu '%(product)s' zostało dodanych do koszyka

en: '%s' has been added to your basket
pl: '%s' dodano do koszyka

en: Address Book
pl: Książka adresowa

en: Add a new address
pl: Dodaj nowy adres

en: Address '%s' created
pl: Utworzono adres '%s'

en: Edit address
pl: Zmień adres

en: Address '%s' updated
pl: Zaktualizowano adres '%s'

en: Delete address?
pl: Usuń adres?

en: Address '%s' deleted
pl: Usunieto adres '%s'

en: We do not ship to this country
pl: Nie prowadzimy wysyłki do tego kraju

en: Wish Lists
pl: Listy życzeń

en: Quantities updated.
pl: Zaktualizowano ilości.

en: Create a new wish list
pl: Utwórz nową listę życzeń

en: The requested product no longer exists
pl: Żądany produkt już nie istnieje

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
pl: Twoja lista życzeń została utworzona oraz '%(name)s' został do niej dodany.

en: Your wishlist has been created
pl: Lista życzeń została utworzony

en: %(title)s has been added to your wishlist
pl: %(title)s dodano do Twojej listy życzeń

en: Your '%s' wishlist has been updated
pl: Twoja lista życzeń '%s' została zaktualizowana

en: Delete %s
pl: Skasuj %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
pl: Lista życzeń '%s' została usunięta

en: '%s' was added to your wish list.
pl: '%s' dodano do Twojej listy.

en: Remove %s
pl: Usuń %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
pl: '%(title)s' został usunięty z listy życzeń '%(name)s

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
pl: '%(title)s' został przeniesiony do listy '%(name)s'

en: Dashboard
pl: Panel administracji

en: Create a new product of type
pl: Utwórz nowy typ produktu

en: -- Choose type --
pl: Wybierz typ

en: Product title
pl: Nazwa produktu

en: Select an option group
pl: Wybierz grupę opcji

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
pl: Przynajmniej jedna z wartości stanu magazynowego, musi być powiązana z partnerem do którego jesteś przywiązany/a.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
pl: Produkty niezależne i nadrzędne muszą mieć wskazaną przynajmniej jedną kategorię

en: A child product should not have categories
pl: Produkt zależny nie powinien mieć wskazanych kategorii

en: Title
pl: Tytuł

en: Variants
pl: Warianty

en: Stock records
pl: Stany magazynowe

en: Actions
pl: Akcje

en: Number of child categories
pl: Ilość kategorii potomnych

en: %s Category | %s Categories
pl[0]: %s Kategoria
pl[1]: %s Kategorie
pl[2]: %s Kategorii
pl[3]: %s Kategorii

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
pl[0]: %s Grupa Opcji Atrybutu
pl[1]: %s Grup Opcji Atrybutu
pl[2]: %s Grup Opcji Atrybutu
pl[3]: %s Grup Opcji Atrybutu

en: Product search results
pl: Wyniki wyszukiwania produktów

en: Please choose a product type
pl: Wybierz typ produktu

en: Create new %(product_class)s product
pl: Utwórz nowy %(product_class)s

en: Create new variant of %(parent_product)s
pl: Utwórz  nowy wariant %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
pl: Zmień wariant %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
pl: Przesłane dane są błędne - prosimy o poprawienie poniższych błędów

en: Delete product variant?
pl: Usunąć ten wariant produktu?

en: Delete product?
pl: Usunąć produkt?

en: Deleted product variant '%s'
pl: Usunięty wariant '%s'

en: Deleted product '%s'
pl: Usunięto produkt '%s'

en: Alerts with status "%s"
pl: Alerty ze statusem '%s'

en: All alerts
pl: Wszystkie alerty

en: Add a new category
pl: Dodaj nową kategorię

en: Category created successfully
pl: Kategoria została utworzona pomyślnie

en: Update category '%s'
pl: Zmień kategorię '%s'

en: Category updated successfully
pl: Kategoria została zmieniona pomyślnie

en: Category deleted successfully
pl: Kategorię usunięto

en: Add a new product type
pl: Dodaj nowy typ produktu

en: Product type created successfully
pl: Stworzono typ produktu

en: Update product type '%s'
pl: Zaktualizuj typ produktu '%s'

en: Product type updated successfully
pl: Typ produktu został zmieniony

en: Product Types
pl: Typy Produktu

en: Delete product type '%s'
pl: Skasuj typ produktu '%s'

en: Unable to delete '%s'
pl: Nie można skasować '%s'

en: %i products are still assigned to this type
pl: Następujące produkty %i są przypisane do tego typu

en: Product type deleted successfully
pl: Skasowano typ produktu

en: Add a new Attribute Option Group
pl: Dodaj nową Grupę Opcji Atrybutu

en: Attribute Option Group created successfully
pl: Grupa Opcji Atrybutu dodana pomyślnie

en: Update Attribute Option Group '%s'
pl: Aktualizuj Grupę Opcji Atrybutu '%s'

en: Attribute Option Group updated successfully
pl: Grupa Opcji Atrybutu pomyślnie zaktualizowana

en: Delete Attribute Option Group '%s'
pl: Usuń Grupę Opcji Atrybutu '%s'

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
pl: Następujące atrybuty produktu %i są przypisane do tego typu

en: Attribute Option Group deleted successfully
pl: Grupa Opcji Atrybutu pomyślnie usunięta

en: Communications dashboard
pl: Pulpit wiadomości

en: Email subject template
pl: Szablon tematu e-maila

en: Email body text template
pl: Szablon treści e-maila

en: Email body HTML template
pl: Szablon treści e-maila (HTML)

en: Preview email
pl: Podgląd e-maila

en: No order found with this number
pl: Nie znaleziono zamówień z podanym numerem

en: Please enter an email address
pl: Podaj adres e-mail

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
pl: Przesłane dane są błędne - prosimy o poprawienie poniższych błędów i ponowne przesłanie formularza

en: Email saved
pl: E-mail został zapisany

en: A preview email has been sent to %s
pl: Podgląd e-maila został wysyłany do %s

en: Offers dashboard
pl: Pulpit ofert

en: Start date
pl: Data początku

en: End date
pl: Data końca

en: The end date must be after the start date
pl: Data końcowa musi następować po dacie rozpoczęcia

en: Custom condition
pl: Warunek niestandardowy

en: A range is required
pl: Zakres jest wymagany

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
pl: Proszę o wybranie zakresu, typu oraz wartości LUB niestandardowego warunku

en: Custom incentive
pl: Zachęta niestandardowa

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
pl: Proszę wybrać zakres, typ i wartość LUB zachętę niestandardową

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
pl: Żadne inne opcje nie mogą być wybrane w przypadku zachęty niestandardowej

en: Offer name
pl: ID Oferty

en: Is active?
pl: Aktywny(a)?

en: Order date
pl: Data zamówienia

en: Order total
pl: Wartość zamówienia

en: Cost
pl: Koszt

en: All offers
pl: Wszystkie oferty

en: Offers matching '%s'
pl: Oferty pasujące do '%s'

en: %s step not complete
pl: Krok %s nie został ukończony

en: Offer '%s' updated
pl: Zaktualizowano ofertę '%s'

en: Offer '%s' created!
pl: Utwórzono ofertę '%s'

en: Name and description
pl: Nazwa i opis

en: Incentive
pl: Zachęta

en: Restrictions
pl: Ograniczenia

en: Offer deleted!
pl: Oferta została usunięta!

en: Offer is already suspended
pl: Oferta jest już zawieszona

en: Offer suspended
pl: Oferta zawieszona

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
pl: Oferta nie może być przywrócona, ponieważ nie jest zawieszona

en: Offer reinstated
pl: Oferta przywrócona

en: Orders dashboard
pl: Pulpit zamówień

en: Orders placed since %s
pl: Zamówienia złożone do %s

en: Orders placed until %s
pl: Zamówienia złożone do %s

en: Customer name
pl: Nazwa klienta

en: Product name
pl: Nazwa produktu

en: Partner SKU
pl: Kod partnera

en: Date from
pl: Data od

en: Date to
pl: Data do

en: Voucher code
pl: Kod vouchera

en: Payment method
pl: Metoda płatności

en: Get results as
pl: Pobierz wynik jako

en: New order status
pl: Nowy status zamówienia

en: Order number starts with "{order_number}"
pl: Numer zamówienia zaczyna się od "{order_number}"

en: Customer name matches "{customer_name}"
pl: Nazwa klienta pasuje do "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
pl: Nazwa produktu pasuje do "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
pl: Zawiera produkt z kodem UPC "{upc}"

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
pl:  Zawierające produkt o identyfikatorze partnera SKU "{partner_sku}"

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
pl: Złożone pomiędzy {start_date} i {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
pl: Złożone po {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
pl: Złożone przed {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
pl: Z użytym voucherem "{voucher_code}"

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
pl: Zapłacone przy pomocy {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
pl: Status zmówienia to {order_status}

en: Order value
pl: Wartość zamówienia

en: Date of purchase
pl: Data zakupu

en: Number of items
pl: Ilość przedmiotów

en: Order status
pl: Status zamówienia

en: Customer email address
pl: Adres e-mail klienta

en: Deliver to name
pl: Dostawa dla

en: Bill to name
pl: Rachunek dla

en: The new status '%s' is not valid
pl: Nowy status '%s' jest niepoprawny

en: The new status '%s' is not valid for this order
pl: Nowy status '%s' nie jest poprawny dla tego zamówienia

en: Unable to change order status due to payment error: %s
pl: Nie można zmienić satusu przez błąd płatności: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
pl: Status zamówienia zmieniony z '%(old_status)s' na '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
pl: Błędna akcja

en: Invalid action
pl: Błędna akcja

en: You must select some lines to act on
pl: Musisz wybrać jakieś linie, które chcesz modyfikować

en: Invalid lines requested
pl: Nieprawidłowe żądanie linii zamówienia

en: The entered quantity for line #%s is not valid
pl: Wprowadzona ilość dla linii #%s jest niepoprawna

