django-oscar - en to fa translation catalogue (1649 entries)

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
fa: 
    %(title)s(مقدار %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
fa: 
    انتقال به لیست علاقه‌ها ی%(name)s

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
fa: 
    کاربر اخیرا به %(name)s متصل شده است

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
fa: 
    تخصیص %(amount)s از نوع %(type)s

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
fa: 
    تخصیص %(amount)s از نوع %(type)s - مرجع : %(reference)s

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
fa: 
    شامل یک تخفیف <strong>%(amount)s</strong> به عنوان
    سبد شما قابلیت <strong>%(name)s</strong> پیشنهاد را دارد

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
fa: 
    شما در حال ویرایش نوع محصول <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a> هستید.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
fa: 
    آیا منظور شما <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">«%(suggestion)s»</a> بود؟

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
fa[0]: 
    %(num_reviews)sبررسی‌ها ی مشتری
fa[1]: 
    %(num_reviews)sبررسی‌ها ی مشتری

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
fa[0]: 
                       نتایج <strong>%(num_results)s</strong>  <strong>
     %(end)s</strong> تا <strong>%(start)s</strong> از
fa[1]: 
                       نتایج <strong>%(num_results)s</strong>  <strong>
     %(end)s</strong> تا <strong>%(start)s</strong> از

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
fa[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> نتیجه
fa[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> نتیجه

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
fa: 
    بعد از ساخته شدن لیست علاقه‌ها <strong>%(title)s</strong> اضافه خواهد شد

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
fa: 
    نوع محصول ایجاد شده «%(name)s».

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
fa: 
    نوع ایجاد شده برای «%(parent_name)s»

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
fa: 
    حذف محصول <strong>%(title)s</strong> - آیا مطمئن هستید؟

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
fa: 
    حذف نوع محصول <strong>%(title)s</strong> - آیا مطمئن هستید؟

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results.
fa[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> نتیجه پیدا شد
fa[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> نتیجه پیدا شد

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
fa: 
                       .نتیجه یافت شد <strong>%(num_results)s</strong>  <strong>
     %(end)s</strong> تا <strong>%(start)s</strong> از

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
fa: 
    نظر داده شده توسط <strong>%(name)s</strong> در تاریخ %(review_date)s

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
fa: 
    نوع محصول «%(name)s» به روز رسانی شده.

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
fa: 
    </div>%(message)s واجد شرایط بودن برای <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> پیشنهاد ویژه<div class="warning">

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
fa[0]: 
    <strong>%(n)s</strong> محصولات اضافه شده
fa[1]: 
    <strong>%(n)s</strong> محصولات اضافه شده

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
fa: 
    آیا مطمئن هستید که می خواهید %(name)s را حذف کنید؟

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
fa: 
    از پاک کردن محصول %(product_name)s از لیست علاقه‌ها ی %(wishlist_name)s اطمینان دارید؟

en: 
                    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
fa: 
    مطلع باشید که موجودی اقلام محدود می باشد. سفارش خود را به سرعت تکمیل کنید زیرا ممکن است شخص دیگری آن را ثبت کند

en: 
                    Created product '%(name)s'.
fa: 
    محصول %(name)s ساخته شد

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
fa: 
     نظر توسط شما در تاریخ %(review_date)s

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
fa[0]: 
    <strong>%(n)s</strong> محصولات تکراری در فایل وجود داشت
fa[1]: 
    <strong>%(n)s</strong> محصولات تکراری در فایل وجود داشت

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
fa[0]: 
    <strong>%(n)s</strong> محصولات در فایل وجود داشت که در کاتالوگ یافت نمیشدند
fa[1]: 
    <strong>%(n)s</strong> محصولات در فایل وجود داشت که در کاتالوگ یافت نمیشدند

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
fa: 
    همه اطلاعات شما از سایت پاک خواهد شد. پاک کردن حساب کاربری شما برگشت ناپذیر است

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
fa: 
    محصول %(name)s بروز رسانی شد

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
fa: 
    <p>آیا دسته‌بندی <strong>%(name)s</strong> پاک شود؟ - مطمئن هستید؟</p>

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
fa[0]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> از %(num_votes)s مشتریان این را مثبت ارزابی کرده اند
fa[1]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> از %(num_votes)s مشتریان این را مثبت ارزابی کرده اند

en: 
                With this email we have disabled your alert automatically and you will not
                receive any further email regarding this product.
fa: 
    با این ایمیل هشدار شما به طور خودکار غیر فعال شده است و شما ایمیل دیگری را برای این محصول دریافت نخواهید کرد

en: 
            %(name)s | Offers
fa: 
    %(name)s پیشنهادات

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
fa: 
    اگر ایمیلی دریافت نکرده‌اید لطفا مطمئن شوید که آدرس ایمیل ثبت شده برای این حساب کاربری را وارد کرده‌اید و پوشه‌ اسپم ایمیل خود را بررسی کنید.

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
fa: 
    سفارش %(number)s - خط #%(id)s

en: 
            Order %(number)s: confirmation
fa: 
    سفارش %(number)s : تایید

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
fa: 
    صفحه <strong>%(title)s</strong> ذخیره شد

en: 
            Products matching "%(q)s"
fa: 
    محصولات مرتبط با «%(q)s»

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
fa: 
    ما راهنمایی‌های لازم برای انتخاب کلمه عبور جدید را برای شما ارسال کرده‌ایم. که به زودی آن را دریافت خواهید کرد.

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
fa: 
    سفارش شما در سیستم ما ثبت شد. همکاران ما به زودی آن را آماده و برای شما ارسال خواهند کرد. شماره ی سفارش شما :‌
    <strong>%(number)s</strong>

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
fa: 
    <p> یک نوار وزنی به <strong>%(name)s</strong> روش حمل ونقل اضافه شده است. </p>

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
fa: 
    <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
fa: 
    <p> <strong>%(name)s</strong> روش حمل ونقل حذف شده است. </p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
fa: 
    <p> <strong>%(name)s</strong> روش حمل ونقل به روز رسانی شده است. </p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
fa: 
    <p> باند وززنی از <strong>%(name)s</strong> روش حمل ونقل حذف شد

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
fa: 
    <strong>%(quantity)s</strong> کپی هایی از <strong>%(title)s</strong>
    به شبد خرید شما اضافه شدند

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
fa: 
    <strong>%(title)s</strong>  به سبد خرید شما اضافه شد

en: 
    %(title)s is back in stock
fa: 
    %(title)sموجود شده است

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
fa: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> به انبار اضافه شد

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
fa: 
    <p> یک روش حمل ونقل <strong>%(name)s</strong> ایجاد شد. </p>

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
fa: 
    <p> گستره <strong>%(name)s</strong> ذخیره شد. </p>

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
fa: 
    <strong>%(title)s</strong> به سبد خرید شما برگردانده شد

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
fa: 
    <strong>%(title)s</strong> برای بعد ذخیره شد

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
fa: 
    آگاه باشید که مقدار موارد درون انبار محدود است. قبل ازینکه مشتری به آنجا سر بزند سریعتر اقدام کنید

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
fa: 
    کاربر %(user_name)s از %(partner_name)s جدا شد

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
fa: 
    بوسیله ی این ایمیل ما اعلان شما را به صورت اتوماتیک غیرفعال میکنیم 
    وشما هیچ ایمیل دیگری مرتبط با این محصول دریافت نخواهید کرد
    
    بابت علاقه ی شما تشکر میکنیم
    گروه %(site_name)s

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
fa: 
    شما این ایمیل را دریافت کرده اید زیرا کلمه عبور شما برای %(name)s تغییر داده شده است

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
fa: 
    سبد خرید شما دیگر واجد شرایط
    <strong>%(name)s</strong> پیشنهاد نمیباشد

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
fa: 
    سبدخرید شما اکنون واجد شرایط 
    <strong>%(name)s</strong> پیشنهاد میباشد

en:  (reference: %s)
fa:  (مرجع: %s)

en:  This offer is no longer available.
fa: این پیشنهاد دیگر موجود نیست

en:  created after %s
fa: بعد از %s ایجاد شده

en:  created before %s
fa: قبل از %s ایجاد شده

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
fa: در بین تاریخ %(start_date)s و %(end_date)s ایجاد شده است

en:  with customer email matching '%s'
fa: با مطابقت دادن با ایمیل مشتری '%s'

en:  with customer name matching '%s'
fa: با مطابقت با نام مشتری '%s'

en:  with email matching '%s'
fa: با مطابقت دادن با ایمیل '%s'

en:  with keyword matching '%s'
fa: با مطابقت دادن با کلمه کلیدی '%s'

en:  with name matching '%s'
fa: با مطابقت دادن با نام '%s'

en:  with status matching '%s'
fa: با مطابقت دادن با وضعیت '%s'

en:  with title containing '%s'
fa: همراه با دارا بودن عنوان '%s'

en: %(amount)s off shipping cost
fa: %(amount)s تخفیف هزینه‌ی ارسال

en: %(attr)s attribute %(err)s
fa: %(attr)sویژگی %(err)s

en: %(attr)s attribute cannot be blank
fa: %(attr)sویژگی نمی‌تواند خالی باشد

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
fa: %(card_type)s%(number)s (منقضی می‌شود در: %(expiry)s)

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
fa[0]: %(count)d اطلاعیه بایگانی شد
fa[1]: %(count)d اطلاعیه بایگانی شد

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
fa[0]: %(count)d اطلاعیه حذف شدند
fa[1]: %(count)d اطلاعیه حذف شدند

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
fa: %(enum)s یک انتخاب معتبر برای %(attr)s نیست

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
fa: %(field)s از '%(old_value)s' به '%(new_value)s' تغییر یافتند.

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
fa: %(filename)s تصویر معتبر نیست (%(error)s)

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
fa: %(obj)s هیچ ویژگی به نام '%(attr)s' ندارد

en: %(product)s - quantity %(qty)d
fa: %(product)s - تعداد %(qty)d

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
fa: %(qty)d کپی از '%(product)s' به سبد خرید شما اضافه شد.

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
fa: %(report_filter)s بین تاریخ‌های %(start_date)s و %(end_date)s

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
fa: %(status)s سبد (مالک: %(owner)s, قلم: %(num_lines)d)

en: %(title)s has been added to your wishlist
fa: %(title)s به لیست درخواست شما اضافه شد

en: %(title)s is back in stock
fa: موجودی محصول %(title)s تامین شده است

en: %(type)s of %(amount).2f
fa: %(amount).2fتا از %(type)s

en: %(user)s searched for '%(query)s'
fa: %(user)s برای '%(query)s' جستجو کرد.

en: %(user)s viewed '%(product)s'
fa: %(user)s ،'%(product)s' را دید

en: %(value)s discount on %(range)s
fa: %(value)s تخفیف روی %(range)s

en: %(value)s%% discount on %(range)s
fa: %(value)s%% تخفیف روی %(range)s

en: %(value)s%% off of shipping cost
fa: %(value)s%% از هزینه حمل و نقل

en: %d Row | %d Rows
fa[0]: ردیف‌های %d
fa[1]: ردیف‌های %d

en: %d product added to range | %d products added to range
fa[0]: %d محصولات به محدوده اضافه شدند
fa[1]: %d محصولات به محدوده اضافه شدند

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
fa: ویژگی های محصول %i همچنان به این مجموعه ویژگی اختصاص داده شده است

en: %i products are still assigned to this type
fa: %i از محصولات هنوز به این دسته اختصاص دارند

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
fa[0]: %sویژگی انتخاب گروه
fa[1]: %sویژگی انتخاب گروه

en: %s Category | %s Categories
fa[0]: دسته‌های %s
fa[1]: دسته‌های %s

en: %s cards are not accepted.
fa: %s کارت ها قبول نشده اند

en: %s does not exist
fa: %s وجود ندارد

en: %s has been sent a confirmation email for another product alert on this site. Please confirm or cancel that request before signing up for more alerts.
fa: %s یک ایمیل تایید برای هشدار محصول دیگری در این سایت ارسال شده. لطفاً قبل از آنکه هشدار‌های بیشتری را ثبت کنید. آن درخواست را تایید یا لغو کنید

en: %s is not a file
fa: %s یک فایل نیست

en: %s is not a valid image archive
fa: %s یک آرشیو تصویری معتبر نیست

en: %s is not readable
fa: %s خوانا نیست

en: %s step not complete
fa: %s مرحله انجام نشدند

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
fa: '%(new_status)s' یک وضعیت معتبر نمیباشد (وضعیت کنونی: '%(status)s' )

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
fa: '%(new_status)s' یک وضعیت معتبر برای سفارش %(number)s نمیباشد (وضعیت کنونی: '%(status)s' )

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
fa: وضعیت '%(status)s' یک وضعیت معتبر برای ردیف %(line_id)d نمیباشد.

en: '%(title)s' is no longer available
fa: '%(title)s' دیگر قابل دسترس نمیباشد

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
fa: '%(title)s' دیگر موجود نیست، به این دلایل (%(reason)s). لطفا برای ادامه کالا(ها)ی ذکر شده را از سبد خود حذف کنید.

