django-oscar - en to id translation catalogue (1650 entries)

en: Mr
id: Tuan

en: Miss
id: Nona

en: Mrs
id: Nyonya

en: Ms
id: Nn.

en: Dr
id: Saudara

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
id: Judul

en: First name
id: Nama Depan

en: Last name
id: Nama Belakang

en: First line of address
id: Baris pertama dari alamat

en: Second line of address
id: Baris kedua dari alamat

en: Third line of address
id: Baris ketiga dari alamat

en: City
id: Kota

en: State/County
id: Provinsi

en: Post/Zip-code
id: Kode Pos

en: Country
id: Negara

en: Search text - used only for searching addresses
id: Pencarian kata - hanya gunakan untuk pencarian alamat

en: Address
id: Alamat

en: Addresses
id: Alamat

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
id: Alamat dalam %(country)s membutuhkan kodepos yang valid

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
id: Kodepos '%(postcode)s' tidak valid untuk %(country)s

en: Country name
id: Nama negara

en: Official name
id: Nama resmi

en: Display order
id: Tampilkan pesanan

en: Higher the number, higher the country in the list.
id: Tingkatkan angka, negara pada daftar.

en: Is shipping country
id: Apakah termasuk negara pengiriman

en: Countries
id: Negara

en: Phone number
id: Nomor Telpon

en: In case we need to call you about your order
id: Andaikata kami perlu menghubungi anda mengenai pesanan

en: Instructions
id: Instruksi

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
id: Ceritakan apa yang perlu kami ketahui ketika menerima pesanan Anda.

en: Shipping address
id: Alamat Pengiriman

en: Shipping addresses
id: Alamat pengiriman

en: User
id: Pengguna

en: Default shipping address?
id: Alamat pengiriman default?

en: Default billing address?
id: Alamat tagihan bawaan

en: Number of Orders as Shipping Address
id: Jumlah Pesanan sebagai Alamat Pengiriman

en: Number of Orders as Billing Address
id: Jumlah Pesanan sebagai Alamat Penagihan

en: Address Hash
id: Hash alamat

en: Date Created
id: Tanggal dibuat

en: User address
id: Alamat Pengguna

en: User addresses
id: Alamat pengguna

en: This address is already in your address book
id: Alamat sudah tertera pada daftar alamat Anda.

en: Billing address
id: Alamat Penagihan

en: Billing addresses
id: Alamat penagihan

en: Partner
id: Rekan

en: Partner address
id: Alamat partner

en: Partner addresses
id: Alamat partner

en: Product
id: Produk

en: Views
id: Tampilan

en: Basket Additions
id: Tambahan troli belanja

en: Purchases
id: Pembelian

en: Score
id: Skor

en: Product record
id: Rekaman produk

en: Product records
id: rekord produk

en: Record for '%s'
id: rekord untuk '%s'

en: Product Views
id: Tampilan produk

en: Orders
id: Pesanan

en: Order Lines
id: daftar pesanan

en: Order Items
id: Item pesanan

en: Total Spent
id: Total belanja

en: Last Order Date
id: Tanggal Terakhir Memesan

en: User record
id: rekord pengguna

en: User records
id: record pengguna

en: User product view
id: Tampilan produk pengguna

en: User product views
id: Tampilan produk pengguna

en: %(user)s viewed '%(product)s'
id: %(user)s melihat '%(product)s'

en: Search term
id: Istilah pencarian

en: User search query
id: kueri pencarian pengguna

en: User search queries
id: Pengguna mencari kueri

en: %(user)s searched for '%(query)s'
id: %(user)s mencari '%(query)s'

en: Analytics
id: Analisis

en: Basket additions
id: Troli belanja tambahan

en: Product analytics
id: Analisis produk

en: Name
id: Nama

en: Date registered
id: Tanggal registrasi

en: Product views
id: Tampilan produk

en: Order lines
id: daftar pesanan

en: Order items
id: Item pesanan

en: Total spent
id: Pengeluaran Total

en: Date of last order
id: Tanggal pesanan terakhir

en: User analytics
id: Analisis pengguna

en: Owner
id: Pemilik

en: Open - currently active
id: Terbuka - sedang aktif

en: Merged - superceded by another basket
id: Digabung - digantikan dengan keranjang lain

en: Saved - for items to be purchased later
id: Tersimpan - untuk item yang dibeli nanti

en: Frozen - the basket cannot be modified
id: Dibekukan - Troli tidak dapat diubah

en: Submitted - has been ordered at the checkout
id: Disubmit - telah di pesan di kasir

en: Vouchers
id: Voucher

en: Date created
id: Tanggal Dibuat

en: Date merged
id: Tanggal penggabungan

en: Date submitted
id: Tanggal Dikirim

en: Basket
id: Troli belanja

en: Baskets
id: Troli belanja

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
id: %(status)s troli belanja (pemilik: %(owner)s, daftar ke: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
id: Disebabkan pembatasan kami tidak dapat mengirim lebih dari %(threshold)d item dalam satu pesanan.

en: Line Reference
id: Daftar referensi

en: Quantity
id: Jumlah

en: Currency
id: Mata uang

en: Price excl. Tax
id: Harga belum termasuk pajak

en: Price incl. Tax
id: Harga dengan Pajak

en: Date Updated
id: Tanggal Diperbarui

en: Basket line
id: Daftar troli belanja

en: Basket lines
id: Daftar troli belanja

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
id: Troli belanja #%(basket_id)d, Produk #%(product_id)d, jumlah %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
id: Anda tidak dapat mengubah %s troli belanja

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
id: harga '%(product)s' telah naik dari %(old_price)s to %(new_price)s sejak Anda menambahkan ke dalam troli belanja

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
id: harga '%(product)s' telah turun dari %(old_price)s to %(new_price)s sejak Anda menambahkan ke dalam troli belanja

en: Line
id: Daftar

en: Option
id: Pilihan

en: Value
id: Nilai

en: Line attribute
id: daftar atribut

en: Line attributes
id: daftar atribut

en: Save for Later
id: Simpan untuk Nanti

en: Move to Basket
id: Pindah ke Troli belanja

en: Code
id: Kode

en: Variant
id: Varian

en: Please select a valid product
id: Silakan pilih produk yang valid

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
id: Disebabkan keterbatasan kami tidak dapat mengirim lebih dari %(threshold)d item dalam satu pesanan. Pada pesanan Anda terdapat %(basket)d item.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
id: Produk ini tidak dapat ditambahkan ke belanjaan Anda dikarenakan perbedaan mata uang produk lain di dalam keranjang anda

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
id: kami menggabungkan belanjaan dari sesi sebelumnya. Isinya telah berubah.

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Basket status
id: Status Keranjang

en: Num lines
id: Nomer baris

en: Num items
id: Nomer barang

en: Date of creation
id: Tanggal pembuatan

en: Time since creation
id: Waktu sejak pembuatan

en: Open baskets
id: Belanjaan yang masih terbuka

en: Time between creation and submission
id: Waktu antara pembuatan dan penyetoran

en: Submitted baskets
id: Submit belanjaan

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
id: Anda tidak dapat menyimpan barang untuk kemudian jika belum log in

en: The '%(code)s' voucher has expired
id: Voucher '%(code)s' telah kadaluarsa

en: The '%(code)s' voucher is not active
id: Voucher '%(code)s' tidak aktif

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
id: Belanjaan Anda tidak memenuhi syarat sebagai kupon diskon

en: Voucher '%(code)s' added to basket
id: Voucher '%(code)s' ditambahkan ke belanjaan

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
id: Anda telah menambahkan kode voucher '%(code)s' ke dalam belanjaan Anda

en: No voucher found with code '%(code)s'
id: Kode voucher '%(code)s' tidak ditemukan

en: Please enter a voucher code
id: Masukkan kode voucher

en: No voucher found with id '%s'
id: Voucher '%s' tidak ditemukan

en: Voucher '%s' removed from basket
id: Voucher '%s' dipindahkan dari basket

en: Requires shipping?
id: Apakah membutuhkan pengiriman?

en: Track stock levels?
id: Lacak level stok?

en: Options
id: Pilihan

en: Product class
id: Kelas Produk

en: Product classes
id: Kelas produk

en: Description
id: Deskripsi

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Categories
id: Kategori

en: Product category
id: Kategori Produk

en: Product categories
id: Kategori produk

en: Stand-alone product
id: Produk berdiri sendiri

en: Parent product
id: Produk indukan

en: Child product
id: Produk turunan

en: Product structure
id: Struktur produk

en: UPC
id: Kode UPC

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
id: UPC adalah pengidentifikasi untuk produk yang tidak sahspesifik terhadap pemasoknya. misalnya ISBN untuk sebuah buku.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
id: Hanya pilih produk indukan jika membuat produk turunan. Sebagai contoh jika ukuran 4 dari t-shirt tertentu. kosongkan jika iyaproduk yang berdiri sendiri (misal hanya ada satu versi dari produk ini).

[ctx: Product title]
en: Title
id: Judul

en: Product type
id: Jenis produk

en: Choose what type of product this is
id: Pilih tipe apa dari produk ini

en: Attributes
id: Atribut

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
id: Product Attribute adalah sesuatu yang dimiliki oleh sebuah produk, misalnya ukurandan ditentukan oleh kelasnya

en: Product options
id: Pilihan dari produk

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
id: Options adalah nilai yang dikaitkan dengan sebuah item ketika produk itu ditambahkan kebelanjaan pelanggan. Hal ini semacam tulisan yang dicetak di sebuah T-shirt.

en: Recommended products
id: Produk yang direkomendasikan

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
id: Ini adalah produk yang rekomendasi yang menyertai produk utama.

en: Rating
id: Peringkat

en: Date updated
id: Tanggal diperbarui

en: Is discountable?
id: apakah dapat didiskon?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
id: Tanda ini berarti jika produk ini dapat digunakan dalam penawaran atau tidak

en: Products
id: Produk

en: Your product must have a title.
id: Produk anda harus memiliki judul

en: Your product must have a product class.
id: Produk anda harus memiliki kelas produk

en: Only child products can have a parent.
id: Hanya produk turunan yang dapat memiliki indukan.

en: A child product needs a parent.
id: Sebuah produk turunan membutuhkan produk induk.

en: You can only assign child products to parent products.
id: Anda hanya boleh menetapkan produk turunan ke produk induk.

en: A child product can't have a product class.
id: Produk turunan tidak dapat memiliki kelas produk

en: A child product can't have a category assigned.
id: Sebuah produk turunan tidak dapat memiliki categori yang ditetapkan

en: A child product can't have options.
id: Produk turunan tidak dapat memiliki opsi

en: A parent product can't have stockrecords.
id: Produk induk tidak perlu memiliki data stok.

en: The specified parent product is a child product.
id: Produk utama tertentu adalah produk turunan.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
id: Satu item tidak dapat menambah produk turunan ke produk dengan catatan stok

en: Primary product
id: Produk utama

en: Recommended product
id: Produk rekomendasi

en: Ranking
id: Peringkat

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
id: Menentukan urutan produk. Produk dengan nilai tertinggi akan muncul sebelum peringkat rendah sebelumnya.

en: Product recommendation
id: Rekomendasi produk

en: Product recomendations
id: Produk yang direkomendasikan

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
id:  Kode hanya berupa huruf a-z, A-Z, angka,garis bawah (_), dan tidak dimulai dengan sebuah angka.