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
pl: Wprowadzona ilość dla linii #%(line_id)s nie powinna być wyższa niż %(quantity)s

en: Note saved
pl: Notatka zapisana

en: Note cannot be deleted
pl: Nie można usunąć notatki

en: Note deleted
pl: Notatka usunięta

en: Invalid form submission
pl: Nieprawidłowe dane

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
pl: Nie można zmienić satusu zamówienia, gdyż nowy status jest niepoprawny

en: Please choose a valid amount
pl: Wprowadź poprawną wartość

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
pl: '%(status)s' nie jest dozwolony dla pozycji %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
pl: Status linii %(line_id)d zmieniony z '%(old_status)s' na '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
pl: Zdarzenie '%s' jest niepoprawne

en: Unable to create shipping event: %s
pl: Nie można utwórzyć zdarzenia dostawy: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
pl: Nie można utworzyć zdarzenia dostawy, gdyż wystąpił błąd płatności: %s

en: Shipping event created
pl: Zdarzenie dostawy zostało utworzone

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
pl: Nie można utworzyć płatności, gdyż wystąpił błąd: %s

en: Unable to create payment event: %s
pl: Nie można utwórzyć zdarzenia płatności: %s

en: Payment event created
pl: Zdarzenie płatności zostało utworzone

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
pl: zmieniono %(field)s z '%(old_value)s' na '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
pl: Adres dostawy został aktualizowany:
    %s

en: Delivery address updated
pl: Zaktualizowano adres dostawy

en: Pages dashboard
pl: Pulpit stron

[ctx: Page title]
en: Title
pl: Tytuł

en: Example: '/about/contact/'.
pl: Przykład: '/o-nas/kontakt/'

en: All pages
pl: Wszystkie strony

en:  with title containing '%s'
pl:  z tutułem zawierającym '%s'

en: Create New Page
pl: Utwórz nową stronę

en: Deleted page '%s'
pl: Usunięto stronę '%s'

en: Partners dashboard
pl: Pulpit partnerów

[ctx: Partner's name]
en: Name
pl: Nazwa

en: Full dashboard access
pl: Pełen dostęp do panelu administracyjnego

en: Limited dashboard access
pl: Ograniczony dostęp do panelu administracyjnego

en: User role
pl: Rola użytkownika

en: Confirm Password
pl: Hasło (powtórnie)

en: All partners
pl: Wszyscy partnerzy

en: Partners matching '%s'
pl: Partnerzy pasujący do '%s'

en: Create new partner
pl: Utwórz nowego partnera

en: Partner '%s' was created successfully.
pl: Partner '%s' został utworzony.

en: Partner '%s' was updated successfully.
pl: Partner '%s' został zaktualizowany.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
pl: Partner '%s' został usunięty.

en: Create user
pl: Utwórz użytkownika

en: User '%s' was created successfully.
pl: Użytkownik '%s' został utworzony.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
pl: Użytkownik '%(name)s' został dowiązany do '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
pl: Użytkownik '%(name)s' jest już dowiązany do '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
pl: Użytkownik '%(name)s' nie jest dowiązany do '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
pl: Modyfikuj użytkownika '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
pl: Użytkownik '%s' został zaktualizowany.

en: Ranges dashboard
pl: Pulpit zakresów

en: Product SKUs or UPCs
pl: Kody SKU lub UPC

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
pl: Możesz wkleić zestaw kodów SKU lub UPC

en: File of SKUs or UPCs
pl: Plik z kodami SKU lub UPC

en: Either comma-separated, or one identifier per line
pl: Oddzielone przecinkiem, lub jeden kod na linię

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
pl: Musisz podać listę kodów SKU/UPC lub plik z tymi kodami

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
pl: Produkty z kodami SKU/UPC pasującymi do '%s' już są w tym zakresie

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
pl: Nie istnieją produkty o kodzie SKU/UPC pasującym do '%s'

en: Create range
pl: Utwórz zakres

en: Range deleted
pl: Zakres został usunięty

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
pl[0]: Usunięto %d produkt z zakresu
pl[1]: Usunięto %d produkty z zakresu
pl[2]: Usunięto %d produktów z zakresu
pl[3]: Usunięto %d produktów z zakresu

en: %d product added to range | %d products added to range
pl[0]: %d produkt dodany do zakresu
pl[1]: %d produkty dodane do zakresu
pl[2]: %d produktów dodanych do zakresu
pl[3]: %d produktów dodanych do zakresu

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
pl: Nie znaleziono produktów o kodzie SKU/UPC pasującym do '%s'

en: Reports dashboard
pl: Pulpit raportów

en: Report Type
pl: Typ raportu

en: Only the offer and order reports use the selected date range
pl: Tylko raporty dla ofert i zakresów używają wybranego zakresu dat

en: The report is inclusive of this date
pl: Raport zawiera tą datę

en: Download
pl: Pobierz

en: Your start date must be before your end date
pl: Data początku musi być wcześniejsza od daty końca

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
pl: %(report_filter)s pomiędzy %(start_date)s a %(end_date)s

en: You do not have access to this report
pl: Nie masz uprawnień aby obejrzeć ten raport

en: Reviews dashboard
pl: Pulpit recenzji

en: Keyword
pl: Słowo kluczowe

en: to
pl: do

en:  created after %s
pl:  utworzone po %s

en:  created before %s
pl:  utworzone przez %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
pl:  utworzone pomiędzy %(start_date)s a %(end_date)s

en: All reviews
pl: Wszystkie recenzje

en:  with status matching '%s'
pl:  ze statusem '%s'

en:  with keyword matching '%s'
pl:  ze słowami kluczowymi pasującymi do '%s'

en:  with customer name matching '%s'
pl: z nazwą klienta pasującą do '%s'

en: Shipping dashboard
pl: Pulpit wysyłki

en: %d Row | %d Rows
pl[0]: %d Wiersz
pl[1]: %d Wiersze
pl[2]: %d Wierszy
pl[3]: %d Wierszy

en: Users dashboard
pl: Pulpit użytkowników

[ctx: User's name]
en: Name
pl: Nazwa

en: Number of Orders
pl: Ilość zamówień

en: All users
pl: Wszyscy użytkownicy

en:  with email matching '%s'
pl:  z e-mailem pasującym do '%s'

en:  with name matching '%s'
pl:  z nazwą pasującą do '%s'

en: Users' status successfully changed
pl: Status użytkownika został zmieniony

en: A password reset email has been sent
pl: Email z linkiem do zresetowania hasła został wysłany

en: All Alerts
pl: Wszystkie alerty

en:  with customer email matching '%s'
pl: z e-mailem pasującym do '%s'

en: Product alert saved
pl: Alert produktu został zapisany

en: Product alert deleted
pl: Alert produktu został usunięty

en: Vouchers dashboard
pl: Pulpit kuponów

en: Start datetime
pl: Czas rozpoczęcia

en: End datetime
pl: Czas zakończenia

en: Usage
pl: Użycie

en: Which products get a discount?
pl: Które produkty mają otrzymać upust?

en: Discount type
pl: Typ upustu

en: Discount value
pl: Wartość upustu

en: The name '%s' is already in use
pl: Nazwa '%s' jest już w użyciu

en: The code '%s' is already in use
pl: Kod '%s' jest już w użyciu

en: The start date must be before the end date
pl: Data 'od' musi być wcześniejsza od daty 'do'

en: Is Active?
pl: Aktywny?

en: All vouchers
pl: Wszystkie vouchery

en: with name matching '%s'
pl: z nazwą pasującą do '%s'

en: with code '%s'
pl: z kodem '%s'

en: Active vouchers
pl: Aktywne Vouchery

en: Create voucher
pl: Utwórz nowy voucher

en: Voucher created
pl: Vouchera utworzony

en: Voucher updated
pl: Voucher zaktualizowany

en: Voucher deleted
pl: Voucher usuniety

en: This is displayed within the customer's basket
pl: Informacja wyświetlana w koszyku klienta

en: This is displayed on the offer browsing page
pl: Wyświetlone na stronie przeglądania ofert

en: Site offer - available to all users
pl: Oferta sklepu - dostępna dla wszystkich użytkowników

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
pl: Oferta vouchera - dostępna tylko po wprowadzeniu odpowiedniego kodu vouchera

en: User offer - available to certain types of user
pl: Oferta użytkownika - tylko dla wybranych typów użytkowników

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
pl: Oferta sesji - tymczasowa oferta, aktywna tylko w trakcie sesji użytkownika

en: Condition
pl: Warunek

en: Benefit
pl: Upust

en: Priority
pl: Priorytet

en: The highest priority offers are applied first
pl: Oferty z wyższym priorytetem są stosowane w pierwszej kolejności

en: Max global applications
pl: Max globalna ilość użyć

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
pl: Ile razy ta oferta może zostać użyta, zanim będzie niedostępna

en: Max user applications
pl: Max ilość użycia przez jednego użytkownika

en: The number of times a single user can use this offer
pl: Ile razy może użyć tę ofertę jeden użytkownik

en: Max basket applications
pl: Max ilość aplikacji dla koszyka

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
pl: Ile razy ta ofert może być zaaplikowana do koszyka (czy zamówienia)

en: Max discount
pl: Maksymalny upust

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
pl: Jeśli suma upustów przyznanych przez ofertę jest większa od tej wartości, oferta staje się niedostępna

en: Total Discount
pl: Całkowity upust

en: Number of applications
pl: Ilość użyć

en: URL redirect (optional)
pl: Przekierowanie URL (opcjonalne)

en: Conditional offer
pl: Oferta warunkowa

en: Conditional offers
pl: Oferty warunkowe

en: End date should be later than start date
pl: Data końca powinna być późniejsza niż data początku

en: Offer is suspended
pl: Oferta jest zawieszona

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
pl: Maksymalna liczba użyć: %(total)d (pozostało: %(remainder)d)

en: Limited to 1 use per user
pl: Maksymalnie 1 użycie per klient

en: Limited to %(total)d uses per user
pl: Maksymalnie %(total)d użyć per klient

en: Limited to 1 use per basket
pl: Maksymalnie 1 użycie per koszyk

en: Limited to %(total)d uses per basket
pl: Maksymalnie %(total)d użyć per koszyk

en: Available between %(start)s and %(end)s
pl: Dostępne pomiędzy %(start)s i %(end)s

en: Available from %(start)s
pl: Dostępne od %(start)s

en: Available until %(end)s
pl: Dostępne do %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
pl: Kwota maksymalna: %(max)s

en: Range
pl: Zakres

en: Discount is a percentage off of the product's value
pl: Upust procentowy od wartości produktu

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
pl: Upust stały od wartości produktu

en: Discount is to give the cheapest product for free
pl: Upust działa na zasadzie sprzedaży najtańszego z produktów za darmo

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
pl: Pobierz produkty które spełniają warunek dla stałej/ustalonej ceny