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
fa: '%(title)s' به لیست درخواست '%(name)s' انتقال یافت

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
fa: '%(title)s' از لیست درخواست '%(name)s' شما برداشته شد

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
fa: رویداد '%(type)s' برای سفارش #%(number)s

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
fa: '%(voucher)s' استفاده شده توسط '%(user)s'

en: '%s' has been added to your basket
fa: '%s' به سبد خرید شما اضافه‌شد

en: '%s' was added to your wish list.
fa: '%s'  به لیست درخواست شما اضافه شد

en: (Anonymous)
fa: (ناشناس)

en: ...or choose a pre-defined one
fa: ... یا یک از قبل تعریف شده انتخاب کنید

en: 0 to 20
fa: 0 تا 20

en: 1. Name and description
fa: 1. نام و توضیحات

en: 1. Shipping address
fa: 1. آدرس حمل و نقل

en: 2. Incentive
fa: 2. انگیزه

en: 2. Shipping method
fa: 2. روش حمل و نقل

en: 20 to 40
fa: ۲۰ تا ۴۰

en: 3. Condition
fa: 3. حالت

en: 3. Payment
fa: 3. پرداخت

en: 4. Preview
fa: 4. پیش نمایش

en: 4. Restrictions
fa: 4. محدودیت ها

en: 40 to 60
fa: ۴۰ تا ۶۰

en: 5. Confirmation
fa: 5. تایید

en: 60+
fa: بیش از ۶۰

en: <em>Closed</em> stock alerts
fa: هشدار موجودی های <em>مسدود</em>

en: <em>Open</em> stock alerts
fa: <em>باز کردن</em> هشدار موجودی

en: <missing product>
fa: <محصول ازدست رفته>

en: <strong>0</strong> results.
fa: <strong>0</strong> نتیجه.

en: A child product can't have a category assigned.
fa: یک محصول زیر دسته نمیتواند دسته بندی داشته باشد.

en: A child product can't have a product class.
fa: محصول زیر دسته نمیتواند در یک کلاس محصول باشد.

en: A child product can't have options.
fa: محصول زیردسته تنظیمات ندارد.

en: A child product needs a parent.
fa: هر محصول زیردسته نیاز به یک سردسته دارد.

en: A child product should not have categories
fa: یک محصول زیر دسته نیازی به دسته بندی ندارد.

en: A confirmation email has been sent to %s
fa: ای‌میل تایید به این آدرس ارسال‌شد %s

en: A discount value is required
fa: مقدار تخفیف موردنیاز است

en: A parent product can't have stockrecords.
fa: محصول سرشاخه نمی تواند شامل سابقه موجودی باشد

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
fa: برای مطابقت داشتن با چندین آدرس ایمیل قسمتی از آدرس (مثلا '@example.com') می تواند وارد شود

en: A password reset email has been sent
fa: ایمیل حاوی تنظیم مجدد رمز ورود ارسال گردید

en: A preview email has been sent to %s
fa: یک ایمیل پیش نمایشی ارسال شد به %s

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
fa: در هنگام انجام پرداخت سفارش شما مشکلی پیش آمده، هیچ هزینه ای از حساب شما کاسته نشده. در صورت مشکلات بیشتر با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
fa: خصیصه ی یک کالا خاصیتی است که ممکن است این کالا داشته باشد، مثلا بسته به نوع کالا، سایز می تواند یک خصیصه باشد.

en: A range is required
fa: یک محدوده الزامی است.

en: A user with that email address already exists
fa: کاربری با همین ایمیل قبلا در سیستم ثبت نام کرده است.

en: A user with this email address already exists
fa: کاربری با این آدرس ایمیل قبلا ثبت‌نام کرده‌است

en: Absolute discount benefit
fa: مزیت تخفیف مستقل

en: Absolute discount benefits
fa: مزایای تخفیف مستقل

en: Account
fa: حساب

en: Action
fa: اقدام

en: Actions
fa: عملکردها

en: Active
fa: فعال

en: Active <em>Site</em> Offers
fa: پیشنهادات فعال <em>سایت</em>

en: Active <em>Vouchers</em>
fa: <em>کوپن</em> فعال

en: Active vouchers
fa: کوپن های فعال

en: Add
fa: افزودن

en: Add a new Attribute Option Group
fa: افزودن یک گروه ویژگی انتخاب

en: Add a new address
fa: اضافه کردن یک آدرس جدید

en: Add a new category
fa: دسته جدید اضافه کنید

en: Add a new product type
fa: نوع جدیدی از محصول اضافه کنید

en: Add a new weight band
fa: اضافه کردن یک باند وزنی جدید

en: Add another %(model)s
fa: افزودن %(model)s دیگر

en: Add child category
fa: اضافه کردن زیرشاخه

en: Add products
fa: اضافه کردن محصولات

en: Add to basket
fa: اضافه کردن به سبد

en: Add to wish list
fa: اضافه کردن به فهرست علاقمندیها

en: Add variant
fa: افزودن انواع

en: Add voucher
fa: اضافه کردن کوپن

en: Add weight band
fa: اضافه کردن باند وزنی

en: Added to a basket
fa: اضافه کردن به سبد خرید

en: Adding...
fa: درحال اضافه کردن

en: Address
fa: نشانی

en: Address '%s' created
fa: آدرس '%s' ایجاد شد.

en: Address '%s' deleted
fa: آدرس %s حذف شد

en: Address '%s' updated
fa: آدرس %s بروزرسانی شد

en: Address Book
fa: دفتر تلفن و آدرس

en: Address Hash
fa: هش نشانی

en: Address book
fa: تاب آدرس

en: Address deleted
fa: آدرس حذف شد.

en: Address saved
fa: آدرس ذخیره شد.

en: Addresses
fa: نشانی‌ها

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
fa: نشانی‌های %(country)s نیازمند کد پستی می‌باشند.

en: Admin
fa: مدیریت

en: Advanced Search
fa: جستجوی پیشرفته

en: Alert #%(id)s
fa: هشدار #%(id)s

en: Alerts with status "%s"
fa: هشدار با موقعیت "%s"

en: All
fa: همه

en: All Alerts
fa: همه ی اعلان ها

en: All Orders
fa: همه ی سفارشات

en: All alerts
fa: تمام هشدارها

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
fa: همه ی خطوط موجود از سفارش %(number)s به سبد خرید شما اضافه شد.

en: All offers
fa: تمامی پیشنهادات

en: All orders
fa: تمام سفارشات

en: All pages
fa: تمامی صفحات

en: All partners
fa: همه ی همکاران

en: All products
fa: همه محصولات

en: All reviews
fa: همه ی مرورها

en: All users
fa: همه ی کاربران

en: All vouchers
fa: همه ی کوپن ها

en: Allocation
fa: تخصیص

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
fa: تخصیص %(amount)s از نوع %(type)s

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
fa: روش حمل و نقل جایگزین می تواند در طول زمان پرداخت انتخاب شود

en: American Express cards use a 4 digit security code
fa: کارت های اعتباری American Express دارای کد امنیتی 4 رقمی هستند

en: Amount
fa: مقدار

en: Amount Allocated
fa: مقدار اختصاص داده شده

en: Amount Debited
fa: مقدار بدهی

en: Amount Refunded
fa: مقدار بازگشت داده شد

en: Amount debited
fa: مبلغ بدهی

en: Amount refunded
fa: مبلغ مسترد

en: An address from your address book?
fa: یک آدرس از دفترچه آدرس شما؟

en: An alert has been created
fa: هشدار ایجاد شده است

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
fa: یک تصویر با ترتیب نمایش صفر تصویر اصلی برای یک محصول خواهد بود

en: Analytics
fa: تحلیل

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
fa: نام

en: Anonymous reviews must include a name and an email
fa: بررسی های ناشناس باید شامل یک نام و یک ایمیل باشند.

en: Applies to countries
fa: شامل کشورهای

en: Approved
fa: تایید شده

en: Archive
fa: بایگانی

en: Archiving...
fa: در حال بایگانی...

en: Are you sure that you want to delete this alert?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این هشدار حذف شود؟

en: Are you sure you want to delete this address?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این آدرس را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this offer?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این پیشنهاد حذف شود؟

en: Are you sure you want to delete this partner?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این شریک را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this range?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این گستره را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این روش حمل ونقل حذف شود؟

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این روش باند وزنی حذف شود؟

en: At least one field is required.
fa: حداقل پر کردن یکی از بخش ها الزامی است.

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
fa: حداقل یک سابقه موجودى باید به شریک فروش شما اختصاص داده شده باشد

en: Attribute
fa: صفت

en: Attribute Option Group
fa: مجموعه ویژگی ها

en: Attribute Option Group created successfully
fa: مجموعه ویژگی با موفقیت ساخته شد

en: Attribute Option Group deleted successfully
fa: مجموعه ویژگی ها با موفقیت پاک شدند

en: Attribute Option Group details
fa: جزئیات مجموعه ویژگی ها

en: Attribute Option Group updated successfully
fa: مجموعه ویژگی با موفقیت بروز رسانی شد

en: Attribute Option Groups
fa: گروه مجموعه ویژگی ها

en: Attribute Options
fa: مجموعه ویژگی ها

en: Attribute option
fa: ویژگی موجود

en: Attribute option group
fa: ویژگی انتخاب گروه

en: Attribute option groups
fa: ویژگی انتخاب گروه ها

en: Attribute options
fa: مجموعه ویژگی ها

en: AttributeOption has not been saved yet
fa: AttributeOption هنوز ذخیره نشده است

en: Attributes
fa: خواص

en: Availability
fa: دسترسی

en: Available
fa: دسترس

en: Available between %(start)s and %(end)s
fa: بین تاریخ %(start)s و %(end)s قابل استفاده است

en: Available from %(start)s
fa: ازتاریخ %(start)s قابل استفاده است

en: Available until %(end)s
fa: تا تاریخ %(end)s قابل استفاده است

en: Average order costs
fa: میانگین هزینه های سفارش

en: Back to search results
fa: بازگشت به نتایج جستجو

en: Bankcard
fa: کارت بانکی

en: Bankcards
fa: کارت های بانکی

en: Basket
fa: سبد

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
fa: سبد خرید #%(basket_id)d, محصول #%(product_id)d, تعداد %(quantity)d

en: Basket Additions
fa: اضافات سبد

en: Basket additions
fa: اضافات سبد

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
fa: سبد شامل %(amount)s از %(range)s محدوده است

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
fa: سبد شامل %(count)d مورد یکتا از محدوده %(range)s است.

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
fa: سبد شامل %(count)d تعداد مورد(ها) از %(range)s محدوده هاست

en: Basket line
fa: خط سبد

en: Basket lines
fa: خطوط سبد

en: Basket status
fa: وضیعت سبد خرید

en: Basket total
fa: مجموع سبد خرید

en: Basket total (after discounts)
fa: مجموع سبد خرید (پس از تخفیف)

en: Basket total (before discounts)
fa: مجموع سبد خرید (قبل از تخفیف)

en: Basket total (excl. discounts)
fa: مجموع سبد خرید (بدون احتساب تخفیف ها)

en: Basket total (inc. discounts)
fa: مجموع سبد خرید (شامل تخفیف ها)

en: Basket total (inc. tax)
fa: مجموع سبد - شامل مالیات

en: Basket total:
fa: مجموع سبد خرید:

en: Baskets
fa: سبدها

en: Benefit
fa: سود

en: Benefits
fa: مزایا

en: Bill to name
fa: رسید به نام

en: Billing Address
fa: آدرس صورت حساب

en: Billing address
fa: نشانی پرداخت صورت‌حساب

en: Billing addresses
fa: نشانی‌های پرداخت صورت‌حساب

en: Body
fa: بدنه

en: Body HTML
fa: بدنه HTML

en: Body Text
fa: بدنه ی متن

en: Body text
fa: متن بدنه

en: Boolean
fa: بولی

en: Browse
fa: مرور

en: Browse products in offer
fa: گشتن در محصولات با پیشنهاد ویژه

en: Browse store
fa: فهرست فروشگاه

en: Build a new condition
fa: ساخت یک شرط جدید

en: Bulk Actions
fa: ویرایش دسته جمعی

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
fa[0]: خریدن %(delta)d محصولات بیشتر از %(range)s
fa[1]: خریدن %(delta)d محصولات بیشتر از %(range)s

en: CCV number
fa: شماره CCV کارت اعتباری

en: Can be used multiple times by multiple customers
fa: میتواند چندین بار توسط چند مشتری استفاده شود

en: Can be used once by one customer
fa: فقط 1 بار میتواند توسط یک مشتری استفاده شود

en: Can only be used once per customer
fa: فقط میتواند یک بار به ازای هر مشتری استفاده شود

en: Cancel
fa: کنسل

en: Cancelled
fa: لغو

en: Caption
fa: عنوان

en: Card Type
fa: نوع کارت

en: Card number
fa: شماره کارت

en: Case insensitive / No spaces allowed
fa: مورد غیر حساس/ هیچ فضایی داده نمیشود

en: Catalogue
fa: کاتالوگ

en: Catalogue and stock
fa: کاتالوگ و سهام

en: Catalogue reviews
fa: بررسی‌های کاتالوگ

en: Categories
fa: دسته بندی ها

en: Category
fa: دسته بندی

en: Category created successfully
fa: دسته با موفقیت ایجاد شد

en: Category deleted successfully
fa: دسته با موفقیت حذف شد

en: Category updated successfully
fa: دسته با موفقیت به روز رسانی شد

en: Change
fa: تغییر

en: Change Password
fa: تغییر رمز عبور

en: Change line status to
fa: تغییر وضعیت خط به

en: Change my password
fa: تغییر رمز عبور

en: Change order status
fa: تغییر وضعیت های سفارش

en: Change password
fa: تغییر رمز عبور

en: Change selected %(model)s
fa: تغییر %(model)s انتخاب شده

en: Change status
fa: تغییر وضعیت ها

en: Changing...
fa: درحال تغییر...

en: Charge
fa: هزینه

en: Charge (excl tax)
fa: شارژ کردن- بدون مالیات

en: Charge (incl tax)
fa: شارژ کردن- شامل مالیات

en: Charge for weights up to %s kg
fa: شارژ کردن برای وزن های تا %s کیلوگرم

en: Cheapest product from %(range)s is free
fa: ارزان ترین محصول از %(range)s محدوده رایگان میباشد

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
fa: محصولاتی که موجود شده‌اند را چک کن و خبر بده

en: Checkout
fa: پرداخت نهایی

en: Checkout gateway
fa: دروازه های پرداخت

en: Checkout now
fa: رفتن برای چک کردن نهایی

en: Child product
fa: کالای فرزند

en: Choose what type of product this is
fa: نوع کالا را انتخاب کنید

en: City
fa: شهر

en: Close
fa: بستن

en: Closed
fa: بسته شد

en: Code
fa: کد

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
fa: کد فقط می‌تواند شامل حروف A-Z، a-z، اعداد و زیرخط‌ها باشد، و نمی‌تواند با یک عدد شروع شود.

en: Code used for looking up this event programmatically
fa: کد استفاده شده برای دیدن این رویداد به صورت برنامه‌نویسی‌شده

en: Communication Event
fa: رویداد ارتباط

en: Communication Events
fa: رویدادهای ارتباط

en: Communication event type
fa: ارتباطات نوع رویداد

en: Communication event types
fa: انواع رویداد ارتباطات

en: Communications dashboard
fa: داشبورد ارتباطات

en: Complete
fa: کامل

en: Condition
fa: شرایط

en: Conditional offer
fa: پیشنهاد مشروط

en: Conditional offers
fa: پیشنهاد های مشروط

en: Conditions
fa: شرایط

en: Confirm Password
fa: تکرار رمز عبور

en: Confirm password
fa: تکرار رمز عبور

en: Confirmation of order %(number)s
fa: تأییدیه‌ی سفارش %(number)s

en: Confirmation required for stock alert
fa: برای اعلان انبار تایید نیاز است

en: Contact
fa: تماس

en: Contact Number
fa: شماره تماس

en: Contact number
fa: شماره تماس

en: Content
fa: محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Continue shopping
fa: ادامه خرید

en: Continue to step 2
fa: ادامه به مرحله 2

en: Continue to step 3
fa: ادامه دادن به مرحله 3

en: Continue to step 4
fa: ادامه به مرحله 4

en: Continuing...
fa: در حال ادامه دادن...

en: Cost
fa: هزینه

en: Count condition
fa: شرط شمارش

en: Count conditions
fa: شرایط شمارش

en: Countries
fa: کشورها

en: Country
fa: کشور

en: Country name
fa: نام کشور

en: Coverage Condition
fa: شرط پوشش

en: Coverage Conditions
fa: شرایط پوشش

en: Create
fa: ساختن

en: Create Attribute Option Group
fa: ساخت گروه مجموعه ویژگی ها

en: Create New Page
fa: ایجاد صفحه جدید

en: Create a new product of type
fa: محصول جدیدی از این نوع را بساز

en: Create a new shipping method
fa: ایجاد یک روش حمل ونقل جدید

en: Create a new wish list
fa: لیست درخواست جدید ایجاد کن.

en: Create a new wishlist
fa: ایجاد یک علاقه‌مندی جدید

en: Create new %(product_class)s product
fa: ایجاد محصول %(product_class)s جدید

en: Create new Attribute Option Group
fa: ایجاد مجموعه ویژگی جدید

en: Create new category
fa: ساخت دسته‌بندی جدید

en: Create new offer
fa: ایجاد پیشنهاد جدید

en: Create new page
fa: ساخت صفحه جدید

en: Create new partner
fa: ایجاد همکار جدید

en: Create new product
fa: ایجاد محصول جدید

en: Create new product type
fa: ایجاد نوع محصول جدید

en: Create new range
fa: ایجاد گستره جدید

en: Create new shipping charge
fa: ایجاد شارژ حمل ونقل جدید

en: Create new variant of %(parent_product)s
fa: ایجاد یک نوع جدید از %(parent_product)s

en: Create new voucher
fa: ایجاد کوپن جدید

en: Create new voucher set
fa: ایجاد مجموعه کوپن جدید

en: Create payment event
fa: ایحاد رویداد پرداخت

en: Create product type
fa: ایجاد نوع محصول

en: Create range
fa: ایجاد محدوده

en: Create shipping event
fa: ایجاد رویداد حمل ونقل

en: Create user
fa: ایجاد کاربر

en: Create voucher
fa: ایجاد کردن کوپن

en: Create voucher set
fa: ساخت یک مجموعه کوپن

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
fa: اکانت خود را در سایت ما بسازید و ما شما را به پروسه ی پرداخت نهایی برمی گردانیم.