en: Text
id: Teks

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: True / False
id: Benar / Salah

en: Float
id: Pecahan

en: Date
id: Tanggal

en: Datetime
id: Tanggal waktu

en: Multi Option
id: Multi Opsi

en: Entity
id: Entitas

en: Type
id: Tipe

en: Option Group
id: Kelompok Opsi

en: Select an option group if using type "Option" or "Multi Option"
id: Pilih grup opsi jika menggunakan "Opsi" atau "Multi Opsi"

en: Required
id: Wajib

en: Product attribute
id: Atribut produk

en: Product attributes
id: Atribut produk

en: Must be a float
id: Harus bilangan pecahan

en: Must be an integer
id: Harus bilangan bulat

en: Must be a date or datetime
id: Harus berbentuk tanggal atau waktu

en: Must be a datetime
id: Harus tanggal waktu

en: Must be a boolean
id: Harus bilangan boolean

en: Must be a model instance
id: Harus sebuah model instance

en: Must be a list or AttributeOption queryset
id: Harus berupa list atau queryset AttributeOption

en: Must be an AttributeOption model object instance
id: Harus berupa instance objek model AttributeOption

en: AttributeOption has not been saved yet
id: AttributeOption belum disimpan

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
id: %(enum)s bukan pilihan yang valid untuk %(attr)s

en: Must be a file field
id: Harus bertipe file-field

en: Attribute
id: Atribut

en: Boolean
id: Bilangan Boolean

en: DateTime
id: Tanggal Waktu

en: Value multi option
id: Nilai opsi multi

en: Value option
id: Pilihan nilai

en: Product attribute value
id: Nilai atribut produk

en: Product attribute values
id: Nilai atribut produk

en: Attribute option group
id: Pilihan atribut kelompok

en: Attribute option groups
id: Pilihan atribut kelompok

en: Group
id: Grup

en: Attribute option
id: Opsi atribut

en: Attribute options
id: Opsi atribut

en: Original
id: Asli

en: Caption
id: Judul halaman

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
id: Sebuah gambar dengan tampilan dari nol akan menjadi gambar utama untuk sebuahproduk

en: Product image
id: Gambar produk

en: Product images
id: Gambar produk

en: Catalogue
id: Katalog

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
id: %(obj)s tidak memiliki nama atribut '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
id: Atribut %(attr)s tidak boleh kosong

en: %(attr)s attribute %(err)s
id: Atribut %(attr)s %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
id: Judul

en: Body
id: Bagian

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
id: Nama

en: Requires moderation
id: Butuh moderasi

en: Approved
id: Disetujui

en: Rejected
id: Ditolak

en: Total Votes
id: Total Suara

en: Delta Votes
id: Selisih Suara

en: Product review
id: Ulasan produk

en: Product reviews
id: Ulasan produk

en: Anonymous reviews must include a name and an email
id: Ulasan tanpa nama harus termasuk sebuah nama dan sebuah email

en: anonymous
id: anonim

en: Only signed in users can vote
id: Hanya pengguna yang sudah masuk yang bisa memilih

en: Up
id: atas

en: Down
id: bawah

en: Vote
id: Memilih

en: Votes
id: Memilih

en: You cannot vote on your own reviews
id: Anda tidak dapat memilih ulasan anda sendiri

en: Only signed-in users can vote on reviews
id: Hanya pengguna yang masuk yang dapat memilih ulasan

en: You can only vote once on a review
id: Anda hanya dapat memilih sekali pada ulasan

en: Catalogue reviews
id: Ulasan katalog

en: Recency
id: Resensi

en: Sort by
id: Urut berdasarkan

en: You have already reviewed this product!
id: Kamu telah memberi ulasan pada produk ini

en: You can't leave a review for this product.
id: Anda tidask dapat meninggalkan ulasan pada produk ini

en: Thank you for reviewing this product
id: Terima kasih telah memberi ulasan pada produk ini

en: Thanks for voting!
id: Terima kasih sudah memberi suara!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
id: %(filename)s bukan gambar valid (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
id: %s bukan gambar arsip yang valid

en: The given page number was invalid.
id: Nomor halaman yang dituju tidak ada

en: All products
id: Semua produk

en: Checkout
id: cekout

en: My email address is
id: Alamat email saya adalah

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
id: Saya pelanggan baru dan ingin diproses sebagai tamu

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
id: Saya adalah pelanggan baru dan ingin membuat sebuah akun sebelum keluar dari halaman

en: I am a returning customer, and my password is
id: Saya sudah jadi pelanggan dan kata sandi saya adalah

en: A user with that email address already exists
id: Pengguna dengan alamat email tersebut sudah ada

en: You need to add some items to your basket to checkout
id: Anda perlu menambahkan beberapa item ke keranjang anda untuk cekout

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
id: '%(title)s tidak tersedia lagi untuk membeli (%(reason)s). Silahkan Anda sesuaikandengan belanjaan untuk melanjutkan

en: Please either sign in or enter your email address
id: Mohon pilih masuk atau tuliskan alamat email

en: Please choose a shipping address
id: Pilih alamat kirim

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
id: Alamat kirim pilihan anda sebelumnya tidak valid lagi. Mohon pilih yang lain

en: Please choose a shipping method
id: Pilih cara pengiriman

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
id: Pilihan metode pengiriman anda sebelumnya tidak valid lagi. Mohon pilih yang lain

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
id: Buat akun anda dan anda akan diarahkan kembali ke cekoutproses

en: Address saved
id: Alamat tersimpan

en: Address deleted
id: Alamat terhapus

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
id: Pengiriman tidak tersedia untuk alamat yang anda pilih - Mohon pilih yang lain

en: Your submitted shipping method is not permitted
id: Metode pengiriman yang anda tetapkan tidak diizinkan

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
id: Masalah yang terjadi ketika proses pembayaran untuk pesanan ini - tidak ada pembayaran yang diambil. Harap menghubungi pelayanan pelanggan jika masalah ini berlanjut

en: Email Address
id: Alamat Email

en: Subject
id: Subjek

en: Body Text
id: Badan Teks

en: Body HTML
id: Badan HTML

en: Date Sent
id: Tanggal Terkirim

en: Emails
id: Email

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
id: Email kepada %(user)s dengan subyek '%(subject)s'

en: Code used for looking up this event programmatically
id: Kode ini untuk mencari acara pemograman

en: Order related
id: Pesanan terkait

en: User related
id: Pengguna terkait

en: Email Subject Template
id: Pola subyek email

en: Email Body Template
id: Pola badan email

en: Email Body HTML Template
id: Pola badan email HTML

en: HTML template
id: Pola HTML

en: SMS Template
id: Pola SMS

en: SMS template
id: Pola SMS

en: Communication event type
id: Tipe acara komunikasi

en: Communication event types
id: Tipe acara komunikasi

en: Inbox
id: Pesan masuk

en: Archive
id: Arsip

en: Notification
id: Notifikasi

en: Notifications
id: Notifikasi

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
id[0]: %(count)d notifikasi diarsipkan

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
id[0]: %(count)d notifikasi dihapus

en: email address
id: alamat email

en: Staff status
id: Status staf

en: Designates whether the user can log into this admin site.
id: Menunjuk apakah pengguna dapat masuk ke situs admin

en: Active
id: Aktif

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
id: Menunjuk pada apakah pengguna harus diperlakukan sebagai aktif. Batal memilih sebagai gantinya atau menghapus akun.

en: date joined
id: tanggal bergabung

en: Users
id: Pengguna

en: Key
id: Kunci

en: Not yet confirmed
id: Belum dikonfirmasi

en: Cancelled
id: Dibatalkan

en: Closed
id: Ditutup

en: Date confirmed
id: Tanggal dikonfirmasi

en: Date cancelled
id: Tanggal dibatalkan

en: Date closed
id: Tanggal ditutup

en: Product alert
id: Pemberitahuan produk

en: Product alerts
id: Pemberitahuan produk

en: Product Alerts
id: Pemberitahuan produk

en: An alert has been created
id: Sebuah pemberitahuan telah dibuat

en: A confirmation email has been sent to %s
id: sebuah komfirmasi email telah dikirim ke %s

en: Your stock alert is now active
id: Pemberitahuan stiok anda sekarang aktif

en: Your stock alert cannot be confirmed
id: Pemberitahuan stok anda tidak dapat dikonfirmasi

en: Your stock alert has been cancelled
id: Pemberitahuan stok anda telah dibatalkan

en: Your stock alert cannot be cancelled
id: Pemberitahuan stok anda tidak dapat dibatalkan

en: Customer
id: Pelanggan

en: Email address
id: Alamat email

en: Password
id: Kata Sandi

en: The entered password is not valid!
id: Password yang dimasukkan tidak valid!

en: Confirm password
id: Konfirmasi kata sandi

en: The two password fields didn't match.
id: Kedua kata sandi tidak cocok

[ctx: start date]
en: From
id: Dari

[ctx: end date]
en: To
id: Kepada

en: Order number
id: Nomor Pesanan

en: At least one field is required.
id: Setidaknya satu area adalah wajib

en: All orders
id: Semua pesanan

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
id: Pesanan ditempatkan antara %(date_from)s dan %(date_to)s dan nomor orderan yang terdapat pada %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
id: pesanan ditempatkan antara %(date_from)s dan %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
id: Pesanan ditempatkan sejak %(date_from)s dan nomer yang terdapat pada %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
id: Pesanan ditempatkan sejak %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
id: Pesanan ditempatkan sampai %(date_to)s dan nomor pesanan yang terdapat pada %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
id: Pesanan ditempatkan sampai %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
id: Pesanan dengan nomor yang terdapat pada %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
id: Seorang pengguna dengan alamat email ini telah ada

en: Send notification to
id: Kirim notifikasi kepada

en: Enter your email
id: Masukkan email anda

en: There is already an active stock alert for %s
id: Pemberitahuan stok telah aktif untuk %s

en: %s has been sent a confirmation email for another product alert on this site. Please confirm or cancel that request before signing up for more alerts.
id: %s telah mengirim konfirmasi email untuk peringatan produk lain di situs ini. Harap konfirmasikan atau batalkan permintaan sebelum mendaftar untuk lebih banyak pemberitahuan.

en: You already have an active alert for this product
id: Anda telah memiliki pemberitahuan yang aktif untuk produk ini

en: Welcome back
id: Selamat datang kembali

en: Thanks for registering!
id: Terima kasih sudah mendaftar!

en: Profile
id: Profil

en: Edit Profile
id: Ubah Profil

en: Profile updated
id: Profil diperbarui

en: Delete profile
id: Profil dihapus

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
id: Profil anda telah dihapus. Terima kasih telah menggunakan situs ini.

en: Change Password
id: Ubah Katasandi

en: Password updated
id: Katasandi diperbarui

en: Email History
id: Sejarah Email

en: Order History
id: Sejarah Pesanan

en: Order
id: Pesanan

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
id: Semua baris yang tersedia dari pesanan %(number)s telah ditambahkan ke belanjaan Anda

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
id: Memesan kembali tidak dimungkinkan untuk %(number)s karena tidak tersedia untuk dibeli

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
id: %(qty)d perbanyak dari '%(product)s' telah ditambahkan ke belanjaan Anda

en: '%s' has been added to your basket
id: '%s' telah ditambahkan ke daftar belanja.

en: Address Book
id: Buku Alamat

en: Add a new address
id: Tambahkan alamat baru

en: Address '%s' created
id: Alamat '%s' dibuat

en: Edit address
id: Ubah alamat

en: Address '%s' updated
id: Alamat '%s' diperbarui

en: Delete address?
id: Hapus alamat?

en: Address '%s' deleted
id: Alamat '%s' dihapus

en: We do not ship to this country
id: Kami tidak mengirim ke negara ini

en: Wish Lists
id: Daftar keinginan

en: Quantities updated.
id: Jumlah diperbarui

en: Create a new wish list
id: Buat daftar keinginan yang baru

en: The requested product no longer exists
id: Produk yang diminta tidak ada lagi

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
id: Daftar keinginan anda telah dibuat dan '%(name)s telah ditambahkan

en: Your wishlist has been created
id: Daftar keinginan telah dibuat

en: %(title)s has been added to your wishlist
id: %(title)s telah ditambahkan kedalam daftar keinginan

en: Your '%s' wishlist has been updated
id: Daftar keinginan '%s' Anda telah diperbaharui

en: Delete %s
id: Hapus %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
id: Daftar keiginan '%s' Anda telah dihapus

en: '%s' was added to your wish list.
id: '%s' telah ditambahkan ke daftar keinginan anda.

en: Remove %s
id: Hapus %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
id: '%(title)s' telah dihapus dari daftar keinginan anda '%(name)s'

en: Wish list '%(name)s' already containing '%(title)s'
id: Daftar keinginan '%(name)s' sudah memiliki '%(title)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
id: '%(title)s' dipindah ke daftar keinginan '%(name)s'

en: Dashboard
id: Papan pedoman

en: Create a new product of type
id: Membuat tipe produk baru

en: -- Choose type --
id: -- Pilih jenis --

en: Product title
id: Judul produk

en: Select an option group
id: Pilih grup opsi

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
id: Pada rekaman stok terakhir harus diatur untuk rekan yang terkait

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
id: Berdiri sendiri dan produk utama harus memiliki setidaknya satu kategori

en: A child product should not have categories
id: Produk turunan tidak harus memiliki kategori

en: Title
id: Judul

en: Variants
id: variasi

en: Stock records
id: Rekaman Stok

en: Actions
id: Aksi

en: Number of child categories
id: Nomor dari kategori produk turunan

en: %s Category | %s Categories
id[0]: %s kategori

en: Option summary
id: Ringkasan pilihan

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
id[0]: %s Grup Opsi Atribut

en: Product search results
id: Produk hasil pencarian

en: Please choose a product type
id: Pilih jenis produk

en: Create new %(product_class)s product
id: Buat baru %(product_class)s produk

en: Create new variant of %(parent_product)s
id: Buat variasi baru dari %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
id: Mengubah variasi dari %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
id: Data yang dikirimkan tidak valid - mohon perbaiki kesalahan di bawah ini

en: Delete product variant?
id: Hapus varian produk?

en: Delete product?
id: Hapus produk?