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
pl: Upust stały od kosztów przesyłki

en: Get shipping for a fixed price
pl: Sztywny koszt przesyłki

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
pl: Upust procentowy od kosztów przesyłki

en: Max Affected Items
pl: Maksymalna ilość objętych produktów

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
pl: Ustaw tę wartość aby zablokować aplikowanie upustu do wszystkich pasujących produktów z zakresu, które znajdują się koszyku

en: Custom class
pl: Klasa niestandardowa

en: Benefits
pl: Upusty

en: Multibuy benefits require a product range
pl: Korzyści upustu wielokrotnego zakupu wymagają zakresu produktów

en: Multibuy benefits don't require a value
pl: Korzyści upustu wielokrotnego zakupu nie wymagają wartości

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
pl: Korzyści upustu wielokrotnego zakupu nie wymagają atrybutu 'maks. liczba produktów'

en: Percentage benefits require a product range
pl: Korzyści procentowe wymagają zakresu produktów

en: Percentage discount cannot be greater than 100
pl: Upust procentowy nie może być większy niż 100

en: A discount value is required
pl: Wartość upustu jest wymagana

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
pl: Zakres produktów nie dotyczy tej korzyści

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
pl: Upusty kosztów przesyłki nie wymagają atrybutu 'maks. ilość produktów'

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
pl: Zakres warunków zostanie użyty zamiast zakresu produktów

en: Fixed discount benefits require a product range
pl: Ustalony upust wymaga podania zakresu produktów

en: Fixed discount benefits require a value
pl: Ustalony upust wymaga podania wartości

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
pl: Zależy od ilości przedmiotów w koszyku z danego zakresu warunków

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
pl: Zależy od wartości przedmiotów w koszyku z danego zakresu warunków

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
pl: Powinno zawierać zestaw UNIKALNYCH przedmiotów z zakresu warunków

en: Conditions
pl: Warunki

en: Is public?
pl: Publiczna?

en: Public ranges have a customer-facing page
pl: Publiczne zakresy posiadają strony dostępne dla klientów

en: Includes all products?
pl: Zawiera wszystkie produkty?

en: Included Products
pl: Zawiera Produkty

en: Excluded Products
pl: Wyłączone Produkty

en: Included Categories
pl: Zawiera Kategorie

en: Ranges
pl: Zakresy

en: File Path
pl: Ścieżka do pliku

en: Size
pl: Rozmiar

en: Uploaded By
pl: Załadowany przez

en: Date Uploaded
pl: Data załadowania

en: Error Message
pl: Komunikat błędu

en: Date Processed
pl: Data przetwarzania

en: Number of New SKUs
pl: Ilość nowych SKU

en: Number of Unknown SKUs
pl: Ilość nieznanych SKU

en: Number of Duplicate SKUs
pl: Ilość duplikatów SKU

en: Range Product Uploaded File
pl: Plik z zakresem produktów

en: Range Product Uploaded Files
pl: Pliki z załadowanymi produktami do zakresów

en: Offer
pl: Oferta

en: %(value)s%% discount on %(range)s
pl: upust %(value)s%% dla %(range)s

en: Percentage discount benefit
pl: Upust procentowy

en: Percentage discount benefits
pl: Upusty procentowe

en: %(value)s discount on %(range)s
pl: Upust %(value)s z zakresu %(range)s

en: Absolute discount benefit
pl: Upust wartościowy

en: Absolute discount benefits
pl: Upusty wartościowe

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
pl: Produkty spełniające warunki są sprzedawane w cenie %(amount)s

en: Fixed price benefit
pl: Upust o ustalonej cenie

en: Fixed price benefits
pl: Upust o ustalonej cenie

en: Cheapest product from %(range)s is free
pl: Najtańszy produkt z zakresu %(range)s jest bezpłatny

en: Multibuy discount benefit
pl: Korzyść upustu wielokrotnego zakupu

en: Multibuy discount benefits
pl: Korzyści upustu wielokrotnego zakupu

en: %(amount)s off shipping cost
pl: Upust w kwocie %(amount)s od kosztu przesyłki

en: Shipping absolute discount benefit
pl: Korzyść absolutnego upustu kosztów przesyłki

en: Shipping absolute discount benefits
pl: Korzyści absolutnego upustu kosztów przesyłki

en: Get shipping for %(amount)s
pl: Przesyłka za %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
pl: Korzyść sztywnego upustu kosztów przesyłki

en: Fixed price shipping benefits
pl: Korzyści sztywnego upustu kosztów przesyłki

en: %(value)s%% off of shipping cost
pl: Upust %(value)s%% od kosztów przesyłki

en: Shipping percentage discount benefit
pl: Korzyść procentowego upustu kosztów przesyłki

en: Shipping percentage discount benefits
pl: Korzyści procentowego upustu kosztów przesyłki

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
pl: Koszyk zawiera %(count)d przedmiot(ów) dla %(range)s

en: Count condition
pl: Warunek zliczający

en: Count conditions
pl: Warunki zliczające

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
pl[0]: Kup %(delta)d produkt więcej z %(range)s
pl[1]: Kup %(delta)d produkty więcej z %(range)s
pl[2]: Kup %(delta)d produktów więcej z %(range)s
pl[3]: Kup %(delta)d produktów więcej z %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
pl: Koszyk zawiera %(count)d unikalnych produktów z zakresu %(range)s

en: Coverage Condition
pl: Warunek zasięgu

en: Coverage Conditions
pl: Warunki zasięgu

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
pl: Koszyk zawiera %(amount)s z zakresu %(range)s

en: Value condition
pl: Warunek wartości

en: Value conditions
pl: Warunki wartości

en: Spend %(value)s more from %(range)s
pl: Kup produky na kwotę %(value)s dla %(range)s

en: Total discount
pl: Całkowity upust

en: Offer performance
pl: Statystyka ofert

en: Site
pl: Strona

en: Billing Address
pl: Adres rachunku

en: Order total (inc. tax)
pl: Razem (z VAT)

en: Order total (excl. tax)
pl: Razem (netto)

en: Shipping charge (inc. tax)
pl: Koszt dostawy (z VAT)

en: Shipping charge (excl. tax)
pl: Koszt dostawy (netto)

en: Shipping Address
pl: Adres dostawy

en: Shipping method
pl: Sposób dostawy

en: Guest email address
pl: Adres e-mail gościa

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
pl: nowy status '%(new_status)s' nie jest poprawny dla zamówienia numer %(number)s (obecny status: '%(status)s')

en: In progress
pl: W toku

en: Note Type
pl: Typ Notatki

en: Message
pl: Wiadomość

en: Order Note
pl: Notatka Zamówienia

en: Order Notes
pl: Notatki Zamówień

en: Event Type
pl: Typy zdarzeń

en: Communication Event
pl: Kontakt

en: Communication Events
pl: Kontakty

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
pl: zdarzenie '%(type)s' dla zamówienia #%(number)s

en: Partner name
pl: Nazwa partnera

en: Partner reference
pl: Kod partnera

en: This is the item number that the partner uses within their system
pl: To jest kod, który partner używa w swoim systemie

en: Partner Notes
pl: Notatki partnera

en: Stock record
pl: Stan magazynowy

en: Price (inc. tax)
pl: Cena (z  VAT)

en: Price (excl. tax)
pl: Cena (netto)

en: Price before discounts (inc. tax)
pl: Cena przed upustami (z  VAT)

en: Price before discounts (excl. tax)
pl: Cena przd upustami (netto)

en: Unit Price (inc. tax)
pl: Cena jednostkowa (z  VAT)

en: Unit Price (excl. tax)
pl: Cena jednostkowa (netto)

en: Order Line
pl: Pozycja zamówienia

en: <missing product>
pl: <brakujący produkt>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
pl: Produkt '%(name)s', ilość '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
pl: nowy status '%(new_status)s' nie jest poprawny (obecny status: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
pl: Produkt '%(title)s' nie jest już dostępny

en: Line Attribute
pl: Atrybut Linii

en: Line Attributes
pl: Atrybuty Linii

en: Shiping (inc. tax)
pl: Koszt dostawy (z VAT)

en: Shipping (excl. tax)
pl: Koszt dostawy (netto)

en: Line Price
pl: Cena pozycji

en: Line Prices
pl: Ceny pozycji

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
pl: Pozycja '%(number)s' (ilość %(qty)d) cena %(price)s

en: Payment Event Type
pl: Typ zdarzenia płatności

en: Payment Event Types
pl: Typy zdarzeń płatności

en: Amount
pl: Kwota

en: Reference
pl: Referencja

en: Lines
pl: Pozycje

en: Payment Event
pl: Zdarzenie płatności

en: Payment Events
pl: Zdarzenia płatności

en: Payment event for order %s
pl: Zdarzenie płatności dla zamówienia %s

en: Event
pl: Zdarzenie

en: Payment Event Quantity
pl: Ilość zdarzeń płatności

en: Payment Event Quantities
pl: Ilości zdarzeń płatności

en: Event notes
pl: Notatki zdarzeń

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
pl: przykładowo numer przesyłki lub kod śledzenia

en: Shipping Event
pl: Zdarzenie dostawy

en: Shipping Events
pl: Zdarzenia dostawy

en: Order #%(number)s, type %(type)s
pl: Zamówienie #%(number)s, typ %(type)s

en: Shipping Event Quantity
pl: Ilość zdarzeń dostawy

en: Shipping Event Quantities
pl: Ilości zdarzeń dostawy

en: %(product)s - quantity %(qty)d
pl: %(product)s - ilość %(qty)d

en: Shipping Event Type
pl: Typ zdarzenia dostawy

en: Shipping Event Types
pl: Typy zdarzeń dostawy

en: Discount category
pl: Kategoria upustu

en: Offer ID
pl: ID Oferty

en: Voucher ID
pl: ID Vouchera

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: Order Discount
pl: Upust zamówienia

en: Order Discounts
pl: Upusty zamówienia

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
pl: Upust w kwocie %(amount)r zamówienia %(order)s