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Currency
fa: واحد پول

en: Current available stock
fa: موجود‌ی در حال حاضر

en: Custom class
fa: کلاس رسم و رسومات

en: Custom condition
fa: شرایط سفارشی

en: Custom incentive
fa: انگیزه های همیشگی

en: Customer
fa: مشتری

en: Customer Information
fa: اطلاعات مشتریان

en: Customer Reviews
fa: نظرات مشتریان

en: Customer checked out as a guest.
fa: مشتری به عنوان مهمان شناخته شد

en: Customer email address
fa: آدرس الکترونیکی خریدار

en: Customer has deleted their account.
fa: مشتری حساب کاربریش را حذف کرد

en: Customer name
fa: نام مشتری

en: Customer name matches "{customer_name}"
fa: نام مشتری مطابقت دارد با "{customer_name}"

en: Customer rating
fa: رتبه بندی مشتریان

en: Customer reviews
fa: بررسی های محصول

en: Customers
fa: مشتریان

en: Dashboard
fa: داشبورد

en: Date
fa: تاریخ

en: Date Closed
fa: تاریخ بسته شدن

en: Date Created
fa: تاریخ ایجاد

en: Date Processed
fa: تاریخ پردازش شده

en: Date Sent
fa: تاریخ ارسال

en: Date Updated
fa: زمان بروزرسانی

en: Date Uploaded
fa: تاریخ آپلود

en: Date alert raised
fa: اضافه کردن هشدار تاریخ

en: Date alert sent
fa: تاریخی که هشدار فرستاده شد

en: Date cancelled
fa: عضویت لغو شد

en: Date closed
fa: تاریخ بسته شدن

en: Date confirmed
fa: تاریخ تایید

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Date created:
fa: تاریخ تولید:

en: Date from
fa: از تاریخ

en: Date joined
fa: تاریخ پیوست

en: Date merged
fa: تاریخ ادغام

en: Date of creation
fa: تاریخ ایجاد

en: Date of last order
fa: تاریخ آخرین سفارش

en: Date of purchase
fa: تاریخ خرید

en: Date placed
fa: تاریخ ثبت

en: Date registered
fa: تاریخ ثبت

en: Date sent
fa: تاریخ ارسال

en: Date submitted
fa: تاریخ ارائه

en: Date to
fa: تا تاریخ

en: Date updated
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Date uploaded
fa: تاریخ به روز رسانی

en: DateTime
fa: تاریخ زمان

en: Datetime
fa: تاریخ زمان

en: Dear %(name)s,
fa: %(name)s عزیز

en: Default
fa: پیش فرض

en: Default Weight
fa: وزن پیش فرض

en: Default billing address
fa: پیش فرض آدرس صورت حساب

en: Default billing address?
fa: نشانی پرداخت پیش‌فرض

en: Default product weight (kg)
fa: وزن پیش فرض محصول (kg)

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
fa: وزن پیش فرض محصول به کیلو، زمانی که هیچ وزنی تعریف نشده است

en: Default shipping address
fa: آدرس ارسال پیش فرض

en: Default shipping address?
fa: نشانی حمل پیش‌فرض؟

en: Default weight (kg)
fa: وزن پیش فرض (kg)

en: Delete
fa: حذف کردن

en: Delete %s
fa: %s را حذف کن

en: Delete Attribute Option Group
fa: حذف مجموعه ویژگی ها

en: Delete Attribute Option Group '%s'
fa: پاک کردن مجموعه ویژگی ها ی '%s'

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
fa: حذف مجموعه ویژگی های <strong>%(name)s</strong> - آیا مطمئن هستید؟

en: Delete Attribute Option Group?
fa: حذف مجموعه ویژگی ها؟

en: Delete address?
fa: آدرس را حذف کنید؟

en: Delete alert #%(id)s?
fa: هشدار #%(id)s حذف شود؟

en: Delete category
fa: حذف دسته بندی

en: Delete category?
fa: حذف دسته بندی ؟

en: Delete offer
fa: حذف پیشنهاد

en: Delete page
fa: پاک کردن صفحه

en: Delete page '%(title)s'?
fa: پاک کردن صفحه %(title)s ؟

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
fa: پاک کردن صفحه <strong>%(title)s</strong> - آیا مطئن هستید؟

en: Delete partner
fa: حذف شریک

en: Delete product type
fa: حذف کردن نوع محصول

en: Delete product type '%s'
fa: حذف کردن نوع محصول '%s'

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
fa: آیا محصول <strong>%(name)s</strong> حذف شود؟ - مطمئن هستید؟

en: Delete product type?
fa: آیا نوع محصول حذف شود؟

en: Delete product variant?
fa: نوع دیگر محصول حذف شود؟

en: Delete product?
fa: محصول حذف کنید؟

en: Delete profile
fa: حذف پروفایل

en: Delete range '%(name)s'?
fa: آیا گستره '%(name)s' حذف شود؟

en: Delete review "%(title)s"?
fa: مرور "%(title)s" حذف شود؟

en: Delete review '%(title)s'?
fa: مرور '%(title)s' حذف شود؟

en: Delete selected %(model)s
fa: پاک کردن %(model)s انتخاب شده

en: Delete shipping method
fa: حذف روش حمل ونقل

en: Delete shipping method '%(name)s'?
fa: روش حمل ونقل '%(name)s' حذف شود؟

en: Delete voucher '%(name)s'?
fa: آیا کوپن «%(name)s» پاک شود؟

en: Delete weight band?
fa: باند وزنی حذف شود؟

en: Delete?
fa: حذف ؟

en: Deleted
fa: حذف شده

en: Deleted page '%s'
fa: صفحه ی '%s' حذف شد.

en: Deleted product '%s'
fa: محصول حذف شده '%s'

en: Deleted product variant '%s'
fa: محصول حذف شده ی نوع '%s'

en: Deleting...
fa: درحال حذف کردن...

en: Deliver to name
fa: تحویل دادن به اسم

en: Delivery address updated
fa: آدرس تحویل به روز رسانی شد

en: Delivery address updated:
    %s
fa: آدرس تحویل به روز رسانی شد:
    %s

en: Delta
fa: دلتا

en: Delta Votes
fa: امتیاز دلتا

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
fa: بستگی به تعداد اقلام درسبد ،که در محدوده شرایط هستند، دارد

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
fa: بستگی به ارزش اقلام در سبد، که در محدوده شرایط هستند، دارد

en: Description
fa: توضیحات

en: Designates whether the user can log into this admin site.
fa: مشخص می کند که آیا کاربری می تواند وارد قسمت ادمین شود یا نه.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
fa: مشخص می کند که وضعیت این کابر فعال باشد. به جای پاک کردن حساب های کاربری این گزینه را از حالت انتخاب خارج کنید

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
fa: ترتیب محصولات را تعیین می‌کند. محصول با رتبه بالاتر قبل از محصول با رتبه کمتر نمایش داده می‌شود

en: Discount
fa: تخفیف

en: Discount category
fa: دسته بندی تخفیف

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
fa: تخفیف شامل تمامی هزینه ی حمل و نقل میباشد

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
fa: تخفیف شامل مقدار معینی از ارزش محصول میشود

en: Discount is a percentage off of the product's value
fa: تخفیف شامل درصدی از ارزش محصول میباشد

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
fa: تخفیف شامل درصدی از هزینه ی حمل و نقل میباشد

en: Discount is to give the cheapest product for free
fa: تخفیف شامل دادن رایگان ارزان ترین محصول میباشد

en: Discount type
fa: نوع تخفیف

en: Discount value
fa: ارزش تخفیف

en: Discounts
fa: تخفیف ها

en: Display order
fa: ترتیب نمایش

en: Down
fa: پایین

en: Download
fa: دانلود

en: Download CSV
fa: دانلود فایل CSV

en: Download selected orders as a CSV
fa: دانلود سفارشات انتخاب شده به عنوان CSV

en: Dr
fa: دکتر

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
fa: به دلیل مشکلات فنی ما قادر به فرستادن بیش از  %(threshold)d کالا در یک سفارش نیستیم.

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
fa: به دلیل مشکلات فنی ما قادر به فرستادن بیش از  %(threshold)d قلم کالا در یک سفارش نیستیم. سبد شما  %(basket)d قلم کالا دارد.

en: Duplicate products
fa: محصولات تکراری

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit Attribute Option Group
fa: ویرایش مجموعه ویژگی

en: Edit Profile
fa: ویرایش پروفایل

en: Edit address
fa: ویرایش آدرس

en: Edit again
fa: ویرایش مجدد

en: Edit category
fa: ویرایش دسته بندی

en: Edit children
fa: ویرایش فرزندان

en: Edit email
fa: تغییر ایمیل

en: Edit included products
fa: ویرایش محصولات شامل شده

en: Edit order contents
fa: محتویات ویرایش منظور

en: Edit product type
fa: ویرایش انواع محصول

en: Edit products
fa: ویرایش محصولات

en: Edit profile
fa: ویرایش مشخصات

en: Edit range
fa: ویرایش گستره

en: Edit range metadata
fa: ویرایش گستره ی فراداده

en: Edit shipping address
fa: ویرایش آدرس حمل ونقل

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
fa: ویرایش آدرس حمل ونقل برای سفارش %(order.number)s

en: Edit shipping method
fa: ویرایش روش حمل ونقل

en: Edit the user's details
fa: ویرایش جزییات کاربر

en: Edit this category
fa: ویرایش این دسته‌بندی

en: Edit this page
fa: ویرایش این صفحه

en: Edit this product
fa: ویرایش محصول

en: Edit user '%s'
fa: ویرایش کاربر '%s'

en: Edit voucher
fa: ویرایش کوپن

en: Edit weight band
fa: ویرایش باند وزنی

en: Editing variant of %(parent_product)s
fa: اصلاح انواع %(parent_product)s

en: Either comma-separated, or one identifier per line
fa: یا به صورت "جدا شده با ویرگول" یا یک شناسه برای هر خط

en: Email
fa: رایانامه

en: Email Address
fa: آدرس ایمیل

en: Email Body HTML Template
fa: قالب بدنه ایمیل HTML

en: Email Body Template
fa: قالب بدنه پست الکترونیک

en: Email History
fa: تاریخچه ی ایمیل

en: Email Subject Template
fa: عنوان ایمیل قالب

en: Email address
fa: ایمیل

en: Email body HTML template
fa: قالب بدنه HTML ایمیل

en: Email body text template
fa: قالب بدنه متن ایمیل

en: Email content
fa: محتوای ایمیل

en: Email history
fa: تاریخ پست الکترونیک

en: Email saved
fa: ایمیل ذخیره شده

en: Email sent
fa: ایمیل فرستاده شد

en: Email subject template
fa: پست الکترونیک قالب موضوع

en: Email templates
fa: قالبهای ایمیل

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
fa: ایمیل به %(user)s با عنوان %(subject)s

en: Emails
fa: ایمیل

en: Empty baskets cannot be submitted
fa: سبد خرید خالی امکان ارسال ندارد

en: End
fa: پایان

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: End date should be later than start date
fa: تاریخ پایان باید بعد از تاریخ شروع باشد

en: End datetime
fa: تاریخ پایان

en: Enter a new password
fa: رمز عبور جدید را وارد کنید

en: Enter a valid month.
fa: یک ماه معتبر وارد کنید.

en: Enter a valid year.
fa: یک سال معتبر وارد کنید.

en: Enter payment details
fa: مشخصات پرداخت را وارد کنید

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
fa: محدودیت از بالا را برای این گروه وزنی به کیلوگرم وارد کنید. محدودیت از پایین توسط گروه های وزنی دیگر مشخص میشود

en: Enter your email
fa: ایمیل خود را وارد کنید

en: Entity
fa: وجود

en: Error Message
fa: پیغام خطا

en: Event
fa: رویداد

en: Event Type
fa: نوع رویداد

en: Event notes
fa: یادداشت های رویداد

en: Example: '/about/contact/'.
fa: مثال : '/about/contact/'

en: Excluded Products
fa: محصولات شامل نشده

en: Exclusive offer
fa: پیشنهاد شگفت انگیز

en: Exclusive offers cannot be combined on the same items
fa: پیشنهاد‌های ویژه همزمان نمی توانند بر روی اقلام یکسان اعمال شوند

en: Expiry Date
fa: تاریخ انقضاء

en: Export to CSV
fa: صادر کردن به CSV

en: File
fa: فایل

en: File Path
fa: مسیر فایل

en: File of SKUs or UPCs
fa: فایل SKUs یا UPCs

en: Filename
fa: نام فایل

en: Filter
fa: فیلتر

en: Filter result
fa: فیلتر نتایج

en: Filter results
fa: نتایج فیلتر

en: Filtering...
fa: در حال فیلتر کردن...