en: Deleted product variant '%s'
id: Produk variasi telah dihapus '%s

en: Deleted product '%s'
id: Produk dihapus '%s'

en: All alerts
id: Semua peringatan

en: Add a new category
id: Tambahkan kategori baru

en: Category created successfully
id: Kategori berhasil dibuat

en: Update category '%s'
id: Perbarui kategori '%s'

en: Category updated successfully
id: Kategori berhasil diperbarui

en: Category deleted successfully
id: Kategori berhasil dihapus

en: Add a new product type
id: Menambah tipe produk baru

en: Product type created successfully
id: Tipe produk berhasil dibuat

en: Update product type '%s'
id: Memperbaharui tipe produk '%s'

en: Product type updated successfully
id: Tipe produk berhasil diperbaharui

en: Product Types
id: Tipe produk

en: Delete product type '%s'
id: Menghapus tipe produk '%s'

en: Unable to delete '%s'
id: Tidak dapat menghapus '%s'

en: %i products are still assigned to this type
id: %i Produk ini masih terpasang untuk tipe ini

en: Product type deleted successfully
id: Tipe produk berhasil dihapus

en: Add a new Attribute Option Group
id: Tambah Grup Opsi Atribut baru

en: Attribute Option Group created successfully
id: Grup Opsi Atribut berhasil dibuat

en: Update Attribute Option Group '%s'
id: Perbarui Grup Opsi Atribut '%s'

en: Attribute Option Group updated successfully
id: Grup Opsi Atribut berhasil diperbarui

en: Delete Attribute Option Group '%s'
id: Hapus Grup Opsi Atribut '%s'

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
id: %i atribut produk masih bagian dari grup opsi atribut ini

en: Attribute Option Group deleted successfully
id: Grup Opsi Atribut berhasil dihapus

en: Communications dashboard
id: Pedoman komunikasi

en: Email subject template
id: Pola subyek email

en: Email body text template
id: Pola badan pesan email

en: Email body HTML template
id: Pola badan email HTML

en: Preview email
id: Peninjauan email

en: No order found with this number
id: Tidak ada pesanan yang ditemukan dengan nomor ini

en: Please enter an email address
id: Masukkan alamat email

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
id: Formulir yang diajukan tidak ada, harap periksa kembali dan ajukan ulang

en: Email saved
id: Email tersimpan

en: A preview email has been sent to %s
id: Peninjauan email telah dikirim ke %s

en: Offers dashboard
id: Papan penawaran

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: The end date must be after the start date
id: Tanggal selesai harus setelah tanggal mulai

en: Custom condition
id: Kondisi pesanan

en: A range is required
id: Kisaran diperlukan

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
id: Harap pilih kisaran, tipe dan nilai atau pilih kondisi pesanan

en: Custom incentive
id: Insentif khusus

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
id: Harap pilih kisaran, tipe dan nilai atau pilih Insentif khusus

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
id: Tidak ada pilihan lain yang dapat diatur jika kamu menggunakan insentif khusus

en: Offer name
id: Penawaran nama

en: Is active?
id: Apakah aktif?

en: Order date
id: Tanggal Pesanan

en: Order total
id: Total pesanan

en: Cost
id: Biaya

en: All offers
id: Semua tawaran

en: Offers matching '%s'
id: Penawaran cocok '%s'

en: %s step not complete
id: %s langkah tidak lengkap

en: Offer '%s' updated
id: Penawaran '%s' diperbaharui

en: Offer '%s' created!
id: Penawaran '%s' dibuat

en: Name and description
id: Nama dan deskripsi

en: Incentive
id: Insentif

en: Restrictions
id: Restriksi

en: Offer deleted!
id: Tawaran dihapus!

en: Offer is already suspended
id: Penawaran telah ditangguhkan

en: Offer suspended
id: Penawaran ditangguhkan

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
id: Penawaran tidak dapat dipulihkan karena saat ini tidak ditangguhkan

en: Offer reinstated
id: Penawaran dipulihkan

en: Orders dashboard
id: Papan pesanan

en: Orders placed since %s
id: Pesanan ditempatkan sejak %s

en: Orders placed until %s
id: Pesanan ditempatkan sampai %s

en: Customer name
id: Nama pelanggan

en: Product name
id: Nama produk

en: Partner SKU
id: SKU Rekan

en: Date from
id: Tanggal mulai

en: Date to
id: Tanggal selesai

en: Voucher code
id: Kode voucher

en: Payment method
id: Cara pembayaran

en: Get results as
id: Mendapat hasil seperti

en: New order status
id: Status pesanan baru

en: Order number starts with "{order_number}"
id: Nomor pesanan dimulai dengan "{order_number}"

en: Customer name matches "{customer_name}"
id: Kecocokan nama pelanggan "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
id: Kecocokan nama produk "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
id: termasuk sebuah item dengan UPC "{upc}"

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
id: termasuk sebuah item dengan rekan SKU "{partner_sku}"

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
id: Ditempatkan antara {start_date} dan {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
id: Ditempatkan setelah {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
id: Ditempatkan sebelum {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
id: Gunakan kode kupon "{voucher_code}"

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
id: Bayar menggunakan {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
id: Status pesanan adalah {order_status}

en: Order value
id: Nilai pesanan

en: Date of purchase
id: Tanggal pembelian

en: Number of items
id: Jumlah dari item

en: Order status
id: Status pesanan

en: Customer email address
id: Alamat email pelanggan

en: Deliver to name
id: Nama pada pengiriman

en: Bill to name
id: Nama pada tagihan

en: The new status '%s' is not valid
id: Status baru '%s' tidak valid

en: The new status '%s' is not valid for this order
id: Status baru '%s' tidak valid untuk pesanan ini

en: Unable to change order status due to payment error: %s
id: Tidak dapat mengubah status pesanan karena kesalahan pembayaran: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
id: Status pesanan diubah dari '%(old_status)s' ke '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
id: Tidak ada aksi yang disampaikan

en: Invalid action
id: Aksi tidak valid

en: You must select some lines to act on
id: Anda harus memilih beberapa baris untuk bertindak

en: Invalid lines requested
id: Baris tidak valid diminta

en: The entered quantity for line #%s is not valid
id: Jumlah yang dimasukan untuk baris #%s tidak valid

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
id: Jumlah yang dimasukkan ke baris #%(line_id)s seharusnya tidak lebih tinggi dari %(quantity)s

en: Note saved
id: Catatan tersimpan

en: Note cannot be deleted
id: Catatan tidak dapat dihapus

en: Note deleted
id: Catatan terhapus

en: Invalid form submission
id: Pengiriman formulir tidak valid

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
id: Tidak dapat mengubah status pesanan seperti meminta status baru yang tidak valid

en: Please choose a valid amount
id: Pilih jumlah yang benar

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
id: '%(status)s' bukan status yang valid untuk baris %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
id: Status baris #%(line_id)d diubah dari '%(old_status)s' to '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
id: Tipe kegiatan '%s' tidak valid

en: Unable to create shipping event: %s
id:  tidak dapat membuat kegiatan pengiriman: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
id: Tidak dapat membuat kegiatan pengiriman karena pembayaran gagal: %s

en: Shipping event created
id: Kegiatan pengiriman dibuat

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
id: Tidak dapat membuat kegiatan pembayaran karena pembayaran gagal: %s

en: Unable to create payment event: %s
id: tidak dapat membuat hal pembayaran: %s

en: Payment event created
id: Kegiatan pembayaran telah dibuat

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
id: %(field)s diubah dari '%(old_value)s' ke '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
id: Alamat pengiriman telah dibaharui:
    %s

en: Delivery address updated
id: Alamat pengiriman diperbaharui

en: Pages dashboard
id: papan pedoman halaman-halaman

[ctx: Page title]
en: Title
id: Judul

en: Example: '/about/contact/'.
id: Contoh: '/about/contact/'.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
id: Nilai ini hanya boleh berisi huruf, angka, titik, garis bawah, tanda hubung, garis miring atau tilde.

en: All pages
id: Semua halaman

en:  with title containing '%s'
id: Dengan judul yang terkandung '%s'

en: Create New Page
id: Buat Halaman Baru

en: Deleted page '%s'
id: menghapus halaman '%s'

en: Partners dashboard
id: Dashboard rekanan

[ctx: Partner's name]
en: Name
id: Nama

en: Full dashboard access
id: Dashboard dengan akses penuh

en: Limited dashboard access
id: Dashboard dengan akses terbatas

en: User role
id: Role pengguna

en: Confirm Password
id: Konfirmasi kata sandi

en: All partners
id: Semua rekan

en: Partners matching '%s'
id: Kekocokan rekanan '%s'

en: Create new partner
id: membuat rekan baru

en: Partner '%s' was created successfully.
id: Rekan '%s' telah berhasil dibuat

en: Partner '%s' was updated successfully.
id: Rekan '%s' telah berhasil diperbaharui

en: Partner '%s' was deleted successfully.
id: Rekan '%s' telah berhasil dihapus

en: Create user
id: Buat pengguna

en: User '%s' was created successfully.
id: Pengguna '%s' telah berhasil dibuat.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
id: Pengguna '%(name)s direlasikan ke '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
id: Pengguna '%(name)s telah berelasi dengan '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
id: Pengguna '%(name)s' tidak berelasi dengan '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
id: Ubah pengguna '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
id: Pengguna '%s' telah berhasil diupdate

en: Ranges dashboard
id: Papan barisan

en: Product SKUs or UPCs
id: Produk SKUs atau UPCs

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
id: Kamu dapat menaruh dalam sebuah pilihan SKUs atau UPCs

en: File of SKUs or UPCs
id: Berkas dari SKUs atau UPCs

en: Either comma-separated, or one identifier per line
id: Baik dipisahkan koma, atau satu titik per baris

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
id: Kamu harus mengirimkan baik sebuah daftar dari SKU/UPCs atau sebuah berkas

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
id: Produk dengan SKU atau UPC cocok %s telah dalam baris ini

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
id: Tidak ada produk dengan SKU atau UPC yang cocok dengan %s

en: Create range
id: membuat area

en: Range deleted
id: area dihapus

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
id[0]: Dihapus %d produk dari barisan

en: %d product added to range | %d products added to range
id[0]: %d produk ditambahkan ke barisan

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
id: Tidak ada produk yang ditemukan dengan SKU atau UPC yang cocok %s

en: There are more than one product with SKU %s
id: Sudah ada lebih dari satu produk dengan SKU %s

en: Reports dashboard
id: Papan lapopran

en: Report Type
id: Jenis Laporan

en: Only the offer and order reports use the selected date range
id: hanya penawaran dan laporan pesanan menggunakan daerah tanggal yang dipilih

en: The report is inclusive of this date
id: laporan ini temasuk pada tanggal ini

en: Download
id: Unduh

en: Your start date must be before your end date
id: tanggal kamu memulai harus sebelum tanggal kamu akhiri

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
id: %(report_filter)s antara %(start_date)s dan %(end_date)s

en: You do not have access to this report
id: Anda tidak punya akses ke laporan ini

en: Reviews dashboard
id: Dashboard ulasan

en: Keyword
id: kata kunci

en: to
id: kepada

en: %(main_filter)s %(date_filter)s %(status_filter)s%(kw_filter)s %(name_filter)s
id: %(main_filter)s %(date_filter)s %(status_filter)s%(kw_filter)s%(name_filter)s

en:  created after %s
id: dibuat setelah %s

en:  created before %s
id: dibuat sebelum %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
id: dibuat diantara %(start_date)s dan %(end_date)s

en: All reviews
id: seluruh ulasan

en:  with status matching '%s'
id: dengan status yang cocok '%s'

en:  with keyword matching '%s'
id: Dengan kata kunci yang cocok '%s'

en:  with customer name matching '%s'
id: Dengan nama pelanggan yang cocokan '%s'

en: Shipping dashboard
id: Dashboard pengiriman

en: %d Row | %d Rows
id[0]: %d Baris

en: Users dashboard
id: Dashboard pengguna

[ctx: User's name]
en: Name
id: Nama

en: Number of Orders
id: Jumlah Pesanan

en: All users
id: Semua pengguna

en:  with email matching '%s'
id: Dengan email yang cocok '%s'

en:  with name matching '%s'
id: Dengan nama yang cocok '%s'

en: Users' status successfully changed
id: Pengguna' status berhasil diubah

en: A password reset email has been sent
id: Email pengganti kata sandi telah dikirim

en: All Alerts
id: seluruh pemberitahuan

en:  with customer email matching '%s'
id: Dengan email pelanggan yang cocok '%s'

en: Product alert saved
id: Pemberitahuan produk disimpan

en: Product alert deleted
id: Penghapusan pemberitahuan produk

en: Vouchers dashboard
id: Tabel voucher

en: Start datetime
id: Tanggal waktu mulai

en: End datetime
id: Tanggal waktu selesai

en: Usage
id: Penggunaan

en: Which products get a discount?
id: produk yang mana mendapatkan diskon?