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
pl: Wybrana ilość przedmiotów #%(line_id)s jest zbyt wysoka

en: Total incl. tax
pl: Razem (z VAT):

en: Date placed
pl: Data złożenia

en: Orders placed
pl: Złożone zamówienia

en: Empty baskets cannot be submitted
pl: Nie można zamówić pustego koszyka

en: There is already an order with number %s
pl: Zamówienie o numerze %s już istnieje

en: Fulfillment partner
pl: Partner realizacji zamówień

en: Fulfillment partners
pl: Partnerzy realizacji zamówień

en: Price
pl: Cena

en: Number in stock
pl: Ilość w magazynie

en: Number allocated
pl: Ilość zarezerwowana

en: Low Stock Threshold
pl: Niski poziom magazynowy

en: Invalid stock consumption request
pl: Nieprawidłowe żądanie zdjęcia ze stanów magazynowych

en: Stock Record
pl: Stan magazynowy

en: Threshold
pl: Współczynik

en: Open
pl: Otwarte

en: Date Closed
pl: Data zamknięcia

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
pl: <alert stanu dla "%(stock)s" status %(status)s>

en: Stock alert
pl: Alert stanu magazynowego

en: Stock alerts
pl: Alerty stanów magazynowych

en: unavailable
pl: niedostępny

en: Unavailable
pl: Niedostępny

en: Available
pl: Dostępny

en: no stock available
pl: brak w magazynie

en: a maximum of %(max)d can be bought
pl: nie można zamówić więcej niż %(max)d sztuk

en: In stock
pl: W magazynie

en: In stock (%d available)
pl: Dostępny (%d w magazynie)

en: No file path supplied
pl: Nie podano ścieżki do pliku

en: %s does not exist
pl: %s nie istnieje

en: %s is not a file
pl: %s nie jest plikiem

en: %s is not readable
pl: nie można odczytać %s

en: Source
pl: Źródło

en: %(type)s of %(amount).2f
pl: %(type)s %(amount).2f

en: Transaction
pl: Transakcja

en: Transactions
pl: Transakcje

en: Source Type
pl: Typ Źródła

en: Amount Allocated
pl: Kwota zaalokowana

en: Amount Debited
pl: Kwota obciążenia

en: Amount Refunded
pl: Kwota zwrócona

en: Label
pl: Etykieta

en: Sources
pl: Źródła

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
pl: Przydział typu %(type)s o wysokości %(amount)s

en:  (reference: %s)
pl:  (referencja: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
pl: Używane dla formatek do identyfikacji źródła typu

en: Source Types
pl: Typy Źródeł

en: Card Type
pl: Typ karty

en: Number
pl: Numer

en: Expiry Date
pl: Data ważności

en: Partner Reference
pl: Referencja partnera

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
pl: %(card_type)s %(number)s (Wygasa: %(expiry)s)

en: Bankcard
pl: Kata bankowa

en: Bankcards
pl: Karty bankowe

en: Payment
pl: Płatność

en: Card number
pl: Numer karty

en: Please enter a valid credit card number.
pl: Wprowadź poprawny numer karty kredytowej.

en: %s cards are not accepted.
pl: %s karty nie są akceptowane

en: Enter a valid month.
pl: Wprowadź poprawny miesiąc.

en: Enter a valid year.
pl: Wprowadź poprawy rok.

en: Valid to
pl: Ważna do

en: The expiration date you entered is in the past.
pl: Wprowadzona data ważności już minęła.

en: Valid from
pl: Ważna od

en: The starting date you entered is in the future.
pl: Data początku ważności jeszcze nie nadeszła.

en: CCV number
pl: Numer CCV

en: Please enter a 3 or 4 digit number
pl: Wprowadź 3- lub 4-cyfrową liczbę

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
pl: To jest 3 i 4 cyfra z numeru bezpieczeństwa umieszczonego na tyle Twojej karty

en: American Express cards use a 4 digit security code
pl: Karta American Express posiada 4-ro cyfrowy kod bezpieczeństwa

en: Search
pl: Szukaj

en: Relevancy
pl: Trafność

en: Customer rating
pl: Ocena klientów

en: Newest
pl: Najnowszy

en: Price high to low
pl: Cena od najwyższej do najniższej

en: Price low to high
pl: Cena od najniższej do najwyższej

en: Title A to Z
pl: Tytuł od A do Z

en: Title Z to A
pl: Tytuł od Z do A

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
pl: Numer strony nie jest liczbą ani słowem 'last'.

en: Shipping Method
pl: Sposób dostawy

en: Shipping Methods
pl: Sposoby dostawy

en: Price per order
pl: Cena per zamówienie

en: Price per item
pl: Cena per produkt

en: Free Shipping
pl: Bezpłatna wysyłka

en: Order and Item Charge
pl: Obciążenie dla zamówienia i pozycji

en: Order and Item Charges
pl: Obciążenia dla zamówień i pozycji

en: Default Weight
pl: Domyślna waga

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
pl: Domyślna waga produktu w kg, dla produtów bez zdefiniowanej wagi

en: Weight-based Shipping Method
pl: Metoda dostawy bazująca na wadze

en: Weight-based Shipping Methods
pl: Metody wysyłki zależne od wagi

en: Method
pl: Metoda

en: Upper Limit
pl: Górny limit

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
pl: Wprowadź górny limit zakresu wagowego w kilogramach. Dolny limit zostanie ustalony na podstawie pozostałych zakresów wagowych.

en: Charge
pl: Obciązenie

en: Weight Band
pl: Pasmo wagowe

en: Weight Bands
pl: Pasma wagowe

en: Charge for weights up to %s kg
pl: Opłata za wagi nie przekraczające %s kg

en: Shipping
pl: Wysyłka

en: Free shipping
pl: Bezpłatna wysyłka

en: No shipping required
pl: Dostawa nie jest wymagana.

en: Fixed price shipping
pl: Stała cena dostawy

en: You need to define some shipping methods
pl: Zdefiniuj sposoby dostawy

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
pl: Będzie wyświetlane się na stronach zakupu i koszyka po dodaniu vouchera

en: Case insensitive / No spaces allowed
pl: Bez rozróżnienia wielkości liter/Bez odstępów

en: Offers
pl: Oferty

en: Can be used once by one customer
pl: Może być użyty raz przez jednego użytkownika

en: Can be used multiple times by multiple customers
pl: Może być użyty wiele razy przez wielu użytkowników

en: Can only be used once per customer
pl: Może być użyty raz per użytkownika

en: Times added to basket
pl: Ile razy dodano do koszyka

en: Times on orders
pl: Ile razy na zamówieniu

en: This voucher has already been used
pl: Ten voucher został już użyty

en: This voucher is only available to signed in users
pl: Voucher dostępny jest jedynie dla zalogowanych użytkowników

en: You have already used this voucher in a previous order
pl: Ten voucher już został przez Ciebie użyty w poprzednim zamówieniu

en: Voucher Application
pl: Użycie vouchera

en: Voucher Applications
pl: Użycia vocherów

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
pl: '%(voucher)s' uzyty przez '%(user)s'

en: Added to a basket
pl: Dodany do koszyka

en: Used in an order
pl: Użyty na zamówieniu

en: Voucher performance
pl: Wydajność vouchera

en: Offer for voucher '%s'
pl: Oferty dla vouchera '%s'

en: Default
pl: Domyślnie

en: Private - Only the owner can see the wish list
pl: Prywatna - widoczna tylko dla właściciela listy

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
pl: Współdzielona - widoczna tylko dla właściciela i osób którzy dostali specjalny - zakodowany link

en: Public - Everybody can see the wish list
pl: Publiczna - wszyscy mogą widzieć tę listę

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Wish List
pl: Lista życzeń

en: Wish list line
pl: Pozycja listy życzeń

en: Wishlists
pl: Listy życzeń

en: The URL "%s" does not exist
pl: Adres "%s" nie istnieje

en: Specified page already exists!
pl: Określona strona już istnieje!

en: This field is required
pl: Pole wymagane

en: This field is invalid as its value is forbidden
pl: Pole jest niepoprawne, gdyż jego wartość jest zakazana

en: Low stock alerts
pl: Alerty stanów magazynowych

en: Fulfilment
pl: Zamówienia

en: Statistics
pl: Statystyka

en: Partners
pl: Partnerzy

en: Customers
pl: Klienci

en: Stock alert requests
pl: Alerty stanów magazynowych

en: Content
pl: Zarządzanie treścią

en: Pages
pl: Strony

en: Email templates
pl: Szablony wiadomości e-mail

en: Reviews
pl: Recenzje

en: Reports
pl: Raporty

en: Price range
pl: Zakres cen

en: 20 to 40
pl: 20 do 40

en: 40 to 60
pl: 40 do 60

en: This is not a valid international phone format.
pl: To nie jest poprawny format numeru międzynarodowego.

en: This is not a valid local phone format for %s.
pl: To nie jest poprawny format numeru dla kraju %s.

en: This is not a valid local or international phone format.
pl: To nie jest poprawny format numeru lokalnego lub międzynarodowego.

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
pl: Sprawdź dla produktów, które są już z powrotem na stanie i wyślij alerty

en: Edit this page
pl: Edytuj tę stronę

en: Home
pl: Start

en: Permission denied!
pl: Odmowa dostępu!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
pl: Dostęp do tej strony jest zastrzeżony.

en: Page not found
pl: Nie znaleziono strony

en: Page not found!
pl: Strony nie odnaleziono!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
pl: Żądana strona nie została odnaleziona.

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
pl: 
        Produkt <strong>%(title)s</strong> został dodany do koszyka.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
pl: 
        <strong>%(quantity)s</strong> sztuki produktu <strong>%(title)s</strong>
        zostały dodane do koszyka.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
pl: 
    Produkt <strong>%(title)s</strong> został przeniesiony z powrotem do koszyka.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
pl: 
    Produkt <strong>%(title)s</strong> został zachowany na później

en: Your basket is now empty
pl: Twój koszyk jest pusty

en: View basket
pl: Zobacz koszyk

en: Checkout now
pl: Realizuj zamówienie

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
pl: 
    Twój koszyk kwalifikuje się do oferty 
    <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
pl: 
    Twój koszyk już nie kwalifikuje się do oferty
    <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
pl: Ważna wiadomość na temat przedmiotów w koszyku.

en: You could be missing out on offers!
pl: Sprawdź, czy nie przegapisz promocji!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
pl: 
                    <div class="warning">%(message)s by zakwalifikować się do oferty specjalnej <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a></div>

en: Items to buy now
pl: Produkty

en: Total
pl: Razem

en: Updating...
pl: Aktualizacja...