en: First line of address
fa: خط اول نشانی

en: First name
fa: نام

en: Fixed discount benefits require a product range
fa: مزایای تخفیف ثابت به یک گستره ی محصول نیاز دارد

en: Fixed discount benefits require a value
fa: مزایای تخفیف ثابت به یک مقدار، نیاز دارد

en: Fixed price benefit
fa: مزیت قیمت ثابت

en: Fixed price benefits
fa: مزایای قیمت ثابت

en: Fixed price shipping
fa: قیمت ثابت حمل ونقل

en: Fixed price shipping benefit
fa: مزایای حمل و نقل قیمت ثابت

en: Fixed price shipping benefits
fa: مزایای حمل و نقل قیمت ثابت

en: Float
fa: عدد اعشاری

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
fa: کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ آدرس ایمیل خود را اینجا وارد کنید٬ تا راهنمایی‌های لازم برای انتخاب کلمه عبور جدید برای شما ارسال شود.

en: Found <strong>0</strong> results.
fa: .نتیجه یافت شد <strong>0</strong>

en: Free
fa: رایگان

en: Free Shipping
fa: حمل ونقل رایگان

en: Free shipping
fa: حمل ونقل رایگان

en: Frequency
fa: تکرار

en: Frozen - the basket cannot be modified
fa: بسته‌شده - سبد خرید شما بسته شده و قابل تغییر نیست.

en: Fulfillment partner
fa: شریک دستاورد

en: Fulfillment partners
fa: شرکای دستاورد

en: Fulfilment
fa: تکمیل

en: Full dashboard access
fa: همه ی داشبورد دردسترس است.

en: General
fa: عمومی

en: Generate report
fa: ایجاد گزارش

en: Get a password reminder
fa: دریافت یک یادآوری رمز عبور

en: Get results as
fa: گرفتن نتیجه ها به عنوان

en: Get shipping for %(amount)s
fa: حمل و نقل برای %(amount)s

en: Get shipping for a fixed price
fa: دریافت حمل و نقل با قیمت ثابت

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
fa: گرفتن محصولاتی که با شرایط قیمت ثابت مطابقت دارند

en: Go
fa: برو

en: Go to homepage
fa: برو به صفحه خانگی

en: Go!
fa: برو!

en: Group
fa: گروه

en: Guest email address
fa: آدرس ایمیل مهمان

en: HTML template
fa: قالب HTML

en: Hello,
fa: سلام

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
fa: سلام!
    سفارش %(order_number)s شما دریافت شد و به زودی پردازش خواهد شد

en: Higher the number, higher the country in the list.
fa: هرچقدر عدد بیشتر باشد،‌ کشور در فهرست بالاتر است.

en: Home
fa: خانه

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
fa: من یک مشتری جدید هستم و می خواهم به عنوان مهمان خریدم را انجام دهم.

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
fa: من یک مشتری جدید هستم و می خواهم قبل از خریدم یک اکانت در سایت شما ایجاد کنم و از این طریق خریدم را انجام دهم.

en: I am a returning customer, and my password is
fa: من قبلا از فروشگاه شما خرید کرده ام و در سایت شما اکانت دارم.
    رمز عبور من:

en: I have a voucher code...
fa: ...من یک کد کوپن گرفتم

en: I've forgotten my password
fa: من رمز عبور را فراموش کرده ام

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
fa: اگر خودتان آدرس ایمیل را تغییر دادید، می‌توانید این ایمیل را نادیده بگیرید

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
fa: اگر شما آن را تغییر نداده‌اید، لطفا فورا رمز عبور خود را تغییر داده و آدرس ایمیل خود را اصلاح کنید:

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
fa: اگر شما آن را تغییر نداده‌اید، لطفا فورا رمز عبور خود را تغییر دهید:

en: Image
fa: عکس

en: Images
fa: تصاویر

en: Important messages about items in your basket
fa: پیغام های مهم درباره ی موردهای درون سبد خریدشما

en: In Voucherset?
fa: در مجموعه کوپن است؟

en: In case we need to call you about your order
fa: شماره تلفن برای هماهنگی سفارش شما لازم است.

en: In progress
fa: درحال پیشرفت

en: In stock
fa: موجود در انبار

en: In stock (%d available)
fa: در انبار( %d موجود)

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Inbox
fa: صندوق ورودی

en: Incentive
fa: انگیزه

en: Included Categories
fa: دسته های شامل شده

en: Included Products
fa: محصولات شامل شده

en: Includes all products?
fa: شامل تمامی محصولات میشود؟

en: Includes an item with UPC "{upc}"
fa: شامل یک قلم کالا با کد جهانی محصول  ‍"{upc}"

en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
fa: شامل یک قلم کالا از واحد نگهداری موجودی همکار "{partner_sku}"

en: Instructions
fa: دستور‌العمل‌ها

en: Integer
fa: عدد صحیح

en: Invalid action
fa: اقدام نامعتبر

en: Invalid form submission
fa: ثبت فرم نامعتبر

en: Invalid lines requested
fa: ردیف های نامعتبری درخواست شده است.

en: Invalid stock consumption request
fa: درخواست نامعتبر محاسبه‌ی موجودی

en: Is Active?
fa: آیا فعال است؟

en: Is active?
fa: آیا فعال است ؟

en: Is available?
fa: آیا قابل استفاده است؟

en: Is discountable?
fa: قابل تخفیف؟

en: Is product discountable?
fa: آیا محصول قابل تخفیف دادن میباشد؟

en: Is public?
fa: عمومی است؟

en: Is shipping country
fa: می‌توان به این کشور فرستاد؟

en: Is this review helpful?
fa: آیا این بررسی به درد بخور بود؟

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
fa: امکان سفارش مجدد کالای %(number)s به دلیل موجود نبودن برای خرید، وجود ندارد.

en: Item
fa: محصول

en: Items
fa: آیتم ها

en: Items ordered
fa: موارد سفارش داده شده

en: Items purchased
fa: اقلام خریداری شده

en: Items to buy later
fa: مواردی برای خرید های بعد

en: Items to buy now
fa: آیتم ها برای خرید در حال حاضر

en: Key
fa: کلید

en: Keyword
fa: کلمه کلیدی

en: Label
fa: برچسب

en: Last Order Date
fa: آخرین تاریخ سفارش

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Latest Orders (last 24 hours)
fa: آخرین سفارشات (24 ساعت گذشته)

en: Leave a product review
fa: ترک بررسی محصول

en: Length of Code
fa: طول کد

en: Limited dashboard access
fa: داشبورد به طور محدود در دسترس است.

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
fa: محدود به %(total)d استفاده ( %(remainder)d باقی مانده)

en: Limited to %(total)d uses per basket
fa: محدود به %(total)d بار استفاده برای هر سبد

en: Limited to %(total)d uses per user
fa: محدود به %(total)d بار استفاده برای هر کاربر

en: Limited to 1 use per basket
fa: محدود به 1 بار استفاده برای هر سبد

en: Limited to 1 use per user
fa: محدود به 1 بار استفاده برای هر کاربر

en: Limited to a cost of %(max)s
fa: محدود به قیمت %(max)s

en: Line
fa: خط

en: Line #%(id)s
fa: خط #%(id)s

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
fa: خط '%(number)s' (مقدار %(qty)d) قیمت %(price)s

en: Line Attribute
fa: خط صفت

en: Line Attributes
fa: خط صفات

en: Line ID
fa: خط ID

en: Line Price
fa: قیمت خطی

en: Line Prices
fa: قیمت های خطی

en: Line Reference
fa: مرجع خط

en: Line attribute
fa: ویژگی خط

en: Line attributes
fa: ویژگی‌های خط

en: Line price excl. tax
fa: قیمت خطی بدون مالیات

en: Line price incl. tax
fa: قیمت خطی شامل مالیات

en: Lines
fa: خطوط

en: Link a new user
fa: متصل کردن یک کاربر جدید

en: Link a user
fa: متصل کردن یک کاربر

en: Link an existing user
fa: متصل کردن یک کاربر موجود

en: Link user
fa: متصل کردن کاربر

en: Linking...
fa: درحال اتصال...

en: Log In
fa: ورود به سیستم

en: Log in
fa: ورود به سیستم

en: Log out
fa: خارج شدن

en: Logging in...
fa: در حال ورود...

en: Login
fa: ورود

en: Login or register
fa: ورود یا ثبت نام

en: Logout
fa: خروج

en: Low Stock Threshold
fa: آستانه کمبود موجودی

en: Low stock alerts
fa: اخطار کمبود موجودی

en: Low stock threshold
fa: آستانه کمبود موجودی

en: Make active
fa: فعال شود

en: Make inactive
fa: غیر فعل شود

en: Manage
fa: مدیریت

en: Manage partner and users
fa: مدیریت شریک ها و کاربران

en: Manage users
fa: مدیریت کاربران

en: Max Affected Items
fa: بیشترین موارد مورد تاثیر واقع شده

en: Max basket applications
fa: حداکثر سبد درخواست ها

en: Max discount
fa: حداکثر تخفیف

en: Max global applications
fa: حداکثر درخواست های جهانی

en: Max user applications
fa: حداکثر درخواست های کاربران

en: Merged - superceded by another basket
fa: ادغام‌شده - با سبدی دیگر جایگزین شده

en: Message
fa: پیغام

en: Method
fa: روش

en: Method code
fa: کد روش

en: Method name
fa: نام روش

en: Miss
fa: خانم

en: Move to Basket
fa: انتقال به سبد خرید

en: Move to basket
fa: انتقال به سبد خرید

en: Mr
fa: آقا

en: Mrs
fa: خانم

en: Ms
fa: خانم

en: Multi Option
fa: چند گزینه

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
fa: مزایای خریدهای چندگانه به ویژگی "بیشترین موارد موردتاثیر واقع شده" نیاز ندارند

en: Multibuy benefits don't require a value
fa: مزایای خریدهای چندگانه به هیچ ارزشی نیاز ندارند

en: Multibuy benefits require a product range
fa: مزایای خریدهای چندگانه به یک گستره ی محصول نیاز دارند

en: Multibuy discount benefit
fa: مزیت تخفیف خریدهای چندگانه

en: Multibuy discount benefits
fa: مزایای تخفیف خریدهای چندگانه

en: Must be a boolean
fa: باید یک بولین باشد

en: Must be a date or datetime
fa: باید یک تاریخ و یا تاریخ ساعت

en: Must be a datetime
fa: میبایست تاریخ زمان باشد

en: Must be a file field
fa: باید فیلد فایل باشد

en: Must be a float
fa: باید یک عدد اعشاری باشد

en: Must be a list or AttributeOption queryset
fa: باید یک لیست یا queryset از مجموعه ویژگی ها باشد

en: Must be a model instance
fa: باید نمونه‌ای از یک مدل باشد

en: Must be an integer
fa: باید یک عدد صحیح باشد

en: My email address is
fa: آدرس ایمیل من

en: Name
fa: نام

en: Name and description
fa: نام و توضیحات

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
fa: باید شامل یک مجموعه از اقلام متمایز از دامنه شرایط باشد

en: New Customers
fa: مشتریان جدید

en: New Product
fa: محصول جدید

en: New customers
fa: مشتریان جدید

en: New order status
fa: وضعیت جدید سفارشات

en: New products
fa: محصولات جدید

en: Newest
fa: جدیدترین

en: No
fa: نه

en: No Attribute Option Groups found.
fa: هیچ مجموعه ویژگی یافت نشد

en: No address associated.
fa: هیچ آدرسی مرتبط نشده است

en: No alerts found.
fa: هیچ هشداری یافت نشد

en: No customers found.
fa: مشتری یافت نشد

en: No discounts were applied to this order.
fa: هیچ تخفیفی به این سفارش تعلق نگرفته است

en: No emails found
fa: هیج ایمیل پیدا نشد

en: No file path supplied
fa: آدرس فایل داده نشد

en: No notes available.
fa: هیچ یادداشتی قابل استفاده نیست

en: No offers found.
fa: هیچ پیشنهادی یافت نشد

en: No order found with this number
fa: هیچ سفارش به این شماره پیدا نشد

en: No orders found.
fa: هیچ سفارشی یافت نشد

en: No orders have been placed that use this voucher.
fa: سفارشی قابل استفاده با این کوپن داده نشده

en: No orders match your search.
fa: هیچ محصولی یافت نشد

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
fa: اگر از انگیزه های همیشگی استفاده میکنید هیچ انتخاب دیگری نمیتواند تنظیم شود

en: No pages found.
fa: .هیچ صفحه ای یافت نشد

en: No partners found.
fa: هیچ شریکی یافت نشد

en: No payment events have occurred.
fa: هیچ رویداد پرداختی رخ نداده است

en: No payment events.
fa: بدون رویداد های پرداخت

en: No payment sources found for this order.
fa: هیچ منبع پرداختی برای این سفارش یافت نشد

en: No payment was required for this order.
fa: پرداخت برای این سفارش لازم نیست. پرداخت به هنگام تحویل کالا انجام می گیرد

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
fa: هیچ محصولی (محصولاتی) با SKU یا UPC مطابقت داده شده با %s یافت نشد

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
fa: هیچ محصول SKU یا UPC مطابقت داده شده با %s موجود نمیباشد

en: No products found.
fa: محصولی یافت نشد

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
fa: از آنجا که این سود به محصولات اعمال نمی شود، هیچ محدوده ای نباید انتخاب شود

en: No ranges found.
fa: هیچ گستره ای یافت نشد

en: No results found.
fa: نتیجه‌ای یافت نشد.