en: Discount type
id: Jenis diskon

en: Discount value
id: Nilai diskon

en: Exclusive offers cannot be combined on the same items
id: Penawaran ekslusif tidak bisa dikombinasikan pada produk yang sama

en: The name '%s' is already in use
id: Nama '%s' telah digunakan

en: The code '%s' is already in use
id: Kode '%s' telah digunakan

en: The start date must be before the end date
id: Tanggal mulai harus sebelum tanggal akhir

en: Is Active?
id: Aktif?

en: In Voucherset?
id: Pada Voucherset?

en: All vouchers
id: seluruh voucher diskon

en: with name matching '%s'
id: kecocokan nama '%s'

en: with code '%s'
id: Dengan kode '%s'

en: Active vouchers
id: kartu diskon yang aktif

en: Create voucher
id: membuat kartu diskon

en: Voucher created
id: kartu diskon dibuatt

en: Voucher updated
id: kartu diskon dibaharui

en: Voucher deleted
id: kartu diskon dihapus

en: Create voucher set
id: Buat voucher set

en: Voucher set created
id: Voucher set dibuat

en: Voucher sets
id: Voucher set

en: This is displayed within the customer's basket
id: Ini ditampilkan dalam keranjang pelanggan

en: This is displayed on the offer browsing page
id: Ini ditampilkan dalam halaman penawaran

en: Site offer - available to all users
id: Situs penawaran - tersedia bagi semua pengguna

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
id: Kupon penawaran - hanya tersedia setelah memasukkan kode kupon yang sesuai

en: User offer - available to certain types of user
id: Penawaran pengguna - tersedia untuk tipe pengguna tertentu

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
id: Sesi penawaran - penawaran sementara, tersedia untuk pengguna dalam durasi sesi mereka

en: Exclusive offer
id: Penawaran ekslusif

en: Condition
id: Kondisi

en: Benefit
id: Keuntungan

en: Priority
id: Prioritas

en: The highest priority offers are applied first
id: Prioritas penawaran tertinggi diterapkan terlebih dahulu

en: Offers are active from the start date. Leave this empty if the offer has no start date.
id: Penawaran aktif dari tanggal mulai. Kosongkan ini jika penawaran tidak memiliki tanggal mulai.

en: Offers are active until the end date. Leave this empty if the offer has no expiry date.
id: Penawaran aktif sampai tanggal akhir. Kosongkan ini jika penawaran tidak memiliki tanggal kadaluwarsa.

en: Max global applications
id: Aplikasi global max

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
id: Jumlah dari waktu penawaran ini dapat digunakan sebelum itu tidak tersedia

en: Max user applications
id: Aplikasi maksimum pengguna

en: The number of times a single user can use this offer
id: Jumlah dari waktu dari seorang pengguna dapat menggunakan penawaran ini

en: Max basket applications
id: Aplikasi keranjang maksimum

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
id: Jumlah dari wktu penawaran yang dapat diterapkan untuk keranjang (dan pesanan)

en: Max discount
id: Diskon maksimum

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
id: Ketika penawaran memberikan diskon lebih untuk mengorder lebih dari batas, danpenawaran menjadi tidak tersedia

en: Total Discount
id: Diskon total

en: Number of applications
id: jumlah aplikasi

en: URL redirect (optional)
id: URL mengarahkan (pilihan)

en: Conditional offer
id: Kondisi penawaran

en: Conditional offers
id: Kondisi penawaran

en: End date should be later than start date
id: Tanggal akhir harus setelah tanggal mulai

en: Offer is suspended
id: Penawaran digantung

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
id: Terbatas untuk %(total)d penggunaan (%(remainder)d yang tersisa)

en: Limited to 1 use per user
id: terbatas bagi satu per pengguna

en: Limited to %(total)d uses per user
id: Terbatas bagi %(total)d penggunaan per pengguna

en: Limited to 1 use per basket
id: Terbatas bagi 1 penggunaan per belanjaan

en: Limited to %(total)d uses per basket
id: Terbatas bagi %(total)d penggunaan per belanjaan

en: Available between %(start)s and %(end)s
id: Tersedia antara %(start)s dan %(end)s

en: Available from %(start)s
id: Tersedia dari %(start)s

en: Available until %(end)s
id: Tersedia sampai %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
id: Terbatas bagi biaya dari %(max)s

en: Range
id: Berbagai

en: Discount is a percentage off of the product's value
id: Diskon adalah presentase dari nilai produk

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
id: Diskon adalah jumlah pasti dari nilai produk

en: Discount is to give the cheapest product for free
id: Diskon untuk memberikan produk termurah dengan gratis

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
id: Mendapatkan produk dengan melihat kondisi untuk harga tetap

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
id: Diskon dengan jumlah tetap dari biaya pengiriman

en: Get shipping for a fixed price
id: pengiriman dengan harga pasti

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
id: Diskon dengan presentasi dari biaya pengiriman

en: Max Affected Items
id: Pengaruh maksimum item

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
id: Mengatur untuk mencegah diskon menarik perhatian pada semua barang dalam berbagai keranjang

en: Custom class
id: Kelas pilihan

en: Benefits
id: menguntungkan

en: Multibuy benefits require a product range
id: Manfaat membeli banyak memerlukan berbagai produk

en: Multibuy benefits don't require a value
id: Manfaat membeli lebih tidak memerlukan nilai

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
id: Manfaat membeli lebih tidak memerlukan 'pengaruh besar suatu item' atribut

en: Percentage benefits require a product range
id: Manfaat presentase memerlukan berbagai produk

en: Percentage discount benefits require a value
id: Manfaat diskon persentase memerlukan nilai

en: Percentage discount cannot be greater than 100
id: Persen diskon tidak dapat lebih dari 100

en: A discount value is required
id: Wajib memasukkan nilai diskon

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
id: Tidak ada pilihan yang harus dipilih seperti manfaat ini tidak dapat diaplikasikan ke produk

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
id: Diskon pengiriman tidak memerlukan 'pengaruh besar item' atribut

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
id: Tidak ada pilihan yang dilipih seperti berbagai kondisi yang digunakan sebagai gantinya.

en: Fixed discount benefits require a product range
id: Manfaat diskon tetap memerlukan baris produk

en: Fixed discount benefits require a value
id: Manfaat diskon tetap memerlukan nilai

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
id: Tergantung pada nomor dari item dalam keranjang pada kondisi barisan

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
id: Tergantung pada nilai dari item dalam keranjang pada berbagai kondisi

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
id: mengandung sejumlah set item yang berbeda untuk berbagai kondisi

en: Conditions
id: Kondisi

en: Is public?
id: Publik?

en: Public ranges have a customer-facing page
id: Rentang umum memiliki halaman yang berhadapan dengan pelanggan

en: Includes all products?
id: Sertakan semua produk?

en: Included Products
id: Termasuk produk

en: Excluded Products
id: Tidak termasuk produk

en: Included Categories
id: termasuk kategori

en: Ranges
id: Baris-baris

en: File Path
id: Jalur arsip

en: Size
id: Ukuran

en: Uploaded By
id: dibaharui oleh

en: Date Uploaded
id: tanggal dibaharui

en: Error Message
id: Pesan Kesalahan

en: Date Processed
id: Tanggal Diproses

en: Number of New SKUs
id: Jumlah SKU Baru

en: Number of Unknown SKUs
id: Jumlah SKU tak dikenal

en: Number of Duplicate SKUs
id: Jumlah SKU ganda

en: Range Product Uploaded File
id: Kisaran produk file upload

en: Range Product Uploaded Files
id: Arsip baris produk dibaharui

en: Offer
id: Tawaran

en: %(value)s%% discount on %(range)s
id: %(value)s%% diskon pada %(range)s

en: Percentage discount benefit
id: Manfaat persentase diskon

en: Percentage discount benefits
id: Manfaat persentase diskon

en: %(value)s discount on %(range)s
id: %(value)s diskon pada %(range)s

en: Absolute discount benefit
id: Manfaat diskon mutlak

en: Absolute discount benefits
id: Manfaat diskon mutlak

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
id: Produk yang dijumpai dengan kondisi terjual %(amount)s

en: Fixed price benefit
id: Manfaat harga tetap

en: Fixed price benefits
id: Manfaat harga tetap

en: Cheapest product from %(range)s is free
id: Produk termurah dari %(range)s gratis

en: Multibuy discount benefit
id: manfaat diskon beraneka belanjaan

en: Multibuy discount benefits
id: Manfaat diskon beraneka belanjaan

en: %(amount)s off shipping cost
id: %(amount)s biaya pengiriman

en: Shipping absolute discount benefit
id: Manfaat diskon pengiriman mutlak

en: Shipping absolute discount benefits
id: Manfaat diskon pengiriman mutlak

en: Get shipping for %(amount)s
id: Dapatkan pengiriman untuk %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
id: Manfaat biaya pengiriman tetap

en: Fixed price shipping benefits
id: Manfaat biaya pengiriman tetap

en: %(value)s%% off of shipping cost
id: potongan %(value)s%% dari biaya pengiriman

en: Shipping percentage discount benefit
id: Manfaat persentase diskon pengiriman

en: Shipping percentage discount benefits
id: Manfaat persentase diskon pengiriman

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
id: Belanjaan sudah termasuk %(count)d item(s) dari %(range)s

en: Count condition
id: Perhitungan kondisi

en: Count conditions
id: Perhitungan kondisi

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
id[0]: Beli %(delta)d produk lagi dari %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
id: Belanjaan sudah termasuk %(count) item yang berbeda dari %(range)s

en: Coverage Condition
id: Cakupan kondisi

en: Coverage Conditions
id: Cakupan Kondisi

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
id: Belanjaan sudah termasuk %(amount)s dari %(range)s

en: Value condition
id: Kondisi nilai

en: Value conditions
id: Kondisi nilai

en: Spend %(value)s more from %(range)s
id: Menggunakan %(value)s lebih dari %(range)s

en: Total discount
id: jumlah diskon

en: Offer performance
id: Peforma penawaran

en: Site
id: Situs

en: Billing Address
id: Alamat Tagihan

en: Order total (inc. tax)
id: Total orderan (inc. tax)

en: Order total (excl. tax)
id: Total orderan (excl. tax)

en: Shipping charge (inc. tax)
id: Biaya pengiriman (inc. tax)

en: Shipping charge (excl. tax)
id: Biaya Ppengiriman (excl. tax)

en: Shipping Address
id: Alamat Pengiriman

en: Shipping method
id: Cara Pengiriman

en: Guest email address
id: Alamat email tamu

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
id: '%(new_status)s' tidak ada dalam status untuk pesanan %(number)s (status saat ini: '%(status)s')

en: In progress
id: sedang berkembang

en: Note Type
id: Tipe nota

en: Message
id: Pesan

en: Order Note
id: Nota orderan

en: Order Notes
id: Nota Orderan

en: Event Type
id: Tipe acara

en: Communication Event
id: Acara komunikasi

en: Communication Events
id: Acara komunikasi

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
id: '%(type)s' hal untuk pesanan #%(number)s

en: Partner name
id: Nama Rekan

en: Partner reference
id: Referensi rekan

en: This is the item number that the partner uses within their system
id: Ini adalah nomor item yang digunakan rekan dari sistem mereka

en: Partner Notes
id: Nota rekan

en: Stock record
id: Rekaman stok

en: Price (inc. tax)
id: Harga (termasuk pajak)

en: Price (excl. tax)
id: Harga (belum termasuk pajak)

en: Price before discounts (inc. tax)
id: Harga sebelum diskon (termasuk pajak)

en: Price before discounts (excl. tax)
id: Harga sebelum diskon (belum termasuk pajak)

en: Unit Price (inc. tax)
id: Harga satuan (termasuk pajak)

en: Unit Price (excl. tax)
id: Harga satuan (belum termasuk pajak)

en: Order Line
id: Daftar pesanan

en: <missing product>
id: <produk tidak diketahui>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
id: Produk '%(name)s', banyaknya '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
id: '%(new_status)s' tidak valid (status saat ini: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
id: '%(title)s' tidak tersedia lagi

en: Line Attribute
id: Baris atribut

en: Line Attributes
id: Baris atribut

en: Shiping (inc. tax)
id: Pengiriman (termasuk pajak)

en: Shipping (excl. tax)
id: Pengiriman (belum termasuk pajak)

en: Line Price
id: Baris harga

en: Line Prices
id: Baris harga

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
id: Baris '%(number)s' (jumlah %(qty)d)  harga %(price)s

en: Payment Event Type
id: Tipe hal pembayaran

en: Payment Event Types
id: Jenis hal pembayaran

en: Amount
id: Jumlah

en: Reference
id: Referensi

en: Lines
id: Baris

en: Payment Event
id: Hal pembayaran

en: Payment Events
id: Hal pembayaran

en: Payment event for order %s
id: Hal pembayaran untuk pemesanan %s

en: Event
id: Hal

en: Payment Event Quantity
id: Hal pembayaran jumlah

en: Payment Event Quantities
id: Hal pembayaran jumlah

en: Event notes
id: Hal catatan

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
id: Ini dapat dijadikan referensi pengambilan atau nomer lacak.