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Remove
pl: Usuń

en: Save for later
pl: Do schowka

en: Voucher/promo code
pl: Voucher/Kod promocyjny

en: I have a voucher code...
pl: Mam voucher...

en: Adding...
pl: Tworzenie...

en: Add voucher
pl: Dodaj voucher

en: or
pl: lub

en: cancel
pl: anuluj

en: Totals
pl: Razem

en: Proceed to checkout
pl: Kontynuuj

en: Your basket is empty.
pl: Twój koszyk jest pusty.

en: Continue shopping
pl: Kontynuuj zakupy

en: Items to buy later
pl: Lista przedmiotów do kupienia później

en: Items
pl: Produkty

en: Move to basket
pl: Przenieś do koszyka

en: Qty
pl: Ilość

en: Total:
pl: Razem:

en: Basket total (before discounts)
pl: Wartość produktów (przed upustami)

en: Discount
pl: Całkowity upust

en: Basket total (after discounts)
pl: Wartość produktów (po upustach)

en: Basket total
pl: Wartość produktów

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
pl: Alternatywne metody przesyłki mogą być wybrane podczas realizacji zamówienia

en: Shipping total (before discounts)
pl: Koszt przesyłki (przed upustami)

en: Shipping total (after discounts)
pl: Koszt przesyłki (z upustami)

en: Tax
pl: Podatek

en: Post order actions
pl: Dodatkowe akcje

en: These will be applied once your order is placed.
pl: Akcje, które zostaną wykonane po złożeniu zamówienia.

en: Taxes will be added during checkout.
pl: Podatki zostaną doliczone przy finalizacji zakupu.

en: Show results for
pl: Pokaż wyniki dla

en: Refine by
pl: Zawęź listę

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
pl[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wynik - widoczne <strong>%(start)s</strong> do <strong>%(end)s</strong>.
pl[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wyniki - widoczne <strong>%(start)s</strong> do <strong>%(end)s</strong>.
pl[2]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wyników - widoczne <strong>%(start)s</strong> do <strong>%(end)s</strong>.
pl[3]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wyników - widoczne <strong>%(start)s</strong> do <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
pl[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wynik.
pl[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wyniki.
pl[2]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wyników.
pl[3]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> wyników.

en: <strong>0</strong> results.
pl: <strong>0</strong> wyników.

en: No products found.
pl: Nie znaleziono produktów.

en: Edit this product
pl: Zmień ten produkt

en: Variants:
pl: Warianty:

en: Product Description
pl: Opis produktu

en: Product Information
pl: Informacja o produkcie

en: Product Type
pl: Typ Produktu

en: Price (incl. tax)
pl: Cena (z  VAT)

en: Availability
pl: Dostępność

en: Number of reviews
pl: Liczba opinii

en: See all reviews
pl: Wszystkie recenzje

en: Customer Reviews
pl: Recenzje klientów

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
pl: Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych recenzji -
    <a href="%(add_review_url)s#addreview">napisz piewszą</a>.

en: This product does not have any reviews yet
pl: Ten produkt nie został jeszcze zrecenzowany

en: Recommended items
pl: Polecane przedmioty

en: Add to basket
pl: Dodaj do koszyka

en: You have an active stock alert for this product.
pl: Masz już aktywny alert stanu magazynowego dla tego produktu.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
pl: Otrzymasz e-mail z powiadomieniem, kiedy produkt będzie znów dostępny.

en: Submitting...
pl: Wysyłam...

en: Notify me
pl: Powiadom mnie

en: Add to wish list
pl: Dodaj do listy życzeń

en: Create a new wishlist
pl: Utwórz nową listę życzeń

en: Removing...
pl: Usuwanie...

en: Please login to add products to a wish list.
pl: Zaloguj się by dodać produkt od listy życzeń.

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
pl: 
                    Zrecenzowane przez Ciebie dnia %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
pl: 
                        Zrecenzowane przez <strong>%(name)s</strong> dnia %(review_date)s

en: Permalink
pl: Link bezpośredni

en: Is this review helpful?
pl: Czy recenzja była przydatna?

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
pl[0]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> z %(num_votes)s klient uznał to za przydatne
pl[1]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> z %(num_votes)s klientów uznało to za przydatne
pl[2]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> z %(num_votes)s klientów uznało to za przydatne
pl[3]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> z %(num_votes)s klientów uznało to za przydatne

en: This review has no votes.
pl: Ta recenzja nie otrzymała żadnych głosów.

en: Free
pl: Bezpłatne

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
pl[0]: 
    %(num_reviews)s recenzja
pl[1]: 
    %(num_reviews)s recenzje
pl[2]: 
    %(num_reviews)s recenzji
pl[3]: 
    %(num_reviews)s recenzji

en: Write a review
pl: Napisz recenzję

en: Customer reviews
pl: Recenzje klientów

en: Leave a product review
pl: Wystaw recenzję produktu

en: Saving...
pl: Zapisywanie...

en: Save review
pl: Zapisz recenzję

en: Go
pl: Wykonaj

en: This product does not have any reviews yet.
pl: Ten produkt nie został jeszcze zrecenzowany.

en: Change
pl: Zmień

en: Contact
pl: Dane kontaktowe

en: Phone
pl: Telefon

en: Payment details to go here
pl: Szczegóły płatności

en: Edit order contents
pl: Zmień zamówienie

en: Order contents
pl: Zawartość zamówienia

en: Item
pl: Przedmiot

en: Checkout gateway
pl: Pośrednik zakupu

en: Who are you?
pl: Identyfikacja

en: Get a password reminder
pl: Przypomnij mi hasło

en: Continuing...
pl: Zliczanie...

en: Continue
pl: Dalej

en: 1. Shipping address
pl: 1. Adres dostawy

en: 2. Shipping method
pl: 2. Sposób dostawy

en: 3. Payment
pl: 3. Metoda płatności

en: 4. Preview
pl: 4. Podsumowanie

en: 5. Confirmation
pl: 5. Potwierdzenie

en: Payment details
pl: Szczegóły płatności

en: Enter payment details
pl: Wprowadź dane zapłaty

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
pl: Ta strona wymaga implementacji w Twoim projekcie. Możesz użyć też jednej z bibliotek obsługi płatności Oscara:

en: Order preview
pl: Podsumowanie zamówienia

en: Preview order
pl: Podgląd zamówienia

en: Place order
pl: Zamawiam

en: Where should we ship to?
pl: Gdzie wysłać zamówienie?

en: An address from your address book?
pl: Adres z książki adresowej?

en: Ship to your default shipping address
pl: Dostawa na domyślny adres

en: Ship to this address
pl: Dostawa na ten adres

en: Delete
pl: Usuń

en: Or a new address?
pl: lub nowy adres?

en: return to basket
pl: powróć do koszyka

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
pl: 
    Zawiera upust o wartości <strong>%(amount)s</strong>,
    ponieważ Twój koszyk kwalifikuje się do oferty <strong>%(name)s</strong>.

en: Select option
pl: Wybierz

en: 
            Order %(number)s: confirmation
pl: 
       Zamówienie %(number)s: potwierdzenie

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
pl: 
    Twoje zamówienie zostało złożone, wysłano również e-mail z potwierdzeniem - numer zamówienia to <strong>%(number)s</strong>.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
pl: Zanotuj numer zamówienia lub wydrukuj tę stronę. Pamiętaj by używać tego numeru we wszelkiej korespondencji dotyczącej tego zamówienia.

en: No shipping address required.
pl: Adres dostawy nie jest wymagany.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
pl: 
    Alokacja kwoty %(amount)s typu %(type)s (odnośnik: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
pl: 
                                    Alokacja kwoty %(amount)s typu %(type)s

en: No payment was required for this order.
pl: Zamówienie nie wymagało zapłaty.

en: Items purchased
pl: Zamówione produkty

en: Tracking your order
pl: Śledzenie statusu zamówienia

en: You can track the status of your order
pl: Możesz śledzić status swojego zamówienia

en: View order status
pl: Zobacz status zamówienia

en: Print this page
pl: Wydrukuj stronę

en: Are you sure you want to delete this address?
pl: Czy na pewno chcesz skasować ten adres?

en: Yes!
pl: Tak!

en: Save
pl: Zapisz

en: Email history
pl: Historia e-maili

en: Date sent
pl: Data wysłania

en: No emails found
pl: Nie znaleziono emaili

en: Thanks for using our site!
pl: Dziękujemy za wizytę!

en: The %(name)s team
pl: Zespół serwisu %(name)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
pl: Jeśli to nie Ty dokonałeś tej zmiany, natychmiast zresetuj swoje hasło dostępowe i uaktualnij adres e-mail:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
pl: Jeśli Ty dokonałeś tej zmiany, możesz zignorować tę wiadomość.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
pl: Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres e-mail został zmieniony na %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
pl: Twój adres e-mail w serwisie %(site_name)s został zmieniony.

en: Hello,
pl: Witaj,

en: Your order contains:
pl: Zamówienie zawiera:

en: Basket total:
pl: Razem produkty:

en: Shipping:
pl: Wysyłka:

en: Order Total:
pl: Wartość zamówienia:

en: Shipping address:
pl: Adres dostawy:

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
pl: Aktualny status zamówienia można zobaczyć klikają na <a href="%(status_url)s" title="order status">ten link</a>.

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
pl: Witaj,
    
    Miło nam potwierdzić, że otrzymaliśmy %(order_number)s i wkrótce
    zostanie ono przetwarzane.

en: quantity:
pl: ilość:

en: price:
pl: cena:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
pl: Status zamówienia możesz sprawdzić pod poniższym adresem:
    %(status_url)s

en: The team
pl: Zespół

en: Confirmation of order %(number)s
pl: Potwierdzenie zamówienia %(number)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
pl: Jeśli to nie Ty dokonałeś tej zmiany, natychmiast zresetuj swoje hasło dostępowe:

en: Otherwise, you can ignore this email.
pl: W przeciwnym razie, możesz zignorować tę wiadomość.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
pl: 
    Otrzymałeś tę wiadomość ponieważ Twoje hasło dostępowe w serwisie %(name)s zostało zmienione.

en: Your password changed at %(site_name)s.
pl: Twoje hasło dostępowe w serwisie %(site_name)s zostało zmienione.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
pl: Otrzymałeś(aś) ten email, gdyż zażądano zmiany hasła dla Twojego konta w serwisie %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
pl: Kliknij na podany adres i wprowadź nowe hasło:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
pl: Przypomnienie hasła w serwisie %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
pl: Szanowna/Szanowny '%(name)s'

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
pl: 
    Prosimy mieć na uwadze, że ilość produktów w magazynie jest ograniczona.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
pl: 
    Potwierdzamy, że alert został wyłączony i nie będą wysyłane kolejne wiadomości dotyczące tego produktu.
    