en: No reviews found.
fa: هیچ مروری یافت نشد

en: No shipping address required.
fa: هیچ آدرس حمل ونقلی مورد نیاز نمیباشد

en: No shipping events have occurred.
fa: هیچ رویداد حمل و نقلی رخ نداده است

en: No shipping events.
fa: بدون رویدادهای حمل ونقل

en: No shipping methods found.
fa: هیچ روش حمل ونقلی یافت نشد

en: No shipping required
fa: حمل ونقل نیاز ندارد

en: No stock alerts found.
fa: هیچ هشدار‌ی برای موجودی یافت نشد

en: No users associated.
fa: هیچ کاربری مرتبط نشده است

en: No users found.
fa: هیچ کاربری یافت نشد

en: No users linked.
fa: هیچ کاربری متصل نشد

en: No valid action submitted
fa: هیچ عملکرد صحیحی ثبت نشده

en: No voucher found with code '%(code)s'
fa: هیچ کوپنی با کد  '%(code)s' یافت نشد

en: No voucher found with id '%s'
fa: کوپن با شناسه %s یافت نشد

en: No vouchers found.
fa: کوپنی یافت نشد

en: No vouchers were used in this period
fa: هیچ کوپنی در این دوره استفاده نشد

en: No weight bands have been added yet.
fa: هیچ باند وزنی ای هنوز اضافه نشده است

en: Not available anymore
fa: دیگر موجود نیست

en: Not yet confirmed
fa: هنوز تایید نشده

en: Note Type
fa: نوع یادداشت

en: Note cannot be deleted
fa: یادداشت قابل حذف نمی باشد

en: Note deleted
fa: یادداشت حذف شد

en: Note saved
fa: یادداشت ذخیره شد

en: Notes
fa: یادداشت ها

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
fa: یادداشت ها فقط برای 5 دقیقه بعد از ذخیره شدن، قابلیت ویرایش را دارند

en: Notification
fa: آگاه شدن از طریق

en: Notifications
fa: اعلان‌ها

en: Notifications inbox
fa: صندوق اعلانات

en: Notify me
fa: به من اطلاع بده

en: Num
fa: تعداد

en: Num allocated
fa: تعداد تخصیص داده شده

en: Num baskets
fa: تعداد سبد

en: Num in stock
fa: تعداد موجودی

en: Num items
fa: موارد شماره

en: Num lines
fa: خطوط شماره

en: Num orders
fa: تعداد سفارش

en: Num products
fa: تعداد محصولات

en: Number
fa: شماره

en: Number allocated
fa: تعداد تخصیص داده شده

en: Number in stock
fa: تعداد موجود در انبار

en: Number of Duplicate SKUs
fa: تعداد SKUهای کپی شده

en: Number of New SKUs
fa: تعداد SKUهای جدید

en: Number of Orders
fa: تعداد سفارش‌ها

en: Number of Orders as Billing Address
fa: تعداد سفارشات بر اساس آدرس پرداخت صورتحساب

en: Number of Orders as Shipping Address
fa: تعداد سفارشات بر اساس آدرس ارسال

en: Number of Unknown SKUs
fa: تعداد SKUهای ناشناخته

en: Number of applications
fa: تعداد درخواست ها

en: Number of basket additions
fa: تعداد اضافات سبد خرید

en: Number of child categories
fa: تعداد فرزندهای گروه

en: Number of items
fa: تعداد اقلام

en: Number of ordered items
fa: تعداد اقلام سفارش داده شده

en: Number of orders
fa: تعداد سفارش ها

en: Number of orders:
fa: تعداد سفارشات:

en: Number of products
fa: تعداد محصولات

en: Number of reviews
fa: تعداد نظرها

en: Number of uses:
fa: تعداد استفاده ها:

en: Number of vouchers
fa: تعداد کوپن ها

en: Number of weight bands
fa: تعداد باندهای وزنی

en: Offer
fa: پیشنهاد

en: Offer '%s' created!
fa: پیشنهاد '%s' ایجاد شد!

en: Offer '%s' updated
fa: پیشنهاد '%s' به روز رسانی شد

en: Offer ID
fa: کد پیشنهاد

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
fa: پیشنهاد تا زمانی که به حالت تعلیق درنیامده باشد نمی تواند مجددا ثبت شود.

en: Offer currently available
fa: پیشنهادی که اخیرا دردسترس است

en: Offer deleted!
fa: حذف پیشنهاد !

en: Offer details
fa: جزییات پیشنهاد

en: Offer for voucher '%s'
fa: درخواست برای کوپن '%s'

en: Offer is already suspended
fa: پیشنهاد در حال حاضر حالت تعلیق درآمده

en: Offer is suspended
fa: پیشنهاد تعلیق شده است

en: Offer name
fa: نام پیشنهاد

en: Offer not available due to restrictions!
fa: پیشنهاد به دلیل محدودیت دردسترس نیست!

en: Offer performance
fa: اجرای پیشنهاد

en: Offer reinstated
fa: پیشنهاد مجددا

en: Offer summary
fa: خلاصه ی پیشنهاد

en: Offer suspended
fa: پیشنهاد حالت تعلیق درآمده

en: Offers
fa: پیشنهادات

en: Offers are active from the start date. Leave this empty if the offer has no start date.
fa: پیشنهاد ها از تاریخ شروع فعال هستند. در صورتی که این پیشنهاد تاریخ شروع ندارد این گزینه را خالی بگذارید

en: Offers are active until the end date. Leave this empty if the offer has no expiry date.
fa: پیشنهاد ها تا زمان انقضای آن فعال هستند. در صورتی که این پیشنهاد تاریخ انقضا ندارد این گزینه را خالی بگذارید

en: Offers dashboard
fa: داشبورد پیشنهادات

en: Offers matching '%s'
fa: انطباق دادن پیشنهادات '%s'

en: Official name
fa: نام رسمی

en: One can't add variants to this product at this point.
fa: در حال حاضر امکان افزودن نوع برای این محصول وجود ندارد

en: Only child products can have a parent.
fa: تنها محصولات زیردسته میتوانند سردسته داشته باشند.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
fa: تنها وقتی یک کالای پدر بسازید که می خواهید کالای فرزندی داشته باشید.

en: Only signed in users can vote
fa: تنها کاربران وارد شده به سیستم می توانند امتیاز دهند.

en: Only signed-in users can vote on reviews
fa: فقط کاربران وارد شده به سیستم می توانند به بررسی ها رای دهند

en: Only the offer and order reports use the selected date range
fa: فقط این پیشنهاد و گزارشات سفارش از دامنه تاریخ انتخابی استفاده می کنند

en: Oops! We found some errors
fa: اوه! مشکلی رخ داد

en: Open
fa: باز

en: Open - currently active
fa: باز - اکنون فعال است

en: Open baskets
fa: سبدهای باز

en: Option
fa: گزینه

en: Option Group
fa: انتخاب گروه

en: Option summary
fa: خلاصه گزینه‌ها

en: Options
fa: امکانات

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
fa: امکانات در واقع مقادیری هستند که می توانند به یک کالا هنگام اضافه شدن به سبد خرید متصل شوند. مثلا برای یک تی شرت، یک نوشته ی خاص برای انداختن روی تی شرت می تواند یک امکان باشد.

en: Or a new address?
fa: یا یک آدرس جدید؟

en: Order
fa: سفارش

en: Order #%(number)s
fa: سفارش #%(number)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
fa: سفارش #%(number)s - خط #%(id)s

en: Order #%(number)s, type %(type)s
fa: سفارش #%(number)s، نوع %(type)s

en: Order %(number)s
fa: سفارش %(number)s

en: Order Details
fa: جزئیات سفارش

en: Order Discount
fa: تخفیف سفارش

en: Order Discounts
fa: تخفیفات سفارش

en: Order History
fa: تاریخچه سفارشات

en: Order Items
fa: موردهای سفارش

en: Order Line
fa: خط سفارش

en: Order Lines
fa: خط‌های سفارش

en: Order Note
fa: یادداشت سفارش

en: Order Notes
fa: یادداشت های سفارش

en: Order Number
fa: تعداد سفارش

en: Order Search Results
fa: نتایج جستجوی سفارش

en: Order Total
fa: سفارش کل

en: Order Total:
fa: سفارش کل:

en: Order and Item Charge
fa: سفارش و هزینه اقلام

en: Order and Item Charges
fa: سفارش و هزینه اقلام

en: Order contents
fa: محتویات سفارش

en: Order date
fa: تاریخ سفارش

en: Order history
fa: سابقه سفارش

en: Order information
fa: اطلاعات سفارش

en: Order items
fa: موارد سفارش

en: Order lines
fa: خطوط سفارش

en: Order number
fa: شماره سفارش

en: Order number starts with "{order_number}"
fa: شماره‌ی سفارش با "{order_number}" شروع می‌شود

en: Order preview
fa: پیش نمایش سفارش

en: Order related
fa: سفارش مربوطه

en: Order statistics
fa: آمار سفارش

en: Order status
fa: وضعیت سفارش

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
fa: وضعیت سفارش تغییر پیدا کرد از '%(old_status)s' به '%(new_status)s'

en: Order status is {order_status}
fa: وضعیت سفارش برابر است با {order_status}

en: Order tax
fa: مالیات سفارش

en: Order total
fa: مجموع سفارش

en: Order total (excl. tax)
fa: مجموع سفارشات (بدون مالیات)

en: Order total (inc. tax)
fa: مجموع سفارشات (شامل مالیات)

en: Order value
fa: قیمت سفارش

en: Orders
fa: سفارش‌ها

en: Orders - All Time
fa: سفارشات - همه زمان ها

en: Orders - Last 24 Hours
fa: سفارشات - 24 ساعت گذشته

en: Orders dashboard
fa: داشبورد سفارشات

en: Orders placed
fa: سفارشات ثبت شده

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
fa: سفارشات بین %(date_from)s و %(date_to)s قرار داده شده

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
fa: سفارش‌های ثبت شده بین %(date_from)s و %(date_to)s و شماره سفارش‌های حاوی %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
fa: سفارشاتی که از تاریخ %(date_from)s قرار داده شده اند

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
fa: سفارش‌های ثبت شده از تاریخ %(date_from)s و شماره سفارش‌های حاوی %(order_number)s

en: Orders placed since %s
fa: زمان قرار داده شده سفارشات %s

en: Orders placed until %(date_to)s
fa: سفارش‌های ثبت شده تا تاریخ %(date_to)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
fa: سفارش‌های ثبت شده تا تاریخ %(date_to)s و شماره سفارش‌های حاوی %(order_number)s

en: Orders placed until %s
fa: سفارشات قرار داده شدند تا  %s

en: Orders that used this offer
fa: سفارشاتی که از این پیشنهاد استفاده کرده اند

en: Orders with order number containing %(order_number)s
fa: سفارش‌ها با شماره سفارشِ حاوی %(order_number)s

en: Original
fa: اصلی

en: Otherwise, you can ignore this email.
fa: در غیر این صورت، می‌توانید این ایمیل را نادیده بگیرید.

en: Owner
fa: مالک

en: Page not found
fa: صفحه یافت نشد

en: Page not found!
fa: صفحه یافت نشد!

[ctx: Page title]
en: Title
fa: عنوان

en: Pages
fa: صفحات

en: Pages dashboard
fa: داشبورد صفحات

en: Paid using {payment_method}
fa: پرداخت به وسیله {payment_method}

en: Parent product
fa: کالای پدر

en: Partner
fa: شریک

en: Partner '%s' was created successfully.
fa: همکار '%s' با موفقیت ایجاد شد.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
fa: همکار '%s' با موفقیت حذف شد.

en: Partner '%s' was updated successfully.
fa: همکار '%s' با موفقیت به روز رسانی شد.

en: Partner Notes
fa: یادداشت های شریک

en: Partner Reference
fa: شریک مرجع

en: Partner SKU
fa: شریک SKU

en: Partner address
fa: نشانی شریک

en: Partner addresses
fa: نشانی‌های شریک

en: Partner details
fa: جزییات شریک

en: Partner name
fa: اسم شریک

en: Partner notes
fa: یادداشت های شریک

en: Partner reference
fa: مرجع شریک

en: Partner reference number
fa: شماره مرجع شریک

[ctx: Partner's name]
en: Name
fa: نام

en: Partners
fa: شریک‌ها

en: Partners dashboard
fa: داشبور همکاران

en: Partners matching '%s'
fa: تطبیق دادن همکاران '%s'

en: Password
fa: رمز عبور

en: Password reset
fa: بازیابی کلمه عبور

en: Password reset complete
fa: بازیابی کلمه عبور انجام شد

en: Password reset email sent
fa: ایمیل بازیابی کلمه عبور ارسال شد

en: Password reset unsuccessful
fa: تغییر رمز عبور ناموفق

en: Password updated
fa: رمز عبور به روز شد

en: Payment
fa: پرداخت

en: Payment Event
fa: رویداد پرداخت

en: Payment Event Quantities
fa: تعداد رویدادهای پرداخت

en: Payment Event Quantity
fa: تعداد رویداد پرداخت

en: Payment Event Type
fa: شیوه پرداخت رویداد

en: Payment Event Types
fa: انواع شیوه های پرداخت رویداد

en: Payment Events
fa: رویداد های پرداخت

en: Payment details
fa: مشخصات پرداخت

en: Payment details to go here
fa: جزئیات پرداخت به اینجا

en: Payment event created
fa: رویداد پرداخت ایجاد شد

en: Payment event for order %s
fa: رویداد پرداخت برای سفارش %s

en: Payment events
fa: رویدادهای پرداخت

en: Payment method
fa: روش های پرداخت

en: Payment sources
fa: منابع پرداخت

en: Percentage benefits require a product range
fa: مزایای درصد به یک گستره ی محصول نیاز دارد

en: Percentage discount benefit
fa: مزیت درصد تخفیف

en: Percentage discount benefits
fa: مزایای درصد تخفیف

en: Percentage discount benefits require a value
fa: مقدار درصد تخفیف باید شامل یک مقدار باشد

en: Percentage discount cannot be greater than 100
fa: درصد تخفیف نمیتواند بیشتر از 100 باشد

en: Permalink
fa: پیوند یکتا

en: Permission denied!
fa: مجوز رد شد!

en: Phone
fa: تلفن

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Place order
fa: سفارش دهید

en: Placed after {start_date}
fa: واقع شده بعد از تاریخ {start_date}

en: Placed before {end_date}
fa: واقع شده قبل از تاریخ {end_date}

en: Placed between {start_date} and {end_date}
fa: واقع شده بین تاریخ {start_date} و {end_date}

en: Please choose a product type
fa: نوع محصول را انتخاب کنید

en: Please choose a shipping address
fa: لطفا یک برای ارسال انتخاب کنید

en: Please choose a shipping method
fa: لطفا یک روش ارسال انتخاب کنید.

en: Please choose a valid amount
fa: لطفا یک مقدار معتبر اتنخاب کنید.

en: Please confirm your password to delete your profile.
fa: لطفا برای پاک کردن حساب کاربری کلمه عبور خود را تایید کنید

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
fa: یا یک محدوده،نوع و مقدار  و یا وضعیت سفارشی را انتخاب کنید.

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
fa: لطفا یک محدوده، نوع و مقدار را انتخاب کنید یا انگیزه های همیشگی را برگزینید

en: Please either sign in or enter your email address
fa: لطفا یا وارد سیستم شوید و یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

en: Please enter a 3 or 4 digit number
fa: لطفا یک عدد 3 یا 4 رقمی وارد کنید

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields may be case-sensitive.
fa: لطفا یک نام کاربری و کلمه عبور صحیح وارد کنید. ممکن است هردو به بزرگی و کوچکی حروف حساس باشند.

en: Please enter a valid credit card number.
fa: لطفاً شماره کارت اعتباری معتبر وارد کنید.

en: Please enter a voucher code
fa: لطفا کد کوپن خود را وارد کنید

en: Please enter an email address
fa: لطفا یک آدرس ایمیل وارد کنید

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
fa: لطفاً دو بار کلمه عبور خود را وارد کنید تا تاید شود که به درستی تایپ شده است.

en: Please go to the following page and choose a new password:
fa: لطفا وارد صفحه بعد شوید و برای انتخاب کردن یک کلمه عبور جدید اقدام کنید

en: Please login to add products to a wish list.
fa: لطفا برای اضافه کردن محصولات به لیست علاقه‌مندی وارد سایت شوید.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
fa: لطفا از این رسید یادداشت برداری کنید یا آن را پرینت کنید و برای پیگیری سفارش خود از آن استفاده کنید.