en: Shipping Event
id: Hal pengiriman

en: Shipping Events
id: Hal pengiriman

en: Order #%(number)s, type %(type)s
id: pesanan #%(number)s, tipe %(type)s

en: Shipping Event Quantity
id: Kegiatan pengiriman jumlah

en: Shipping Event Quantities
id: Kegiatan pengiriman jumlah

en: %(product)s - quantity %(qty)d
id: %(product)s - jumlah %(qty)d

en: Shipping Event Type
id: Tipe kegiatan pengiriman

en: Shipping Event Types
id: Tipe kegiatan pengiriman

en: Discount category
id: Kategori diskon

en: Offer ID
id: ID penawaran

en: Voucher ID
id: ID Voucher

en: Frequency
id: Intensitas

en: Order Discount
id: Diskon pesanan

en: Order Discounts
id: Diskon pesanan

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
id: Diskon senilai %(amount)r dari pesanan %(order)s

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
id: Jumlah yang dipilih pada baris #%(line_id)s terlalu besar

en: Total incl. tax
id: Total termasuk pajak

en: Date placed
id: Tanggal ditetapkan

en: Orders placed
id: Pesanan ditetapkan

en: Empty baskets cannot be submitted
id: Keranjang kosong tidak bisa disampaikan

en: There is already an order with number %s
id: Sudah ada pesanan dengan nomor %s

en: Fulfillment partner
id: Rekan pemenuhan

en: Fulfillment partners
id: Rekan pemenuhan

en: Price
id: Harga

en: Number in stock
id: Nomor pada stok

en: Number allocated
id: Jumlah yang dialokasikan

en: Low Stock Threshold
id: Stok menipis

en: Invalid stock consumption request
id: Permintaan konsumsi tidak valid

en: Stock Record
id: Rekaman stok

en: Threshold
id: hampir

en: Open
id: Buka

en: Date Closed
id: Tanggal penutup

en: Stock alert
id: Pengingat stok

en: Stock alerts
id: Pengingat stok

en: unavailable
id: Tidak tersedia

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Available
id: Tersedia

en: no stock available
id: Tidak ada stok tersedia

en: a maximum of %(max)d can be bought
id: maksimal pada %(max)d tidak bisa dibeli

en: In stock
id: Dalam stok

en: In stock (%d available)
id: dalam stok (%d available)

en: No file path supplied
id: Tidak ada file

en: %s does not exist
id: %s tidak ada

en: %s is not a file
id: %s bukan file

en: %s is not readable
id: %s tidak dapat dibaca

en: Source
id: Sumber

en: %(type)s of %(amount).2f
id: %(type)s dari %(amount).2f

en: Transaction
id: Transaksi

en: Transactions
id: transaksi

en: Source Type
id: Tipe sumber

en: Amount Allocated
id: Alokasi jumlah

en: Amount Debited
id: Jumlah didebet

en: Amount Refunded
id: Jumlah dikembalikan

en: Sources
id: Sumber

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
id: Alokasi dari %(amount)s dari tipe %(type)s

en:  (reference: %s)
id: (referensi: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
id: Digunakan dalam bentuk formulir untuk mengidentifikasi jenis sumber ini

en: Source Types
id: Jenis sumber

en: Card Type
id: Tipe kartu

en: Number
id: Nomer

en: Expiry Date
id: Tanggal kadaluarsa

en: Partner Reference
id: Referensi rekanan

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
id: %(card_type)s %(number)s (Kadaluarsa: %(expiry)s)

en: Bankcard
id: Pembayaran via ATM

en: Bankcards
id: Kartu bank

en: Payment
id: Pembayaran

en: Card number
id: Nomor kartu

en: Please enter a valid credit card number.
id: Silahkan masukkan nomor kartu kredit yang benar

en: %s cards are not accepted.
id: %s kartu tidak diterima

en: Enter a valid month.
id: Masukkan bulan yang benar

en: Enter a valid year.
id: Masukkan tahun yang benar

en: Valid to
id: Valid untuk

en: The expiration date you entered is in the past.
id: Tanggal kadaluarsa yang anda masukkan di masa lalu.

en: Valid from
id: Formulir yang sah

en: The starting date you entered is in the future.
id: Tanggal mulai yang anda masukkan adalah di masa depan.

en: CCV number
id: Nomor CCV

en: Please enter a 3 or 4 digit number
id: Silahkan masukkan 3 atau 4 digit angka

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
id: Ini ada 3 atau 4 digit nomor keamanan pada bagian belakang kartu bank anda

en: American Express cards use a 4 digit security code
id: Kartu ekspres America menggunakan 4 digit kode keamanan

en: Search
id: Mencari

en: Relevancy
id: Hubungan

en: Customer rating
id: Penilaian pelanggan

en: Newest
id: Terbaru

en: Price high to low
id: Harga dari tinggi ke rendah

en: Price low to high
id: Harga dari rendah ke tinggi

en: Title A to Z
id: Judul A ke Z

en: Title Z to A
id: Judul Z ke A

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
id: Halaman bukan yang 'terakhir', Tidak dapat diakses

en: Shipping Method
id: Metode pengiriman

en: Shipping Methods
id: Metode pengiriman

en: Price per order
id: Harga per orderan

en: Price per item
id: Harga per item

en: Free Shipping
id: Gratis Pengiriman

en: Order and Item Charge
id: Biaya order dan item

en: Order and Item Charges
id: Biaya order dan item

en: Default Weight
id: Berat bawaan

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
id: Berat bawaan produk dalam kg ketika tidak ada berat yang ditetapkan

en: Weight-based Shipping Method
id: Berat dasar metode pengiriman

en: Weight-based Shipping Methods
id: Berat dasar metode pengiriman

en: Method
id: Metode

en: Upper Limit
id: Batas atas

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
id: Memasukan batas maksimum berat dalam kg. berat terendah akanditentukan dari berat lain-lain.

en: Charge
id: Biaya

en: Weight Band
id: Berat kotor

en: Weight Bands
id: Berat kotor

en: Charge for weights up to %s kg
id: Biaya untuk berat yang lebih dari %s kg

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Free shipping
id: Gratis pengiriman

en: No shipping required
id: Pengiriman tidak diperlukan

en: Fixed price shipping
id: Harga pengiriman tetap

en: You need to define some shipping methods
id: Kamu wajib menetapkan beberapa metode pengiriman

en: Number of vouchers
id: Jumlah voucher

en: Length of Code
id: Panjang Kode

en: VoucherSets
id: VoucherSet

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
id: ini akan muncul ketika proses keluar dan keranjang ketika kupon dimasukkan

en: Case insensitive / No spaces allowed
id: Kasus insentif / tidak ada ruang yang diizinkan

en: Offers
id: Penawaran

en: Can be used once by one customer
id: Hanya bisa digunakan sekali oleh satu pelanggan

en: Can be used multiple times by multiple customers
id: Dapat digunakan berkali-kali dengan pelanggan-pelanggan

en: Can only be used once per customer
id: hanya bisa digunakan sekali per pelanggan

en: Times added to basket
id: Waktu ditambahkan ke keranjang

en: Times on orders
id: Waktu pada pesanan

en: Voucher
id: Kupon

en: This voucher has already been used
id: Kupon ini telah digunakan

en: This voucher is only available to signed in users
id: Kupon ini hanya tersedia untuk proses masuk pada pengguna

en: You have already used this voucher in a previous order
id: Kamu telah menggunakan kupon ini diorderan yang lalu

en: Voucher Application
id: Aplikasi kupon

en: Voucher Applications
id: Aplikasi kupon

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
id: '%(voucher)s' digunakan oleh '%(user)s'

en: Added to a basket
id: Masukkan ke belanjaan

en: Used in an order
id: Digunakan pada sebuah pesanan

en: Voucher performance
id: Peforma kupon

en: Offer for voucher '%s'
id: Penawaran untuk diskon '%s'

en: Default
id: Bawaan

en: Private - Only the owner can see the wish list
id: Rahasia - hanya pemilik yang dapat melihat daftar keinginan

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
id: Dibagikan - hanya pengguna dan orang yang mengakses ke link yang dapatmelihat daftar keinginan

en: Public - Everybody can see the wish list
id: Umum - semua orang dapat melihat daftar keinginan

en: Visibility
id: Jarak penglihatan

en: Wish List
id: Daftar keinginan

en: Wish list line
id: Baris daftar keinginan

en: Wishlists
id: Daftar-daftar keinginan

en: The URL "%s" does not exist
id: Alamat "%s" tidak tersedia

en: Specified page already exists!
id: Halaman yang ditentukan telah ada!

en: This field is required
id: Halaman ini wajib

en: This field is invalid as its value is forbidden
id: Halaman ini tidak valid seperti nilai yang terlarang

en: Low stock alerts
id: Peringatan stok menipis

en: Fulfilment
id: pemenuhan

en: Statistics
id: Statistik

en: Partners
id: Rekan

en: Customers
id: Pelanggan

en: Stock alert requests
id: Peringatan stok diminta

en: Voucher Sets
id: Voucher Set

en: Content
id: Konten

en: Pages
id: Halaman

en: Email templates
id: Pola email

en: Reviews
id: Ulasan

en: Reports
id: Laporan

en: Price range
id: Baris Harga

en: 0 to 20
id: 0 ke 20

en: 20 to 40
id: 20 ke 40

en: 40 to 60
id: 40 ke 60

en: This is not a valid international phone format.
id: Ini bukan format telepon internasional yang valid

en: This is not a valid local phone format for %s.
id: Ini bukan format telepon lokal yang valid untuk %s.

en: This is not a valid local or international phone format.
id: Ini bukan lokasi yang valid atau format telepon internasional

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
id: memeriksa untuk produk yang kembali dan mengirim peringatan

en: Edit this page
id: Ubah halaman ini

en: Home
id: Rumah

en: Permission denied!
id: izin ditolak

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
id: Maaf tetapi anda tidak diizinkan untuk mengakses halaman ini

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: Page not found!
id: Halaman tidak ditemukan

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
id: Maaf tetapi halaman yang anda cari tidak ditemukan

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
id: 
       <strong>%(title)s</strong> telah ditambahkan ke dalam daftar belanja.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
id: 
        <strong>%(quantity)s</strong> salinan dari <strong>%(title)s</strong>
        telah ditambahkan ke dalam daftar belanja.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
id: 
    <strong>%(title)s</strong> telah dipindahkan kembali ke belanjaan Anda.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
id: 
    <strong>%(title)s</strong> telah disimpan untuk kemudian

en: Your basket is now empty
id: Belanjaan Anda kosong

en: View basket
id: tampilkan belanjaan

en: Checkout now
id: PROSES PEMBELIAN

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
id: 
    Belanjaan Anda sekarang memenuhi syarat untuk 
    penawaran <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
id: 
    Belanjaan Anda tidak lagi memenuhi syarat untuk
    penawaran <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
id: Pesan penting tentang barang dalam keranjang anda

en: You could be missing out on offers!
id: Anda bisa kehilangan penawaran

en: Items to buy now
id: barang untuk dibeli sekarang

en: Updating...
id: memperbaharui

en: Update
id: perbaharui

en: Remove
id: Hapus

en: Save for later
id: Simpan untuk nanti

en: Voucher/promo code
id: Kode promo kupon

en: I have a voucher code...
id: saya memiliki kode kupon...

en: Adding...
id: Tambahkan

en: Add voucher
id: menambahkan kupon

en: or
id: Atau

en: cancel
id: Batal

en: Totals
id: Total

en: Proceed to checkout
id: proses untuk proses akhir

en: Your basket is empty.
id: Keranjang anda kosong

en: Continue shopping
id: Lanjutkan belanja

en: Items to buy later
id: barang untuk dibeli nanti

en: Items
id: item

en: Move to basket
id: pindahkan ke keranjang

en: Qty
id: jumlah

en: Basket total (before discounts)
id: Total keranjang (sebelum diskon)

en: Discount
id: Diskon

en: Basket total (after discounts)
id: Total keranjang (setelah diskon)

en: Basket total
id: Total keranjang

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
id: metode pengiriman alternatif dapat dipilih selama proses akhir

en: Shipping total (before discounts)
id: Total pengiriman (sebelum diskon)

en: Shipping total (after discounts)
id: Total pengiriman (sesudah diskon)

en: Tax
id: Pajak

en: Post order actions
id: Pos tindakan pesanan

en: These will be applied once your order is placed.
id: Ini akan diterapkan saat pesanan anda pertama kali dibuat.