    Dziękujemy za zainteresowanie,
    Zespół Serwisu %(site_name)s

en: Confirmation required for stock alert
pl: Potwierdzenie jest wymagane dla alertu stanu magazynowego

en: Thank you for registering.
pl: Dziękujemy za rejestrację!

en: Notifications inbox
pl: Wiadomości przychodządze

en: Sender
pl: Nadawca

en: Return to notifications inbox
pl: Powróć do skrzynki odbiorczej

[ctx: noun]
en: Archive
pl: Archiwuj

en: View
pl: Pokaż

[ctx: verb]
en: Archive
pl: Archiwuj

en: With selected items:
pl: Z wybranymi pozycjami:

en: Archiving...
pl: Archiwizowanie...

en: Deleting...
pl: Usuwanie...

en: There are no notifications to display.
pl: Brak powiadomień.

en: Address book
pl: Książka adresowa

en: Default shipping address
pl: Domyślny adres dostawy

en: Default billing address
pl: Domyślny adres rachunkowy

en: Edit
pl: Zmień

en: Set as default shipping address
pl: Ustaw jako domyślny adres dostawy

en: Set as default billing address
pl: Ustaw jako domyśny adres rachunkowy

en: There are no addresses in your address book.
pl: Książka adresowa jest pusta.

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
pl: Nie masz ustawionych żadnych alertów dla aktualnie niedostępnych produktów.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
pl: 
    produkt <a href="%(url)s">%(title)s</a> jest już dostępny

en: Order #%(number)s
pl: Zamówienie %(number)s

en: Contact number
pl: Telefon kontaktowy

en: Notes
pl: Notatki

en: Line price excl. tax
pl: Cena pozycji (netto)

en: Line price incl. tax
pl: Cena pozycji (z  VAT)

en: Basket total (inc. tax)
pl: Wartość produktów (z VAT)

en: Account
pl: Moje konto

en: Products you recently viewed
pl: Ostatnio oglądane produkty

en: Login or register
pl: Zaloguj się lub zarejestruj

en: Log In
pl: Zaloguj się

en: I've forgotten my password
pl: Reset hasła

en: Logging in...
pl: Trwa logowanie...

en: Register
pl: Zarejestruj

en: Registering...
pl: Rejestruję...

en: Order history
pl: Historia zamówień

[ctx: Buy again]
en: Re-ordering...
pl: Zamów ponownie

[ctx: Buy again]
en: Re-order
pl: Zamów ponownie

en: Not available anymore
pl: Niedostępny

en: Basket total (excl. discounts)
pl: Wartość koszyka (przed uwzgl. upustu)

en: Basket total (inc. discounts)
pl: Wartość koszyka (z uwzgl. upustem)

en: Shipping total (excl. discounts)
pl: Całkowity koszt przesyłki (bez uwzgl. upustu)

en: Shipping total (inc. discounts)
pl: Całkowity koszt przesyłki (z uwzgl. upustem)

en: Shipping total
pl: Całkowity koszt przesyłki

[ctx: Buy again]
en: Re-order all items
pl: Zamów ponownie wszystkie produkty

en: Contact Number
pl: Numer kontaktowy

en: Shipping Notes
pl: Notatki do wysyłki

en: Filter
pl: Filtr

en: Filtering...
pl: Filtrowanie...

en: Filter results
pl: Filtr

en: Reset
pl: Resetuj

en: Total inc tax
pl: Razem (z VAT)

en: No orders match your search.
pl: Brak zamówień spełniających kryteria wyszukiwania.

en: You haven't placed any orders.
pl: Nie złożono jeszcze żadnych zamówień.

en: Change password
pl: Zmień hasło

en: Edit profile
pl: Edytuj dane osobowe

en: Please confirm your password to delete your profile.
pl: Proszę o wprowadzenie swojego hasła aby usunąć profil.

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
pl: 
                    Ta operacja usunie wszelkie informacje o Tobie z naszego serwisu i jest nieodwracalna.

en: Delete?
pl: Usunąć?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
pl: 
                    Czy na pewno chcesz usunąć %(name)s?

en: Remove product
pl: Usuń produkt

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
pl: 
                    Czy jesteś pewien usunięcia produktu %(product_name)s z listy życzeń %(wishlist_name)s?

en: Action
pl: Akcja

en: View product
pl: Pokaż produkt

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
pl: 
                                                                Przenieś do listy '%(name)s'

en: Update quantities
pl: Aktualizuj ilości

en: Your wish list is empty.
pl: Twoja lista życzeń jest pusta

en: Create
pl: Utwórz

en: What should your new wish list be called?
pl: Jak ma nazywać się Twoja nowa lista życzeń?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
pl: 
                        Po utworzeniu listy życzeń, <strong>%(title)s</strong> zostanie do niej dodany.

en: Number of products
pl: Ilość produktów

en: Wish list settings
pl: Ustawienia listy życzeń

en: You don't have any wish lists yet.
pl: Nie masz jeszcze żadnych list życzeń.

en: Create Attribute Option Group
pl: Utwórz Grupę Opcji Atrybutu

en: Attribute Option Group
pl: Grupa Opcji Atrybutu

en: Delete Attribute Option Group?
pl: Usunąć Grupę Opcji Atrybutu?

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
pl: Sprawdź czy wszystkie Atrybuty Produktu są przypisane do innych Grup Opcji Atrybutu przed usunięciem.

en: Delete Attribute Option Group
pl: Usuń Grupę Opcji Atrybutu

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pl: Usuwanie Grupy Opcji Atrybutu<strong>%(name)s</strong> - czy jesteś pewien?

en: Sections
pl: Sekcje

en: Attribute Option Group details
pl: Attribute Option Group szczegóły

en: Create new Attribute Option Group
pl: Utwórz nowy Attribute Option Group

en: No Attribute Option Groups found.
pl: Grupa Opcji Atrybutu nie znaloeziona.

en: Edit Attribute Option Group
pl: Edytuj Grupę Opcji Atrybutu

en: Delete category?
pl: Usunąć kategorię?

en: Delete category
pl: Usuń kategorię

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
pl: 
                <p>Usunięcie kategorii <strong>%(name)s</strong> - czy jesteś pewien?</p>

en: Save and continue editing
pl: Zachowaj i kontynuuj edycję

en: View on site
pl: Pokaż w serwsie

en: Create new category
pl: Dodaj nową kategorię

en: You are editing:
pl: Właśnie zmieniasz:

en: There are no categories.
pl: Brak kategorii.

en: Edit category
pl: Zmień kategorię

en: Add child category
pl: Dodaj podkategorię

en: Edit children
pl: Zmień kategorie potomne

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
pl: 
            Utworzono wariant produktu '%(name)s'.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
pl: 
                        Utworzono wariant dla produktu '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
pl: 
                        Zaktualizowana wariant produktu '%(name)s'.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
pl: 
                        Zaktualizowano wariant dla produktu '%(parent_name)s'.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
pl: 
                    Utworzono produkt '%(name)s'.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
pl: 
                    Zaktualizowano produkt '%(name)s'.

en: Edit again
pl: Edytuj ponownie

en: View it on the site
pl: Wyświetl na stronie

en: Delete product type?
pl: Czy usunąć typ produktu?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
pl: Sprawdź czy wszystkie produkty są przypisane do innego typu przed kasowaniem.

en: Delete product type
pl: Usuń typ produktu

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pl: Kasowanie typu produktu <strong>%(name)s</strong> - czy jesteś pewien?

en: Create product type
pl: Stwórz typ produktu

en: Product Class details
pl: Szczegóły klasy produktu

en: Create new product type
pl: Stwórz nowy typ produktu

en: Product types
pl: Typy produktu

en: Requires shipping
pl: Wymaga dostawy

en: Track stock?
pl: Śledzić stan magazynowy?

en: Edit product type
pl: Edytuj typ produktu

en: There are no product types.
pl: Nie ma takich typów produktu.

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pl: 
                        Czy usunąć wariant <strong>%(title)s</strong> - czy aby na pewno?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pl: 
                        Usunąć produkt <strong>%(title)s</strong> - czy aby na pewno?

en: This will also delete the following child products:
pl: Ta operacja usunie również poniższe produkty podrzędne:

en: Create new product
pl: Utwórz nowy produkt

en: New Product
pl: Nowy produkt

en: Search Products
pl: Wyszukiwanie produktów

en: Searching...
pl: Wyszukiwanie...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
pl: 
    Zmieniasz wariant produktu <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: Product details
pl: Szczegóły produktu

en: Images
pl: Zdjęcia

en: Stock and pricing
pl: Stany magazynowe i ceny

en: Product Type:
pl: Typ Produktu:

en: Upload, change or remove images
pl: Prześlij, zmień lub usuń zdjęcia

en: Drag images to re-order them. Space for additional images will appear when images are added.
pl: Przeciągnij zdjęcia, aby zmienić ich kolejność. Miejsce na dodatkowe zdjęcia pojawi się po dodaniu nowych zdjęć.

en: Num in stock
pl: Ilość na stanie

en: Num allocated
pl: Ilość zarezerwowana

en: Low stock threshold
pl: Niski poziom magazynowy

en: Add variant
pl: Dodaj wariant

en: This product does not have any variants.
pl: Ten produkt nie ma żadnych wariantów.

en: One can't add variants to this product at this point.
pl: W tym momencie nie można dodać wariantów dla tego produktu.

en: This is likely because this product still has stock records.
pl: Prawdopodobnie dlatego, że produkt ten ma wciąż wpisy dla stanów magazynowych.

en: Save and add another variant
pl: Zapisz i dodaj nowy wariant

en: All
pl: Wszystkie

en: Current available stock
pl: Dostępny stan magazynowy

en: Date alert raised
pl: Data alertu

en: No stock alerts found.
pl: Brak alertów stanu magazynowego.

en: Preview
pl: Recenzje

en: Edit email
pl: Edytuj e-mail

en: Email content
pl: Zawartość e-maila

en: These fields are rendered using Django's template system.
pl: Te pola są przygotowywane z użyciem systemu template Django/

en: You can use the following variables:
pl: Możesz używać następujące zmienne:

en: The full name of the user (if they have one)
pl: Pełna nazwa użytkownika (jeżeli została podana)

en: The user's email address
pl: Adres e-mail użytkownika

en: The name of the site (eg example.com)
pl: Nazwa serwisu (np. example.com)

en: View a preview of this email using order:
pl: Pokaż podgląd tego e-maila używając zamówienia:

en: View preview
pl: Podgląd

en: or send a preview to:
pl: lub wyslij podgląd do:

en: Sending...
pl: Wysyłanie...

en: Send preview email
pl: Wyślij podgląd e-maila do:

en: Body text
pl: Treść

en: There are no defined emails to edit.
pl: Nie ma zdefiniowanych e-maili.