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
fa: لطفا قبل از پاک کردن مطمئن شوید که همه ویژگی های محصول به یک مجموعه ویژگی دیگر اختصاص داده شده باشند

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
fa: لطفا مطئمن شوید که همه محصولات قبل از پاک شدن به یک نوع دیگر اختصاص داده شوند

en: Please select a valid product
fa: لطفا یک محصول معتبر انتخاب کنید

en: Popup closing...
fa: پنجره در حال بسته شدن...

en: Post order actions
fa: عملیات بعد سفارش

en: Post/Zip-code
fa: کد پستی

en: Preview
fa: پیش نمایش

en: Preview email
fa: ایمیل پیشین

en: Preview order
fa: پیش نمایش سفارش

en: Price
fa: قیمت

en: Price (excl. tax)
fa: قیمت بدون مالیات

en: Price (inc. tax)
fa: قیمت با مالیات

en: Price (incl. tax)
fa: قیمت شامل مالیات

en: Price before discounts (excl. tax)
fa: قیمت قبل از تخفیف، بدون مالیات

en: Price before discounts (inc. tax)
fa: قیمت قبل از تخفیف، شامل مالیات

en: Price excl tax (before discounts)
fa: قیمت بدون مالیات، قبل از تخفیف

en: Price excl. Tax
fa: قمیت بدون مالیات

en: Price high to low
fa: قیمت از بالا به پایین

en: Price inc tax (before discounts)
fa: قیمت شامل مالیات، قبل از تخفیف

en: Price incl. Tax
fa: قیمت با مالیات

en: Price low to high
fa: قیمت از پایین به بالا

en: Price per item
fa: قیمت هر مورد

en: Price per order
fa: قیمت هر سفارش

en: Price range
fa: محدوده ی قیمت

en: Primary product
fa: محصول اصلی

en: Print this page
fa: چاپ این صفحه

en: Priority
fa: اولویت

en: Private - Only the owner can see the wish list
fa: خصوصی- فقط مالک میتواند لیست خاسته ها را ببیند

en: Proceed to checkout
fa: پرداخت نهایی

en: Product
fa: محصول

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
fa: محصول %(name)s، تعداد %(qty)s

en: Product Alerts
fa: محصولات هشدار دهنده

en: Product Class details
fa: جزئیات کلاس محصول

en: Product Description
fa: توضیحات محصول

en: Product ID
fa: شماره محصول

en: Product Information
fa: اطلاعات محصول

en: Product Options
fa: گزینه های محصول

en: Product SKUs or UPCs
fa: محصولات SKUs یا UPCs

en: Product Type
fa: نوع محصول

en: Product Type:
fa: نوع محصول:

en: Product Types
fa: گونه‌های محصول

en: Product Views
fa: نماهای محصول

en: Product alert
fa: هشدار محصول

en: Product alert #%(id)s
fa: هشدار محصول #%(id)s

en: Product alert deleted
fa: اعلان محصول حذف گردید

en: Product alert saved
fa: اعلان محصول ذخیره گردید

en: Product alerts
fa: هشدارهای محصول

en: Product analytics
fa: تحلیل محصول

en: Product attribute
fa: ویژگی محصول

en: Product attribute value
fa: مقدار ویژگی محصول

en: Product attribute values
fa: مقادیر ویژگی محصول

en: Product attributes
fa: ویژگی‌های محصول

en: Product categories
fa: دسته بندی های محصولات

en: Product category
fa: دسته بندی محصول

en: Product class
fa: کلاس محصولات

en: Product classes
fa: کلاس های محصولات

en: Product details
fa: جزئیات محصول

en: Product image
fa: تصویر محصول

en: Product images
fa: تصاویر محصول

en: Product name
fa: نام محصول

en: Product name matches "{product_name}"
fa: نام محصول مطابقت دارد با  "{product_name}"

en: Product options
fa: امکانات کالا

en: Product recomendations
fa: پیشنهاد محصولات

en: Product recommendation
fa: پیشنهاد محصول

en: Product record
fa: پیشینهٔ محصول

en: Product records
fa: پیشینه‌های محصول

en: Product review
fa: بررسی محصول

[ctx: Product review title]
en: Title
fa: عنوان

en: Product reviews
fa: بررسی های محصول

en: Product search results
fa: نتایج جست و جوی محصول

en: Product structure
fa: ساختار کالا

en: Product title
fa: عنوان محصول

[ctx: Product title]
en: Title
fa: عنوان

en: Product type
fa: نوع کالا

en: Product type created successfully
fa: نوع محصول با موفقیت ایجاد شد.

en: Product type deleted successfully
fa: نوع محصول با موفقیت حذف شد.

en: Product type updated successfully
fa: نوع محصول با موفقیت به‌روز شد

en: Product types
fa: انواع محصول

en: Product views
fa: نماهای محصول

en: Product:
fa: محصول:

en: Products
fa: محصولات

en: Products in Range
fa: محصولات در گستره

en: Products in range
fa: محصولات در گستره

en: Products in range '%(name)s'
fa: محصولات در گستره '%(name)s'

en: Products viewed
fa: محصولات دیده شده

en: Products you recently viewed
fa: محصولات شما به تازگی مشاهده شده

en: Profile
fa: پروفایل

en: Profile updated
fa: پروفایل شما به روز شد.

en: Public - Everybody can see the wish list
fa: عمومی- همه میتوانند لیست خاسته ها را ببینند

en: Public ranges have a customer-facing page
fa: محدوده های عمومی یک صفحه ی در ارتباط با مشتری دارند

en: Purchases
fa: خریدها

en: Qty
fa: تعداد

en: Quantities updated.
fa: مقادیر به روز شد.

en: Quantity
fa: تعداد

en: Range
fa: محدوده

en: Range Product Uploaded File
fa: محدوده ی محصولات فایل آپلود شده

en: Range Product Uploaded Files
fa: محدوده ی محصولات فایل های آپلود شده

en: Range deleted
fa: محدوده حذف شده

en: Ranges
fa: محدوده ها

en: Ranges dashboard
fa: محدوده داشبورد

en: Ranking
fa: رتبه بندی

en: Rating
fa: امتیاز

en: Recency
fa: تازگی

en: Recent orders
fa: سفارش‌های اخیر

en: Recommended items
fa: آیتم های توصیه شده

en: Recommended product
fa: محصول پیشنهاد شده

en: Recommended products
fa: کالاهای پیشنهادی

en: Record for '%s'
fa: پیشینه برای '%s'

en: Reference
fa: ارجاع

en: Refine by
fa: مرتب سازی بر حسب

en: Refine your search
fa: جستجو خود را تصحیح کنید

en: Register
fa: ثبات

en: Registering...
fa: ثبت ...

en: Reinstate offer
fa: پیشنهاد بازگرداندن

en: Reinstating...
fa: درحال بازگرداندن به حالت قبل...

en: Rejected
fa: رد

en: Relevancy
fa: رابطه

en: Remove
fa: برداشتن

en: Remove %s
fa: %s را بردار

en: Remove product
fa: حذف محصول

en: Remove selected products
fa: ازبین بردن محصولات اننتخاب شده

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
fa[0]: %d محصولات از محدوده حذف شدند
fa[1]: %d محصولات از محدوده حذف شدند

en: Removing...
fa: در حال حذف...

en: Report Type
fa: نوع گزارش

en: Reporting Dashboard
fa: داشبورد گزارش

en: Reporting dashboard
fa: داشبورد گزارش

en: Reports
fa: گزارشات

en: Reports dashboard
fa: داشبورد گزارشات

en: Required
fa: مورد نیاز

en: Requires moderation
fa: نیاز به

en: Requires shipping
fa: نیاز به ارسال

en: Requires shipping?
fa: نیازمند ارسال است؟

en: Reset
fa: تنظیم مجدد

en: Resetting your password at %(site_name)s.
fa: بازنشانی کردن کلمه عبور شما در %(site_name)s

en: Restrictions
fa: محدودیت

en: Return to notifications inbox
fa: بازگشت به تذکرات صندوق

en: Return to previous page
fa: بازگشت به صفحه قبل

en: Return to ranges homepage
fa: بازگشت به گستره های صفحه اصلی

en: Return to site
fa: بازگشت به سایت

en: Review
fa: مرور

en: Review #%(review.id)s
fa: مرور #%(review.id)s

en: Review #%(review_id)s
fa: بررسی #%(review_id)s

en: Review Search
fa: جستجوی مرور

en: Review information
fa: اطلاعات مرور

[ctx: Review title]
en: Title
fa: عنوان

en: Reviews
fa: نظرات

en: Reviews dashboard
fa: داشبورد مرور

en: Reviews written
fa: بررسی‌ها ی نوشته شده

en: Rich Text
fa: متن پیشرفته

en: Richtext
fa: غنی متن

en: Running...
fa: درحال اجرا...

en: SKU
fa: واحد نگهداری موجودی

en: SMS Template
fa: قالب پیام کوتاه

en: SMS template
fa: قالب پیام کوتاه

en: Save
fa: صرفه جویی

en: Save and add another variant
fa: ذخیره و افزودن انواع دیگر

en: Save and continue editing
fa: ذخیره و ادامه ویرایش

en: Save and edit products
fa: ذخیره و ویرایش محصولات

en: Save changes
fa: ذخیره کردن تغییرات

en: Save for Later
fa: ذخیره برای آینده

en: Save for later
fa: ذخیره برای بعد

en: Save note
fa: ذخیره کردن یادداشت

en: Save review
fa: ذخیره‌ی نظر

en: Save this offer
fa: ذخیره کردن این پیشنهاد

en: Saved - for items to be purchased later
fa: ذخیره‌شده - موارد برای خریدهای آینده ذخیره شدند.

en: Saving...
fa: در حال ذخیره...

en: Score
fa: امتیاز

en: Search
fa: جستجو

en: Search Products
fa: جستجو در محصولات

en: Search product alerts
fa: جستجوی هشدارهای محصول

en: Search term
fa: شرط جستجو

en: Search text - used only for searching addresses
fa: متن جستجو - ویژهٔ جستجوی نشانی‌ها

en: Searching...
fa: ...در حال جستجو

en: Second line of address
fa: خط دوم نشانی

en: Sections
fa: دسته بندی ها

en: See all reviews
fa: همه ی نظرات

en: Select an option group
fa: یک مجموعه را انتخاب کنید

en: Select option
fa: انتخاب گزینه

en: Send notification to
fa: اعلان ها را بفرست به

en: Send password reset email
fa: ارسال ایمیل بازیابی کلمه عبور

en: Send preview email
fa: ارسال ایمیل پیش نمایش

en: Send reset email
fa: ارسال کردن ایمیل بازیابی

en: Sender
fa: فرستنده

en: Sending...
fa: در حال ارسال...

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
fa: پیشنهاد دوره ای - پیشنهاد موقتی ، برای کابر در مدت دوره اش قابل استفاده است

en: Set as default billing address
fa: قرار دادن صورت حساب به عنوان آدرس پیش فرض

en: Set as default shipping address
fa: قرار دادن به عنوان آدرس حمل و نقل به طور پیش فرض

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
fa: به اشتراک گذاشته شده- فقط مالک و کسانی که به لینک مبهم دسترسی دارند میتوانند لیست خاسته ها را ببینند

en: Ship to this address
fa: حمل و نقل به این آدرس

en: Ship to your default shipping address
fa: فرستادن به آدرس حمل ونقل پیش فرض شما

en: Shiping (inc. tax)
fa: حمل ونقل (شامل مالیات)

en: Shipping
fa: حمل و نقل

en: Shipping (excl. tax)
fa: حمل ونقل (بدون مالیات)

en: Shipping Address
fa: آدرس حمل ونقل

en: Shipping Event
fa: رویداد ارسال

en: Shipping Event Quantities
fa: تعداد رویدادهای ارسال

en: Shipping Event Quantity
fa: تعداددد رویداد ارسال

en: Shipping Event Type
fa: نوع رویداد ارسال

en: Shipping Event Types
fa: انواع رویداد ارسال

en: Shipping Events
fa: رویدادهای ارسال

en: Shipping Method
fa: روش حمل ونقل

en: Shipping Methods
fa: روش های حمل ونقل

en: Shipping Notes
fa: توضیحات حمل و نقل

en: Shipping address
fa: آدرس حمل

en: Shipping address:
fa: آدرس حمل و نقل:

en: Shipping addresses
fa: آدرس های حمل

en: Shipping charge
fa: هزینه حمل ونقل

en: Shipping charge (after discounts)
fa: هزینه حمل ونقل - بعد از تخفیف

en: Shipping charge (before discounts)
fa: هزینه حمل ونقل - قبل از تخفیف

en: Shipping charge (excl. tax)
fa: هزینه حمل ونقل (بدون مالیات)

en: Shipping charge (inc. tax)
fa: هزینه حمل ونقل (شامل مالیات)

en: Shipping dashboard
fa: داشبورد حمل و نقل

en: Shipping details
fa: جزییات حمل ونقل

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
fa: تخفبف های حمل ونقل به ویژگی "بیشترین موارد موردتاثیر واقع شده" نیاز ندارند

en: Shipping event created
fa: رویداد حمل و نقل ایجاد شد.

en: Shipping events
fa: رویدادهای حمل ونقل

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
fa: ارسال کالا به آدرس شما مقدور نیست. لطفا آدرس دیگری را انتخاب کنید.

en: Shipping method
fa: روش دریافت

en: Shipping methods
fa: روش های حمل ونقل

en: Shipping status
fa: وضعیت حمل ونقل

en: Shipping total
fa: هزینه حمل و نقل

en: Shipping total (after discounts)
fa: مجموع هزینه حمل و نقل (پس از تخفیف)

en: Shipping total (before discounts)
fa: مجموع هزینه حمل و نقل (قبل از تخفیف)

en: Shipping total (excl. discounts)
fa: مجموع هزینه حمل و نقل (بدون احتساب تخفیف ها)

en: Shipping total (inc. discounts)
fa: مجموع هزینه حمل و نقل (شامل تخفیف ها)

en: Shipping:
fa: حمل و نقل:

en: Show results for
fa: نمایش نتایج برای

en: Site
fa: مکان

en: Site offer - available to all users
fa: محل پیشنهاد - قابل استفاده برای همه ی کاربران

en: Size
fa: سایز

en: Slug
fa: تیتر داخلی

en: Sorry!
fa: با عرض پوزش!