en: Taxes will be added during checkout.
id: Pajak akan ditambahkan selama proses akhir

en: Show results for
id: Tampilkan hasil untuk

en: Refine by
id: Diperbaiki oleh

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
id[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> hasil - menampilkan <strong>%(start)s</strong> ke <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
id[0]: 
                        Terdapat <strong>%(num_results)s</strong> produk.

en: <strong>0</strong> results.
id: <kuat>0</kuat> hasil.

en: No products found.
id: Tidak ada produk ditemukan

en: Edit this category
id: Ubah kategori

en: Edit this product
id: Edit produk

en: Product Description
id: Deskripsi produk

en: Product Information
id: Informasi produk

en: Product Type
id: Tipe produk

en: Price (incl. tax)
id: harga (termasuk pajak)

en: Availability
id: Ketersediaan

en: Number of reviews
id: Nomor dari ulasan

en: See all reviews
id: Melihat semua ulasan

en: Customer Reviews
id: Ulasan pelanggan

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
id: Produk ini tidak memiliki ulangan 
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">jadilah pemberi review yang pertama </a>.

en: This product does not have any reviews yet
id: Produk ini belum ada ulasan

en: Recommended items
id: item yang direkomendasikan

en: Add to basket
id: Tambahkan pada keranjang

en: You have an active stock alert for this product.
id: Anda memiliki peringatan stok aktif untuk produk ini

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
id: Anda dapat mendapat email peringatan ketika produk ini distok kembali

en: Submitting...
id: Sedang submit...

en: Notify me
id: Ingatkan saya

en: Add to wish list
id: Menambah daftar keinginan

en: Create a new wishlist
id: Membuat daftar keinginan baru

en: Removing...
id: Sedang menghapus...

en: Please login to add products to a wish list.
id: Harap masuk untuk menambah produk ke daftar keinginan

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
id: 
                    Ulasan dari Anda pada %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
id: 
                        Ulasan dari <strong>%(name)s</strong> pada %(review_date)s

en: Is this review helpful?
id: Apakah ulasan ini membantu?

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
id[0]: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> dari %(num_votes)s pelanggan menyatakan ini bermanfaat

en: This review has no votes.
id: Ulasan ini belum ada suara

en: Free
id: Gratis

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
id[0]: 
                        %(num_reviews)s ulasan pelanggan

en: Write a review
id: Tulis sebuah ulasan

en: Customer reviews
id: Ulasan pelanggan

en: Leave a product review
id: Tinggalkan ulasan produk

en: Saving...
id: Menyimpan

en: Save review
id: Simpan ulasan

en: Go
id: Pergi

en: This product does not have any reviews yet.
id: Produk ini belum ada ulasan

en: Change
id: Ubah

en: Contact
id: Kontak

en: Phone
id: Telepon

en: Payment details to go here
id: Detail pembayaran disini

en: Edit order contents
id: Ubah konten pemesanan

en: Order contents
id: Konten pemesanan

en: Checkout gateway
id: Gerbang cekout

en: Who are you?
id: Siapakah anda?

en: Get a password reminder
id: Dapatkan pengingat kata sandi

en: Continuing...
id: Melanjutkan

en: Continue
id: Lanjutkan

en: 1. Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: 2. Shipping method
id: Metode pengiriman

en: 3. Payment
id: Pembayaran

en: 4. Preview
id: Tinjauan

en: 5. Confirmation
id: Konfirmasi

en: Payment details
id: Detail Pembayaran

en: Enter payment details
id: Masukkan detail pembayaran

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
id: Halaman ini diimplementasikan dalam project. Tersedia beberapa Django Oscar payment gateway library berikut:

en: Order preview
id: Tinjauan pesanan

en: Preview order
id: Tinjauan pesanan

en: Place order
id: Tuliskan pesanan

en: Where should we ship to?
id: Dimana kita harus mengirimnya?

en: An address from your address book?
id: sebuah alamat dari buku alamat anda?

en: Ship to your default shipping address
id: Kirim ke alamat pengiriman bawaan

en: Ship to this address
id: Kirimkan ke alamat ini

en: Delete
id: Hapus

en: Or a new address?
id: Atau alamat baru?

en: return to basket
id: Kembali ke keranjang

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
id: 
                                    Sudah termasuk diskon sejumlah <strong>%(amount)s</strong> 
                                    belanjaan Anda memenuhi syarat untuk penawaran <strong>%(name)s</strong>

en: Select option
id: Memilih opsi

en: 
            Order %(number)s: confirmation
id: 
            pesanan %(number)s: konfirmasi

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
id: 
            Pesanan anda telah ditempatkan dan konfirmasi email telah dikirim - nomor orderan anda adalah
            <strong>%(number)s</strong>.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
id: Harap buat catatan pada referensi ini atau cetak halaman ini dan kutip pada setiap komunikasi dengan kami mengenai pesanan Anda.

en: No shipping address required.
id: Tidak ada alaman pengiriman wajib

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
id: 
                                    Alokasi %(amount)s dari tipe %(type)s (referensi: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
id: 
                                    Alokasi %(amount)s dari tipe %(type)s

en: No payment was required for this order.
id: Tidak ada pembayaran yang wajib untuk pesanan ini.

en: Items purchased
id: Item pembelian

en: Tracking your order
id: Melacak pesanan anda

en: You can track the status of your order
id: Anda dapat melacak status dari pesanan anda

en: View order status
id: Menampilkan status pesanan

en: Print this page
id: Cetak halaman ini

en: Are you sure you want to delete this address?
id: Apakah anda yakin akan menghapus alamat ini?

en: Yes!
id: Ya!

en: Save
id: Simpan

en: Email history
id: Riwayat email

en: Date sent
id: Tanggal terkirim

en: No emails found
id: Tidak ada email ditemukan

en: Thanks for using our site!
id: Terima kasih sudah menggunakan situs kami

en: The %(name)s team
id: %(name)s tim

en: You're receiving this email because your email address has been changed to <strong>%(email)s</strong>.
id: Anda menerima email ini karena alamat email Anda telah diubah menjadi <strong>%(email)s</strong>.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
id: Jika Anda tidak melakukan perubahan, harap ubah kembali kata sandi sesegera mungkin dan perbaiki alamat email Anda:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
id: Jika Anda yang melakukan perubahan, Silahkan abaikan email ini.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
id: Anda menerima email ini karena alamat email anda telah diubah menjadi%(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
id: Alamat email Anda telah diubah pada %(site_name)s.

en: Hello,
id: Halo,

en: We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
            will be processed shortly.
id: Dengan senang hati kami konfirmasi bahwa pesanan %(order_number)s telah kami terima dan
            akan segera diproses.

en: Your order contains:
id: Pesanan Anda yaitu:

en: Basket total:
id: Total belanja:

en: Shipping:
id: Pengiriman:

en: Order Total:
id: Total pesanan:

en: Shipping address:
id: Alamat pengiriman:

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
id: Anda dapat melihat status dari pesanan ini dengan mengklik <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
id: Halo,
    
    Kami harapkan mengkonfirmasi pesanan anda %(order_number)s telah diterima dan
    akan diproses sesegera mungkin.

en: quantity:
id: Jumlah:

en: price:
id: Harga:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
id: Anda dapat melihat status pesanan ini dengan URL dibawah:
    %(status_url)s

en: The team
id: Kelompok

en: Confirmation of order %(number)s
id: Konfirmasi dari pesanan %(number)s

en: You're receiving this e-mail because your password has been changed at %(name)s.
id: Anda menerima e-mail ini karena kata sandi Anda telah diubah %(name)s.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
id: Jika Anda tidak merasa mengubah harap mengganti kata sandi anda sesegera mungkin:

en: Otherwise, you can ignore this email.
id: Jika tidak abaikan email ini.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
id: 
    Anda menerima email ini karena password Anda telah diubah pada %(name)s.

en: Your password changed at %(site_name)s.
id: Kata sandi Anda diubah pada %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
id: Anda mendapat email ini karena email anda meminta pergantian kata sandi untuk pengguna akun pada %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
id: Harap pergi ke halaman selanjutnya dan pilih kata sandi baru:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
id: Reset kata sandi Anda pada %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
id: Kepada %(name)s,

en: 
                    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
id: 
                    Harap diingat bahwa jumlah barang dalam persediaan terbatas. Bersegeralah atau mungkin orang lain yang dapat terlebih lebih dulu.

en: 
                With this email we have disabled your alert automatically and you will not
                receive any further email regarding this product.
id: 
                Bersama email ini kami telah menonaktifkan pemberitahuan otomatis dan anda tidak akan
                menerima email lagi terkait produk ini.

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
id: 
    Amati jumlah barang stok Anda terbatas. Bergerak cepat atau seseorang akan mendahului Anda.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
id: 
    Dengan email ini kami akan mnonaktifkan pemberitahuan otomatis anda dan anda tidak akan
    menerima email apapun lebih lanjut mengenai produk ini.
    
    Terima kasih atas ketertarikan Anda,
    %(site_name)s tim

en: Confirmation required for stock alert
id: Konfirmasi diperlukan mengenai peringatan stok

en: %(title)s is back in stock
id: %(title)s sudah tersedia

en: Thank you for registering.
id: Terima kasih atas registrasi

en: Notifications inbox
id: Notifikasi kotak masuk

en: Sender
id: Pengirim

en: Return to notifications inbox
id: Kembalikan ke notifikasi kotak masuk

[ctx: noun]
en: Archive
id: Arsip

en: View
id: Tampilkan

[ctx: verb]
en: Archive
id: Arsip

en: With selected items:
id: Dengan item pilihan

en: Archiving...
id: Pengarsipan

en: Deleting...
id: Menghapus

en: There are no notifications to display.
id: Tidak ada notifikasi untuk ditampilkan

en: Address book
id: Buku alamat

en: Default shipping address
id: Alamat pengiriman bawaan

en: Default billing address
id: Alamat penagihan bawaan

en: Edit
id: Mengubah

en: Set as default shipping address
id: Ubah sebagai alamat pengiriman bawaan

en: Set as default billing address
id: Ubah sebagai alamat pengiriman bawaan

en: There are no addresses in your address book.
id: Tidak ada alamat di dlam buku alamat anda

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
id: Anda tidak memiliki peringatan apapun yang aktif untuk produk yang tidak ada stok

en: Cancel
id: Batal

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
id: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> dis-tok kembali

en: 
    %(title)s is back in stock
id: 
    %(title)s sudah tersedia

en: Order #%(number)s
id: Pesanan #%(number)s

en: Contact number
id: Nomor kontak

en: Notes
id: Nota

en: Line price excl. tax
id: Baris harga tidak termasuk pajak

en: Line price incl. tax
id: Baris harga termasuk pajak

en: Basket total (inc. tax)
id: Total keranjang (termasuk pajak)

en: Account
id: Menghitung

en: Products you recently viewed
id: Produk yang terakhir anda lihat

en: Login or register
id: Masuk atau registrasi

en: Log In
id: Masuk

en: I've forgotten my password
id: Saya melupakan kata sandi saya

en: Logging in...
id: Masuk

en: Register
id: Registrasi

en: Registering...
id: Sedang registrasi

en: Order history
id: Riwayat orderan

en: Not available anymore
id: Tidak tersedia lagi

en: Basket total (excl. discounts)
id: Total keranjang (tanpa Diskon)

en: Basket total (inc. discounts)
id: Total keranjang (termasuk diskon)

en: Shipping total (excl. discounts)
id: Total pengiriman (tanpa Diskon)

en: Shipping total (inc. discounts)
id: Total pengiriman (termasuk diskon)

en: Shipping total
id: Total pengiriman

en: Contact Number
id: Nomor kontak

en: Shipping Notes
id: Nota pengiriman

en: Filter
id: Saringan

en: Filtering...
id: Menyaring

en: Filter results
id: Hasil penyaringan

en: Total inc tax
id: Total termasuk pajak

en: No orders match your search.
id: Tidak ada pesanan yang cocok pada pencarian anda.

en: You haven't placed any orders.
id: Anda belum membuat pesanan.

en: Change password
id: Ubah kata kunci

en: Edit profile
id: mengubah profil

en: Please confirm your password to delete your profile.
id: Silahkan masukkan kata kunci anda untuk menghapus profil

en: Warning
id: Bahaya

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
id: 
                    Penghapusan ini akan menghapus semua informasi mengenai Anda. Proses ini tidak dapat dikembalikan

en: Delete?
id: Hapus?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
id: 
                    Anda yakin ingin menghapus %(name)s?

en: Remove product
id: Hapus produk

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
id: 
                    Yakin ingin menghapus %(product_name)s dari daftar keinginan %(wishlist_name)s?

en: Action
id: Beraksi

en: View product
id: Tampilkan produk

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
id: 
                                                                Pindah ke '%(name)s' daftar keinginan

en: Update quantities
id: Memperbaharui jumlah

en: Your wish list is empty.
id: Daftar keinginan kosong.

en: Create
id: Membuat

en: What should your new wish list be called?
id: Penyebutan untuk daftar keinginan Anda?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
id: 
                        Setelah daftar keinginan anda dibuat, <strong>%(title)s</strong> akan ditambahkan.

en: Number of products
id: Nomor produk

en: Wish list settings
id: Pengaturan daftar keinginan

en: You don't have any wish lists yet.
id: Anda belum mempunyai daftar keinginan apapun.

en: Create Attribute Option Group
id: Buat Grup Opsi Atribut

en: Attribute Option Group
id: Grup Opsi Atribut

en: Delete Attribute Option Group?
id: Hapus Grup Opsi Atribut?