en: Your Store Statistics
pl: Statystyka sklepu

en: Total Orders
pl: Wszystkie zamówienia

en: New Customers
pl: Nowi klienci

en: Total Customers
pl: Liczba klientów

en: Total Products
pl: Wszystkich produktów

en: Latest Orders (last 24 hours)
pl: Najnowsze zamówienia (ostatnie 24h)

en: Orders - Last 24 Hours
pl: Zamówienia - ostatnie 24h

en: Total orders
pl: Wszystkich zamówień

en: Total lines
pl: Wszystkich pozycji zamówień

en: Total revenue
pl: Przychód

en: Average order costs
pl: Średnia wartość zamówienia

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Orders - All Time
pl: Zamówienia - Wszystkie

en: Total <em>open</em> baskets
pl: Wszystkich <em>otwartych</em> koszyków

en: Total customers
pl: Ilość klientów

en: New customers
pl: Nowi klienci

en: View Stock Alerts
pl: Pokaż alerty stanów magazynowych

en: Catalogue and stock
pl: Katalog i stany magazynowe

en: Total products
pl: Wszystkich produktów

en: <em>Open</em> stock alerts
pl: <em>Otwarte</em> alerty stanów magazynowych

en: <em>Closed</em> stock alerts
pl: <em>Zamknięte</em> alerty stanów magazynowych

en: Active <em>Site</em> Offers
pl: Aktywne oferty <em>serwisu</em>

en: Active <em>Vouchers</em>
pl: Aktywne <em>Vouchery</em>

en: Welcome
pl: Witaj!

en: Return to site
pl: Powrót do strony

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Build a new incentive
pl: Stwórz nową zachętę

en: ...or choose a pre-defined one
pl: ...lub wybierz jeden z predefiniowanych

en: Continue to step 3
pl: Przejdź do kroku 3.

en: Build a new condition
pl: Stwórz nowy warunek

en: Continue to step 4
pl: Przejdź do kroku 4.

en: Continue to step 2
pl: Przejdź do kroku 2.

en: Delete offer
pl: Usuń promocję

en: Are you sure you want to delete this offer?
pl: Czy jesteś pewien usunięcia tej oferty?

en: 
            %(name)s | Offers
pl: 
    %(name)s | Oferty

en: Reinstating...
pl: Przywracanie...

en: Reinstate offer
pl: Przywróć ofertę

en: Suspending...
pl: Zaweszanie...

en: Suspend offer
pl: Zawieś ofertę

en: Offer currently available
pl: Oferta jest dostępna

en: Offer not available due to restrictions!
pl: Oferta niedostępna z powodu ograniczeń!

en: Total cost:
pl: Łączna wartość:

en: Number of orders:
pl: Ilość zamówień:

en: Number of uses:
pl: Liczba użyć:

en: Date created:
pl: Data utworzenia:

en: Offer details
pl: Szczegóły promocji

en: Export to CSV
pl: Eksport do pliku CSV

en: Orders that used this offer
pl: Zamówienia, w których wykorzystano tę ofertę

en: Create new offer
pl: Stwórz nową ofertę

en: Is available?
pl: Dostępna?

en: Uses
pl: Użycia

en: Browse
pl: Przeglądaj

en: Stats
pl: Status

en: No offers found.
pl: Nie ma ofert.

en: Steps
pl: Kroki

en: 1. Name and description
pl: 1. Nazwa i opis

en: 2. Incentive
pl: 2. Zachęta

en: 3. Condition
pl: 3. Warunek

en: 4. Restrictions
pl: 4. Ograniczenia

en: Save this offer
pl: Zachowaj ofertę

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Offer summary
pl: Podsumowanie oferty

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
pl: 
            Zamówienie %(number)s - przedmiot #%(id)s

en: Line #%(id)s
pl: Linia #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
pl: Zamówienie #%(number)s - pozycja #%(id)s

en: Product Options
pl: Opcje produktu

en: Partner details
pl: Szczegóły partnera

en: Shipping details
pl: Szczegóły dostawy

en: Partner reference number
pl: Odnośnik partnera

en: Partner notes
pl: Notatki partnera

en: Shipping status
pl: Status wysyłki

en: State
pl: Status

en: No shipping events have occurred.
pl: Brak zdarzeń związanych z dostawą

en: Shipping events
pl: Zdarzenia wysyłkowe

en: Payment events
pl: Zdarzenia płatności

en: No payment events have occurred.
pl: Brak zdarzeń związanych z płatnością

en: Order %(number)s
pl: Zamówienie %(number)s

en: Customer Information
pl: Informacje o kliencie

en: Customer checked out as a guest.
pl: Klient dokonał zakupu bez rejestracji.

en: Customer has deleted their account.
pl: Klient usunął swoje konto.

en: Order information
pl: Informacje o zamówieniu

en: Order Total
pl: Wartość zamówienia

en: Time of purchase
pl: Czas zakupu

en: Order Details
pl: Szczegóły zamówienia

en: Discounts
pl: Upusty

en: Items ordered
pl: Zamówione produkty

en: Line ID
pl: ID Linii

en: Supplier
pl: Dostawca

en: Supplier SKU
pl: Kod dostawcy

en: Price excl tax (before discounts)
pl: Cena netto (przed upustami)

en: Price inc tax (before discounts)
pl: Cena brutto (przed upustami)

en: With selected lines
pl: Wybrane wiersze

en: Change line status to
pl: Zmień status linii na

en: choose new status
pl: wybierz nowy status

en: Create shipping event
pl: Utwórz zdarzenie dostawy

en: choose event type
pl: wybierz typ zdarzenia

en: with reference
pl: z numerem referencyjnym

en: Create payment event
pl: Utwórz zdarzenie płatności

en: with amount
pl: z kwotą

en: Go!
pl: Wykonaj!

en: Change order status
pl: Zmień status zamówienia

en: Change status
pl: Zmień status

en: This order can't have its status changed.
pl: To zamówienie mieć może mieć zmienionego statusu.

en: From
pl: Od

en: To
pl: Do

en: No status changes.
pl: Brak zmian w statusie.

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
pl: 
                                                                    %(title)s (ilość %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
pl: Brak zdarzeń dostawy

en: Product:
pl: Produkt:

en: quantity
pl: ilość

en: No payment events.
pl: Brak zdarzeń płatności

en: Method name
pl: Nazwa metody

en: Method code
pl: Kod metody

en: Charge (incl tax)
pl: Obciążenie (z  VAT)

en: Charge (excl tax)
pl: Obciążenie (netto)

en: Payment sources
pl: Źródła płatności

en: Allocation
pl: Alokacja

en: Amount debited
pl: Kwota obciążona

en: Amount refunded
pl: Kwota zwrócona

en: No payment sources found for this order.
pl: Brak źródeł płatności dla tego zamówienia.

en: No discounts were applied to this order.
pl: Do zamówienia nie zastosowano żadnych upustów.

en: No notes available.
pl: Brak notatek.

en: Save note
pl: Zachowaj notatkę

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
pl: Noatki można edytować jeszcze 5 minut po ich zapisaniu.

en: Advanced Search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Close
pl: Zamknij

en: Order Search Results
pl: Wyniki wyszukiwania zamówień

en: All Orders
pl: Wszystkie zamówienia

en: Download selected orders as a CSV
pl: Pobierz wybrane zamówienia jako CSV

en: Deleted
pl: Usunięto

en: Changing...
pl: Zmienianie...

en: No orders found.
pl: Brak zamówień.

en: Edit shipping address
pl: Zmień adres dostawy

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
pl: Zmień adres dostawy dla zamówienia %(order.number)s

en: Update address
pl: Aktualizuj adres

en: Order statistics
pl: Statystyka zamówienia

en: Filter result
pl: Filtruj wyniki

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Order status breakdown
pl: Zamówienia w rozbiciu na statusy

en: Delete page '%(title)s'?
pl: Usunąć stronę '%(title)s'?

en: Delete page
pl: Usuń stronę

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć stronę <strong>%(title)s</strong>?

en: Create new page
pl: Stwórz nową stronę

en: No pages found.
pl: Brak stron.

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
pl: 
            Strona <strong>%(title)s</strong> zachowana!

en: Oops! We found some errors
pl: Oops! Wykryto błędy

en: please check the error messages below and try again
pl: proszę sprawdzić komunikaty błędów poniżej i spróbować ponownie

en: previous
pl: poprzednia

en: next
pl: następna

[ctx: Change the sequence order]
en: Re-order
pl: Zmień kolejność

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
pl: 
    Uzytkownik %(user_name)s został odłączony od %(partner_name)s.

en: Undo
pl: Cofnij

en: Delete partner
pl: Usuń partnera

en: Are you sure you want to delete this partner?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tego partnera?

en: Edit the user's details
pl: Zmień dane użytkownika

en: No users associated.
pl: Nie ma dołączonych użytkowników.

en: No address associated.
pl: Brak powiązanego adresu.

en: Manage partner and users
pl: Zarządzaj parnerami i użytkownikami

en: Link an existing user
pl: Dołącz istniejącego użytkownika

en: Link a new user
pl: Dołącz nowego użytkownika.

en: No partners found.
pl: Nie znaleziono partnerów.

en: Unlinking...
pl: Rozłączanie...

en: Unlink user
pl: Odłącz użytkownika

en: No users linked.
pl: Nie ma dołączonych użytkowników.

en: Link a user
pl: Dołącz użytkownika

en: Manage users
pl: Zarządzaj użytkownikami

en: Update details
pl: Aktualizuj szczegóły

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
pl: Częściowy adres e-mail może zostać wprowadzony (np. '@example.com'), aby dopasować wiele adresów.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
pl: 
                                                    Użytkownik jest już połączony z %(name)s.

en: Linking...
pl: Łączenie...

en: Link user
pl: Dołącz użytkownika

en: No users found.
pl: Nie znaleziono użytkowników.