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Source
fa: منبع

en: Source Type
fa: نوع منبع

en: Source Types
fa: انواع منبع

en: Sources
fa: منابع

en: Specified page already exists!
fa: صفحه ی مشخص شده از قبل وجود دارد

en: Spend %(value)s more from %(range)s
fa: خرج کردن %(value)s بیشتر از %(range)s محدوده

en: Staff
fa: کارکنان

en: Staff status
fa: وضعیت کارمند

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
fa: محصولات اصلی و مستقل باید حداقل یک دسته داشته باشند.

en: Stand-alone product
fa: کالای مستقل

en: Start
fa: شروع

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: Start datetime
fa: تاریخ شروع

en: State
fa: وضعیت

en: State/County
fa: استان

en: Statistics
fa: آمار

en: Stats
fa: آمار

en: Status
fa: وضعیت

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
fa: وضعیت ردیف #%(line_id)d از '%(old_status)s' به '%(new_status)s' تغییر پیدا کرد.

en: Steps
fa: مراحل

en: Stock Record
fa: لیست فروشندگان

en: Stock alert
fa: اخطار موجودی

en: Stock alert requests
fa: تقاضاهای اخطار موجودی

en: Stock alerts
fa: هشدارهای موجودی

en: Stock and pricing
fa: موجودی و قیمت

en: Stock record
fa: سابقه موجودی

en: Stock records
fa: سوابق محصولات

en: Subject
fa: موضوع

en: Submitted - has been ordered at the checkout
fa: ارائه‌شده - در مرحلهٔ وارسی سفارش داده شده است

en: Submitted baskets
fa: سبدهای فرستاده شده

en: Submitting...
fa: در حال ارسال ...

en: Summary
fa: خلاصه

en: Superuser
fa: سرکاربر

en: Supplier
fa: تامین کننده

en: Supplier SKU
fa: تامین کننده SKU

en: Suspend offer
fa: پیشنهاد متوقف ساختن

en: Suspending...
fa: درحال متوقف ساختن...

en: Tax
fa: مالیات

en: Taxes will be added during checkout.
fa: مالیات به هنگام تصویه اضافه خواهد شد

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
fa: توضیحات لازم را در مورد سفارش خود به ما بگویید.

en: Text
fa: متن

en: Thank you for registering.
fa: با تشکر از شما برای ثبت نام.

en: Thank you for reviewing this product
fa: از بررسی شما برای این محصول سپاس گزاریم.

en: Thanks for registering!
fa: از ثبت نام شما سپاس گزاریم!

en: Thanks for using our site!
fa: بابت استفاده از سایت ما تشکر میکنیم

en: Thanks for voting!
fa: از رای دادن شما سپاس گزاریم!

en: The %(name)s team
fa: گروه %(name)s

en: The '%(code)s' voucher has expired
fa: کوپن  '%(code)s' منقضی شده است.

en: The '%(code)s' voucher is not active
fa: کوپن '%(code)s' فعال نیست.

en: The URL "%s" does not exist
fa: URL "%s" وجود ندارد

en: The code '%s' is already in use
fa: کد '%s' اخیرا استفاده شده است

en: The end date must be after the start date
fa: تاریخ پایان می بایست بعد از تاریخ شروع باشد.

en: The entered password is not valid!
fa: رمز وارد شده معتبر نیست.

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
fa: مقدار وارد شده برای ردیف #%(line_id)s نباید بیشتر از %(quantity)s باشد.

en: The entered quantity for line #%s is not valid
fa: مقدار وارد شده برای ردیف #%s معتبر نمیباشد.

en: The event type '%s' is not valid
fa: نوع رویداد '%s' معتبر نمیباشد.

en: The expiration date you entered is in the past.
fa: تاریخ انقضای که وارد کرده اید  گذشته است.

en: The full name of the user (if they have one)
fa: نام کامل کاربر (در صورت وجود)

en: The given page number was invalid.
fa: شماره صفحه‌ی وارد شده نامعتبر است.

en: The highest priority offers are applied first
fa: پیشنهاد هایی که بالاترین اولویت را دارند ابتدا اعمال میشوند

en: The name '%s' is already in use
fa: نام '%s' اخیرا استفاده شده است

en: The name of the site (eg example.com)
fa: نام سایت (مثلا example.com)

en: The new status '%s' is not valid
fa: وضعیت جدید '%s' معتبر نمیباشد

en: The new status '%s' is not valid for this order
fa: وضعیت جدید '%s' برای این سفارش معتبر نمیباشد

en: The number of times a single user can use this offer
fa: تعداد دفعاتی که یک کاربر میتواند از این پیشنهاد استفاده کند

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
fa: تعداد دفعاتی که این پیشنهاد میتواند برای یک سبد مورد استفاده قرار گیرد (و سفارش)

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
fa: تعداد دفعاتی که این پیشنهاد قبل از اینکه غیرقابل استفاده شود، میتواند مورد استفاده قرار بگیرد

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
fa: لینک بازیابی کلمه عبور نامعتبر بود. به احتمال آنکه پیش تر استفاده شده بود. لطفاً بار دیگر درخواست بازیابی کلمه عبور دهید.

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
fa: کد پستی '%(postcode)s' برای کشور  %(country)s معتبر نیست

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
fa: قیمت '%(product)s' از مبلغ %(old_price)s به مبلغ %(new_price)s  کاهش یافته است.

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
fa: قیمت '%(product)s' از مبلغ %(old_price)s به مبلغ %(new_price)s  افزایش یافته است.

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
fa: محصولاتی که با شرایط مطابقت کنند با %(amount)s مقدار به فروش میرسند

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
fa: محصولات SKUs یا UPCs مطابقت داده شده با %s در این محدوده موجود هستند

en: The report is inclusive of this date
fa: گزارش شامل این تاریخ میشود

en: The requested product no longer exists
fa: محصول درخواست شده دیگر وجود ندارد.

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
fa: مقدار انتخابی برای خط #%(line_id)s بسیار بزرگ است

en: The specified parent product is a child product.
fa: محصول سرشاخه مشخص شده یک محصول زیرشاخه می باشد

en: The start date must be before the end date
fa: تاریخ شروع باید قبل از تاریخ اتمام باشد

en: The starting date you entered is in the future.
fa: تاریخ شروعی که شما وارد کردید در آینده است.

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
fa: فرم ثبت شده صحیح نمی باشد،خطا ها را صحیح کرده و دوباره ثبت کنید.

en: The team
fa: تیم

en: The two password fields didn't match.
fa: دو فیلد رمز عبور با هم مطابقت ندارند.

en: The user's email address
fa: آدرس ایمیل کاربر

en: There are more than one product with SKU %s
fa: بیشتر از یک محصول با واحد نگهداری موجودی %s وجود دارد

en: There are no addresses in your address book.
fa: هیچ آدرس در دفترچه آدرس شما وجود ندارد.

en: There are no categories.
fa: هیچ دسته‌بندی وجود ندارد

en: There are no defined emails to edit.
fa: هیچ ایمیلی برای ویرایش تعریف نشده است

en: There are no notifications to display.
fa: هیچ اطلاعیه برای نمایش وجود ندارد.

en: There are no product types.
fa: .دسته بندی محصول وجود ندارد

en: There are no site offers at the moment.
fa: پیشنهاد سایت در حال حاضر موجود نیست

en: There is already an active stock alert for %s
fa: یک هشدار موجودی برای %s از پیش فعال است

en: There is already an order with number %s
fa: قبلا سفارشی با شماره ی %s ثبت شده است.

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
fa: این ها کالاهایی هستند که به عنوان پیشنهاد همراه کالای اصلی قرار می گیرند.

en: These fields are rendered using Django's template system.
fa: این ورودی ها توسط Django's template system ساخته شده است

en: These will be applied once your order is placed.
fa: این موارد بعد از ثبت سفارش انجام خواهند شد

en: Third line of address
fa: خط سوم نشانی

en: This address is already in your address book
fa: این نشانی در فهرست نشانی‌های شما موجود است.

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
fa: این می تواند شماره پیگیری ارسال باشد

en: This customer has not placed any orders yet.
fa: این مشتری هنوز هیچ سفارشی ثبت نکرده است

en: This customer has not saved any addresses.
fa: این مشتری هیچ آدرس را ذخیره نکرده است

en: This customer has not written any reviews yet.
fa: این مشتری هنوز هیچ بررسی را ننوشته است

en: This field is invalid as its value is forbidden
fa: این ورودی نامعتبر است زیرا مقدار وارد شده غیرمجاز است

en: This field is required
fa: این فیلد الزامی است

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
fa: این امکان مشخص می کند که آیا این کالا در فرصت های تخفیف می تواند قرار بگیرد یا نه.

en: This is displayed on the offer browsing page
fa: این بر روی صفحه ی پیشنهاد نمایش داده میشود

en: This is displayed within the customer's basket
fa: این در داخل سبد مشتری نمایش داده میشود

en: This is likely because this product still has stock records.
fa: احتمالا به دلیل وجود سابقه موجودی برای این محصول می باشد

en: This is not a valid international phone format.
fa: شماره وارد شده دارای فرمت استاندارد بین الملی نمی باشد

en: This is not a valid local or international phone format.
fa: شماره وارد شده دارای فرمت صحیح محلی و بین المللی نمی باشد

en: This is not a valid local phone format for %s.
fa: شماره %s  دارای فرمت صحیح محلی نمی باشد

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
fa: پشت کارت بانکی شما یک شماره امنیت 3 یا 4 رقمی وجود دارد

en: This is the item number that the partner uses within their system
fa: این شماره ی موردی هست که شریک در سیستمش استفاده میکند

en: This order can't have its status changed.
fa: این پیشنهاد نمیتواند وضعیت هایش را تغییر دهد

en: This page is only available to users who aren't logged in.
fa: این صفحه فقط برای کاربرانی که در حال وارد سایت نشده اید دسترس است.

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
fa: این صفحه باید در پروژه شما قرار بگیرد. می توانید از یکی از کتابخانه های درگاه های پرداخت اسکار استفاده کنید

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
fa: واحد پولی این محصول با دیگر محصولات سبد شما یکسان نیست، پس به سبد افزوده نخواهد شد

en: This product does not have any reviews yet
fa: هنوز نظری درباره‌ی این محصول ثبت‌نشده‌است

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
fa: هنوز نظری درباره‌ی این محصول ثبت‌نشده‌است -
    <a href="%(add_review_url)s#addreview">اولین نفری باشید که نظر می‌دهد</a>.

en: This product does not have any reviews yet.
fa: هنوز نظری درباره‌ی این محصول ثبت‌نشده‌است.

en: This product does not have any variants.
fa: این محصول نوع دیگری ندارد

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
fa: این گستره حاوی تمامی محصولات میباشد. برای اضافه کردن دستی محصولات، لطفا گزینه " شامل تمامی محصولات" که در صفحه ویرایش گستره است را از حالت انتخاب درآورید

en: This review has no votes.
fa: کسی به این نظر رای نداده

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
fa: این عبارت تنها می تواند شامل حرف عدد نقطه آندرلاین خط تیره ممیز و علامت تیلدا باشد

en: This voucher has already been used
fa: این کوپن اخیرا استفاده شده است

en: This voucher is only available to signed in users
fa: این کوپن فقط برای کاربران وارد شده در دسترس است

en: This will also delete the following child products:
fa: این عمل همچنین باعث حذف محصولات کودک زیر می شود:

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
fa: این در قسمت وارسی نهایی و در سبد، هنگامی که کوپن وارد شد، نمایش داده میشود

en: Threshold
fa: آستانه

en: Time between creation and submission
fa: زمان بین ایجاد و فرستادن

en: Time of purchase
fa: زمان خرید

en: Time since creation
fa: زمان سپری شده از ایجاد

en: Times added to basket
fa: دفعات به سبد اضافه شد

en: Title
fa: عنوان

en: Title A to Z
fa: عنوان از a تا z

en: Title Z to A
fa: عنوان از z تا a

en: Total
fa: کل

en: Total <em>open</em> baskets
fa: مجموع سبد خرید <em>باز</em>

en: Total Customers
fa: مجموع مشتریان

en: Total Discount
fa: مجموع تخفیف ها

en: Total Orders
fa: مجموع سفارشات

en: Total Products
fa: مجموع محصولات

en: Total Spent
fa: مجموع پرداخت‌شده

en: Total Votes
fa: جمع آراء

en: Total cost:
fa: هزینه نهایی:

en: Total customers
fa: مجموع مشتریان

en: Total discount
fa: مجموع تخفیف

en: Total inc tax
fa: مجموع شامل مالیات

en: Total incl. tax
fa: مجموع با مالیات

en: Total lines
fa: مجموع خطوط

en: Total orders
fa: مجموع سفارشات

en: Total products
fa: تعداد کل محصولات

en: Total revenue
fa: درآمد کل

en: Total spent
fa: مجموع پرداخت‌شده

en: Total value
fa: قیمت کل

en: Total:
fa: مجموع:

en: Totals
fa: مجموع

en: Track stock levels?
fa: پیگیری موجودی انبار؟

en: Track stock?
fa: پیگیری موجودی انبار؟

en: Tracking your order
fa: پیگیری سفارش شما

en: Transaction
fa: تراکنش

en: Transactions
fa: تراکنش ها

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
fa: عنوان

en: True / False
fa: درست / غلط

en: True,False
fa: صحیح غلط

en: Type
fa: نوع

en: UPC
fa: کد اختصاصی

en: URL redirect (optional)
fa: هدایت آدرس URL (اختیاری)

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
fa: وضعیت سفارش قابل تغییر نمی باشد زیرا وضعیت جدید درخواست شده نامعتبر است.

en: Unable to change order status due to payment error: %s
fa: ناتوان از تغییر وضعیت سفارش بدلیل خطای پرداخت: %s

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
fa: ایجاد رویداد پرداخت به دلیل خطای پرداخت میسر نمیباشد: %s

en: Unable to create payment event: %s
fa: ایجاد رویداد پرداخت میسر نمیباشد : %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
fa: ایجاد رویداد حمل و نقل به دلیل خطا در پرداخت میسر نمیباشد : %s

en: Unable to create shipping event: %s
fa: ایجاد رویداد حمل و نقل %s میسر نمیباشد.

en: Unable to delete '%s'
fa: ناتوانی از حذف '%s'

en: Unavailable
fa: ناموجود

en: Undo
fa: باطل کردن

en: Unit Price (excl. tax)
fa: قیمت واحد، بدون مالیات

en: Unit Price (inc. tax)
fa: قیمت واحد، شامل مالیات

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
fa: کد جهانی کالا (‌UPC) شناسه ای برای یک کالا است که به تامین کننده ی آن وابستگی ندارد. مثلا شماره ی ISBN برای یک کتاب.

en: Unknown products
fa: محصولات ناشناخته

en: Unlink user
fa: جداکردن کاربر

en: Unlinking...
fa: درحال لغو اتصال...

en: Unrecognized image type!
fa: نوع تصویر غیر قابل شناسایی می‌باشد

en: Up
fa: بالا

en: Update
fa: به روز رسانی

en: Update Attribute Option Group '%s'
fa: بروز رسانی ویژگی انتخاب گروه «%s»

en: Update address
fa: بروز رسانی آدرس

en: Update alert #%(id)s
fa: به روز رسانی هشدار #%(id)s

en: Update category '%s'
fa: به روز کردن دسته ی '%s'

en: Update details
fa: به روزرسانی جزییات

en: Update product type '%s'
fa: به روز کردن نوع محصول '%s'

en: Update quantities
fa: به روز رسانی کمیت ها

en: Update review
fa: به روز رسانی مرور

en: Update status of selected reviews
fa: به روز رسانی وضعیت مرورهای انتخاب شده

en: Update voucher set
fa: بروز رسانی مجموعه کوپن‌‎ها

en: Updating...
fa: ...درحال به روز رسانی

en: Upload Image
fa: بارگذاری تصویر

en: Upload history
fa: به روز رسانی سابقه

en: Upload, change or remove images
fa: بارگذاری تغییر یا حذف تصاویر

en: Uploaded By
fa: آپلود شده توسط

en: Upper Limit
fa: محدودیت از بالا

en: Upselling
fa: ترغیب به خرید بیشتر

en: Usage
fa: استفاده

en: Used in an order
fa: استفاده شده به ترتیب

en: User
fa: کاربر

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
fa: کاربر '%(name)s' اخیرا به همکار '%(partner_name)s' لینک شده است.