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
id: Pastikan semua Atribut Produk sudah dialihkan ke Grup Opsi Atribut lain sebelum dihapus.

en: Delete Attribute Option Group
id: Hapus Grup Opsi Atribut

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
id: Yakin ingin menghapus Grup Opsi Atribut - <strong>%(name)s</strong> ?

en: Sections
id: Bagian

en: Attribute Option Group details
id: Detil Grup Opsi Atribut

en: Attribute Options
id: Opsi Atribut

en: Attribute Option Groups
id: Grup Opsi Atribut

en: Create new Attribute Option Group
id: Buat Grup Opsi Atribut baru

en: No Attribute Option Groups found.
id: Tidak ditemukan Grup Opsi Atribut

en: Edit Attribute Option Group
id: Ubah Grup Opsi Atribut

en: Delete category?
id: Hapus kategori?

en: Delete category
id: Hapus kategori

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
id: 
                <p> Hapus kategori <strong>%(name)s</strong> - Anda yakin?</p>

en: Save and continue editing
id: simpan dan lanjutkan mengubah

en: View on site
id: Tampilkan disitus

en: Create new category
id: Buat kategori baru

en: You are editing:
id: Anda telah mengubah

en: There are no categories.
id: Tidak ada kategori

en: Edit category
id: Mengubah kategori

en: Add child category
id: Menambah kategori anak

en: Edit children
id: Mengubah anakan

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
id: 
                        Membuat varian produk '%(name)s'.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
id: 
                        Membuat varian dari '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
id: 
                        Memperbarui varian produk '%(name)s'.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
id: 
                        Memperbarui varian produk '%(parent_name)s'.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
id: 
                    Produk dibuat '%(name)s'.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
id: 
                    Produk diperbarui '%(name)s'.

en: Edit again
id: Mengubah lagi

en: View it on the site
id: Tampilkan pada situs

en: Delete product type?
id: Hapus tipe produk?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
id: Pastikan semua produk ditentukan ke tipe lain sebelum pengapusan

en: Delete product type
id: Hapus tipe produk

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
id: Hapus tipe produk <strong>%(name)s</strong> - Anda yakin?

en: Create product type
id: Buat tipe produk

en: Product Class details
id: Detail kelas produk

en: Create new product type
id: Buat tipe produk baru

en: Product types
id: Tipe produk

en: Requires shipping
id: Mengenai pengiriman

en: Track stock?
id: Jalur stok?

en: Edit product type
id: Ubah tipe produk

en: There are no product types.
id: Tidak ada tipe produk

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
id: 
                        Hapus varian produk <kuat>%(title)s</kuat> - Anda yakin?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
id: 
                        Hapus produk <strong>%(title)s</strong> - Anda yakin?

en: This will also delete the following child products:
id: Ini juga akan menghapus produk anak yang mengikuti:

en: Create new product
id: Buat produk baru

en: New Product
id: Produk baru

en: Search Products
id: Cari produk

en: Searching...
id: Mencari

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
id: 
                                Anda ssat ini mengubah variasi produk dari
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: Product details
id: Detail produk

en: Images
id: Gambar

en: Stock and pricing
id: Stok dan kalkulasi harga

en: Upselling
id: Penjualan

en: Product Type:
id: Tipe produk:

en: Upload, change or remove images
id: Mengunggah, mengubah atau menghapus gambar

en: Num in stock
id: Nomor dalam stok

en: Num allocated
id: Nomor dialokasi

en: Low stock threshold
id: Stok menipis

en: Add variant
id: Tambahkan variasi

en: This product does not have any variants.
id: Produk ini tidak mempunyai variasi lain

en: One can't add variants to this product at this point.
id: satu tidak dapat menambah variasi ke produk ini pada titik ini

en: This is likely because this product still has stock records.
id: Ini mungkin karena produk ini masih memiliki rekaman stok.

en: Save and add another variant
id: Simpan dan tambahkan variasi lain

en: All
id: Semua

en: Current available stock
id: Stok yang tersedia saat ini

en: Date alert raised
id: Tanggal peringatan diangkat

en: No stock alerts found.
id: Tidak ada peringatan stok ditemukan

en: Preview
id: Tinjauan

en: Edit email
id: Mengubah Email

en: Email content
id: Konten email

en: These fields are rendered using Django's template system.
id: Halaman ini diberikan menggunakan sistem pola Django's

en: You can use the following variables:
id: Anda dapat menggunakan variasi yang mengikuti

en: The full name of the user (if they have one)
id: Nama lengkap dari pengguna (jika memiliki)

en: The user's email address
id: Alamat email pengguna

en: The name of the site (eg example.com)
id: Nama situs (contoh example.com

en: View a preview of this email using order:
id: Menampilkan tinjauan dari email ini menggunakan pesanan:

en: View preview
id: tampilkan tinjauan

en: or send a preview to:
id: atau mengirim tinjauan ke

en: Sending...
id: Mengirim

en: Send preview email
id: Mengirim tinjauan email

en: Body text
id: Badan teks

en: There are no defined emails to edit.
id: Tidak ada email untk diubah

en: Your Store Statistics
id: Statistik toko anda

en: Total Orders
id: Total orderan

en: New Customers
id: Pelanggan baru

en: Total Customers
id: Total pelanggan

en: Total Products
id: Total produk

en: Latest Orders (last 24 hours)
id: Pesanan terakhir (24 jam terakhir)

en: Orders - Last 24 Hours
id: Pesanan - 24 jam terakhir

en: Total orders
id: Total orderan

en: Total lines
id: Total baris

en: Total revenue
id: Total pendapatan

en: Average order costs
id: Biaya rata-rata pesanan

en: Manage
id: Mengatur

en: Orders - All Time
id: Pesanan - sepanjang waktu

en: Total <em>open</em> baskets
id: Total <em>open</em> keranjang

en: Total customers
id: Total pelanggan

en: New customers
id: Pelanggan baru

en: View Stock Alerts
id: Menampilkan peringatan stok

en: Catalogue and stock
id: Katalog dan stok

en: Total products
id: Total produk

en: <em>Open</em> stock alerts
id: <em>Open</em> Peringatan stok

en: <em>Closed</em> stock alerts
id: <em>Closed</em> Peringatan stok

en: Active <em>Site</em> Offers
id: Aktif <em>Site</em> penawaran

en: Active <em>Vouchers</em>
id: Aktif <em>Vouchers</em>

en: Welcome
id: Selamat datang

en: Return to site
id: Kembali ke situs

en: Log out
id: Keluar

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields may be case-sensitive.
id: Masukkan nama pengguna dan kata sandi yang benar. Catatan: keduanya adalah case-sensitive

en: Login
id: Masuk

en: Build a new incentive
id: Membangun insentif baru

en: ...or choose a pre-defined one
id: ... atau pilih yang telah ditentukan

en: Continue to step 3
id: Lanjutkan ke step 3

en: Build a new condition
id: Membuat kondisi baru

en: Continue to step 4
id: Lanjutkan ke step 4

en: Continue to step 2
id: Lanjutkan ke step 2

en: Delete offer
id: Hapus penawaran

en: Are you sure you want to delete this offer?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus penawaran ini?

en: 
            %(name)s | Offers
id: 
            %(name)s | Penawaran

en: Reinstating...
id: Mengembalikan...

en: Reinstate offer
id: Mengembalikan penawaran

en: Suspending...
id: Menunda...

en: Suspend offer
id: Menunda penawaran

en: Offer currently available
id: Penawaran tersedia saat ini

en: Offer not available due to restrictions!
id: Penawaran tidak tersedia karena pembatasan!

en: Total cost:
id: Total biaya:

en: Number of orders:
id: Nomor pesanan

en: Number of uses:
id: Nomor dari kegunaan

en: Date created:
id: Tanggal dibuat:

en: Offer details
id: Detail penawaran

en: Export to CSV
id: Ekspor ke CSV

en: Orders that used this offer
id: Pesanan menggunakan Penawaran ini

en: Create new offer
id: Membuat penawaran baru

en: Is available?
id: apakah tersedia?

en: Uses
id: Kegunaan

en: Browse
id: Jelajah

en: Stats
id: Statistik

en: No offers found.
id: Tidak ada penawaran yang ditemukan

en: Steps
id: Tahap-tahap

en: 1. Name and description
id: 1. Nama dan deskripsi

en: 2. Incentive
id: 2. Insentif

en: 3. Condition
id: 3. Kondisi

en: 4. Restrictions
id: 4. Pembatasan

en: Save this offer
id: Simpan penawaran ini

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Offer summary
id: Ringkasan penawaran

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
id: 
            Pesanan %(number)s - Baris #%(id)s

en: Line #%(id)s
id: Baris #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
id: Pesanan #%(number)s - Baris #%(id)s

en: Product Options
id: Opsi produk

en: Partner details
id: Detail rekan

en: Shipping details
id: Detail pengiriman

en: Partner reference number
id: Referensi nomor rekan

en: Partner notes
id: Nota rekan

en: Shipping status
id: Status pengiriman

en: State
id: Negara/keadaan

en: No shipping events have occurred.
id: Tidak ada kegiatan pengiriman.

en: Shipping events
id: Kegiatan pengiriman

en: Payment events
id: kegiatan pembayaran

en: No payment events have occurred.
id: Tidak ada kegiatan pembayaran.

en: Order %(number)s
id: Pesanan %(number)s

en: Customer Information
id: Informasi pelanggan

en: Customer checked out as a guest.
id: Pelanggan keluar sebagai tamu:

en: Customer has deleted their account.
id: Pelanggan telah menghapus akun mereka.

en: Order information
id: Informasi pesanan

en: Order Total
id: Total pesanan

en: Time of purchase
id: Waktu pembelian

en: Order Details
id: Detail pesanan

en: Discounts
id: Diskon

en: Items ordered
id: Item yang dipesan

en: Line ID
id: ID Line

en: Supplier
id: Pemasok

en: Supplier SKU
id: Pemasok SKU

en: Price excl tax (before discounts)
id: Harga diluar pajak (sebelum diskon)

en: Price inc tax (before discounts)
id: Harga termasuk pajak (sebelum diskon)

en: With selected lines
id: Dengan baris yang dipilih

en: Change line status to
id: Mengubah status line ke

en: choose new status
id: Pilih status baru

en: Create shipping event
id: Membuat kegiatan pengiriman

en: choose event type
id: Memilih tipe kegiatan

en: with reference
id: Dengan referensi

en: Create payment event
id: Membuat kegiatan pembayaran

en: with amount
id: Dengan jumlah

en: Go!
id: Pergi!

en: Change order status
id: Mengubah status pesanan

en: Change status
id: Mengubah status

en: This order can't have its status changed.
id: Pesanan ini tidak ada status diubah

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
id: 
                                                                    %(title)s (jumlah %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
id: Tidak ada kegiatan pengiriman

en: Product:
id: Produk:

en: quantity
id: Jumlah

en: No payment events.
id: Tidak ada kegiatan pembayaran

en: Method name
id: Nama metode

en: Method code
id: Kode metode

en: Charge (incl tax)
id: Biaya tambahan (termasuk pajak)

en: Charge (excl tax)
id: Biaya tambahan (diluar pajak)

en: Payment sources
id: Sumber pembayaran

en: Allocation
id: Alokasi

en: Amount debited
id: Jumlah yang didebitkan

en: Amount refunded
id: Jumlah yang dikembalikan

en: No payment sources found for this order.
id: Tidak ada sumber pembayaran yang ditemukan pada pesanan ini.

en: No discounts were applied to this order.
id: Tidak ada diskon yang diterapkan pada pesanan ini.

en: No notes available.
id: Tidak ada catatan yang tersedia.

en: Save note
id: Menyimpan catatan

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
id: catatan hanya dapat diubah dalam 5 menit setelah disimpan.