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
pl: 
    <p>Plik <strong>%(filename)s</strong> został przetworzony.</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
pl[0]: 
    dodano <strong>%(n)s</strong> produkt
pl[1]: 
    dodano <strong>%(n)s</strong> produkty
pl[2]: 
    dodano <strong>%(n)s</strong> produktów
pl[3]: 
    dodano <strong>%(n)s</strong> produktów

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
pl[0]: 
    W pliku wystąpił <strong>%(n)s</strong> duplikat produktu
pl[1]: 
    W pliku wystąpiły <strong>%(n)s</strong> duplikaty produktów
pl[2]: 
    W pliku wystąpiło <strong>%(n)s</strong> duplikatów produktów
pl[3]: 
    W pliku wystąpiło <strong>%(n)s</strong> duplikatów produktów

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
pl[0]: 
    W pliku wystąpił <strong>%(n)s</strong> produkt, który nie mógł być odnaleziony w katalogu
pl[1]: 
    W pliku wystąpiły <strong>%(n)s</strong> produkty, które nie mogły być odnalezione w katalogu
pl[2]: 
    W pliku wystąpiło <strong>%(n)s</strong> produktów, które nie mogły być odnalezione w katalogu
pl[3]: 
    W pliku wystąpiło <strong>%(n)s</strong> produktów, które nie mogły być odnalezione w katalogu

en: Edit range metadata
pl: Edytuj dane zakresu

en: Return to ranges homepage
pl: Powrót do strony zakresów

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
pl: 
    <p>Zakres <strong>%(name)s</strong> został zapisany.</p>

en: Edit included products
pl: Edytuj zawarte produkty

en: Delete range '%(name)s'?
pl: Usunąć zakres '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
pl: Czy jesteś pewien usunięcia tego zakresu?

en: Create new range
pl: Utwórz nowy zakres

en: Save and edit products
pl: Zapisz i modyfikuj produkty

en: Num products
pl: Ilość produktów

en: Edit products
pl: Zmień produkty

en: No ranges found.
pl: Brak zakresów.

en: Products in range '%(name)s'
pl: Produkty dla zakresu '%(name)s'

en: products
pl: produkty

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
pl: Ten zakres zawiera wszystkie produkty. Aby dodać produkty ręcznie, odznacz opcję 'Zawiera wszystkie produkty?' na stronie edycji zakresu.

en: Add products
pl: Dodaj produkt

en: Running...
pl: Uruchamianie...

en: Upload history
pl: Historia załadowań

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: New products
pl: Nowe produkty

en: Duplicate products
pl: Duplikaty

en: Unknown products
pl: Nieznane

en: Date uploaded
pl: Data załadowania

en: Products in range
pl: Produkty w zakresie

en: Remove selected products
pl: Usuń zaznaczone produkty

en: Is product discountable?
pl: Czy produkt podlega upustom?

en: Products in Range
pl: Produkty z zakresu

en: Edit range
pl: Zmień zakres

en: return to range list
pl: powróć do listy zakresów

en: Reporting Dashboard
pl: Pulpit raportów

en: Reporting dashboard
pl: Pulpit Raportów

en: Generate report
pl: Utwórz raport

en: No results found.
pl: Brak wyników.

en: No vouchers were used in this period
pl: W danym czasie nie użyto voucherów.

en: Delete review '%(title)s'?
pl: Usunąć recenzję '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
pl: Usunąć recenzję "%(title)s"?

en: Review
pl: Recenzja

en: Review Search
pl: Wyszukaj recenzje

en: Update status of selected reviews
pl: Zmień status wybranych recenzji

[ctx: Review title]
en: Title
pl: Tytuł

en: [Product deleted]
pl: [Produkt usunięty]

en: No reviews found.
pl: Brak recenzji.

en: Update review
pl: Aktualizuj recenzję

en: Review #%(review.id)s
pl: Recenzja #%(review.id)s

en: Review information
pl: Informacje o recenzji

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
pl: 
    <p>Zakres wagowy został dodany do metody wysyłki <strong>%(name)s</strong> .</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
pl: 
    <p>Zakres wagowy został usunięty z metody wysyłki <strong>%(name)s</strong> .</p>

en: Weight band updated
pl: Pasmo wagowe zostało zmienione

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
pl: 
    <p>Sposób dostawy <strong>%(name)s</strong> został dodany.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
pl: 
    <p>Sposób dostawy <strong>%(name)s</strong> został usunięty.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
pl: 
    <p>Sposób dostawy <strong>%(name)s</strong> został zapisany.</p>

en: Delete weight band?
pl: Usunąć pasmo wagowe?

en: Shipping methods
pl: Sposoby dostawy

en: Weight range (kg)
pl: Pasmo wagowe (kg)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
pl: Czy jesteś pewien usunięcia tego zakresu wagowego?

en: Edit weight band
pl: Zmień zakres wagowy

en: Delete shipping method '%(name)s'?
pl: Usunąć sposób dostawy '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten sposób dostawy?

en: Applies to countries
pl: Dotyczy krajów

en: Default product weight (kg)
pl: Domyślna waga produktu (kg)

en: Edit shipping method
pl: Edytuj metodę dostawy

en: Delete shipping method
pl: Skasuj metodę dostawy

en: Weight bands
pl: Pasma wagowe

en: No weight bands have been added yet.
pl: Nie ma jeszcze żadnych pasm wagowych.

en: Add a new weight band
pl: Dodaj nowe pasmo wagowe

en: Add weight band
pl: Dodaj pasmo wagowe

en: Create a new shipping method
pl: Dodaj nowy sposób dostawy

en: Create new shipping charge
pl: Dodaj nowy koszt dostawy

en: Number of weight bands
pl: Ilość pasm wagowych

en: Default weight (kg)
pl: Domyślna waga (kg)

en: No shipping methods found.
pl: Brak sposobów dostawy

en: Delete alert #%(id)s?
pl: Usunąć alert #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
pl: Alert produktu #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
pl: Czy na pewno chcesz skasować ten alert?

en: Search product alerts
pl: Szukaj alertów

en: reset
pl: resetuj

en: Date alert sent
pl: Data wysłania alertu

en: (Anonymous)
pl: (Anonimowo)

en: No alerts found.
pl: Nie znaleziono alertów.

en: Update alert #%(id)s
pl: Zaktualizowano alert #%(id)s

en: General
pl: Ogólne

en: Yes,No
pl: Tak,Nie

en: Superuser
pl: Superużytkownik

en: True,False
pl: Prawda/Fałsz

en: Staff
pl: Personel

en: Last login
pl: Ostatnie logowanie

en: Date joined
pl: Data rejestracji

en: Products viewed
pl: Wyświetlone produkty

en: Number of orders
pl: Ilość zamówień

en: Number of ordered items
pl: Liczba zamówionych produktów

en: Reviews written
pl: Napisanych recenzji

en: Send password reset email
pl: Wyślij link do resetu hasła

en: Order Number
pl: Numer zamówienia

en: Total value
pl: Wartość całkowita

en: This customer has not placed any orders yet.
pl: Klient nie złożył jeszcze żadnych zamówień.

en: This customer has not saved any addresses.
pl: Klient nie zapisał jeszcze żadnego adresu.

en: Product ID
pl: Kod produktu

en: This customer has not written any reviews yet.
pl: Klient nie napisał żadnej recenzji.

en: No customers found.
pl: Brak klientów.

en: Bulk Actions
pl: Akcje zbiorowe

en: With selected customers:
pl: dla wybranych klientów:

en: Make active
pl: aktywuj

en: Make inactive
pl: deaktywuj

en: Delete voucher '%(name)s'?
pl: Usunąć voucher '%(name)s'?

en: Voucher details
pl: Szczegóły vouchera

en: Number of basket additions
pl: Ile raz dodano do koszyka

en: Recent orders
pl: Szukaj w zamówieniach

en: No orders have been placed that use this voucher.
pl: Nie ma żadnych zamówień z tym voucherem.

en: Edit voucher
pl: Edytuj voucher

en: Create new voucher
pl: Utwórz nowy voucher

en: Num baskets
pl: Ilość koszyków

en: Num orders
pl: Ilość zamówień

en: Inactive
pl: Niekatywne

en: No vouchers found.
pl: Brak voucherów.

en: Sorry!
pl: Sorki!

en: Return to previous page
pl: Powrót do poprzedniej strony

en: Go to homepage
pl: Powrót do strony głównej

en: thumbnail
pl: miniaturka

en: Unrecognized image type!
pl: Nierozponany format pliku obrazka!

en: Upload Image
pl: Prześlij Zdjęcie

en: This page is only available to users who aren't logged in.
pl: Ta strona jest dostępna tylko dla użytkowników niezalogowanych.

en:  This offer is no longer available.
pl: Ta oferta nie jest już dostępna.

en: What you need to do
pl: To co musisz zrobić

en: There are no site offers at the moment.
pl: Aktualnie brak ofert.

en: Browse products in offer
pl: Przeglądaj produkty w ofercie

en: Shipping charge (before discounts)
pl: Koszt przesyłki (przed uwzgl. upustu)

en: Shipping charge (after discounts)
pl: Koszt przesyłki (z uwzgl. upustem)

en: Shipping charge
pl: Koszt dostawy

en: Order tax
pl: Podatek

en: Logout
pl: Wyloguj

en: Browse store
pl: Przeglądaj produkty

en: Password reset complete
pl: Hasło zostało zmienione

en: Password reset
pl: Przpomnienie hasła

en: Complete
pl: Kompletne

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
pl: Hasło zostało zmienione. Możesz teraz się zalogować.

en: Log in
pl: Zaloguj

en: Enter a new password
pl: Wprowadź nowe hasło

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pl: Wprowadź hasło dwukrotnie, tak by potwierdzić jego poprawność.

en: Change my password
pl: Zmień hasło

en: Password reset unsuccessful
pl: Hasło nie zostało zmienione

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
pl: Wprowadzony link do zmiany hasła jest nieprawidłowy. Prawdopodobnie został już użyty. Jeżeli chcesz zresetować hasło, musisz ponownie zażądać nowy link.

en: Password reset email sent
pl: Wysłano instrukcję do zmiany hasła

en: Email sent
pl: Wiadomość email została wysłana

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
pl: 
    Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość z instrukcją jak zmienić hasło. Za chwilę powinna być dostarczona.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
pl: 
    Jeżeli jednak email nie dotrze, upewnij się, że przy rejestracji został wprowadzony poprawny adres email i sprawdź folder ze spamem.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
pl: Nie pamiętasz hasła? Podaj swój adres e-mail, wyślemy Ci instrukcję do jego zmiany.

en: Send reset email
pl: Wyślij e-mail z przypomnieniem

en: Refine your search
pl: Doprecyzuj warunki wyszukiwania

en: 
            Products matching "%(q)s"
pl: 
            Produkty pasujące do "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
pl: 
    Znaleziono <strong>%(num_results)s</strong> wyników, pokazane od <strong>%(start)s</strong> do <strong>%(end)s</strong>.

en: Found <strong>0</strong> results.
pl: Znaleziono <strong>0</strong> wyników.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
pl: 
    Czy miałes na myśli <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: Back to search results
pl: Powróć do wyników wyszukiwania

en: You need to select some %ss
pl: Musisz wybrać jakieś %s