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
fa: کاربر '%(name)s' به همکار '%(partner_name)s' لینک نشده است.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
fa: کاربر '%(name)s' به همکار '%(partner_name)s' لینک شد.

en: User '%s' was created successfully.
fa: کاربر '%s' با موفقیت ایجاد شد.

en: User '%s' was updated successfully.
fa: کاربر '%s' با موفقیت به روز رسانی شد.

en: User ID
fa: شناسهٔ کاربری

en: User address
fa: نشانی کاربر

en: User addresses
fa: نشانی‌های کاربر

en: User analytics
fa: تحلیل کاربر

en: User offer - available to certain types of user
fa: پیشنهاد کاربر - برای انواع خاصی از کاربران قابل استفاده است

en: User product view
fa: نمایش محصول کاربر

en: User product views
fa: نمایش محصولات کاربر

en: User record
fa: پیشینهٔ کاربر

en: User records
fa: پیشینه‌های کاربر

en: User related
fa: کاربر مربوطه

en: User role
fa: نقش کاربر

en: User search queries
fa: جستجوهای کاربر

en: User search query
fa: جستجوی کاربر

[ctx: User's name]
en: Name
fa: نام

en: Users
fa: کاربران

en: Users dashboard
fa: داشبورد کاربران

en: Users' status successfully changed
fa: وضعیت کاربران با موفقیت تغییر یافت

en: Uses
fa: استفاده ها

en: Valid from
fa: معتبر از

en: Valid to
fa: معتبر برای

en: Value
fa: مقدار

en: Value condition
fa: شرط ارزش

en: Value conditions
fa: شرایط ارزش

en: Value option
fa: مقدار گزینه

en: Variant
fa: انواع

en: Variants
fa: انواع

en: View
fa: نمایش

en: View Stock Alerts
fa: نمایش  هشدارها سهام

en: View a preview of this email using order:
fa: نمایش یک پیش نمایش از ایمیل استفاده شده برای سفارش:

en: View basket
fa: نمایش سبد خرید

en: View it on the site
fa: نمایش در وبسایت

en: View on site
fa: نمایش در سایت

en: View order status
fa: نمایش وضعیت سفارش

en: View preview
fa: نمایش دادن پیش نمایش

en: View product
fa: مشاهده محصول

en: Views
fa: نماها

en: Visibility
fa: قابلیت دید

en: Vote
fa: رای

en: Votes
fa: آراء

en: Voucher
fa: کوپن

en: Voucher '%(code)s' added to basket
fa: کوپن  '%(code)s' به سبد اضافه شد.

en: Voucher '%s' removed from basket
fa: کوپن '%s' از سبد حذف شد

en: Voucher Application
fa: کاربرد کوپن

en: Voucher Applications
fa: کاربرد های کوپن

en: Voucher ID
fa: کد کوپن

en: Voucher Sets
fa: مجموعه کوپن ها

en: Voucher code
fa: کد کوپن

en: Voucher created
fa: کوپن ایجاد گردید

en: Voucher deleted
fa: کوپن حذف شد

en: Voucher details
fa: جزئیات کوپن

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
fa: پیشنهاد کوپن - فقط بعد از وارد کردن کد کوپن قابل استفاده است

en: Voucher performance
fa: کارایی کوپن

en: Voucher set
fa: مجموعه کوپن ها

en: Voucher set created
fa: مجموعه کوپن ساخته شد

en: Voucher sets
fa: مجموعه کوپن ها

en: Voucher updated
fa: کوپن به روز رسانی شد

en: Voucher/promo code
fa: کد کوپن تخفیف / طرح فروش ویژه

en: VoucherSet
fa: مجموعه کوپن

en: VoucherSets
fa: مجموعه کوپن ها

en: Vouchers
fa: کوپن

en: Vouchers dashboard
fa: داشبورد کپن ها

en: Warning
fa: اخطار

en: We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
            will be processed shortly.
fa: سفارش %(order_number)s شما دریافت شد و به زودی پردازش خواهد شد

en: We do not ship to this country
fa: متاسفانه برای کشور شما امکان حمل و نقل نداریم

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
fa: ما سبدی را از نشست پیشین ادغام کرده‌ایم. محتویاتش ممکن است تغییر کرده باشد.

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
fa: با عرض پوزش، صفحه ای که شما دنبال آن هستید پیدا نمی شود.

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
fa: متاسفیم، اما شما اجازه به دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Weight Band
fa: گروه وزنی

en: Weight Bands
fa: گروه های وزنی

en: Weight band updated
fa: باند وزنی به روز رسانی شد

en: Weight bands
fa: باندهای وزنی

en: Weight range (kg)
fa: گستره وزنی (kg)

en: Weight-based Shipping Method
fa: روش حمل ونقل بر اساس وزن

en: Weight-based Shipping Methods
fa: روش های حمل ونقل بر اساس وزن

en: Welcome
fa: خوش آمد

en: Welcome back
fa: خوش آمدید

en: What should your new wish list be called?
fa: اسم لیست درخواست جدید شما چیست؟

en: What you need to do
fa: چه باید انجام دهید

en: Where should we ship to?
fa: حمل ونقل به کجا صورت میگیرد؟

en: Which products get a discount?
fa: به کدام محصولات تخفیف تعلق میگیرد؟

en: Who are you?
fa: شما که هستید؟

en: Wish List
fa: لیست درخواست ها

en: Wish Lists
fa: لیست درخواست ها

en: Wish list '%(name)s' already containing '%(title)s'
fa: لیست علاقه‌ها ی '%(name)s' از قبل شامل '%(title)s' می باشد

en: Wish list line
fa: خط لیست درخاست

en: Wish list settings
fa: تنظیمات لیست علاقه‌ها

en: Wishlists
fa: لیست های خاسته ها

en: With selected customers:
fa: با مشتریان انتخاب شده:

en: With selected items:
fa: با آیتم های انتخاب شده:

en: With selected lines
fa: همراه با خطوط انتخاب شده

en: Write a review
fa: نظر خود را بنویسید

en: Yes
fa: بله

en: Yes!
fa: بله!

en: Yes,No
fa: بله،خیر

en: You already have an active alert for this product
fa: شما یک هشدار فعال برای این محصول از پیش دارید

en: You are editing:
fa: شما در حال ویرایش:

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
fa: می‌توانید با ثبت ای‌میل خود از موجود شدن دوباره ی این محصولمطلع‌شوید.

en: You can only assign child products to parent products.
fa: شما تنها می‌توانید محصولات کودک را به محصولات والدین ارجاع دهید

en: You can only vote once on a review
fa: شما فقط میتوانید یک بار به یک بررسی رای دهید

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
fa: شما میتوانید در  SKUs یا UPCs بچسبانید

en: You can track the status of your order
fa: شما میتوانید وضعیت سفارش خود را پیگیری کنید

en: You can use the following variables:
fa: شما می توانید از متغیر های زیر استفاده کنید

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
fa: شما می‌توانید وضعیت سفارش خود را از طریق URL زیر ببینید
    %(status_url)s

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
fa: شما می‌توانید وضعیت این سفارش را با کلیک کردن <a href="%(status_url)s" title="order status">اینجا</a> مشاهده نمایید

en: You can't leave a review for this product.
fa: شما نمی توانید برای این کالا بررسی بنویسید.

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
fa: برای ذخیرهٔ خریدهایتان برای بعد، باید به سیستم وارد شوید.

en: You cannot modify a %s basket
fa: شما نمی‌توانید یک سبد %s را تغییر دهید

en: You cannot vote on your own reviews
fa: شما نمی توانید به مطلب بررسی محصول خود رای دهید.

en: You could be missing out on offers!
fa: شما ممکن است پیشنهاد‌ها را از دست بدهید

en: You do not have access to this report
fa: شما به این گزارش دسترسی ندارید

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
fa: شما هیچ اعلان فعالی برای محصولات تمام شده ندارید

en: You don't have any wish lists yet.
fa: شما هنوز هیچ لیست درخواستی ندارید.

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
fa: شما قبلا کوپن  '%(code)s' را به سبد خود اضافه کرده اید.

en: You have already reviewed this product!
fa: شما قبلا یک بررسی برای این محصول نوشته اید!

en: You have already used this voucher in a previous order
fa: شما اخیرا از این کوپن در سفارش قبلی استفاده کرده اید

en: You have an active stock alert for this product.
fa: شما یک هشدار موجودی فعال برای این محصول دارید

en: You haven't placed any orders.
fa: شما هیچ گونه سفارشی قرار نداده اید.

en: You must select some lines to act on
fa: شما باید ردیفی برای عمل کردن روی آن انتخاب کنید

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
fa: شما باید یک لیست از SKU/UPCs  یا یک فایل را بپذیرید

en: You need to add some items to your basket to checkout
fa: برای پرداخت نهایی شما ابتدا باید تعدادی محصول را به سبد خرید خود اضافه کنید!

en: You need to define some shipping methods
fa: شما باید چند روش حمل ونقل تعریف کنید

en: You need to select some %ss
fa: باید چند %s انتخاب کنید

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
fa: شما این ایمیل را دریافت کرده اید زیرا برای حساب کاربری شما در %(name)s درخواست بازنشانی کردن کلمه عبور شده است

en: You're receiving this e-mail because your password has been changed at %(name)s.
fa: شما این ایمیل را دریافت کرده اید زیرا کلمه عبور شما برای %(name)s تغییر داده شده است

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
fa: شما این ایمیل را دریافت کرده‌اید، زیرا آدرس ایمیل شما به %(email)s تغییر یافته است.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to <strong>%(email)s</strong>.
fa: شما این ایمیل را دریافت کرده اید زیرا آدرس ایمیل شما به <strong>%(email)s</strong> تغییر کرد

en: Your '%s' wish list has been deleted
fa: لیست درخواست '%s' شما حذف شد

en: Your '%s' wishlist has been updated
fa: لیست درخواست '%s' شما به روز رسانی شد.

en: Your Store Statistics
fa:  آمار فروشگاه شما

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
fa: سبد خرید شما واجد شرایط استفاده از کوپن تخفیف نیست.

en: Your basket is empty.
fa: سبد خرید شما خالی است.

en: Your basket is now empty
fa: سبد خرید شما اکنون خالی است

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
fa: آدرس ایمیل شما در %(site_name)s تغییر یافته است.

en: Your order contains:
fa: سفارش شما شامل:

en: Your password changed at %(site_name)s.
fa: رمز عبور شما در %(site_name)s تغییر یافته است.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
fa: کلمه عبور شما ارسال شد. اکنون می توانید وارد شوید.

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
fa: آدرس ارسال قبلی شما دیگر معتبر نیست. لطفا آدرس دیگری را انتخاب کنید.

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
fa: روش ارسالی که شما قبلا انتخاب کرده بودید دیگر معتبر نیست. لطفا روش دیگری را برای ارسال انتخاب کنید.

en: Your product must have a product class.
fa: محصول شما باید به یک کلاس محصول متعلق باشد

en: Your product must have a title.
fa: محصول شما باید عنوان داشته باشد.

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
fa: پروفایل شما از سیستم حذف شد.

en: Your start date must be before your end date
fa: تاریخ شروع باید قبل از تاریخ پایان باشد

en: Your stock alert cannot be cancelled
fa: یادآور هشدار شما امکان لغو شدن ندارد.

en: Your stock alert cannot be confirmed
fa: یادآور هشدار شما قابل تایید نمی باشد.

en: Your stock alert has been cancelled
fa: یادآور هشدار شما لغو شده است.

en: Your stock alert is now active
fa: یادآور هشدار شما هم اکنون فعال است

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
fa: اطلاعات وارد شده صحیح نمی باشد - خطاهای موجود را تصحیح کنید.

en: Your submitted shipping method is not permitted
fa: شما اجازه ی انتخاب شیوه ی ارسال انتخاب شده را ندارید.

en: Your wish list is empty.
fa: لیست درخواست شما خالی است.

en: Your wishlist has been created
fa: لیست درخواست شما ایجاد شد

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
fa: لیست درخواست های شما ایجاد شد و '%(name)s اضافه شدند

en: [Product deleted]
fa: [محصول پاک شده]

en: a maximum of %(max)d can be bought
fa: حداکثر %(max)dتا میتوانید خریداری کنید

en: anonymous
fa: ناشناس

en: cancel
fa: لغو کردن

en: choose event type
fa: انتخاب نوع رویداد

en: choose new status
fa: انتخاب وضعیت جدید

en: date joined
fa: تاریخ عضویت

en: email address
fa: ایمیل

[ctx: end date]
en: To
fa: به

en: next
fa: بعدی

en: no stock available
fa: کمبود موجودی

[ctx: noun]
en: Archive
fa: آرشیو

en: or
fa: یا

en: or send a preview to:
fa: یا ارسال یک پیش نمایش به:

en: please check the error messages below and try again
fa: لطفا پیغام های خطای زیر را بررسی کنید و دوباره امتحان کنید

en: previous
fa: قبلی

en: price:
fa: قیمت:

en: products
fa: محصولات

en: quantity
fa: مقدار

en: quantity:
fa: تعداد:

en: reset
fa: تنظیم مجدد

en: return to basket
fa: بازگشت به سبد خرید

en: return to range list
fa: بازگشت به لیست گستره

[ctx: start date]
en: From
fa: از طرف

en: thumbnail
fa: بند انگشتی

en: to
fa: به

en: unavailable
fa: ناموجود

[ctx: verb]
en: Archive
fa: آرشیو

en: with amount
fa: با مبلغ

en: with code '%s'
fa: با کد '%s'

en: with name matching '%s'
fa: با مطابقت دادن با نام '%s'

en: with reference
fa: با مرجع