en: Advanced Search
id: Pencarian lanjutan

en: Close
id: tutup

en: Order Search Results
id: Hasil pencarian pesanan

en: All Orders
id: Semua pesanan

en: Download selected orders as a CSV
id: Mengunggah pilihan pesanan sebagai CSV

en: Deleted
id: Dihapus

en: Changing...
id: Mengubah

en: No orders found.
id: Tidak ada pesanan ditemukan

en: Edit shipping address
id: Ubah alamat pengiriman

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
id: Ubah alamat pengiriman untuk pesanan %(order.number)s

en: Update address
id: Perbaharui alamat

en: Order statistics
id: Statistik pesanan

en: Filter result
id: Filter hasil

en: Summary
id: Ringkasan

en: Order status breakdown
id: Status pesanan rusak

en: Delete page '%(title)s'?
id: Hapus halaman '%(title)s'?

en: Delete page
id: Hapus halaman

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
id: Hapus halaman <strong>%(title)s</strong> - Anda yakin?

en: Create new page
id: Membuat halaman baru

en: No pages found.
id: Tidak ada halaman yang ditemukan

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
id: 
            Halaman <strong>%(title)s</strong> disimpan!

en: Oops! We found some errors
id: Aduuh! Kami menemukan kesalahan

en: please check the error messages below and try again
id: Harap periksa pesan dibawah dan coba ulang

en: previous
id: Sebelumnya

en: next
id: Selanjutnya

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
id: 
    Pengguna %(user_name)s diputus dari %(partner_name)s.

en: Undo
id: Kembali

en: Delete partner
id: Hapus rekan

en: Are you sure you want to delete this partner?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus rekan ini?

en: Edit the user's details
id: Ubah detail pengguna

en: No users associated.
id: Tidak ada pengguna terkait

en: No address associated.
id: Tidak ada alamat terkait

en: Manage partner and users
id: Mengatur rekan dan pengguna

en: Link an existing user
id: Menghubungkan pengguna yang ada

en: Link a new user
id: Menghubungkan pengguna baru

en: No partners found.
id: Tidak ada rekan yang ditemukan

en: Unlinking...
id: Membatalkan hubungan

en: Unlink user
id: Pengguna tidak terhubung

en: No users linked.
id: Tidak ada pengguna terhubung

en: Link a user
id: Hubung ke seorang pengguna

en: Manage users
id: mengatur pengguna

en: Update details
id: Memperbaharui detail

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
id: Masukkan bagian dari alamat email (eg '@example.com') untuk mencocokan beberapa alamat email.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
id: 
                                                    Pengguna telah dihubungkan ke  %(name)s.

en: Linking...
id: Menghubungkan

en: Link user
id: Tautan pengguna

en: No users found.
id: Nama pengguna tidak ditemukan.

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
id: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> diproses...</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
id[0]: 
                    <strong>%(n)s</strong> produk ditambahkan

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
id[0]: 
                    Terdapat <strong>%(n)s</strong> produk yang sama pada berkas

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
id[0]: 
                    Terdapat <strong>%(n)s</strong> produk pada berkas yang tidak ada di katalog

en: Edit range metadata
id: Ubah kisaran metadata

en: Return to ranges homepage
id: Kembali ke halaman utama baris

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
id: 
    <p>Baris <strong>%(name)s</strong> disimpan.</p>

en: Edit included products
id: Ubah termasuk produk

en: Delete range '%(name)s'?
id: Hapus kisaran '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus baris ini?

en: Create new range
id: Buat baris baru

en: Save and edit products
id: Simpan dan ubah produk

en: Num products
id: Nomor produk

en: Edit products
id: Mengubah produk

en: No ranges found.
id: Tidak ada baris yang ditemukan.

en: Products in range '%(name)s'
id: Produk dalam kisaran '%(name)s'

en: products
id: produk

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
id: Baris ini termasuk semua produk. untuk menambahkan produk secara manual, harap batalkan pilihan'termasuk semua produk' pada halaman pengubahan.

en: Add products
id: menambah produk

en: Running...
id: Menjalankan

en: Upload history
id: Mengunggah sejarah

en: Filename
id: Nama file

en: New products
id: Produk baru

en: Duplicate products
id: Menggandakan produk

en: Unknown products
id: Produk yang tidak diketahui

en: Date uploaded
id: Tanggal diunggah

en: Products in range
id: Produk dalam baris

en: Remove selected products
id: Menghapus produk pilihan

en: Is product discountable?
id: Apakah produk ini dapat didiskon?

en: Products in Range
id: Produk dalam baris

en: Edit range
id: Ubah baris

en: return to range list
id: Kembali ke daftar baris

en: Reporting Dashboard
id: Papan laporan

en: Reporting dashboard
id: Papan laporan

en: Generate report
id: Mennghasilkan laporan

en: No results found.
id: Tidak ada hasil yang ditemukan

en: No vouchers were used in this period
id: Tidak ada kupon yang dipakai dalam periode ini

en: Delete review '%(title)s'?
id: Menghapus ulasan '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
id: Hapus ulasan "%(title)s"?

en: Review
id: Ulasan

en: Review Search
id: Mencari ulasan

en: Update status of selected reviews
id: Memperbaharui status dari ulasan yang dipilih

[ctx: Review title]
en: Title
id: Judul

en: [Product deleted]
id: [Produk dihapus]

en: No reviews found.
id: Tidak ada ulasan ditemukan

en: Update review
id: Memperbaharui ulasan

en: Review #%(review.id)s
id: Ulasan #%(review.id)s

en: Review #%(review_id)s
id: Ulasan #%(review_id)s

en: Review information
id: Informasi ulasan

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
id: 
        <p>Berat kotor telah ditambahkan ke <strong>%(name)s</strong> Metode pengiriman.</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
id: 
        <p>Berat kotor dihapus dari <strong>%(name)s</strong> metode pengiriman

en: Weight band updated
id: Berat kotor diperbaharui

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
id: 
    <p>Metode pengiriman <strong>%(name)s</strong> dibuat...</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
id: 
        <p>Metode pengiriman <strong>%(name)s</strong> telah dihapus.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
id: 
        <p>Metode pengiriman <strong>%(name)s</strong> telah diperbaharui.</p>

en: Delete weight band?
id: Menghapus berat kotor

en: Shipping methods
id: Metode pengiriman

en: Weight range (kg)
id: Kisaran berat (kg)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus metode berat kotor

en: Edit weight band
id: Mengubah berat kotor

en: Delete shipping method '%(name)s'?
id: Hapus pengiriman dengan '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus metode pengiriman ini?

en: Applies to countries
id: Berlaku untuk negara-negara

en: Default product weight (kg)
id: Berat produk bawaan (kg)

en: Edit shipping method
id: Mengubah metode pengiriman

en: Delete shipping method
id: Menghapus metode pengiriman

en: Weight bands
id: Berat kotor

en: No weight bands have been added yet.
id: Belum ada berat kotor yang ditambahkan

en: Add a new weight band
id: Memnambah berat kotor yang baru

en: Add weight band
id: Menambah berat kotor)

en: Create a new shipping method
id: Membuat metode pengiriman yang baru

en: Create new shipping charge
id: Membuat biaya pengiriman yang baru

en: Number of weight bands
id: Nomor dari berat kotor

en: Default weight (kg)
id: Berat bawaan

en: No shipping methods found.
id: Metode pengiriman tidak ditemukan

en: Alert #%(id)s
id: Pemberitahuan #%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
id: Hapus pemeritahuan #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
id: Pemberitahuan produk #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus peringatan ini?

en: Search product alerts
id: Mencari peringatan produk

en: reset
id: Mengulang

en: Date alert sent
id: Tanggal peringatan terkirim

en: (Anonymous)
id: (tidak dikenal)

en: No alerts found.
id: Tidak ada peringatan

en: Update alert #%(id)s
id: pemberitahuan pembaruan #%(id)s

en: General
id: Umum

en: Yes,No
id: iya, tidak

en: Superuser
id: Pengguna hebat

en: True,False
id: Benar,Salah

en: Staff
id: Pegawai

en: Last login
id: Terakhir masuk

en: Date joined
id: Tanggal bergabung

en: Products viewed
id: Produk yang dilihat

en: Number of orders
id: Nomor orderan

en: Number of ordered items
id: Nomor dari barang pesanan

en: Reviews written
id: Ulasan yang ditulis

en: Send password reset email
id: Mengirim email mengganti ulang kata sandi

en: Order Number
id: Nomor orderan

en: Total value
id: Nilai total

en: This customer has not placed any orders yet.
id: Pelanggan ini belum membuat pesanan apapun

en: This customer has not saved any addresses.
id: Pelanggan ini belum ada menyimpan alamat apapun

en: Product ID
id: ID produk

en: This customer has not written any reviews yet.
id: Pelanggan ini belum ada menuliskan ulasan apapun

en: No customers found.
id: Tidak ada pelanggan yang ditemukan

en: Bulk Actions
id: Tindakan yang besar

en: With selected customers:
id: Dengan pelanggan yang terpilih

en: Make active
id: Membuat aktif

en: Make inactive
id: Menonaktifkan

en: Delete voucher '%(name)s'?
id: Hapus voucher '%(name)s'?

en: Voucher details
id: bagian-bagian kupon

en: Number of basket additions
id: Nomor dari penambahan keranjang

en: Recent orders
id: Pesanan terbaru

en: No orders have been placed that use this voucher.
id: Tidak ada pesanan yang ditempatkan yang menggunakan kupon ini

en: Edit voucher
id: Mengubah kupon

en: Create new voucher
id: Membuat kupon baru

en: Num baskets
id: Nomor keranjang

en: Num orders
id: Nomor orderan

en: Inactive
id: menonaktifkan

en: No vouchers found.
id: Tidak ada kupon ditemukan

en: Update voucher set
id: Perbarui voucher set

en: Download CSV
id: Unduh CSV

en: Start
id: Awal

en: End
id: Akhir

en: Created
id: Dibuat

en: Create new voucher set
id: Buat set voucher

en: Num
id: Nomor

en: Popup closing...
id: Tutup popup...

en: Change selected %(model)s
id: Ubah %(model)s yang dipilih

en: Delete selected %(model)s
id: Hapus %(model)s yang dipilih

en: Add another %(model)s
id: Tambah %(model)s

en: Add
id: Tambah

en: Sorry!
id: Maaf!

en: Return to previous page
id: Kembali ke halaman sebelumnya

en: Go to homepage
id: Pergi ke halaman utama

en: thumbnail
id: preview gambar

en: Unrecognized image type!
id: Tipe gambar yang tidak terkenali

en: Upload Image
id: Mengunggah gambar

en: This page is only available to users who aren't logged in.
id: Halaman ini hanya tersedia bagi penggun yang tidak masuk

en:  This offer is no longer available.
id: Penawaran ini tidak lagi tersedia

en: What you need to do
id: Apa yang harus anda lakukan

en: There are no site offers at the moment.
id: Tidak ada situs penawaran

en: Browse products in offer
id: Menjelajah produk dalam penawaran

en: Shipping charge (before discounts)
id: Biaya pengiriman (sebelum diskon)

en: Shipping charge (after discounts)
id: Biaya pengiriman (setelah diskon)

en: Shipping charge
id: Biaya pengiriman

en: Order tax
id: Pajak orderan

en: Logout
id: Keluar

en: Browse store
id: Menjelajah toko

en: Password reset complete
id: Mengatur ulang kata sandi selesai

en: Password reset
id: Mengatur ulang kata sandi

en: Complete
id: selesai

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
id: Kata sandi anda telah diatur. Anda bisa mulai dan masuk sekarang

en: Log in
id: masuk

en: Enter a new password
id: Memasukkan kata sandi baru

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
id: Harap memasukkan kata sandi baru dua kali jadi kita bisa memverifikasi yang anda ketik

en: Change my password
id: Mengubah kata sandi saya

en: Password reset unsuccessful
id: Pengubahan kata sandi tidak berhasil

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
id: Harap meminta pengubahan kata sandi baru

en: Password reset email sent
id: Mengulang kata sandi email terkirim

en: Email sent
id: Email terkirim

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
id: 
            Kami telah mengirimkan instruksi untuk mengubah kembali kata sandi anda.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
id: 
           Jika tidak menerima sebuah email, Silahkan pastikan Anda telah memasukkan email yang ter-registrasi dan periksa
           juga spam folder Anda.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
id: Lupa password? Masukkan email dan kami akan mengirim email tentang instruksi untuk mengatur yang baru

en: Send reset email
id: Kirim email reset password

en: Refine your search
id: Memperbaiki pencarian

en: 
            Products matching "%(q)s"
id: 
            Produk yang cocok "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
id: 
                       Menemukan <strong>%(num_results)s</strong> hasil, menampilkan <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results.
id[0]: 
                        Ditemukan <strong>%(num_results)s</strong> hasil.

en: Found <strong>0</strong> results.
id: Menemukan <kuat>0</kuat> hasil

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
id: 
                     yang Anda maksud <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: Back to search results
id: Kembali ke hasil pencarian

en: You need to select some %ss
id: Anda perlu memilih beberapa %ss
